Deputatul USR Ionuț Moșteanu l-a reevaluat pe Orban, pe fondul crizei guvernamentale: ”Un politician cu foarte mult fler, flexibil, corect față de parteneri”

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2021, 9:34 Actualitate | Politic


Ionut Mosteanu
Foto: Agerpres
După ce au acuzat ”trădarea” premierului liberal Florin Cîțu care a dispus demiterea lui Vlad Voiculescu fără consultarea partenerilor de coaliție, unii parlamentari USR au devenit nostalgici după fostul șef al Executivului și actual președinte al PNL și al Camerei Deputaților Ludovic Orban. ”Normal că reevaluez relația mea cu dl Ludovic Orban, pe dânsul l-am văzut mai mult la televizor, nu avusesem o relație de lucru, așa cum am avut în ultimele patru luni. Lucrând zilnic cu dânsul am văzut un politician cu foarte mult fler, flexibil, corect față de partenerii cu care lucrează în fiecare zi”, a declarat deputatul USR Ionuț Moșteanu, la digi24.

Deputatul a reafirmat că nu se poate merge mai departe cu Florin Cîțu premier, acuzând ”imaturitatea” acestuia.

”Și-a dovedit imaturitatea politică. Are de gestionat o coaliție de partide care participă la efortul de guvernare și astăzi a luat o decizie unilaterală, fără nicio consultare. Că era sau nu îndreptățită, asta e altă discuție. Vicepremierul Dan Barna a fost pus în fața faptului împlinit și asta nu este loial între parteneri”, a spus Moșteanu la Digi24.

Întrebat dacă acum Orban a devenit o soluție, deși la formarea Guvernului, s-au împotrvit numirii acestuia în funcția de premier, Moșteanu a spus: ”În decembrie au fost multe zile de negocieri. Nu a fost o condiție sau o linie roșie care nu se discută. Au fost niște scenarii și din toate scenariile a ieșit câștigător pentru toți partenerii din coaliție acest scenariu cu Florin Cîțu premier, un Florin Cîțu în care noi vedeam un om curajos, care chiar vrea să facă reforme”.

”Normal că reevaluez relația mea cu dl Ludovic Orban, pe dânsul l-am văzut mai mult la televizor, nu avusesem o relație de lucru, așa cum am avut în ultimele patru luni. Lucrând zilnic cu dânsul am văzut un politician cu foarte mult fler, flexibil, corect față de partenerii cu care lucrează în fiecare zi. La 4 luni de la momentul decembrie 2020 am această revelație. Așa învățăm, creștem, cunoaștem mai bine oamenii și se schimbă părerile în timp. Pe dl Orban îl știam de la televizor, nu fusese parlamentar în mandatul anterior. În lunile astea am lucrat cu dânsul, e un partener de drum de nădejde”, a mai spus Moșteanu.

La mai puțin de patru luni de la instalarea Guvernului Cîțu, coaliția de guvernare trece prin prima criză majoră, declanșată de decizia premierului de a-l demite pe ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu. Decizia a fost luată miercuri, cu acordul președintelui Klaus Iohannis, la două zile după ce coaliția hotărâse ca Voiculescu să rămână în funcție.

USR-PLUS îl acuză pe Cîțu că "a făcut jocul celor care frânează de trei luni reformele din programul de guvernare" și cere o ședință de urgență a Coaliției pentru a discuta retragerea sprijinului politic pentru premier.

De partea cealaltă, PNL spune că nu se pune problema ca Florin Cîțu să plece. UDMR, prin vocea lui Kelemen Hunor, a anunțat că îl susține pe premier și-i respectă decizia de a-l demite pe Vlad Voiculescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4790 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    /// (Joi, 15 aprilie 2021, 9:41)

    GemstonePig [utilizator]

    Era evident de ieri, Orban l-a faultat pe Câțu prin intermediul USR-Barna, Orban se viseaza urmatorul presedinte al Romaniei Câțu incepuse sa capete putere prin impartirea banilor in teritoriu si pana in toamna la congres ar fi devenit mult prea puternic pentru a mai putea fi daramat. Sa vedem ce capata USR la schimb pentru sacrificiu
    • -1 (1 vot)    
      Pardon, Citu are vise de preamarire (Joi, 15 aprilie 2021, 11:03)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Citu a simtit oportunitatea umflarii muschilor si a zis ca va da bine in partid sa demonstreze ca i-a pus pe USR cu botul pe labe.
      Daca USR iese azi de la guvernare, Citu se intoarce la nivelul lui Orlando...Poate il ia ala, la el, la ferma de porci.
  • +2 (6 voturi)    
    Mostene (Joi, 15 aprilie 2021, 9:57)

    TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator]

    ce politruc poti sa fii ! USR dezamageste crunt daca isi asuma astfel de declaratii pupacioase la adresa ultimului dinozaur la politicii romanesti din Tranzitie.
  • +4 (6 voturi)    
    Pentru cei mai tineri sau pentru cei ce uita usor (Joi, 15 aprilie 2021, 9:59)

    adi_69 [utilizator]

    Asta e faza cu "Esti cel mai bun, Petre!", la un nivel net superior. Barna si Orban au alegeri in propriile partide si li se cam clatina scaunul. Prin criza asta, in care fiecare tipa ca vai Vladut, vai Catu, de fapt amandoi scapa de cate un ghimpe al dracu' de incomod. Iar la tot circu' asta pun botul toti emotivii...
  • +2 (2 voturi)    
    USR vre sa faca numirile in PNL. (Joi, 15 aprilie 2021, 10:22)

    constan [utilizator]

    Dar nu sunt de acord cu demiterea unui ministru incapabil de catre Primul Ministru,unde-i logica? Pana nu demult USR i-a interzis lui Orban accesul la functia de premier,acum cica dupa ce l-au cunoscut mai bine,Orban ar fi foarte potrivit.Tara arde si baba se piaptana.
  • 0 (0 voturi)    
    excelenta (Joi, 15 aprilie 2021, 10:45)

    nahir [utilizator]

    miscarea, bagatul batului prin gardul pnl, ca tot urmeaza sa-si aleaga noul sef. De ce nu l-or reactiva pe kkrau?
  • 0 (0 voturi)    
    Mosteanu (Joi, 15 aprilie 2021, 10:52)

    Ibit [utilizator]

    Se pregateste oare sa treaca in barca PNL-ului ?
  • 0 (0 voturi)    
    „Imaturitate politică” (Joi, 15 aprilie 2021, 11:00)

    Tescovin [utilizator]

    Tot o aud pe asta cu imaturitatea politică. Câțu e imatur politic, vezi Doamne. Poate că e, omul e finanțist mai degrabă decât politician. Problema e că acuzațiile de „imaturitate politică” vin din partea unora care s-au trezit și ei peste noapte mari scule pe bascule în Parlament și acum sunt cei mai maturi politicieni care au făcut vreodată umbră pământului...
  • +1 (1 vot)    
    wow (Joi, 15 aprilie 2021, 11:31)

    Incomod3 [utilizator]

    "Lucrând zilnic cu dânsul am văzut un politician cu foarte mult fler, flexibil, corect față de partenerii cu care lucrează în fiecare zi" ... trebuie sa fii foarte "special" sa vezi asa ceva la Orban... :) .... si mai jos ca el pe scara evolutiei, as adauga... :) :)
  • +1 (1 vot)    
    aiurea (Joi, 15 aprilie 2021, 11:44)

    IpseAnton [utilizator]

    Cam de gumilastic tipul.
    Auzi: "Că era sau nu îndreptățită, asta e altă discuție."
    Imi dai una in cap si apoi vedem daca era indreptatit. Ca era sau nu era, trebuia sa stai si sa intinzi si al doilea obraz.
  • +1 (1 vot)    
    da! Au striga sus si tare ca nu il vor pe Orban (Joi, 15 aprilie 2021, 12:07)

    Adry@n [utilizator]

    Au striga sus si tare ca nu il vor pe Orban premier, ca vor oameni care pot face schimbari. Oameni vizionari, si hopa hop... USR seamana tot mai mult cu PNL.
    Sunt votant USR-ist, dar cand am avzut mizeria lu barna de acum 1 an si ceva cand zicea ca el nu vrea la guvernare. Uitand ca USRisti vor schimbarea la fata a tarii nu mizerii dintrastea politicianiste. Dupa care ca partid balama au cernut sa nu fie Orban premier ca e de moda veche, ceea ce mi se parea normal, era ciudat sa impui tu premierul desemnat de partidu mai mare dar era o cerere buna! Acum vezi doamne il vrem pe Orban... pai nu mai inteleg.
    VV a facut greseli mari si impardonabile. Sa nu fii capabil sa platesti medicii de 2 luni de zile si sa nu ai habar ca ordinul nu a fost semnat. Pai frate nu te-ai ocupat de vaccinare, slava domnului. Aveai niste chestii birocratice de rezolvat si gata, dar nu ai fost capabil nici de astea.
    Cica un functionar..., pai la mine in firma daca un functionar nu plateste angajatii 2 luni de zile cred ca CEO-ul zboara, cum sa nu ai mecanisme de control sau sa nu te intereseze lucrurile astea?
    Ce a facut ministerul in tot timpul asta, cand vorbim de ATI? sunt acele doamne de nota zece de la daruieste viata si au o f buna relatie cu VV. Ele au facut un spital modular cu 40 de locuri ATI, de ce nu a fost si el capabil sa puna 2 milioane de euro pentru un spital ATI moldular frate? ca foisor are 20 locuri la ATI si ai evacuat un spital intreg!
    Dar el facea opozitie ca ministru la guvernare si posta rahaturi pe net!