„Observațiile” lui Ponta după ultima mutare a lui Orban: PNL a tras țeapă USR și celor care vor alegeri în două tururi

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 17 ianuarie 2020, 10:19 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Agerpres
​Victor Ponta susține că asumarea răspunderii Guvernului pentru alegerea primarilor în două tururi poate fi „o cacealma” în condițiile în care adoptarea unei moțiuni de cenzură, așteptată de liberali, ar face ca legea să nu intre în vigoare. Mai mult, spune fostul premier, cum actul normativ nu prevede modificarea modalității de alegere a șefilor ce CJ „doar înlocuim baronii PSD cu baronii PNL”. ​

„Guvernul își angajează răspunderea pe alegerea primarilor în două tururi / aflăm însă de la Rareș Bogdan (singurul care anunță ce se întâmplă cu adevărat- Orban de obicei minte până în ultima secundă) că se așteaptă ca PSD să depună moțiune de cenzură și să cadă Guvernul ca să avem anticipate / dacă trece moțiunea însă legea NU intra în vigoare, si nici nu se mai pot da ordonanțe de urgentă = concluzia este că rămânem la alegeri într-un singur tur la primari / deci PNL a tras țeapă USR si oamenilor care așteptau alegerile în două tururi”, a scris Ponta pe Facebook.

Fostul premier spune că Guvernul nu poate pica doar cu voturile PSD și UDMR, susținând că PNL poate vota alături de PSD pentru căderea Guvernului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9538 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    Un om corect! (Vineri, 17 ianuarie 2020, 10:25)

    nick24 [utilizator]

    Bagă strâmbe între PNL și USR PLUS, poate îi pică ceva...
    • +8 (10 voturi)    
      dupa ce a ramas singur in partid (Vineri, 17 ianuarie 2020, 10:40)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      acum se gandeste cum sa aiba candidati comuni cu psd la locale deci nu ii mai convin alegerile in 2 tururi dar i nacelasi timp nu poate spune pe fata ca nu ii mai convin alegerile in 2 tururi pentru ca ptin toamna si le dorea si acum topaiala ideologica ar fi evidenta pentru toti asa ca isi face de treaba si comenteaza despre altii cand e intrebat despre alegerea primarilor in 2 tururi.
    • +8 (12 voturi)    
      Sa il iei acasa atunci (Vineri, 17 ianuarie 2020, 11:04)

      Dan Oantea [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Ponta, un PSDist cu un ranjet care concureaza cu al lui Iliescu. Nu se poate abtine sa nu ranjeasca in orice interviu, indiferent despre ce e vorba.

      Ponta are o mare oftica ca nu a ajuns si el sa aibe puterea lui Nastase.

      Un politician ca multi altii din PSD si PNL care n-a facut nimic bun pentru Romania, decat sa se bucure de putere si acces la informatii.
  • +12 (20 voturi)    
    Dottore (Vineri, 17 ianuarie 2020, 10:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Esti un infractor ordinar. CUm de mai ai tupeu sa apari? Chair asa de nesimtit esti? Gunoiule
  • +13 (17 voturi)    
    mda! (Vineri, 17 ianuarie 2020, 10:31)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    mă întrebam cine e mazeta aia care bruiază tot timpul toate saiturile!
    iote ăsta e,mitomanul plagiator!
  • +13 (13 voturi)    
    Pare invidios... (Vineri, 17 ianuarie 2020, 10:37)

    Mirobo [utilizator]

    ...că nu le-a tras-o el!
  • +2 (16 voturi)    
    Pune punctul pe ”i” (Vineri, 17 ianuarie 2020, 10:47)

    Jolly Roger [utilizator]

    Sarind peste bla-bla, omul pune punctul pe ”i”:

    In trecut PNL a vrut si votat alegeri intr-un singur tur.
    Si nici acum nu sunt incantati de revenirea la alegeri in doua tururi, cand atat PSD cat si PNL pierd avantajul primului tur si inclusiv al micilor mosieri locali pe care i-au crescut de 30 de ani.

    Cum să arați că vrei alegeri în două tururi, dar să nu le obții? Faci un talmes balmes:
    - guvernul isi asuma raspunderea pe proiect;
    - psd depune motiune de cenzura;
    - motiunea trece, proiectul nu intra in vigoare, guvernul cade;
    - psd voteaza cu ambele maini urmatorul guvern, iar acesta nu mai are timpul necesar unui proect asemnator inainte de urmatoarele alegeri.

    Dar nu pot fi acuzati ca nu au incercat, doar o sa arate cu degetul catre PSD - ca ei nu i-au lasat!

    Scenariul asta pare un prost joc de culise marca USL!
    De parca nu ar fi aceeasi oameni pe scena... :P
  • +2 (4 voturi)    
    Ponta bate campii (Vineri, 17 ianuarie 2020, 11:45)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,....daca trece motiunea insa legea NU intra in vigoare, si nici nu se mai pot da ordonante de urgenta ".
    Ludovic Orban Isi Asuma Raspunderea tocmai pentru a da o mai mare Legitimitate Legii cu Doua Tururi de Scrutin.
    Ordonanta de Urgenta, mai ales la un Guvern Minoritar, nu ar fi acceptata bine de catre populatie.
    Dar lui Ponta de ce sa-i pese de popor ? Ca la Incendiul de la Colectiv.

    De reamintit ca Ponta afost un mare sustinator al Alegerilor pentru Primari cu un Singur Tur de Scrutin:
    Declaratie la Ponta acum vreo 9 ani (cam prin perioada dinaintea Loviturii de Stat din 2012) :
    ,, ......Alegerile sa fie simplu, intr-un Singur Tur !".
    Exista filmul in Arhiva TVR.
    • -2 (2 voturi)    
      lovitura de stat? (Vineri, 17 ianuarie 2020, 15:28)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Frate, basistii astia, sau petrovisti cum se numesc acum, sunt in continuare fumati.

      Alegerea intr-un singur tur a fost un proiect initiat si sustinut de PDL la indemnul lui Petrov. El l-a promulgat in 2011.

      Cine va plateste si cu cat?
      • +1 (1 vot)    
        Dar am zis eu ca numai Ponta (Vineri, 17 ianuarie 2020, 23:12)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui justin

        a sustinut Alegeri intr-un tur ?
        Deci vorbesti prostii ! M-ai insultat, de fapt, ca mint !
        Nu ,,Basescu Turnatorul" este subiectul Articolului de fata !,
        ci individul Ponta .
        Nu faptul ca PDL -ul (care era la Putere) a propus ,,Legea cu
        ,,1 Tur" este Subiectul.
        Conteaza si toti politicenii care au agreat din diverse partide !.
        Acestia au ACEASI RESPONSABILITATE !
        Si n-ai adus nici o dovada ca Ponta s-a opus in acea perioada la ,,Alegerile intr-un Tur".
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta țeparul. (Vineri, 17 ianuarie 2020, 13:09)

    asavreau [utilizator]

    Cu ochii la țepele date de PNL,Ponta riscă să cadă în multele țepe date colaboratorilor.Dacă el este țepar crede că și alții sunt ca el.Neamul prost spune că fură pentru-că și alții fură.Ăsta-i Ponta.
  • +2 (2 voturi)    
    MITOMANUL (Vineri, 17 ianuarie 2020, 18:07)

    sipu [utilizator]

    spune ADEVARUL” pe care il crede el . Sunt curios cine se mai uita in gura” lui.