Barna: Politica a ajuns să fie făcută de nemernici, oamenii serioşi trebuie să se implice

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 8 septembrie 2019, 16:38 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook/ Dan Barna
Preşedintele USR, Dan Barna, a declarat duminică, la Târgovişte, că neimplicarea "oamenilor serioşi" în politică a dus la faptul că, "după 30 de ani, politica a ajuns să fie făcută de nemernici", scrie Agerpres.

"Alianţa USR PLUS este compusă nu din oameni care îşi doreau să fie politicieni, ci din oameni care nu au mai putut să stea deoparte. 30 de ani am spus acelaşi lucru şi l-am crezut: că politica e un lucru murdar, că politica e un lucru corupt, un lucru negativ, pe care oamenii serioşi nu trebuie să îl facă. Şi am ajuns în logica aceasta ca oamenii serioşi să se ocupe de meseria lor, de casă, de familie, de o maşină mai bună şi am lăsat ca politica să fie făcută de alţii. Şi am constatat, după 30 de ani, că a ajuns să fie făcută de nemernici, pentru că oamenii serioşi nu s-au implicat", a afirmat Barna.

Acesta a adăugat că soluţia USR este implicarea oamenilor competenţi şi oneşti în politică.

"Este exemplul pe care îl dăm, eu sunt astăzi candidat al Alianţei USR PLUS la preşedinţia României pentru că îmi propun să fiu un preşedinte activ, un preşedinte implicat, un preşedinte full-time şi spun asta pentru că preşedintele României nu toarnă asfalt, nu rezolvă problemele de apă şi canalizare, nu face proiectele de management al deşeurilor, dar poate să dea acele mesaje prin care oamenii competenţi şi oamenii oneşti din toate instituţiile şi toate companiile înţeleg că pot să se apuce de treabă şi pot să facă lucrurile bune implicându-se. Despre asta este vorba, acesta este mesajul nostru", a mai spus Dan Barna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















942 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    nu vreau sa ma laud dar, (Duminică, 8 septembrie 2019, 16:48)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    parca vorbeste despre mine.
    Barna e reprezentantul unor partide care stiu sa asculte cetatenii si in special membrii sustinatori
    • +1 (1 vot)    
      In the meantime (Duminică, 8 septembrie 2019, 22:54)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui MamboNoFaiv

      Intre timp, Mihail Neamtu incearca sa vanda imaginea lui Paleologu ca profesor dar, in acelasi timp, sa se si disocieze de imaginea lui basescu. Jalnic.
      • 0 (0 voturi)    
        era un film (Duminică, 8 septembrie 2019, 23:04)

        MamboNoFaiv [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        cu Paleologu... cand a luat foc teatrul... il mai gaseste cineva?
  • -4 (4 voturi)    
    Politica (Duminică, 8 septembrie 2019, 17:12)

    Cartisoara [utilizator]

    Intra in politica si tot felul de dubiosi din tot felul de ong-uri obscure, activisti care nu au cotizat nici macar o zi la stat. Tot felul de activisti care au deturnat si spalat finantari europene si n-au facut absolut nimica in afara de furat. Si ei sunt oameni noi, le e si lor foame, simt mirosul ciolanului!
    • +3 (3 voturi)    
      de OLAF nu ai auzit (Duminică, 8 septembrie 2019, 19:36)

      MamboNoFaiv [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      aia nu sunt pulifrici ca ai nostri.
      In rest fricile le tratezi la psiholog pentru ca astia de acum de la putere nu mai au cum sa te ajute
  • 0 (0 voturi)    
    Cum ii cunoastem ca sunt seriosi? (Duminică, 8 septembrie 2019, 19:08)

    Intermezzo [utilizator]

    Dupa aceea ca le pasa si de problemele oamenilor nu doar de cistigarea a tot felul de alegeri. De pilda, acuma, prezidentiale. La anul, locale si parlamentare. Ori de cite ori au loc alegeri nu se mai poate discuta nimic cu ei. Alegerile ii ORBESC, le intuneca judecata si le epuizeaza toata energia. Uite aici o intrebare test care se poate adresa oricarui politician pentru a verifica in ce masura ii mai pasa de problemele oamenilor: " daca ajungeti la putere ce aveti de gind sa faceti cu ursii, ii protejati in continuare sau ii mai IMPUTINATI? " Dau in scris si pun gitul jos ca niciunul nu va raspunde la intrebare. De ce? Fiindca nu-i intereseaza problema, fiindca-i doare-n cot , fiindca mintea lor este obsedata de cu totul alte şmenuri iar o problema concreta de guvernare a tarii ii irita si-i enerveaza. Ei trebuie sa pluteasca permanent in generalitati neangajante.
    • +1 (1 vot)    
      ai auzit de ierarhie? (Duminică, 8 septembrie 2019, 19:38)

      MamboNoFaiv [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      tu ai impresia ca o persoana e un fel de inteligenta artificiala... nu are viata personala si se poate ocupa de orice rahat?
      Sa faca ONG-urile un proiect si sa-l trimita la ministrul de resort.
      Parca e un parc pentru ursi la zarnesti: poti sa adopti unul
      • 0 (0 voturi)    
        Hai ca n-ai priceput nimic (Duminică, 8 septembrie 2019, 19:59)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui MamboNoFaiv

        Fiindca n-ai fost capabil sa faci deosebirea intre o problema generica - dezinteresul fata de asumarea unei viziuni intr-o problema de interes public- si un exemplu particular. La tine generalul si particularul se confunda si se suprapun in mod jalnic, dar e bine ca macar ti-ai deconspirat nivelul intelectual . Asa cum consideri tu ca problema ursilor care s-au inmultit si dau iama prin gospodariile oamenilor in satele de munte este una derizorie, tot asa o apreciaza si politicienii . Si nu ne aburi cu ierarhiile caci intr-un partid democratic orice problema ridicata de un membru, indiferent de pozitia lui, trebuie sa poata fi discutata in partid. Dupa tine problema scolilor cu WC-uri in curte si fara apa curenta n-ar trebui discutata niciodata fiindca e un spanac.
        • 0 (0 voturi)    
          esti putin dus (Duminică, 8 septembrie 2019, 23:03)

          MamboNoFaiv [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

          ai auzit de primari? de Colegiul Prefecturii? Ursii sunt in sarcina lor...
          pe tine te intereseaza sa ai un partid la care sa te duci si sa spamezi cat poti cu ce probleme ai tu chef.
          pe mine ma intereseaza sa poti sa ai ce sa discuti, de ecemplu, cu directorul de la Registrul Auto Roman.
          Sau cu Avocatul Poporului in ceea ce priveste taxa de pod de la Fetesti care este in mod evident neconstitutionala.
          Tu intelegi ca Statul este nefunctional?