VIDEO Klaus Iohannis: PSD împroașcă venin, minciuni și fake news / Îmi doresc să obțin voturi și de la celelalte formațiuni democratice din România

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 noiembrie 2019, 18:24 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Facebook
„Dacă vrem să arătăm PSD-ului unde îi este locul, în Opoziție, românii să meargă la vot”, a declarat președintele Klaus Iohannis, prezent vineri seară la Baia Mare, la primul său miting electoral pentru turul doi al alegerilor prezidențiale. Iohannis a mai spus că „PSD-ul împroașcă venin, minciuni și fake news”, dar își fac singuri un deserviciu prin acest mod de a face campanie.

„Eu îmi doresc să obțin voturi și de la celelalte formațiuni democratice din România”, a transmis Iohannis, menționând că în turul doi contează și pe voturile alegătorilor USR PLUS, PMP sau UDMR.

El a mai spus că nu crede că îi poate convinge pe alegătorii PSD să-l voteze, dar că le garantează acestora că pensiile şi salariile nu vor fi tăiate.

Declarațiile lui Klaus Iohannis:
  • Proiectul unei Românii normale este în plină desfășurare. Am început pe 26 mai, la europarlamentare, când PNL a obținut cel mai bun scor. Tot atunci, 6,5 milioane de români au votat DA la referendum pentru o justiție corectă și pentru continuarea luptei anticorupție
  • Am continuat bine. Moțiunea de cenzură a trecut cu brio, a căzut guvernul eșuat PSD. Iar guvernul propus de PNL a trecut de învestitură. Din prima a trecut Guvernul Ludovic I
  • Au urmat alegerile prezidențiale și, cu sprijinul dvs, am obținut un rezultat foarte frumos. Rezultatul dovedește că românii își doresc o Românie fără PSD. Acesta este proiectul meu. România normală nu se poate realiza cu PSD în frunte
  • Eu îmi doresc o Românie fără PSD în conducere. Asta nu înseamnă că trebuie să plece din țară, ci trebuie să stea în Opoziție, așa se numește locul acela
  • Sper că aţi observat un pic cum m-am poziţionat eu, promovând România normală şi o Românie fără PSD. Dar nu aveaţi cum să nu observaţi şi campania PSD. Aţi observat cum îşi arată faţa urâtă, ca să nu spun altceva, că vreau să rămân într-o zonă politicoasă, în puternic contrast cu contracandidata mea
  • PSD-ul împroașcă venin, minciuni și fake news. Asta face PSD, ăsta e PSD, minciuni peste minciuni, despre mine, despre voi, despre aliații noștri
  • Asta știe să facă PSD, așa știu ei să își facă campanie și cred că în acest fel își fac singuri un deserviciu, nu este nevoie să le dăm un răspuns, o să le dea alegătorii un răspuns foarte convingător
  • Au pierdut și au pierdut grav. Au fost trimiși pesediștii de trei ori acasă de poporul român. La europarlamentare, la referendum și în primul tur al prezidențialelor. Și totuși, ce auzim, PSD-ul își face planuri pentru moțiune de cenzură. Vor să vină înapoi. Cum să trăiască PSD fără conexiuni la bugetul țării? Or, aşa ceva cred că sunteţi de acord că nu putem să permitem
  • Dacă vrem să arătăm PSD-ului unde îi este locul, în Opoziție, atunci vă rog să îi convingeți pe toți românii să meargă la vot. E important să mergem la vot și să avem în turul doi un rezultat clar, evident, pentru că atunci vom avea toată legitimitatea să reconstruim, să resetăm România, să facem odată, după 30 de ani, România normală
  • Acum am intrat în campanie pentru turul doi și, în afară de mine, mai este o persoană de la PSD. Însă dați-mi voie să vă spun câteva lucruri despre oamenii pe care îi așteptăm la vot. Cum am mai spus, eroii acestor alegeri nu suntem noi, politicienii, sunteţi voi, alegătorii. Eu contez pe alegătorii PNL
  • Acum este acum, fiindcă intrăm în turul doi și vrem să lămurim lucrurile în România. Să știți că eu contez şi pe alegătorii USR PLUS. Sunt oameni care îşi doresc ca şi mine, ca şi voi, o ţară modernă, europeană. Sigur, ei îşi doresc să se întâmple mâine, nu se va întâmpla chiar mâine, dar suntem de aceeaşi parte a baricadei
  • Eu contez şi pe electoratul PMP, care a avut un candidat care a vorbit mult despre educaţie. Și eu. Ne dorim aceleaşi lucruri - o Românie modernă, prosperă. Hai să o facem împreună
  • Dar nu vreau să fiu exclusivist. În realitate, eu îmi doresc să obţin voturi şi de la celelalte formaţiuni democratice din România. De exemplu, de la UDMR
  • Și o să spun ceva și despre alegătorii PSD. PSD a ajuns la putere în 2016 prin minciună, le-a promis că va curge lapte și miere. Iar când au ajuns la putere au început încercările de acaparare a justiției, a marilor sisteme publice, au început să facă zid în jurul penalilor
  • Ce vină au oamenii care au votat PSD? N-au nicio vină. Pentru că și ei îşi doresc o Românie modernă, prosperă, să nu se taie salariile şi pensiile. Şi eu îmi doresc acelaşi lucru
  • Nu cred că pot să-i conving să mă voteze, chit că mi-ar plăcea, dar cel puţin pot să le garantez că eu, împreună cu Guvernul liberal, nici nu vom tăia salarii, nici nu vom tăia pensii şi vom face România modernă şi prosperă
(Discursul lui Klaus Iohannis, de la minutul 51.00)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1764 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    asta mai bine.... (Vineri, 15 noiembrie 2019, 18:33)

    exilatul [utilizator]

    ar pleca in vacanta sau sa si viziteze cele 5-6 case pt ca e enervant...doar sa l citesti....bine ca nu sunt nevoit sa l si vad...
    • 0 (8 voturi)    
      Videle (Vineri, 15 noiembrie 2019, 23:03)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Ai dreptate, sa plece, dar nimai dupa ce-i da un spitz in dos analfabetei.
  • -3 (11 voturi)    
    Bine .... (Vineri, 15 noiembrie 2019, 20:15)

    blackarrow [utilizator]

    ca nu esti nevoit sa mai si gandesti, e mai buna dancila...
  • -7 (11 voturi)    
    Pasarea harmalai viseaza (Vineri, 15 noiembrie 2019, 20:33)

    ww [utilizator]

    El bietul isi doreste sa primeasca "voturi și de la celelalte formațiuni democratice din România" (probabil celelalte in afara de democraticul psd), dar prin conduita a reusit sa-i convinga pe deplin doar pe iubitorii de pesedeu.
    Daca in urma cu cinci ani multi dintre ei se indoiau ca Iohannis e unul de-al lor, acum i-a convins ca e un tovaras de nadejde, inca cu sapca. In ciuda gargarei prezidentiale, in mandatul lui Iohannis psd-ul si-a indeplinit toate visele. Cel mai important e ca au reusit colonizarea statului, anularea tuturor reformelor facute in mandatele lui Basescu, ingenuncherea Justitiei si scoaterea ciracilor din puscarii. Multumita ajutorului dat de Iohannis, restauratia a reusit pe deplin.
    De aia castiga faraonul, ca bazinul electoral e altul decat cel din 2014. Iar PNL, cu aceeasi conducere, cu acelasi mesaj incoerent, utilizand practici identice cu ale pesedeului, avand aceeasi repulsie la reforma si ideea de justitie e totusi pe val. De aceea psd si-a votat caderea propriului guvern si instalarea unuia pnl, pentru ca au stiut mai bine decat toti ca in realitate nu e vorba de nicio schimbare. Pana la urma erau datori, si pnl le-a dat lor Parlamentul in 2016.
    Asta a fost teapa luata de electoratul care spera in schimbare la aceste alegeri: sistemul i-a oferit doi candidati, unul de stanga si unul care se pretinde de dreapta dar e tot de stanga. Asa ca si daca la al doilea tur ar participa la vot exclusiv votantii psd, tot Iohannis ar iesi. El e Tatucul cu care s-a procopsit România pe 10 ani. Lumpenproletariatul stie asta mai bine ca oricine.
  • +1 (7 voturi)    
    Dialog (Vineri, 15 noiembrie 2019, 22:46)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Cred ca ar fi bine sa nu se refere atat la PSD ci direct la contracandidata, care debiteaza minciuni si ura la tot pasul. Sigur, Dancila e oficial liderul PSD, dar Iohannis ar putea demonstra cu exemple concrete ca, de fapt, Dancila e o marioneta fara papusar, acesta aflandu-se temporar intr-un loc racoros. Fiind lipsita de idei si de logica, ori de cunostinte de limba, acum nu stie altceva decat sa faca declaratii mincionase si sa improaste cu noroi, smiorcaindu-se apoi ca ea e femeie jignita care doreste consensul. Sa ii ceara sa dea ea insasi raspunsul la intrebarile pe care vrea sa i le adreseze lui Iohannis, sa explice cum e cu datoria si deficitul bugetar, cum e cu sustinera candidatilor romani, cu reprezentarea externa (inclusiv vizitele in strainatate si mutarea ambasadei din Israel) si cu modificarea legilor justitiei.

    Iar Iohannis ar putea sa explice foarte bine ce a facut in limitele atributiilor sale, e gretos sa o tot auzi pe madam si ai ei cu subtilitati gen "concediu" si "vacanta", de parca Dancila si-a luat concediu doar la ocazii speciale, gen 10 august. Ea e, oricum, intr-un peren concediu al mintii.
  • +1 (5 voturi)    
    Declaratia lui iohannis (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 10:46)

    Theros [utilizator]

    Nici un roman nu pune baza pe ceea ce declari tu impostorule. Dar din pura curiozitate noi romani te intrebam : Ce ințelegeți tu prin “toți psd-iștii ăștia”?
    - Persoanele în vârstă care iși doresc un trai decent, o pensie decentă, binemeritată după o viață de muncă? Atunci da, sunt și eu psd-ist, ca si majoritatea celor 23 de milioane de romani autentici.
    - Persoanele care, indiferent de sistemul în care lucrează, doresc un salariu mai bun pentru ei și copiii lor, care să îi îndepărteze de spectrul unei vieți limitate la asigurarea necesarului pentru hrană, taxe și impozite? Atunci da, toti romanii sunt "psd-isti!!
    - Persoanelor care doresc să trăiască în bună înțelegere în România alături de toți românii, indiferent de afinitățile sau/și convingerile politice inclusiv cu tine ca simplu cetatean? Atunci da, toti romanii sunt psd-isti. Lista poate continua.
    Te-ai gândit oare că printre “toți psd-iștii ăștia” există oameni de o incontestabilă valoare, cu solide principii de etică morală sau/și profesională? Oameni care au DE O SUTA DE ORI mai multa INTELIGENTA DECAT tine un biet de profesor de fizică !!??De cinste, de omenie, de sinceritate, de bun simț ai auzit, analfabetule de Johannis? Dar de toleranță și înțelegere? Crezi oare că printre “toți psd-iștii ăștia” NU există oameni care să spună NU incompetenței, nepotismului, penalilor (condamnați pe drept) în funcții publice? IN FAPT ASA CUM ESTI TU !!! DE CE NU AI RENUNTAT LA IMUNITATE!!
    Dar de pluralism politic ai auzit, Johannis? Presupunem că da, deși tot ceea ce ai (ne)făcut în acești 5 ani de parat președinție contrazice flagrant această presupunere. Ai vrut de la bun început partidul tau, guvernul tau!!. Te-ai afișat cu nonșalanță de la bun început alături DOAR de o parte MICA DE TRADATORI PE CARE AI CUMPARAT-O , atacând și negând cu vehemență orice altă valoare venită din partea MAJORITATII POPULATIE CARE NU TE MAI VREA, etichetând, înfierând, instigând la ură si învrăjbind românii, unii împotriva cel
    • +2 (2 voturi)    
      Scuze domnule Theros (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:43)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Nu are rost sa-l atacati, ca presedinte al tarii a fost privilegiat prin voturile dumneavoastra date unui partid neocomunist, da PSD. In loc sa-l atacati aratati mai bine la dna Dancila, o analfebeta care daca nu era Dragnea, era acum o tehnciana la vreo schela petroliera(cica a terminat facultatea de gaze la Ploiesti, dar se pare ca mai repede ca ceilalti colegi, si-a lasat mama intr-un bloc nenorocit, noroc ca barbatul -sau este la Petrom). Cat despre pensii si eu sunt in preajma pensionarii, da sa se dea pensii pentru contibuivitate si nu pensii speciale(acolo se duc banii). Si ce au reusit PSD-in 30 de ani, sa duca de rapa aceasta tara. mai lasati-ma cu onestitatea, inteligenta(nu generalizez) si mai lasati-ma cu imunitatea, toti cei din parlament (majoritate erau PSD-sti) si-au incalcat onestitatea cand nu i-au lasat sa fie anchetati. Asa ca tot respectul pentru dumneavoastra (poate sunteti onest si corect) dar PCR a apus si urmeaza PSD sa apuna.