Ciolacu: Iohannis să ceară imperativ ca acest Guvern să nu vândă pe nimic companiile românești

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2021, 15:55 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
​​Președintele PSD, Marcel Ciolacu acuză Guvernul, într-o postare pe pagina sa de socializare, că vrea să vândă "pe nimic" companiile de stat. Ciolacu îi solicită președintelui Klaus Iohannis „să nu fie părtaș la acest furt”.

Liderul PSD susține că Guvernul nu se mai poate împrumuta și de aceea recurge la această soluție.

„Iohannis trebuie să facă un singur lucru la șueta anticonstituțională cu miniștrii de la Cotroceni: să ceară imperativ ca acest Guvern să nu vândă pe nimic companiile românești! Timp de un an nu am permis ca acest Guvern de dreapta care a dus România în faliment să vândă tot din casă”, scrie pe pagina sa de socializare Marcel Ciolacu.

Ciolacu mai scrie că social-democrații s-au „bătut” cu liberalii în Parlament și au reușit să stopeze vânzarea activelor celor mai profitabile companii de stat: Hidroelectrica, Romgaz, Nuclearelectrica, Transgaz, CEC și Aeroporturi București.

„Acum, însă, pentru că știe că în curând nu-l va mai împrumuta nimeni, Cîțu vrea să dea un nou asalt asupra avuției naționale și să treacă peste legea PSD care îl bloca să vândă activele în plină criză sanitară și economică. 10 miliarde de euro și aproape 18.000 de salariați. Aceasta este miza lui Cîțu! Îl avertizez pe Iohannis să nu fie părtaș la acest furt! Și să ia aminte că nici acum nu-i vom lăsa”, conchide Ciolacu.

Declarația liderului PSD vine în contextul în care Guvernul a anunțat în cursul acestei săptămâni că intenționează să abroge legea inițiată de PSD care interzice timp de doi ani orice privatizare a companiilor cu capital de stat.

Reamintim că Parlamentul a adoptat în 2020 o lege inițiată de PSD prin care se interzice, pentru o perioadă de doi ani, înstrăinarea participaţiilor statului la companiile şi societăţile naţionale, la bănci, precum şi la orice altă societate la care statul are calitatea de acţionar, indiferent de cota de participaţie deţinută, conform actului normativ. Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat legea în august 2020.

În luna octombrie 2020, Guvernul a modificat printr-o ordonanţă de urgenţă legea. Modificările aduse de Guvern prevăd că interdicţia se referă doar la „acţiuni”, nu şi alte tipuri de active.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5573 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Dada (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:01)

    gigiK [utilizator]

    Cum a facut PSD nu ?
    • +2 (10 voturi)    
      50 miliarde euro din 20.05.1990 (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      ytd unde sunt ? ciolacuu e nervos ca nu e os de ros pentru ei
    • +3 (9 voturi)    
      PSD este expert (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:31)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      la privatizări păguboase.

      Apropo, îmi spune și mie cineva de ce DNA-ul nu a anchetat niciodată aceste mari privatizări păguboase realizate pe vremea PSD-ului?

      Procurorii noștri beneficiari de pensii speciale l-au anchetat pe Năstase pentru niște termopane, dar nu l-a întrebat niciunul de ... autostrada Bechtel să zicem.
    • +6 (10 voturi)    
      Păi da! (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      PSD știe să vândă cui trebuie.Adică rușii,arabii,chinezii și unele republici bananiere foste sovietice.Acolo sa dezvoltat capitalismul și au indivizii bani din moși strămoși pe care să-i investească în România,cu câștig baronii PSD.
    • +6 (12 voturi)    
      Dupa razboi, multi viteji s-arata (Vineri, 8 ianuarie 2021, 18:02)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      Eu sunt la un pas sa vomit deja cand vad cata ipocrizie au in ei comunistii astia... Nu e vorba doar de coruptie, cat au sifonat, furat, pus rude sau alte cele. Deja ne obisnuim cu asta, ca e in sangele lor. Dar non-salanta cu care azi declara ceva si a doua zi opusul sau au tupeu sa dea lectii de morala.

      Asta e deja maxim...

      Mai lipseste sa faca criminalii in serie workshop-uri de anger management ca sa avem ridicolul pus intr-o paralela perfecta.
  • +13 (19 voturi)    
    mda (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:08)

    SoulSearcher [utilizator]

    s-a trezit nea ciolacu din betia de la revelion :DDDD

    a baut de la craciun la revelion... bucuros ca n-a fost zburat de la sefia partidului hotilor.. mai ales ca el sustine ca psd-ul a castigat alegerile :DDDD
    • +2 (8 voturi)    
      halucinant (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:22)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      hotul striga hotul
    • -4 (10 voturi)    
      Neuron, dar cine a cîștigat? PNL-ul? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 17:13)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Grea aritmetica asta la postăcime, nu-i așa!?
      • +3 (7 voturi)    
        are PSD-ul majoritatea postacule ? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 18:50)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        are PSD-ul majoritatea postacule ?
  • +6 (8 voturi)    
    cum a facut PSD? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:14)

    levierul [utilizator]

    are experienta omul. Bine educat. Doar nu a vandut Nastase Petrom-ul cat sa faca autostrada Transilvania ?
  • +6 (12 voturi)    
    Nea Ciolacule, ia spune matale: (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:16)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Te rugam sa ne prezinti urmatoarele doua privatizari de succes marca PSD:
    - PETROM
    - SIDEX GALATI

    Dupa ce ne spui exact cati bani a castigat Romania, ai voie sa mai dai din clanta.
  • +5 (11 voturi)    
    vanzare (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:25)

    lis.nc [utilizator]

    dar...nu asa, mai ales ca acum majoritatea statelor incep sa-si recumpere societatile vandute acum ceva ani pe 1 euro (sau dolar), asa ca ar trebui sa ne mai uitam in stanga si dreapta si abia dupa aceea sa luam o hotarare. De ex. in Germania societatile de distributie si epurare a apei in localitati sau cele de colectare a gunoiului menajer, sunt toate firme ale oraselor pe care le deservesc, ptr. ca aici se considera ca apa e o resursa strategica, o problema de sanatate publica si nu e voie ca o firma privata sa aiba acces la asa ceva! Da, dar ei sunt nemti si "e prosti dom'le" asa ca...
  • -3 (7 voturi)    
    sancta simplicitas... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:25)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cum ar putea sa se opuna vanzarii, e tocmai motivul pentru care i s-a semnat firmanul.
  • +6 (10 voturi)    
    Marea problema a lui ciolanu (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:39)

    panduru [utilizator]

    este ca la aceste companii huzuresc toti incompetentii psd, impreuna cu nevestele, amantele, nurorile si beizadelele. Ce-o sa se faca, bietii oameni, daca se privatizeaza aceste companii?
    • -6 (6 voturi)    
      Păi... doar n-o să-i laseacolo pe penelei. (Vineri, 8 ianuarie 2021, 18:52)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      Este „dreptul” lor.....
  • +7 (9 voturi)    
    Nu le vindeti voi (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:40)

    Sofis [utilizator]

    ca le vindem sau stricam noi. OMV, SIDEX si alea date la rusi.
  • +3 (7 voturi)    
    Vânzarea... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:57)

    samuraijack [utilizator]

    Vânzarea va fi la bursă, unde oricine poate cumpăra acțiuni, deci măcar se va ajunge la un preț corect.

    Însă teama celor din companiile de stat e că vor trebui în sfârșit să muncească și să fie trași la răspundere dacă se transformă în firme majoritar private.
    • +3 (3 voturi)    
      teama e a PSD-ului (Vineri, 8 ianuarie 2021, 20:24)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      Fiindca nu vor mai putea face ce au facut in ultimii 2 ani de guvernare Dragnea si anume sa le ia alora tot profitul si banii de investii ca sa ii arunce in pomeni electorale. O firma cu 49% capital privat n-ar admite niciodata asta.
      De asta le e frica, ca li sa iau vacile de supt de sub nas!
  • +5 (11 voturi)    
    hihihi (Vineri, 8 ianuarie 2021, 17:10)

    transpenibilus [utilizator]

    Ciolacul: "Sariti ca n-o sa mai avem ce fura! Huo, HOOOOOTIIIIII !!!"
  • +6 (10 voturi)    
    nostim.... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 17:34)

    Atlantic [utilizator]

    Numai ideea ca seful ciumei rosii ar putea spune cuiva ce sa faca este de ras.Norocul este ca nimeni nu mai trebuie sa il ia in seama.
  • -1 (7 voturi)    
    Ciolane, stii ce zic eu ?! (Vineri, 8 ianuarie 2021, 17:35)

    Susufler0 [utilizator]

    Mai bine intocmeste tu un mercurial si trimite-il lui Werner la Cotroceni ! :))
    • +3 (3 voturi)    
      Cu Shpaga inclusa sau Nu ? Cat TvA ul (Vineri, 8 ianuarie 2021, 20:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sau mai mult ?
      Doar ei sunt Party $hpagas for “Democracy” = P$D
  • +6 (8 voturi)    
    Cine Vorbeste (Vineri, 8 ianuarie 2021, 18:17)

    Zaph [utilizator]

    Mai exista companii de stat, totusi, sau au fost majoritatea vandute tocmai de partidul domnului Ciolacu in perioadele numeroase "de glorie" in care dansii se aflau la putere? Regreta ca nu a pus mana pe restul oaselor?
  • 0 (4 voturi)    
    De ce? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 18:20)

    VOX. [utilizator]

    Daca isi trag si ei ceva, de ce nu?!
    • -2 (4 voturi)    
      Corect (Vineri, 8 ianuarie 2021, 19:16)

      Rdu [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Daca pana acum au furat altii acum e randul nostru! Mai toate comentariile ne sustin! Fiecare are preferatii lui care sa ne fure!
  • +2 (4 voturi)    
    s-a trezit salahoru' Ciolanu'... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 18:52)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    s-a trezit salahoru' Ciolanu'... aoleo ce put declaratiile dansului a hazna.
  • -1 (1 vot)    
    a mai ramas ceva de vandut? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 19:20)

    malika ela [utilizator]

    Credeam ca PSD a vandalizat totul...e bine ca mai avem ceva de care PSD-ului sa-i pese sa nu se vanda pe nimic. Pe bune!?
    Alte preocupari ale PSD-ului mai sunt?
  • -1 (3 voturi)    
    vanzari societati profitabile (Vineri, 8 ianuarie 2021, 20:12)

    atc [utilizator]

    Numai niste guvernanti tembeli se gandesc sa vanda societati profitabile. Vinzi societatile care iti aduc pierderi, NU profituri. Si pe cele pe care nu esti in stare, ca guvernant, sa le faci profitabile. Ca NU pe banii lor s-au construit, ci a milioane de romani tinuti in saracie zeci de ani pentru marile investitii ale comunismului.
  • +1 (1 vot)    
    LOL (Vineri, 8 ianuarie 2021, 20:55)

    JustinCase [utilizator]

    Vorbeste asta, al carui lider spiritual, Adrian Nastase, vindea fabrici pe 1 dolar.
  • -1 (1 vot)    
    urmas vajnic al lui Ilici (Vineri, 8 ianuarie 2021, 21:58)

    EXEs [utilizator]

    Dupa Ilicescu care a avut grija sa nu se vanda firmele post-comuniste catre inamici de stat ai rromanismului gen companiile vest-europene si nord-americane, a venit si randul individului asta sa deschida gura neintrebat. Ar trebui sa-l anunte cineva pe baietas ca partidul a dat faliment si ca trebuie sa stinga lumina. Au avut grija psdeii sa vanda companiile numai dupa ce se asigurau ca firmele au suficienta potenta ca sa ii mituiasca pe ei bine. Toate companiile serioase care nu dadeau mita au fost respinse imediat si fara drept de apel, in schimb cand au venit baieti potenti si seriosi, gen frantzujii, grecoteii, turcaletzii sau rusnacii, au fost imediat bine primiti, dupa ce au mituit pe cine trebuie.
    Si apropo de faliment baietasul ar trebui sa se abtina pentru ca vina pentru falimentul actual se imputa aproape in totalitate guvernarilor psdeilor. Voi sunteti vinovatii principali, iar acum dupa ce s-au curatat generatiile de pensionari comunisti am reusit in sfarsit sa scapam de voi si de strategia voastra favorita, "noi nu ne vindem tara, o capusam intai".