Viorel Cataramă poate candida la alegerile prezidențiale. CCR i-a dat undă verde

de DG     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2019, 10:31 Actualitate | Politic


Viorel Catarama
Foto: Rompres
Omul de afaceri Viorel Cataramă va putea candida la alegerile prezidențiale, după ce a câștigat la Curtea Constituțională împotriva Biroului Electoral Central care i-a respins dosarul invocând nereguli legate de semnăturile depuse la dosar.

Curtea Constituțională a decis luni să valideze candidatura lui Viorel Cataramă la președinție. ”CCR a admis contestația formulată împotriva Deciziei Biroului Electoral Central nr.10/D din 20 septembrie 2019 și, în consecință, a dispus înregistrarea de către Biroul Electoral Central a candidaturii și a semnului electoral ale domnului Viorel Cataramă la alegerile pentru Președintele României din anul 2019”, se arată într-un comunicat de presă.

Biroul Electoral Central a decis respingerea înregistrării candidaturii și a semnului electoral ale lui Viorel Cataramă la alegerile prezidențiale, în numele Partidului Dreptei Liberale. Instituția precizează că peste 94.000 de semnături depuse au fost anulate, deoarece prezentau elemente de similitudine evidente.

Viorel Cataramă a anunțat că va contesta la Curtea Constituțională decizia Biroului Electoral Central prin care i-a fost respinsă candidatura la prezidențiale.

Cataramă a susținut că decizia BEC este "profund nelegală" și bazată pe aprecieri subiective: "Este o decizie profund nelegală și am contestat-o deja la Curtea Constituțională. Este o decizie profund nelegală bazată pe aprecieri subiective și pe acest sistem, oricând, orice semnătură poate fi interpretată, poate fi contestată și oricând se pot lua decizii de eliminare a unui candidat pe criterii subiective care încalcă legea", a declarat, sâmbătă, Cataramă.

Duminică, la ora 24.00, a expirat termenul pentru depunerea candidaturilor. Pe 12 octombrie este startul oficial al campaniei electorale. Primul tur al alegerilor prezidențiale are loc pe 10 noiembrie, iar al doilea tur pe 24 noiembrie.
Conform unei hotărâri de Guvern, românii din străinătate vor putea vota la primul tur al alegerilor prezidenţiale între 8 şi 10 noiembrie, iar la al doilea tur între 22 şi 24 noiembrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3769 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Ce anume da dreptul kkr sa judece acest caz? (Luni, 23 septembrie 2019, 10:47)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Nu inteleg unde este problema de constitutionalitate? kkr poate judeca orice, oricind ?
    Curtea Constitutionala trebuie sa judece probleme de constitutionalitate, acolo unde diverse legi pot incalca drepturi garantate prin constitutie si momentele unde apar probleme de constitutionalitate in relatia intre diverse institutii ale statului.
    Care e legatura...?
  • +18 (18 voturi)    
    Stai, bre, ca nu pricep... (Luni, 23 septembrie 2019, 10:48)

    calexe [utilizator]

    Cum vine asta? Deci BEC nu are dreptul să decidă dacă semnăturile pentru candidatura sunt sau nu masluite? Pe undeva este corect, pentru asta are fi nevoie de anchete, de expertize iar astea ar lua mult timp și ar consuma resurse importante. Bun. Atunci de ce se mai cer sute de mii de semnaturi pentru a putea candida, daca acestea oricum se pot falsifica fara a putea fi contestate? Ca-n filmele cu proști...
  • -9 (13 voturi)    
    lasati oamenii sa candideze (Luni, 23 septembrie 2019, 11:20)

    bobo2 [utilizator]

    la vot se va vedea cine-i sustin, asta cu semnaturile e o prostie
    • +4 (4 voturi)    
      adica sa lasi pe oricine? (Luni, 23 septembrie 2019, 11:45)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      pai te trezesti cu mii de candidati. cumva trebuie triati, si a sa vezi macar cine are sustinere. bine, teoretic vezi... practic vezi niste semnaturi cumparate. so it s all about the money. ca intotdeauna.
    • +8 (10 voturi)    
      Ba nu e prostie. (Luni, 23 septembrie 2019, 11:46)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Platesti tu tiparirea a 15 milioane de Buletine de Vot groase cat o carte de telefon ?. Fi sigur ca fara semnaturi o sa participe vreo 1000 de candidati.
    • +2 (4 voturi)    
      sa candideze cine vrea (Luni, 23 septembrie 2019, 15:34)

      bobo2 [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      iar votul sa fie online, fara buletine. Suntem in secolul 21
    • +4 (4 voturi)    
      bineinteles o triere e necesara (Luni, 23 septembrie 2019, 15:39)

      bobo2 [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      dar nu bazata pe semnaturi, te prezinti cu niste documente, cazier, studii, etc. Iar votul va fi online, si pentru cine nu are calculator centralizat la cateva sectii.
  • +6 (6 voturi)    
    si cum adica (Luni, 23 septembrie 2019, 11:38)

    clam [utilizator]

    i-au luat judecatorii de la curtea constitutionala la reverificat listele cu semnaturi?? atunci care mai e rostul biroului electoral in tot procesul? se presupune ca ei au expertiza necesara sa dea o asemenea decizie, si punct. bine, daca te duci peste noapte si arunci cu bani in judecatori, se poate orice. si ce naivi am fost sa credem ca incep sa se schimbe lucrurile.
    si unii pe aici deja il vedeau la parnaie pt fals si uz de fals... yeah, right.
  • +5 (7 voturi)    
    ah, nu posteaza cineva (Luni, 23 septembrie 2019, 11:42)

    clam [utilizator]

    cateva liste cu semnaturi d-astea suspecte de a fi false? sa le vedem si noi, sa ne dam cu parerea. daca judecatorii sunt experti grafologi, noi de ce n-am putea? ma ales ca probabil sunt niste falsuri grosolane, daca s-au remarcat din prima la bec.
  • +4 (6 voturi)    
    Ce bataie de joc a ajuns tara asta (Luni, 23 septembrie 2019, 11:58)

    xenomorph [utilizator]

    Dupa ce PSD va pierde alegerile parlamentare va continua sa guverneze prin CCR
  • -5 (7 voturi)    
    Catarama are dreptul (Luni, 23 septembrie 2019, 12:41)

    UpNext [utilizator]

    sa prezinte cate semnaturi false vrea el, chiar toate false, pentru ca nu e "ciuma rosie".
    • +2 (2 voturi)    
      NU BA (Luni, 23 septembrie 2019, 16:22)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Catarma are ochi albastri:)))