Ce spune Firea despre lista PSD la Consiliul General: Uitaţi-vă la listele celorlalte partide. Și dacă aș fi pus bebeluși de la Maternitatea Giulești adversarii ar fi spus că plâng prea tare

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 19 august 2020, 12:49 Actualitate | Politic


Gabriela Firea, Petre Roman, Anghel Iordanescu
Foto: AGERPRES
Gabriela Firea a declarat miercuri că s-a consultat cu colegii din Bucureşti în ceea ce priveşte lista pentru Consiliul General. Firea spune că organizaţiile partidului au avut "mână liberă" de la Marcel Ciolacu să decidă în această privinţă, iar adversarii săi "cu siguranţă" ar fi avut ceva de reproşat şi dacă ar fi propus "bebeluşi de la Maternitatea Giuleşti".

"M-am consultat cu colegii mei de la Bucureşti, ştiu la ce faceţi referire. Este un lucru foarte bun faptul că domnul preşedinte Marcel Ciolacu ne-a dat mână liberă tuturor preşedinţilor de organizaţii, deci şi în ţară, nu doar la Bucureşti, pentru a decide de comun acord cine să fie colegii care ne reprezintă în Consiliul General. Şi, da, m-am consultat cu colegii de la Bucureşti. Conducerea naţională a fost informată în ziua depunerii, nu ca o lipsă de respect, ci pentru că aşa am stabilit, să ni se dea mână liberă", a declarat primarul Capitalei, înainte de şedinţa Comitetului Executiv al PSD.

Firea spune că este "ceva foarte urât" să i se reproşeze lui Petre Roman că nu mai poate lua decizii bune pentru bucureşteni din cauza vârstei.

"Este condamnat? Este în puşcărie (Petre Roman - n.r.)?. Uitaţi-vă la listele celorlalte partide. (...) Deocamdată Justiţia îşi face datoria şi este bine să se întâmple aşa ceva. Nu avem în niciun caz o hotărâre definitivă şi irevocabilă. Sunt persoane cărora nu li s-a îngrădit dreptul de a alege şi de a fi aleşi. Nu îmi pătează nimeni imaginea, pentru că românii mă ştiu aşa cum sunt şi ştiu că nu am făcut nimic ilegal sau imoral, astfel încât imaginea mea să fie pătată. Dacă aş fi propus şi bebeluşi de la Maternitatea Giuleşti pe lista de la Consiliul General, cu siguranţă, adversarii mei ar fi spus că plâng prea tare noaptea, că nu vor să mănânce lapte de la sânul mamei şi că trebuie să li se dea biberon, că nu ţin bine suzeta, ca pampersul este prea ud", a susţinut Firea.

Gabriela Firea a anunțat la începutul săptămânii lista consilierilor locali la Capitală susținută de PSD. Firea aduce alături de ea politicieni și personalități publice din anii '90, cel care deschide lista fiind fostul premier Petre Roman. Pe lista propusă se regăsesc și Cornel Dinu, Mitică Dragomir, Anghel Iordănescu și Elisabeta Lipă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2196 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    țațisme (Miercuri, 19 august 2020, 13:03)

    Ilidia [utilizator]

    Țața tot tata...De fapt nu e de mirare, romanii spun ca "tuna si se-aduna" sau "cum e "turcul si pistolul"...
  • +14 (16 voturi)    
    Eu sunt stupefiat de numarul epoletilor (Miercuri, 19 august 2020, 13:11)

    jorj_bv [utilizator]

    Niciunul nu-si aminteste sa fi alergat dupa vreun infractor.
    Iar alde Petre Roman are inca niste deranjuri cu mineriada, daca se suprapune cercetarea penala cu orele de sedinta?
    Mitica e un PRM-ist adevarat, facea reclama la ce bloc a mai facut el ... deci a se vedea ce interese trebuiesc urmarite - ale rechinilor imobiliari
  • +14 (16 voturi)    
    "Nu am facut nimic imoral" (Miercuri, 19 august 2020, 13:18)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Spune asta fiind fosta antenista. Doar prezenta in astfel de cuiburi de vipere este sitgmatizare si pe buna dreptate. Posturile favorabile peceristilor nu au facut decat sa arunce cu noroi catre oricine ii supara si le apara mafiotilor "drepturile", ei fiind "victimele abuzurilor justitiei".

    Ca sa nu mai vorbesc de stilul de tzatza si mahalagioaica, minciunile aruncate in spatiul public (sarma pusa in colon, sabotage la companiile sale etc.) fara dovezi, minciunile din campania electorala de acum 4 ani.

    Dar da, nu a facut nimic imoral. Poate ar trebui sa deschida dex-ul.
  • +13 (15 voturi)    
    hah (Miercuri, 19 august 2020, 13:24)

    sorvas [utilizator]

    Lista de consilieri a lu' Firea pare ca ar fi fost preluata dintr-un episod din South Park.
  • +5 (9 voturi)    
    Pentru avantaje..... (Miercuri, 19 august 2020, 13:40)

    grandpa [utilizator]

    Ma mir cum oameni ca Iordanescu,Cornel Dinu,Lipa pot sa adere la un partid care s-a remarcat doar prin c,oruptie,distrugerea justitiei,batutul la propriu si gazarea protestatarilor pasnici................
    Istoria ai va condamna ca si au vandut onoarea doar pentru a mai avea un os.de ros
    De petre roman nu ma mir.El el a fost si ramane un traseist innascut.
  • +10 (12 voturi)    
    Mi se pare o idee buna! (Miercuri, 19 august 2020, 13:47)

    Cataleya [utilizator]

    Buna pt bucurestenii cu capul pe umeri.

    PNL-USR+ n-ar fi putut gasi o solutie mai buna pt a le arata bucurestenilor cat de "mult" o duce capul pe Firea si cat de disperata e :)
    Se pare ca Ciolacu i-a dat mana libera Vrancioaiei ca sa-si rupa singura gatul.
    Stie el de ce!

    Recunosc ca nu o credeam pe Firea chiar atat de proasta, dar poate ca e mai subtila si mai rafinata decat pot eu sa inteleg.
  • +8 (10 voturi)    
    Firuta, saraca este o victima a luptei politice ! (Miercuri, 19 august 2020, 13:54)

    Susufler0 [utilizator]

    Nici cu o floare sa n-o atingi pe 'mneaei ! :)))))))
  • +6 (6 voturi)    
    nu ati inteles nimic, sa va explic eu (Miercuri, 19 august 2020, 15:03)

    pmct [utilizator]

    Echipa lui firea chiar are sens. De exemplu cand se opreste apa calda si rece, intra in actiune "nea puiu" care incepe sa se roage si sa pune icoanele in speranta ca Dumnezeu va da drumul la apa. Daca solutia nu merge atunci va intra in joc "nea mitica de la liga" ce se va duce pe la TV sa faca ceva bascalie ca sa-i amuze pe bucuresteni in speranta ca vor uita de apa. Daca nici asta nu merge, si oamenii ies in strada sa protesteze, atunci va intra in scena "nea petrica" care va da niste telefoane prin valea jiului si va chema cativa mineri sa faca un pic de ordine prin capitala.

    Restul, care mai sunt in staff gen actori de mana doua, sau fosti sportivi sunt pe post de decoratii pt fraieri.

    Totul are o logica in acea echipa, numai voi nu va dati seama
  • +7 (7 voturi)    
    Candidatii PSD sunt mai batrani decat tevile Radet (Miercuri, 19 august 2020, 15:03)

    sile_v [utilizator]

    Ca alea nu au mai mult de 60 de ani.
  • +4 (4 voturi)    
    inca ceva (Miercuri, 19 august 2020, 15:03)

    pmct [utilizator]

    fire a uitat sa-l ia in echipa pe Dolanescu. Ma intreb de ce???
  • +3 (3 voturi)    
    Eu cred ca Firea... (Miercuri, 19 august 2020, 15:21)

    Cataleya [utilizator]

    ...mai degraba spera la un "sprijin contondent" din partea microbistilor, galeriilor de fotbal, ultrasilor care vor interveni in cazul in care ea va pierde alegerile si va incerca sa faca circ refuzand sa plece de la primarie pana nu se mai numara de 5 ori buletinele, pana nu se face un referendum sau pana nu-i da in judecata pe toti bucurestenii care n-au votat-o!

    Gluma, gluma dar....daca ne gandim cu cine avem de-a face...