Boc: Nu putem transforma o problemă emoțională în problema unei țări / O "idee" pentru Vlad Voiculescu

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2021, 11:32 Actualitate | Politic


Emil Boc
Foto: Facebook
Soluția USR-PLUS de a schimba prim-ministrul, după demiterea lui Vlad Voiculescu, nu numai că ar crea un precedent, dar ar arunca România într-un haos, în condițiile în care retragerea sprijinului pentru premier ar însemna căderea întregului Guvern, afirmă primarul Clujului, liberalul Emil Boc. El le propune partenerilor de coaliție "să stea cu picioarele în apă rece" și să vadă punctele care unesc partidele din alianța de guvernare.

Emil Boc spune că remanierea este un proces firesc în actul de guvernare și amintește că și PNL, când a guvernat singur, cu Ludovic Orban premier, l-a înlocuit de la Ministerul Sănătății pe Victor Costache cu Nelu Tătaru.

El atrage atenția că soluția USR-PLUS de a-i retrage sprijinul politic premierului Florin Cîțu ar crea un precedent și ar arunca România într-o "harababură" pentru câteva săptămâni, pentru că ar implica căderea în totalitate a Guvernului și învestirea unui nou Executiv.

"Între timp, ce se întâmplă cu țara, cu locurile la ATI? Propun să stăm cu picioarele în apă rece și să vededem punctele care ne unesc, mult mai multe decât cele care ne despart (...) și să mergem mai departe cu un nou ministru USR-PLUS (...) Dacă de fiecare dată cand pleacă un ministru ar fi schimbat tot guvernul, această țară nu ar mai putea fi guvernată niciodată (...) Nu putem transforma o problemă emoțională în problema unei țări", a spus Boc, la Digi 24.

El are și o idee pentru Vlad Voiculescu: să iasă și să le transmită colegilor din USR-PLUS "să nu se împotmolească de el" și să meargă mai departe la guvernare. "Ar rămâne în istorie ca un gest politic important într-un moment de criză majoră", a afirmat Boc, subliniind că premierul Florin Cîțu are întreaga susținere a PNL.

La mai puțin de patru luni de la instalarea Guvernului Cîțu, coaliția de guvernare trece prin prima criză majoră, declanșată de decizia premierului de a-l demite pe ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu. Decizia a fost luată miercuri, cu acordul președintelui Klaus Iohannis, la două zile după ce coaliția hotărâse ca Voiculescu să rămână în funcție.

USR-PLUS îl acuză pe Cîțu că "a făcut jocul celor care frânează de trei luni reformele din programul de guvernare" și cere o ședință de urgență a Coaliției pentru a discuta retragerea sprijinului politic pentru premier. De partea cealaltă, PNL spune că nu se pune problema ca Florin Cîțu să plece. UDMR, prin vocea lui Kelemen Hunor, a anunțat că îl susține pe premier și-i respectă decizia de a-l demite pe Vlad Voiculescu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6181 vizualizari

  • +13 (33 voturi)    
    Boc ar trebui... (Joi, 15 aprilie 2021, 11:37)

    expert2 [utilizator]

    să-şi vadă de treaba lui la Cluj şi să lase pe alţii să rezolve criza de la Bucureşti.
    • 0 (4 voturi)    
      Criza de Bucuresti sau din tara? (Joi, 15 aprilie 2021, 12:17)

      RazC [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      Sa inteleg ca doar Bucurestiul e afectat de Covid si nu toata tara? Lipsa ministrului sanatatii afecteaza toata tara, indiferent de cine e responsabil de ea.
      • -2 (2 voturi)    
        dacă (Joi, 15 aprilie 2021, 18:56)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui RazC

        guvernul era la Cluj, criza era la Cluj. Dar deh, analfabetismul funcțional e în floare. Și e doar începutul.
    • -4 (6 voturi)    
      iar tu sa-ti vezi de cunoasterea constitutiei (Joi, 15 aprilie 2021, 12:28)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      care garanteaza tuturor libertatea de exprimare a opiniilor, inclusiv primarului clujean.
    • 0 (2 voturi)    
      omulețul fără coloană vertebrală (Joi, 15 aprilie 2021, 18:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      se bucură că-și vede răzbunat pretinul, dr. director de la Spitalul Județean Cluj dat afară de Voiculescu. Cât de curând va fi reinstalat în foncție.
    • 0 (0 voturi)    
      Care ar fi aia altii? (Joi, 15 aprilie 2021, 21:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      In afara de scandal nu vad nimic pe la TV ca se intampla pe la Bucuresti.
  • +11 (33 voturi)    
    ba piticule (Joi, 15 aprilie 2021, 11:37)

    wasabi [utilizator]

    In timp ce tu erai prim ministru si taiai salariile la oameni, clica ta despagubea pe alde Puiu Popoviciu, Truica si altii cu sute de MILIOANE DE EURO! despagubirile alea pentru retrocedarile pe terenuri s-au platit in MILIARDE de euro. si acum vii cu lectii ?! nu tii ba rusine ?!
  • +17 (27 voturi)    
    boc (Joi, 15 aprilie 2021, 11:41)

    sucaa [utilizator]

    nu se pune problema ca se sta intr-o persona.
    se pune problema de niste reguli in coalitie. indiferent daca a gresit sau nu, un prim ministru trebuie sa discute in coalitie problema. nu sa servesti o revocare fara niciun argument solid.
    eu stiu ca pn face damage control acum, doar ca solutia aleasa de catu a fost total gresita si pt ca aceasta coalitie sa functioneze de acum incolo, trebuie stabilite clar niste reguli.
    altfel mergem pe burta ca in ultimii 30 de ani... ascundem sub pres problemele si ne lovim repetat de ele.
    • -3 (5 voturi)    
      Nu va mai inteleg... (Joi, 15 aprilie 2021, 13:20)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Pana acum doua zile, ca votant al USR (si chiar unul vechi, din 2016), impartaseam aceleasi idei cu voi, dar acum, zau, daca mai inteleg... Ministerul Sanatatii a fost, in ultimele saptamani, stat in stat. Comunica in contradictoriu cu restul guvernului si, mai nou, actiona in contradictoriu cu restul guvernului.
      Despre ce "reguli in coalitie" vorbim, fratilor, cand primii care le-au incalcat au fost Voiculescu si Moldovan? De ce ne asteptam sa respecte Catu, in raport cu Voiculescu, regulile incalcate chiar de Voiculescu?
      • 0 (2 voturi)    
        pt ca citesti pe diagonala (Joi, 15 aprilie 2021, 19:24)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        mai citeste o data ce am scris:"se pune problema de niste reguli in coalitie. indiferent daca a gresit sau nu, un prim ministru trebuie sa discute in coalitie problema. nu sa servesti o revocare fara niciun argument solid."
        anuntatul pe facebook ca a revocat un ministru fara ca sa informezi macar inainte partenerii, ca de discutat se pare ca nici nu se pune problema, mi se pare o magarie. nu este cu nimic diferit de ce a facut Voiculescu. cu tot argumentul ca este prim ministru. este o coalitie.
        momentan nu pun botu la ce se vehiculeaza in presa. toti au pus tunurile pe VV si nu stim, nici tu nici eu, adevarul complet. mi-e teama ca nici nu o sa-l aflam. problema este ca s-a dorit clar eliminarea lui. si daca vine un alt ministru de la acelasi partid, si propune fix aceeasi transparentizare, iti garantez ca si ala zboara la fel. gaseste media ce sa-i impute.
        comparativ cu ministrii de pana acum ai educatiei, parerea ema ca asta vroia sa faca ceva, cu toate stangaciile lui. restul, pusi doar pe furat.
        brusc acum ne-am rafinat si vrem feti frumosi la minister. nu ne mai place nici stangacia.
        las ca peste 4 ani vnie psd-ul si o sa fie liniste. or sa fure si noi tot aici o sa chibitam ca nu ne-a placut VV.
        de regula sunt un tip optimist, dar incep sa vad caracatita care nu te lasa efectiv sa schimbi ceva in sistem.
        au inceput azi sa faca ce facea psd, au dat drumul la pomeni sa minimizeze prostia facuta ieri... jenant.
  • +10 (24 voturi)    
    nulitatea Boc a grait, ce mai face Udrea?? (Joi, 15 aprilie 2021, 11:42)

    /./ [utilizator]

    Nici tara nu sta intr-un singur om adica citu, se poate si fara el.Fara USR nu se poate guverna iar ei nu pot accepta ca baronii galbeni sa conduca.Eu nu pt asta i-am votat.Sper sa fie fermi pe pozitie, citu trebuie sa plece sau dc nu sa il renumeasca pe VV inapoi ca e atat de simplu.
    • 0 (0 voturi)    
      Momentan nulitatile s-au adunat in USR (Joi, 15 aprilie 2021, 21:44)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui /./

      isi dau mana cu Sosoaca?
  • -11 (19 voturi)    
    no country for old men... (Joi, 15 aprilie 2021, 11:42)

    demaGOGU [utilizator]

    ...pateticul Boc nu a inteles ca #rezistentii sunt o miscare fara apetit pentru nuate, de stirpe radicala (paralela cu garda de fier nu e complet nelalocul ei) gata sa calce pe cadavre pentru a-si atinge scopurile politice.
  • +8 (22 voturi)    
    Domnu' Borc (Joi, 15 aprilie 2021, 11:42)

    Luk [utilizator]

    Poate ca era bine sa-i spuneti toate astea lui Citu inainte sa ai aba criza aia :)
    • -4 (4 voturi)    
      nu Citu este de vina (Joi, 15 aprilie 2021, 12:20)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      ci doar incapacitatea lui VV de a se integra intr-un sistem. si mai mult VV are si coada pe sus...

      Nu s-a intalnit cu presaVV nu pentru ca nu putea sa spuna doua vorbe la despartirea de MS ci pentru ca orgoliul lui era asa de tare ranit ca... Tot de aceea a continuat sa se poarte ca un copil de tata razgaiat - absolut neinteresant.
      • -1 (1 vot)    
        așa e, (Joi, 15 aprilie 2021, 19:00)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Vlad Voiculescu nu poate să fure și vrea transparență. Corect. Cum să se integreze în sistem?
        Și râdeam de Emil Constantescu când spunea că a fost înfrânt de sistem.
  • +18 (24 voturi)    
    . (Joi, 15 aprilie 2021, 11:43)

    zigzag [utilizator]

    Pai nu putem, normal, dar e fix ce a facut Citu. Ca, daca era rational si nu isteric, il dadea afara pe Voiculescu fara tot show-ul si nu arunca tara in criza. Eu zic ca, daca sunteti asa de intelepti voi, la PNL, sa fiti diplomati si civilizati cu partenerii de guvernare, nu sa va purtati ca tzoapele si apoi sa cereti altora sa fie ei maturi si retinuti.
  • +11 (17 voturi)    
    Boc (Joi, 15 aprilie 2021, 11:48)

    Captain Obvious [utilizator]

    Crede că are liber la băgat pilele înapoi în poziții
  • +11 (17 voturi)    
    Chiar am citit..pierdere de vreme (Joi, 15 aprilie 2021, 11:48)

    AndreiGr [utilizator]

    chiar credeam ca Boc are o idee de bun simt.
    Ma asteptam sa zica: USR+ sa puna un ministru compatibil la comunicare cu Citu iar Vlad Voiculescu si A.Moldovan sa fie secretari de stat si sa duca mai departe programul politic asumat de noi.
    Naiv am fost...
  • -8 (16 voturi)    
    Buna idee (Joi, 15 aprilie 2021, 11:49)

    katt [utilizator]

    Buna recomandare pentru VV, domnule Boc!
    Asta ar face diferenta intre barbatii adevarati si pustani!
  • +4 (6 voturi)    
    Două cuvinte (Joi, 15 aprilie 2021, 11:50)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Damage control.
  • +23 (29 voturi)    
    Zise acelasi Boc (Joi, 15 aprilie 2021, 12:02)

    sile_v [utilizator]

    Care a facut spume la gura cand Vlad Voiculescu a schimbat seful interimar al Spitalului de urgente Cluj, un dubios cu un CV horror, dar care era omul lui Boc.

    Hai sa nu o mai dam dupa cires, aici nu discutam de probleme emotionale. Aici discutam despre acces la resurse si de unul care a incercat sa schimbe sistemul. Si sistemul* s-a revoltat si l-a rejectat.

    Sistemul* - epoletii care s-au enervat cand am aflat ca exista centre speciale pentru ei si sunt unii care se vaccineaza peste rand in acel sistem (7000 de oameni)

    Sistemul* - baronetii locali care au vazut cum incep sa piarda sefi de spital si incep sa se organizeze concursuri, vezi Cluj sau Mures. Sau cum isi vor pierde sefii de case de sanatate judetete tinuri acolo prin delegare de ani de zile, ca se vor organiza concursuri in toate cele 41 de case in luna mai

    Sistemul* - barosanii achizitiilor din sistemul de sanatate, care au turbat cand au aflat ca se pregateste platforma prin care orice achizitie in sanatate sa devina publica, in format electronic
    • -4 (4 voturi)    
      Argumenteoe tale (Joi, 15 aprilie 2021, 12:25)

      RazC [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

      Ce zici tu arata ca ai venit cu o poezie gata scrisa. Tot ce zici tu acolo poate fi facut si de altcineva din USR/Plus, nu sta in Voiculescu, pot face tot ce zici tu cu alti oameni.

      Si lasand la o parte mafia din sanatate care e reala, verifica totusi unele informatii. Ca de exemplu 7000 care au sarit randul, multi sunt oameni vaccinati cu doze ramase la sfarsit de zi. Voiculescu a criticat medicii care salvau vieti cu aceeasi poezie proasta. Ce vroiau sa faca cu dozele ramase la sfarsit de zi care se stricau, sa le arunce? Sa nu salveze vieti?

      7000 din peste 2 000 000 vaccinati. Asta numesti tu centre speciale?
  • +21 (25 voturi)    
    . (Joi, 15 aprilie 2021, 12:06)

    KronosTM [utilizator]

    Boc este unul dintre artizanii inlaturarii lui Voiculescu, dupa ce i-a calcat pe bataturi ceva "pr'etini" buni care facusera radacini la conducerea spitalelor din Cluj. Mare curva-i politichia asta ....
  • +2 (4 voturi)    
    Ce demagog (Joi, 15 aprilie 2021, 12:07)

    ACP [utilizator]

    adica Citu il demite pe minstrul sanatatii ca nu l-a informat despre un ordin emis dar Citu nu trebuie sa fie demis ca a facut acelasi lucru fara a informa partenerii de coalitie. Cand demiti ministul de resort nu conteaza paturile ATI dar daca demiti premierul da, la fel si cu legile care trebuie aprobate in guvern. Apoi faptul ca a fost demis un ministru e un lucru emotional la care nu trebuie reactionat. Dar amintirea situatiei paturilor ATI nu este menita sa starneasca emotie pentru a nu-l demite pe premier? Plin de contradictii omuletul asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai citit legile prostiei? (Joi, 15 aprilie 2021, 21:47)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      >
  • -6 (6 voturi)    
    E simplu (Joi, 15 aprilie 2021, 12:18)

    comentacu [utilizator]

    Voiculescu a plecat pe usa din spate (politician prost precum spunea si CTP), Citu iese tot pe cea din spate (pe la depoul de tramvaie Victoria) pt ca ramane fara sprijin.
    Apoi, ligheane cu apa rece pt Orban si Barna. Si gata treaba.
  • -3 (5 voturi)    
    NO (Joi, 15 aprilie 2021, 12:27)

    ..13 [utilizator]

    acum nici nu ne mai intereseaza VV si nici USRPLUS nu cred ca ar mai putea sa fie interesat de VV. VV este descalificat fara drept de apel - si-a facut-o singur cu mana sa.

    mesajul lui Boc trebuia adresat lui Barna si Ciolos, liderii USRPLUS.

    Tudorache care este un om mansardat, va lua sigur cea mai buna decizie, am mare incredere in domnia sa.

    rog - pe repede inainte - si sa uitam de VV.
    nici o lacrima.

    politic sa privim la UDMR care a spus ca sustine decizia PM asa ca...
  • +4 (4 voturi)    
    cea mai simpla solutie... (Joi, 15 aprilie 2021, 12:29)

    redrick [utilizator]

    USR il va propune tot pe VV cu argumentele ca n-a vazut nimeni vreo motivatie pentru demitere, iar el are de terminat ce a inceput
    • 0 (0 voturi)    
      Candidatul pentru un post de ministru trebuie (Joi, 15 aprilie 2021, 21:52)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui redrick

      acceptat de prim ministru si audiat intr-o comisie parlamentara . . . .
  • -2 (4 voturi)    
    Trebuie o anumita varsta pentru functii inalte (Joi, 15 aprilie 2021, 12:33)

    cristian.l [utilizator]

    E lipsa de maturitate politica atat la PNL cat si la USR.
    Nu degeaba cei din afara aleg oameni in varsta .... din pacate aciditatea cu care isi varsa furia si deoparte si de alta denota lipsa controlului si a experientei politice in manifestarea si sustinerea ideilor ....

    Barna: Mi-a furat portocala.... UUUUeeeee....
    Citu:..... si mie banana OOaaaa ......
    Barna: vreau portocala inapoi UUUeeeee...
    Citu: nu ti-o dau OOaaaa
    Barna: atunci sa pleci UUUeee
    Citu: ba sa pleci tu OOaaa

    Sunteti barbati sau carpe ----
    Aici vorbim de conducerea unei tari nu de gradinita politica.
  • -1 (3 voturi)    
    bai gogonea! (Joi, 15 aprilie 2021, 19:53)

    next [utilizator]

    mai lasa-o dracu de vrajeala si vezi-ti de treaba. Zici ca e cel putin primarul Londrei, asa important se crede limbricul asta...