USR propune organizarea referendumului „Fără Penali” odată cu alegerile parlamentare

de DP     HotNews.ro
Duminică, 20 septembrie 2020, 19:41 Actualitate | Politic


USR
Foto: Captura video
USR propune organizarea referendumului „Fără Penali” simultan cu alegerile naţionale care vor avea loc pe data de 6 decembrie, se arată într-un comunicat de presă, scrie Agerpres. Potrivit sursei citate, duminică se împlinesc doi ani de când iniţiativa "Fără Penali" a ajuns în Parlament, în tot acest timp fiind blocată de PSD.

"PSD-ul care se dezice de Dragnea şi nu mai susţine candidaţi penali îşi bate joc de un milion de oameni care au semnat pentru „Fără Penali”. USR a propus votarea iniţiativei anul acesta şi organizarea referendumului odată cu alegerile locale din 27 septembrie, ca un semnal de schimbare a clasei politice înainte de alegerile naţionale din decembrie. Dar PSD s-a opus. Duminica viitoare am fi putut să mergem la urne să votăm pentru noi aleşi locali, dar şi pentru modificarea Constituţiei astfel încât penalii să nu mai ocupe funcţii publice, astfel încât să nu mai existe un alt Liviu Dragnea în istoria României, dar PSD s-a opus", au transmis cei de la USR.

Aceştia anunţă că revin cu o nouă propunere şi susţin votarea iniţiativei pe 6 noiembrie în Senat şi organizarea referendumului odată cu alegerile din 6 decembrie.

"Vechile partide trebuie să lase deoparte calculele electorale şi să demonstreze că vor să se reformeze după 30 de ani în care s-au rotit la putere şi nu au făcut nimic pentru oameni. „Fără Penali” trebuie să ajungă literă de Constituţie!", au mai precizat cei de la USR, conform comunicatului de presă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2292 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    Dar s-a votat deja! (Duminică, 20 septembrie 2020, 19:57)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Ce sens are?!

    S-a votat deja, in 2016 oamenii, cand l-au votat pe Draknea, au votat penalii!

    Maria sa Poprul s-a pronunta deja: CU PENALI!
  • +9 (27 voturi)    
    Excelent! (Duminică, 20 septembrie 2020, 20:04)

    UnOarecare [utilizator]

    De asta ii votez pe USRplus!
    • -6 (18 voturi)    
      Incluziunea multimilor (Duminică, 20 septembrie 2020, 21:49)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      USR-PLUS il includ si pe Nicusor Dan care face trafic de inflenta pentru un interlop. Ridicolul e sublim ...
      • -7 (15 voturi)    
        Ramaneti fara Nicusor Dan (Luni, 21 septembrie 2020, 2:41)

        patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Ramaneti fara Nicusor Dan daca se aplica regula.
      • +7 (9 voturi)    
        Orice infractor nu are ce cauta in functii publice (Luni, 21 septembrie 2020, 7:53)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        !!!
  • +4 (18 voturi)    
    O idee buna (Duminică, 20 septembrie 2020, 20:18)

    nitro [utilizator]

    Poate o baga si pe aia cu Parlament de 300.
    • +7 (11 voturi)    
      O idee foarte buna (Duminică, 20 septembrie 2020, 22:38)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui nitro

      Insa fara aplicabilitate. Pentru ambele initiative e nevoie de modificarea constitutiei. Iar daca legile cadru nu impiedica un penal sa fie ales, legal, poate candida si fi ales. Judecata oamenilor insa poate fi in acest caz aplicata (spre deosebire de 300): sa nu il voteze.
    • +1 (3 voturi)    
      Dar nu am mai votat o data? (Luni, 21 septembrie 2020, 13:43)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui nitro

      Referitor la Parlament de 300?

      Si a fost validat Referedum-ul!

      Ce mai trebuie acum?

      de ce Referedum-ul de acum ar fi mai valid?
  • +4 (12 voturi)    
    Fara penalii clasici (Duminică, 20 septembrie 2020, 22:20)

    Mihail. [utilizator]

    Cei tineri cat sa mai astepte?! Lasati-i si pe ei sa fie!
  • -4 (16 voturi)    
    Hmmm (Luni, 21 septembrie 2020, 2:29)

    Sah [utilizator]

    Vor sa faca si ei smecheria lui Petrov!
    Au vazut ca lui i-a iesit, asa ca incearca sa il copieze! ;)
    Greu de facut politica atunci cand nu ai imaginatie, desi am vazut ca la trafic de influenta se descurca foarte bine! :)))
  • -1 (1 vot)    
    in primul rind, (Luni, 21 septembrie 2020, 21:55)

    mongolul [utilizator]

    trebuie sa schimbe legea in domeniu; referendumurile validate trebuie sa devina OBLIGATORII, cu sanctiuni dure pentru cei ce nu le aplica, sub diferite pretexte; pe urma sa cheme pe cine vor, pentru ce vor, la vot.