Cioloș dă de înțeles că nu este de acord cu varianta propunerii lui Orban ca premier

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2020, 20:43 Actualitate | Politic


Dacian Cioloș
Foto: Facebook
Copreședintele USR-PLUS, Dacian Cioloș, spune indirect pe Facebook că nu este de acord cu varianta liberalilor de a-l propune pe Ludovic Orban în funcția de premier, după ce negocierile dintre PNL, USR-PLUS și UDMR s-au blocat duminică, în condițiile în care liderii celor trei partide nu au căzut de acord cu împărțirea funcțiilor.

”Apropo de discuțiile asupra numelui de premier din această seară, mesajul USR PLUS este simplu: am vorbit serios atunci când am spus că e nevoie de un nou început pentru România”, a scris Dacian Cioloș pe pagina sa de Facebook.

Reacția lui Cioloș vine în contextul în care liberalii iau în calcul varianta ca Ludovic Orban să fie propus din nou premier ca soluție a deblocării negocierilor cu USR-PLUS și UDMR pentru formarea noului Guvern. Varianta este discutată în ședința pe care liderii PNL o au marți seară, au declarat pentru HotNews.ro surse din partid. Potrivit acestora, Orban are susținerea partidului.

Reamintim că egocierile dintre PNL, USR-PLUS și UDMR s-au blocat duminică după ce liderii celor trei partide nu au căzut de acord cu împărțirea funcțiilor de premier, președinte al Camerei Deputaților și Senatului. În condițiile în care Dan Barna nu a cedat cerând pentru USR-PLUS șefia Camerei, Ludovic Orban a propus ca soluție o competiție deschisă între cele două partide și un acord scris astfel încât câștigătorul Camerei să-l susțină pe candidatul celuilalt partid la șefia Senatului. Varianta a fost respinsă de USR-PLUS și UDMR.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10099 vizualizari

  • +7 (29 voturi)    
    ... (Marţi, 15 decembrie 2020, 20:45)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Orban este USL-ist...nu pleaca de la ciolan...
  • -8 (38 voturi)    
    Ciolosh ! Lasa neeee (Marţi, 15 decembrie 2020, 20:49)

    un domn [utilizator]

    Lasaneeee
  • -1 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 decembrie 2020, 20:51)

    [anonim]

    • -3 (3 voturi)    
      polonico (Miercuri, 16 decembrie 2020, 0:00)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui

      mai baga o galusca.
  • +4 (28 voturi)    
    negocieri (Marţi, 15 decembrie 2020, 20:53)

    lambda [utilizator]

    de fapt si de drept negocierile nu s-au finalizat in interiorul USRPLUS, atat Barna cat si Ciolos isi doresc fiecare una din cele 3 functii disputate (premier, presedinte la senat sau camera). Carevasazica, 15% sunt cei mai cu mot, impun binele cu forta!
    • +1 (3 voturi)    
      Barna si Ciolos, cei doi copresedinti ai aliantei (Miercuri, 16 decembrie 2020, 4:09)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      USR - PLUS care ajung in conflict de interese, nu au decat sa se inteleaga intre ei,
  • +14 (32 voturi)    
    Mai baieti (Marţi, 15 decembrie 2020, 20:56)

    feroviarul123 [utilizator]

    Voi știți ca PZD-ul are 33,69 din Parlament? Deci pe 21 poate sa zică "Nu aveți 66,6 % prezenta.... Si cine credeți ca va mai votează in mai daca se ajunge la alegeri anticipate? Or sa ia 50% Aurolacii tot cu 500k votanți.Inca nu ați ajuns în Parlament. De ce credeti ca nu votează lumea? Din cauza ciolaniadelor ca asta.
    • +6 (10 voturi)    
      ”Ciolaniade” (Marţi, 15 decembrie 2020, 22:57)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      ... aplauze. Am râs. :-)
    • +3 (5 voturi)    
      Baaa (Marţi, 15 decembrie 2020, 23:49)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Lumea nu voteaza ca este.. daia avem cioloniade :))
  • +12 (20 voturi)    
    Ciolos il faulteaza pe Barna, Citu spera din nou (Marţi, 15 decembrie 2020, 21:00)

    animatron [utilizator]

    Dl Orban, ca lider de partid, ni se explica in presa, nu vrea sa fie pe tusa la nici o "sefie" importanta.

    Dl Barna stie ca ar fi dat afara de useristi in secunda doi, el deja se agata disperat de fotoliul de lider USR, daca nu obtine o functie "da importanta cum s-ar zice nationala" e terminat.

    Numai ca dl Ciolos, la fel ca grupul "liberalilor de stanga" de la PLUS, are de gand sa puna mana pe cam tot ce se poate in "noul USR", ca asta e planul, ii trebuie un vector politic in Romania.

    Asa ca dl Ciolos vrea premier, dl Barna vrea presedintia Camerei, doar ca amandoua simultan nu se poate, deci unul dintre ei va fi eliminat de la sefie.
    Cine sa fie oare?

    Dlui Barna i s-a cerut sa inceteze cu infantilismele in public, ca nu e balamucul din "poiana lui Iocan".

    Probabil ca si dl Ciolos ar putea pastra mesajele pt negocieri, fara sa dea presei motiv de speculatii care nu fac decat deliciul PSD.

    Cheia e la dl Iohannis, care vrea neaparat sa aiba control asupra Guvernului Romaniei.

    Presedintele are atributii executive limitate, nu poate impune aproape nimic unui Prim-Ministru.

    De aceea e absolut esential, in viziunea dlui Iohannis, ca premierul sa fie un liberal loial, gen Orban sau Citu.

    Si dl Ciuca ar fi loial, e obisnuit cu disciplina si respectul ierarhiei, dar de el se tem mafiile si politrucii incompetenti numiti politic.

    Pe dl Ciuca nu-l vrea nici PNL si nici USR, ca toti vor sa-si numeasca sinecuristi si "loiali" pe criterii politice.

    Ce e tragicomic e ca toata gasca asta va tot negocia si imparti functii apoi e posibil sa vina PSD si sa strice castelul de nisip, cu lopatica absentei la intrunirea noului Parlament.
  • +9 (25 voturi)    
    Cum sa ti (Marţi, 15 decembrie 2020, 21:02)

    Costi888 [utilizator]

    Dai demisia din functia de premier si sa ai tupeul sa astepti sa fii “numit”. Sper ca este o gluma, si nu se va intampla
    • 0 (4 voturi)    
      Sigur Barna e number 1 in Romania? (Marţi, 15 decembrie 2020, 23:19)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Ia ti o pauza de gandire!!!
  • +6 (24 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 decembrie 2020, 21:03)

    [anonim]

    • -5 (5 voturi)    
      Ce ne poti zice de barna?? (Marţi, 15 decembrie 2020, 23:22)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui

      Ceva de caracterul lui integru???
  • -14 (26 voturi)    
    daca as fi stiut ce urmeaza dupa ciuma rosie (Marţi, 15 decembrie 2020, 21:14)

    cucuveauamov [utilizator]

    as fi iesit si eu in Piata Victoriei
    • +4 (8 voturi)    
      pai (Marţi, 15 decembrie 2020, 22:19)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      poti sa iesi acum, e mai constructiv decat sa stai sa bagi comment-uri de doi lei care-s ascunse de cate minusuri iei.
  • +3 (9 voturi)    
    Ciolos (Marţi, 15 decembrie 2020, 22:00)

    Grecul [utilizator]

    Cat de dizgratioasa este lupta pentru putere!
    De ce oare dl Ciolos nu ramane la agricultura domniei sale, acolo unde este expert? De ce oare se scufunda in aceasta "troaca" ce este politica? De ce oare se deda la un asemenea santaj ordinar? Cum ar putea fi catalogat alfel faptul ca, cu doar 15 procente in alegeri, sa ai pretentia sa fii prim ministru? Oare domnia sa ar putea fi oare "un nou inceput"?
    Apropo de scufundarea in "troaca" politicii: imi vine in minte traiectoria dlui Geoana: dupa o cariera performanta in politica externa, il vedeam dansand caraghios, dand din fund, la diverse manifestari electorale...
    Doamne apara-ne...!
    Noroc ca, fortat de soarta, dupa o baie in "troaca" politicii noastre, si-a regasit locul: secretar general adjunct NATO...un post care-i face cinste, domniei sale si Romaniei...
    Alo, domnule Ciolos? Se aude?
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai cred în nimic (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:56)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui Grecul

      Pe cât de mult am crezut că Cioloș va fi o schimbare în bine (prin guvernul de tehnocrați), pe atât de mult m-a dezamăgit prestația lui ulterioară cu Plus și alte pretenții
      Idem USR. Cum era și cum a ajuns.
      Nu mai merg la vot. Nu ne mai facem bine.
  • +1 (5 voturi)    
    chiar nu vad strategia lui orban si lui joha (Marţi, 15 decembrie 2020, 22:46)

    Coco Whistle [utilizator]

    vor sa-l cloneze pe orban sa figureze ca sergiu nicolaescu pe toate pozitiile sau sa aiba o marioneta pm? orban in parlament ca le stie si ciolos pm gata. citu dovedeste ca e doar face joc de glezne. impacati bre si capra si varza.
  • 0 (4 voturi)    
    schelete in dulap (Marţi, 15 decembrie 2020, 22:50)

    ananstef [utilizator]

    un nou inceput sa fie, pentru ca Doina Cornea l-a iertat.
  • +3 (7 voturi)    
    No ai domn Ciolos, (Marţi, 15 decembrie 2020, 23:04)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    dar care e problema la usr+?

    Nu ati retinut procentele de la alegeri??
    Foarte prost, si pe deasupra ne spuneti ceva de bine si ROMANILOR?
  • +4 (6 voturi)    
    Apropo de seriozitate (Marţi, 15 decembrie 2020, 23:27)

    Grecul [utilizator]

    Dl Ciolos sustine ca "a vorbit serios" atunci cand a spus ca e nevoie de un nou inceput pentru Romania...
    Ramane totusi o problema mare: oare cine il mai ia in serios?
  • +3 (11 voturi)    
    Ciolos (Miercuri, 16 decembrie 2020, 0:18)

    _eu_ [utilizator]

    In (aproape) toate comentariile simt un ton negativ la adresa lui Ciolos si nu prea inteleg de ce.

    In scurta perioada cat a fost prim-mimistru a fost ok. In cariera lui de prin UE a fost ok. Nu cred ca poate fi acuzat de furtisaguri si "jmenuri", din declaratiile lui de avere nu reiese ca detine valori nejustificabile. Mie mi se pare un tip ok pentru a fi prim ministru (mult peste barna si orban).

    Primul ministru este o functie pe care esti numit, si din care faci tot ce poti pentru a pune in practica un program de guvernare stabilit de coalitia care te-a numit.
    • +1 (1 vot)    
      Il caroteaza pe fata pe Barna ! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 3:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      Se vede de la o posta !

      PS. Si nu prea inteleg eu de ce o face ?
    • -1 (1 vot)    
      Asa si este dar... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 6:24)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      ...comentariile de mai sus sunt comentarii "politice" cu mult schepsis, care sa favorizeze partea pe care o sustine comentatorul respectiv, pnl sau psd. Asa ca nu este cazul sa ne formam parerile despre caracterul lui Ciolos aici, in acest context obscur.
  • +1 (1 vot)    
    ar putea sa-i dea lui Ciolos sefia Senatului (Miercuri, 16 decembrie 2020, 2:05)

    cugetatorul [utilizator]

    si in schimb PNL sa ramana cu mai multe ministere mai importante; in caz contrar, fie Barna fie Ciolos vor ramane fara un post politic important, lucru care nu da
    bine la cariera politica
    • 0 (0 voturi)    
      hodoronc tronc (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:59)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      Din câte știu Cioloș e europarlamentar și nu are nicio treabă cu Senatul.
      • 0 (0 voturi)    
        ma gandesc ca daca vrea poate (Miercuri, 16 decembrie 2020, 10:10)

        cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

        demisiona din statutul de europarlamentar, iar
        componenta noului guvern nu a fost inca oficializata
    • 0 (0 voturi)    
      Ciolos nu este senator si nici deputat (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:11)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      deoarece nu a candidat la alegerile parlamentare nationale.
      Ciolos este europarlamentar la Bruxelles.