Contrele PNL-USR la Timișoara continuă: PNL Timiș a semnat protocolul cu USR-PLUS, fără să fie menționate funcțiile, așa cum a cerut Dominic Fritz / El primește termen până luni de la liberali

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2020, 14:27 Actualitate | Politic


Alin Nica
Foto: Facebook
După ce a aruncat în aer negocierile cu USR-PLUS pentru o majoritate în Consiliul Local Timișoara și Consiliul Județean, PNL Timiș a semnat vineri protocolul cu echipa primarului ales al Timișoarei, Dominic Fritz, însă în document nu este menționată și împărțirea funcțiilor în CL și CJ, așa cum a cerut primarul Fritz. El a primit de la liberali termen până luni să semneze documentul.

PNL Timiș a anunțat, pe Facebook, că președintele interimar al PNL Timiș, Alin Nica, a semnat astăzi parteneriatul pentru Timiș și Timișoara cu USR-PLUS: "Alin Nica a semnat protocolul cu USR-PLUS, oare semnează și Fritz?".

Nica a semnat protocolul în conferință de presă, însă în document nu sunt trecute și funcțiile de viceprimari și vicepreședinți de CJ, respectiv modul în care vor fi împărțite între PNL și USR-PLUS.

Alin Nica a argumentat din nou că nu a semnat joi protocolul pentru că nu este de acord cu declarațiile deputatului USR-PLUS Cătălin Drulă, care face parte din comisia de negociere și care "de pe treptele prefecturii, la depunerea listelor candidaților USR-PLUS la parlamentare, a spus că noi am venit la negocieri să negociem funcții, când de fapt era invers". "Am vrut să le testez sinceritatea celor de la USR PLUS, să vedeam dacă propunerea este sinceră și onestă. Discuțiile au fost pozitive”, a susținut Nica, care este președintele ales al CJ Timiș, potrivit tion.ro.

El a mai susținut că Dominic Fritz (USR-PLUS), primarul ales al Timișoarei, a mototolit protocolul când a fost vorba să îl semneze, nefiind de acord că în el nu era trecută și împărțirea funcțiilor.
  • "Chiar am vrut să-l semnez. Când am ajuns să discutăm despre comunicatul de presă, care făcea referire la funcții, reacția intempestivă a lui Dominic a fost să mototolească protocolul!. Cred că zilele ce vor veni vor constitui un prilej bun pentru partenerii noștri să se răzgândească. La urma urmei, cei care pierd sunt oamenii.
  • Am făcut acest demers simbolic, nu doar simbolic, dar și practic, pentru a aplica voința cetățenilor. Nici nu a existat paragraful în acest document care să facă trimitere la o funcție. (…) Proiectele cuprinse în protocol sunt programele câștigătoare la alegeri, pentru noi pot fi literă de lege în a le susține în consiliul local și județean, chiar și fără semnătura celor de la USR PLUS în acest protocol”, a mai susținut Nica.

Ulterior, primarul ales al Timişoarei, Dominic Fritz, le-a dat liberalilor termen până luni să se hotărască dacă vor alianță cu USR-PLUS pentru o majoritate în Consiliul Local și Consiliul Județean, prin semnarea unui parteneriat administrativ, el spunând că în caz contrar va fi "nevoit" să găsească "alte soluţii".

Președintele ales al CJ Timiș, Alin Nica, lider al filialei PNL, a reacționat pe Facebook, spunând că îl "întristează" să vadă "cum frustrarea și imaturitatea politică minează o relație de colaborare care ar putea aduce beneficii Timișoarei și întregului județ".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3318 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    30 de ai este deajuns! Gata! (Vineri, 23 octombrie 2020, 14:40)

    wweesstt [utilizator]

    vechea clasa politica(pnl+psd+udmr si ceilalti combinatori) nu accepta schimbarea care se petrece in romania! nu mai merge cum a mers 30 de ani! GATA! alte standarde se cer! uitati-va la la televiziuni cele 4 televiziuni de stiri (doua ale psd si doua ale pnl) sunt asmutite ca niste caini turbati contra partidului care a impus alte standarde in politica!
    • +1 (5 voturi)    
      l-au si contestat in justitie (Vineri, 23 octombrie 2020, 16:17)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Un liberal si inca doua persoane cu legaturi stranse cu Robu au contestat in justitie dreptul lui Fritz de a candida. Cica, sanchi, nu e cetatean roman...
      Astia nu au aflat ca legea 115 din 2015 permite candidatura la primarii, consilii si presedinte CJ cetatenilor straini ci rezidenta sau domiciliu in Romania? Trag de timp cu trucuri din astea murdare, doar-doar il intarzie pe Fritz in preluarea mandatului, aruncand totusi in spinarea lui tot ce se intampla in prezent, desi inca n-a preluat postul.
      PeNibiLitatea a atins un nou maxim!
      • 0 (2 voturi)    
        Penelzde e la fel de mizerabil (Vineri, 23 octombrie 2020, 20:35)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Ca partenerul din alianta usl.
        Tertipurile pe care le face Sarma-n Kur la Bucuresti, le fac pupincuristii lui robu la Timisoara.
    • -1 (5 voturi)    
      Puterea se castiga prin voturi. (Vineri, 23 octombrie 2020, 17:05)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Are USR-PLUS majoritatea castigata prin voturile timisorenilor pentru a conduce singur (fara liberali) in cele doua consilii (judetean si municipal) ???
      Daca nu are majoritatea, trebuie sa negocieze.
      .Politica e arta compromisurilor. !
  • +5 (19 voturi)    
    Ticalosie colosala marca PNL (Vineri, 23 octombrie 2020, 14:52)

    emil bobu [utilizator]

    Ei au sabotat intelegerea si tot ei sunt cu gura mare?
  • +4 (18 voturi)    
    Nica e penibil ! Vrea sa impuna protocoale (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:30)

    Susufler0 [utilizator]

    dupa vointa exclusiva a PNL, netinand cont de pozitia celeilalte parti, recte a USR !

    PS. Ce a facut insul se inscrie in "buna" traditie pesedista !

    PPS. Sa o faca insa cu PMP pt ca aia pt un post de usier la minister semneaza orice le pune PNL in fata ! :((
    • 0 (2 voturi)    
      De ce?! (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 18:30)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Tot ce a făcut Nica a fost să scoată algortimul împărțirii ciolanului din protocol. Parcă USR se lăuda că nu se bate pe funcții și pe principii. Să înțeleg că USR vor refuza să semneze un protocol dacă acesta nu prevede în detaliu împărțirea ciolanului?
      • 0 (0 voturi)    
        Iti raspund rapid si atat, nu are rost sa imi bat (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 21:13)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        prea tare capul cu tine !
        Tot ce a facut Nica a fost sa arate ca nu stie decat sa se comporte ca un vataf care a ars etapele si s-a trezit din tejghetar fruncea judetului !

        Te intelegi pe un text si apoi cu de la sine putere, inlocuiesti draftul protocolului cu un altul neconvenit de ambele parti !

        PS. Merci ! Asa stie sa faca oricine politica !

        PPS. Ciao ! Nu ma mai suna ! :)))))))
  • 0 (4 voturi)    
    e foame de bani (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:45)

    tahomir [utilizator]

    Baietii de la USR vor functii si daca pentru asta trebuie sa se alieze cu PSDul fix asta vor face. O sa ii vedeti in curand cat de corecti, priceputi si inteligenti sunt.
    Pregatiti-va de o mare dezamagire. Cei ce au fost deja in partidele astea de 2 lei, USR si PLus, stiu foarte bine ce vorbesc.
    Baietii vor in primul rand sa puna mana pe functii manoase. Nu toti, sunt si dintre cei bine intentionati dar are grija aripa Barna,Nasui , Vlad Voiculescu sa ii inlocuiasca cu oamenii lor de paie.
  • +1 (3 voturi)    
    Funcțiile (Vineri, 23 octombrie 2020, 16:52)

    Mihail. [utilizator]

    Funcțiile...
  • +1 (5 voturi)    
    Orbane, ai dat-o-n gard (Vineri, 23 octombrie 2020, 16:55)

    Hababaeba [utilizator]

    Daca ii lasai pe astia sa se descurce loco nu era nici un fel de problema. Na asa faci de kko si organizatia locala si p'aia centrala si toata opozitia, asa mai prind pesedistii ceva locuri in plus.
  • +2 (6 voturi)    
    Astea sunt şicane (Vineri, 23 octombrie 2020, 16:59)

    fokerul [utilizator]

    specifice negocierilor. Se vor înţelege până la urmă. Vezi negocierile pt Bucureşti. Asta nu exclude faptul că liberalii sunt şulfe, la fel ca pesediştii. Sper ca neamţul să se ţină tare şi să nu cedeze.