Guvernul dă joi OUG pentru amânarea dublării alocațiilor. Orban: Vom crește alocațiile. Cum le vom crește, vom vedea

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 15 ianuarie 2020, 21:26 Actualitate | Politic


Sedinta Guvern Orban
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Ludovic Orban a anunțat, miercuri seară, că guvernul va adopta în ședința de joi o ordonanță de urgență pentru a amâna termenul de intrare în vigoare a legii privind dublarea alocațiilor pentru copii. Prorogarea va fi până la data primei rectificări bugetare, după 1 iulie.

Ludovic Orban a fost nuanțat în privința momentului în care alocațiile acum în plată vor ajunge la nivelul dublu, precizând că trebuie să vadă „cum evoluează economia”.

„Vom proroga termenul de intrare în vigoare până la primul moment când vom putea face rectificarea: după 1 iulie. (...) După primele 6 luni ale anului vom vedea cum evoluează economia. Vom crește alocațiilor cu cât ne permit resursele. Vom crește alocațiile, cum le vom crește, vom vedea”, a spus Orban.

Măsura dublării alocațiilor nu va putea fi aplicată imediat, dar în câteva luni Guvernul va găsi resurse, a susținut miercuri președintele Klaus Iohannis, care cu o zi în urmă a promulgat această lege inițiată de PSD. El a susținut că a promulgat actul normativ pentru că este "în regulă", dar problema care trebuie rezolvată ține de bugetul de stat.

"Vreau să subliniez o chestiune foarte importantă fiindcă am observat câteva interpretări neconforme - și eu, și Guvernul ne dorim creșterea alocațiilor pentru copii. Legea este în regulă, astfel că am promulgat-o. Problema care trebuie acum rezolvată este una care ține de bugetul național, aprobat înaintea adoptării acestei legi", a declarat Iohannis.

El a mai spus că probabil că legea nu va putea fi aplicată imediat, dar în câteva luni Guvernul va găsi resursele.

Răspunzând unei întrebări, Iohannis a afirmat că dacă vor fi tăiate pensiile speciale "cu siguranță" apare un disponibil care poate fi folosit pentru creșterea alocațiilor, dar este un calcul pe care trebuie să îl facă Guvernul.

Potrivit legii promulgate marți de Iohannis, alocaţia de stat pentru copii se stabileşte în cuantum de:
  • 600 lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani, în cazul copilului cu handicap
  • 300 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani şi 18 ani, precum şi pentru tinerii prevăzuţi la art. 1
  • 600 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 ani şi 18 ani, în cazul copilului cu handicap
Decizia are loc în contextul în care premierul Ludovic Orban anunțase că PNL ia în calcul patru variante pentru sancționarea proiectului de lege al PSD care a trecut de Parlament privind creșterea alocațiilor. Printre variante se număra atacarea la CCR, prorogarea termenului de intrare în vigoare sau angajarea răspunderii Guvernului.

Marți, la scurt timp după promulgarea legii, ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a declarat că majorarea alocaţiilor pentru copii nu se poate face peste noapte, deoarece nu sunt fonduri prevăzute în buget, astfel că cel mai probabil măsura va putea fi implementată după rectificarea bugetară din luna iulie 2020.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4803 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    adio pnl (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 21:44)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    votul meu l-ati pierdut. si ma duc si acasa la alegeri ca n-am buletin de bucuresti doar ca sa votez orice alt partid!
    • 0 (14 voturi)    
      Tu ai votat-o pe Fierea, că-i de-a ta, o vinitură. (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 22:30)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Ghinion.
    • +8 (12 voturi)    
      Rusine (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 23:19)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Va spun eu cateva masuri simple de unde sa faceti rost poate chiar sa triplati alocatiile:
      1• Nu mai platiti contracte din bani publici sa ude strazile cu apa imputita din dambovita.
      2 • Reduceti numarul concertelor organizate de primarie din bani publici.
      3 • Taiati toate pensiile speciale ,fiecare om sa fie egal,sa primeasca pensie in functie de cat a contribuit.
      • +4 (4 voturi)    
        1,2 (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:26)

        blanc10 [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        Primele două nu se fac din bugetul de stat, ci din bugetul primăriilor. Să gândim corect dacă tot propunem chestii. Pensiile speciale pot fi, într-adevăr, o resursă.
      • +2 (4 voturi)    
        SE POATE SI MAI MULT (Joi, 16 ianuarie 2020, 11:06)

        jidanul [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        4. Reduceti numarul de parlamentari la 300.
        5. Impozitati sau plafonati salariile "nemernice" din absolut toate institutile Statului Roman, Eximbanc, CEC Bank si companiile de stat. La fel faceti si cu pensiile "nemernice".
        6. Eliminati cumulul salariu-pensie din absolut toate institutile Statului Roman, Eximbanc, CEC Bank si companiile de stat. O sa fim surprinsi sa vedem ca putem dubla si alocatiile copiilor si putem sa crestem si pensia minima. La treaba, Ludovice !
  • +7 (17 voturi)    
    Bravo Sica (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 21:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ai inceput bine cu amanari si taieri. Si cu multa palavrageala... Ca de altceva nu sunteti in stare. Ah, da... Ati inceput sa refaceti USL, primind pesedisti odiosi. Hai sik.
    • +5 (15 voturi)    
      Pt pensii speciale (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 23:12)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si avioane second-hand sunt bani, in schimb pt copii nu sunt.
      • -3 (9 voturi)    
        Aderare la NATO, parteneriat strategic cu SUA (Joi, 16 ianuarie 2020, 9:19)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        Trebuie sa investim și în apărare, că momentan facem politie aeriana în Marea neagră cu aparatele străinilor...
        Exact aceleași nevoi le aveau copii și în ianuarie 2019 când alocația era 84 lei ... Și era bine atunci
        Da, trebuie crescut nivelul de trai și fiecare categorie se crede importantă. Problema e că trebuie să băgăm și bani în investiții care sa crească multiplicat nu doar sa stimuleze consumul, adică în inflație: drumuri, educație, civilizare.
        O ardem cu pensii și cu alocații, dar astfel de exemplu nu se mai poate aplica propunerea USR de taxe 0 pe un salariu minim (sau o suma oarecare) ... O măsură care încurajează munca, deși are problemele ei legate de beneficierea de sănătate și pensie, fără a plăti vreun șfant la stat.
  • 0 (14 voturi)    
    buuuuuuuuuuuun! (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 21:59)

    cucuveauamov [utilizator]

    vrem in schimb niste fonduri in plan la servicii si, va rog, macar o racheta! daca puteti si un F16 (ruginit), promit ca va votez si in 2004.
  • +4 (12 voturi)    
    Organe, desființează pensiile speciale. (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 22:33)

    Tayen [utilizator]

    Interziceți pensionările înainte de 60 de ani! Faceți ordine în uriașa armată de atârnători la buget! Tăiați-le jumătate din salariu. Puneți-i la muncă pe cei ce vor rămâne. ȘI VOR FI BANI PENTRU COPII, PENTRU VIITORUL ȚĂRII!!!
    • 0 (6 voturi)    
      Anticipate (Joi, 16 ianuarie 2020, 9:06)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Fără asta nu exista forță pentru promovarea legilor dureroase, ba mai mult apar tot felul de strâmbe băgate de PSD și acoliții.
  • +2 (14 voturi)    
    Trebuie sa renuntam la alocatii! (Joi, 16 ianuarie 2020, 7:07)

    risk_mdm [utilizator]

    Iar in schimb trebuie desucere de taxe. Astfel vei incuraja progresul. Cine poate garanta ca banii aia se duc in dezvoltarea copilului in familie? Nu mai bine iti reduc impozitul pe venit? Sau creez programe de alocare de hrana sau rechizite? Hai sa scapam odata de ideea ca banul e totul.
    • -5 (11 voturi)    
      Risk_mdm (Joi, 16 ianuarie 2020, 8:40)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui risk_mdm

      Esti corporatist ?
      • +3 (5 voturi)    
        nu stiu exact (Joi, 16 ianuarie 2020, 9:56)

        risk_mdm [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        dar am servici, da :)
    • +3 (3 voturi)    
      Conditionare (Joi, 16 ianuarie 2020, 12:08)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui risk_mdm

      Conditionati alocatiile astea de prezenta la scoala!
  • -1 (11 voturi)    
    despre (Joi, 16 ianuarie 2020, 9:12)

    costelo999 [utilizator]

    dupa ciuma rosie a venit gripa galbena, care o fi mai toxica ? sau or fi la fel ? aceeasi mizerie ...
  • +1 (5 voturi)    
    ATATA MERITA (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:30)

    jidanul [utilizator]

    Atata merita copii Romaniei, sa li se taie alocatiile, Multumim KW Iohanis pentru "minunatul" tau guvern 2 care a ajuns sa dea OUG ca sa nu se plateasca alocatiile copiilor si adolescentiilor romani, din Romania. "Guvernul mei" 1-Ciolos a fost o nenorocire pentru romani dar, "guvernul meu"2-Orban este un dezastru si o catastrofa pentru romani. Parsivitatea Werner-Ludovic este la apogeul nemerniciei, adica, Werner promulga si Ludovic, amana/proroga. Nici nu stii ce sa mai spui, in ce hal a ajuns PNL-pdl.
  • -1 (3 voturi)    
    am un singur mesaj pt guvernanti (Joi, 16 ianuarie 2020, 12:08)

    Gheorghe_Dan [utilizator]

    hrrraaac, haaac, ptiuu !
  • -1 (3 voturi)    
    Nimic nou (Joi, 16 ianuarie 2020, 12:25)

    consumator2 [utilizator]

    Pentru romani nu sunt bani, ei trebuie doar sa cotizeze! De 30 de ani aceeasi placa...
  • -2 (2 voturi)    
    totusi, e o buna repetitie (Joi, 16 ianuarie 2020, 12:56)

    alex562 [utilizator]

    pt gasirea cailor de stopare a cresterii pensiilor in septembrie