Clotilde Armand, către funcționarii din subordine: Faceți bine și găsiți documentele solicitate de DNA sau zburați instant din primărie

de DP     HotNews.ro
Duminică, 14 februarie 2021, 18:59 Actualitate | Politic


Clotilde Armand
Foto: Agerpres
Primarul sectorului 1, Clotilde Armand a publicat duminică, pe pagina sa de socializare, un avertisment dur pentru subordonații săi. Armand, afirmă că unii funcţionari ai Primăriei au refuzat să ofere Direcţiei Naţionale Anticorupţie documente solicitate în legătură cu studii de fezabilitate achiziţionate de Administraţia Unităţilor de Învăţământ Preuniversitar şi a Unităţilor Sanitare Publice Sector 1.

”Zilele trecute am aflat de la Direcția Juridică faptul că procurorii DNA au solicitat de la mai multe departamente documente privind studiile de fezabilitate achiziționate de AUIPUSP (Administraţia Unităţilor de Învăţământ Preuniversitar şi a Unităţilor Sanitare Publice), încă de anul trecut. Iar unii funcționari ai primăriei au refuzat să le trimită. Acum, înțeleg că la serviciul Achiziții Publice că încă mai lucrează niște oameni apropiați de fostul primar Vanghelie și care se fac că nu găsesc documentele solicitate de procurori. Am o singură propunere pentru ei: faceți bine și găsiți documentele sau zburați instant din primărie”, scrie primarul Sectorului 1, Clotilde Armand pe Facebook.

Redăm postarea integrală a primarului de la Sectorul 1:

”De ce este importantă reorganizarea administrativă și ce legătura are cu linșajul mediatic la adresa mea coordonat obsesiv în ultimele zile pe televiziunile/ publicațiile apropiate vechii conduceri? Studiu de caz: Administraţia Unităţilor de Învăţământ Preuniversitar şi a Unităţilor Sanitare Publice Sector 1 (AUIPUSP).
La AUIPUSP erau doamnele și domnii despre care v-am spus că aveau abonamente telefonice de 75 € / lună, la AUIPUSP s-a făcut celebra achiziție descoperită de mine anul trecut în ziarul Bursa la rubrica ''Diverse'', în valoare de 93 de milioane de lei, pentru tabletele supraevaluate achiziționate de vechiul primar prin procedură proprie, fără SICAP. Dar asta nu e tot.

Înainte să devin primar am depus împreună cu colegii mei din USR o plângere la DNA pentru că AUIPUSP a atribuit direct, fără licitație, 71 de contracte unei firme pentru studii de fezabilitate și expertize tehnice. 9 milioane de lei a primit firma Be Home Concept de la AUIPUSP pentru aceste studii. De ce am făcut această plângere la DNA atunci? Pentru că studiile acestea erau copy-paste, pentru că această direcție a atribuit fără licitație aceste sume enorme unor firme de apartament în regim de urgență. Ce știm despre firma Be Home Concept? Mai nimic. Știu doar că a remodelat vila lui Vladimir Plahotniuc. Interesant, nu?

Această direcție a Primăriei Sectorului 1 a funcționat până să ajung eu primar ca o fortăreață. Nimeni din primărie nu știa ce se întâmplă acolo, nimeni nu știa cine o conduce de fapt.

Zilele trecute am aflat de la Direcția Juridică faptul că procurorii DNA au solicitat de la mai multe departamente documente privind studiile de fezabilitate achiziționate de AUIPUSP, încă de anul trecut. Iar unii funcționari ai primăriei au refuzat să le trimită. Acum, înțeleg că la serviciul Achiziții Publice că încă mai lucrează niște oameni apropiați de fostul primar Vanghelie și care se fac că nu găsesc documentele solicitate de procurori. Am o singură propunere pentru ei: faceți bine și găsiți documentele sau zburați instant din primărie.

Legat de AUIPUSP, am reușit să desființez această direcție și am adus-o în Aparatul de Specialitate al Primăriei. Gata cu licitații cu dedicație și cu funcționari publici corupți.
Înțelegeți acum miza linșajului mediatic? Nu sunt eu, sunt milioanele de lei pierdute de unii abonați la banii primăriei”, a scris Armand.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


24925 vizualizari

  • -54 (84 voturi)    
    cu asa limbaj.. (Duminică, 14 februarie 2021, 19:10)

    Mistrelutz [utilizator]

    ce fel de lider vrea sa fie doamna ?
    nu zic ca n-are dreptate,dar totusi...
    • +49 (69 voturi)    
      Cand ai de-a face cu probabili infractori (Duminică, 14 februarie 2021, 19:30)

      Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Trebuie sa proiectezi forta si hotarare. Eleganta si curtoazia se potrivesc intr-un mediu normal, nu cel care exista in aceste administratii locale si nu numai.
        #showComment()
    • +20 (40 voturi)    
      Scrii ca sa nu te plictisesti (Duminică, 14 februarie 2021, 20:02)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Deci vine o autoritate, una care reprezinta legea, tu ai un termen in care trebuie sa predai ce trebuie dar refuzi sau te faci ca uiti. Asta este datoria ta, nu conform fisei postului, cat a legii. Daca pui bete-n roate unei anchete poti fi considerat complice. Sau si mai simplu, i s-au solicitat primarului documentele, iar el ca sef (sau prin sef direct) iti cere documentele. Ai o sarcina, iar printre ele este sa faci ce iti spune seful. Tu nu respecti. Esti amenintat, evident, ca daca nu faci ce spune legea sau fisa postului esti dat afara, fiindca se vede ca altfel nu cooperezi. Mi se pare de bun simt.

      Iar tie ti se pare absurd?! Ori esti asistat si nu ai muncit o zi in viata ta, ori esti genul complice, ori esti copil si te dai drept adult ori esti picat din cer ori esti ... nu stiu cum sa o zic ca sa nu fie considerata insulta de catre moderatori, dar voi subtiliza prin "persoana cu intelect redus si care nu poate intelege ce se intampla in lume".

      Pick one, sau aleg eu pentru tine.
        #showComment()
    • -22 (44 voturi)    
      Limbaj de detinator de sclavi (Duminică, 14 februarie 2021, 20:13)

      P.Antipov [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Madam se baga in seama degeaba. Daca e lege, vinovatii vor fi pedepsiti. Dar nu este treaba ei. Amenintari din astea pe Feis-buci arata doar ca este o precupeatza.
      Daca s-ar intampla asa ceva intr-un oras civiliizat, i-ar sari fulgii celei care ameninta.
    • +2 (2 voturi)    
      Unul bun! (Luni, 15 februarie 2021, 14:47)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Mesajul este adresat hotilor.
      Eu as vrea sa dispara hotii.
      Imi place de Clotilde.

      Tu pe de alta parte, cu sloganul "Vorbe nu fapte" te duci singur in penibil.
        #showComment()
  • -37 (63 voturi)    
    clotilde a devenit prea isterica cu (Duminică, 14 februarie 2021, 19:10)

    qwerasdf [utilizator]

    iesirile astea.. se lamenteaza pe facebook, ca ce-a gasit ea pe nu stiu unde si pana la urma nu se intampla nimic. Nu zic ca nu are dreptate, ca nu sunt contracte atribuite in mod dubios, dar ea nu arata deloc ca e profesionista.
    Nicusor Dan care are atributii mult mai mari, si gunoi de 10 ori mai mult de scos de sub presul lasat de fierea, nu iese cu comunicate d-astea colerice.

    si-am votat usr... dar clotilda e prea de tot..
    • -9 (31 voturi)    
      Strategie de marketing (Duminică, 14 februarie 2021, 19:40)

      Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Genul acesta de declaratii sunt utile totusi din punct de vedere politic, mobilizeaza baza electorala, creaza si diferentiaza imaginea publica a polticianului prin evidentierea fata de altii care poate sunt competenti dar nu au comunicare suficienta, asigura vizibilitate si in alte medii decat Facebook fiindca aduc click-uri, provoaca adversarii politici sa faca greseli/atacuri la ea care pot fi ulterior exploatate etc.

      Notorietatea poate fi utila si in interiorul partidului, pentruu accedere la functii mai inalte.

      De obicei, ca sa obtii niste realizari vizibile/substantiale intr-o primarie dureaza mult timp, de cand incepi o lucrare poate o receptioneaza viitorul primar, deci e nevoie de comunicare intermediara pentru a mentine interesul publicului.
        #showComment()
    • +46 (62 voturi)    
      doare, doare? (Duminică, 14 februarie 2021, 19:43)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      atunci e bine.

      Trebuia sa vina o femeie, taman din Franta, sa aiba curaj sa vorbeasca si sa taie Nodul Gordian. BRAVO!
        #showComment() #showComment()
    • +18 (26 voturi)    
      Ba eu cred ca daca ii si zboara pe aia din functii (Duminică, 14 februarie 2021, 19:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Adica si face ceea ce promite, peste 4 ani Nicusor are un concurent foaarte puternic la Primaria generala.
      Povestea cu liderul discret care tace si face si lead from behind e buna in cartile de management. Cand ai de condus o cloaca de organizatie cum Primaria s1(si 90% din administratiile locale) trebuie sa o faci folosind cuvinte si actiuni mai drastice.
        #showComment()
    • +1 (3 voturi)    
      Sunt 100% convins (Duminică, 14 februarie 2021, 23:02)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ca ai votat USR!
  • +18 (24 voturi)    
    Eu (Duminică, 14 februarie 2021, 19:51)

    Blackball [utilizator]

    va aplaud si va admir! Respect!
  • +14 (22 voturi)    
    Direct la DNA si cu ei (Duminică, 14 februarie 2021, 19:56)

    comentacu [utilizator]

    Inseamna ca sunt partasi la infractiuni. Tainuiesc probe...
    • -2 (2 voturi)    
      Clotilde (Luni, 15 februarie 2021, 12:42)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      "Am o singură propunere pentru ei: faceți bine și găsiți documentele sau zburați instant din primărie."
      Slabutz, Clotilde. Formularea corecta este: "faceti bine si gasiti documentele, sau daca nu, fabricati-le!
  • -10 (28 voturi)    
    simple consideratiuni (Duminică, 14 februarie 2021, 20:04)

    costelo999 [utilizator]

    știam ca vanghelie a fost la sector 5 dar zice clocotilde ca a fost si la sector 1, asa o fi, zburatul unui functionar public nu se face imediat dureaza, conform codului muncii precum si al codului functionarului public, altfel treci la proces te cistiga salariatul cere salariile cuvenite si reangajarea, dar tzatza asta frantzuzoaica au apucat-o istericalele,
    • +9 (21 voturi)    
      costelush (Duminică, 14 februarie 2021, 20:15)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      Stai jos, ai nota 2. Latra la alta masa, pesedistule.
        #showComment()
    • +5 (5 voturi)    
      Si daca dureaza datul afara conform legii, ... (Duminică, 14 februarie 2021, 22:18)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      ... codul penal prevede ceva de natura sa motiveze oamenii sa puna repede la dispozitie ce li se cere:

      Cod penal, art. 270, punctul 1.b: Persoana care, fiind avertizata asupra consecintelor faptei sale,
      refuza sa puna la dispozitia organului de urmarire penala, instantei sau judecatorului sindic, in tot sau in parte, datele, informatiile, inscrisurile sau bunurile detinute, care i-au fost solicitate in conditiile legii, in vederea solutionarii unei cauze, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda.

      Codul muncii, Art. 61.: Cazurile concedierii pentru motive subiective
      Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
      a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
      b) in cazul in care salariatul este arestat preventiv sau arestat la domiciliu pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala;

      Daca-i salta DNA pe cei ce refuza sa puna la dispozitie acte, sau daca in fisa postului respectivilor e trecuta orice clauza in baza careia treaba asta poate fi considerata abatere grava - o clauza generica care interzice abateri de la respectarea legii, de exemplu - oamenii isi pot lua adio de la slujba.
        #showComment() #showComment()
  • +15 (25 voturi)    
    Bon Courage... (Duminică, 14 februarie 2021, 20:13)

    Nonidem [utilizator]

    Bon courage, Madame la maire!Oamenii onesti ai acestei Tari sunt cu dumneavoastra!Iar privind anumite TV-stim noi care-e in ADN -ul lor sa faca alb din negru, cand e vorba de PSD si negru din alb cand sunt altii.Eu aceste TV nu le cred nici cand prezinta buletinul meteo!Asa-i la noi, doamna, CNA este dar... s-a terminat!
    • 0 (0 voturi)    
      Clotilde (Luni, 15 februarie 2021, 12:54)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      "Bon courage, Madame la maire!"
      ...d' outre mers, mais pas des problemes sur le Cocioc!
  • +13 (27 voturi)    
    Postacii PSD fac spume la gura (Duminică, 14 februarie 2021, 20:21)

    emil bobu [utilizator]

    ca nu mai e Tudorache sa le dea bani nemeritati.
  • -3 (11 voturi)    
    Clotilde (Duminică, 14 februarie 2021, 20:47)

    Trojan.H [utilizator]

    Will you marry me?
    • -2 (2 voturi)    
      Clotilde (Luni, 15 februarie 2021, 12:58)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Me, nu vrei toi vorbeste romaneste la mine? Qe eu nu comprend pe brexiteza!
  • +4 (12 voturi)    
    Colateral, (Duminică, 14 februarie 2021, 21:05)

    hamurabi [utilizator]

    dar pe aceeasi linie, celebrul contract cu Bechtel a fost gasit pina la urma ? Sau nu-l mai cere numeni ?
    • +1 (5 voturi)    
      l-a pierdut ponta si cu prietenul ala (Duminică, 14 februarie 2021, 22:39)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      al lui care a stat la parnaie!
      ala care ma-sa vitrega avea si ea un contract, ca reprezentase bechtel.
  • -2 (12 voturi)    
    basini in vant (Duminică, 14 februarie 2021, 21:13)

    mbembe [utilizator]

    in sectorul public sunt himere, nu rezolvi nimic cu datul afara 1-2 functionari. testare, lichidare post, creare posturi noi, iar testare si cine merita sa lucreze. dar cum la noi postul de functionar se cumpara si se lasa mostenire nu o sa rezolve nimic usr-ul, o sa mai faca zarva, vor obosi si o sa-si bage picioarele...
  • -2 (8 voturi)    
    Asta face si ceva sau doar latra? (Duminică, 14 februarie 2021, 21:30)

    AndyXXX [utilizator]

    Deocamdata observ ca doar latra si posteaza pe facebook. De facut nu da semne ca ar si face ceva constructiv.
    • +3 (5 voturi)    
      ba cred ca cu Romprestul a rezolvat-o (Luni, 15 februarie 2021, 9:49)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Si urmeaza altele.
        #showComment()
  • 0 (8 voturi)    
    Corect,cine este de vina (Duminică, 14 februarie 2021, 21:46)

    persuasiv [utilizator]

    trebuie sanctionat,legal.Insa asta cu ''zburatul instant'' o spui cand esti pe tarlaua mostenita de la parinti.Insa si acolo suna urat.Primaria nu ati luat-o pe persoana fizica.Astfel de limbaj nu va face cinste,doamna.
  • -3 (9 voturi)    
    Madama isi apara cocoasa ! (Duminică, 14 februarie 2021, 22:04)

    mike123 [utilizator]

    Clotilda se crede inca in campanie si isi creaza alibiuri publice pe FB!
  • -1 (3 voturi)    
    si (Luni, 15 februarie 2021, 9:01)

    codrean [utilizator]

    vedem ca Linsajul Mediatic continua ...
  • +2 (4 voturi)    
    Pur si simplu sunt socat. (Luni, 15 februarie 2021, 13:29)

    Marionette [utilizator]

    De cata mafie chitaie impotriva Clotilde Armand!!! Este semnul ca este bine ce face. Si intrebarile pe aici "asa vorbiti" cu cefele de porc, lepre mafioate nenorocite murir-ar de borfasi interlopi ordinari, si intrebarile astea arata ca mafia e disperata!