Dăncilă: Vom face două propuneri pentru funcția de comisar european - o propunere de femeie și una de bărbat

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 26 iulie 2019, 13:27 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Captura video
Premierul Viorica Dăncilă a declarat, vineri, că în următoarea perioadă va trimite către Bruxelles două propuneri de comisar european: o femeie și un bărbat. Dăncilă a precizat că nu s-a luat o decizie clară privind numele care vor fi propuse.

Președintele PSD a invocat faptul că presedintele Comisiei Europene Ursula von der Leyen a vorbit despre necesitatea unei egalității între comisarii bărbați și comisarii femei precizănd că ia în calcul varianta uni propuneri de comisar femeie.

"Vom face două propuneri: o propunere de comisar femeie și una de comisar bărbat și vom vedea după aceea cum decurg negocierile. Propunerile trebuie făcute în cel mai scurt timp. Am avut în acest sens o discuție și cu președintele Klaus Iohannis”, a declarat Dăncilă la Vaslui, într-o conferință de presă.

Întrebată de către jurnaliști dacă Luminița Odobescu este una dintre propunerile pentru comisarul european, președintele PSD a negat informația. "Nu am lansat niciun nume. Ceea ce a apărut în spațiul public nu este bazat pe un fundament real, nu că nu aș aprecia-o pe doamna Luminița Odobescu, o apreciez foarte mult. Este un om foarte implicat dar nu am discutat despre nicio persoană. Am avut-o o discuție despre portofoliile pe care România ar dori să le ocupe. Noi am spus că ne dorim ca România să ocupe un portofoliu legat de Transporturi, Energie, Mediu pentru că este foarte important portofoliul dincolo de persoană", a explicat premierul.

Surse din interiorul PSD au declarat pentru HotNews.ro că s-au discutat mai multe variante la Guvern. Printre numele vehiculate ca propuneri de comisar european au fost Dan Nica, Vasile Dîncu, Corina Crețu și Luminița Odobescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1282 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    mda (Vineri, 26 iulie 2019, 13:58)

    SoulSearcher [utilizator]

    Daciana Sarbu o numire 100%

    victor viorel stie de ce :DD
    • +5 (5 voturi)    
      propunere (Vineri, 26 iulie 2019, 14:15)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      "propunere de femeie si propunere de barbat"


      moooor nu alta cu proasta asta!
      • +3 (3 voturi)    
        O propunere ideală ar fi Adrian Năstase (Vineri, 26 iulie 2019, 16:15)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        Un LGBT familist convins, propunerea de nerespins.... uuups, a servit ceva bulău, ar fi trebuit să fie un avertisment pentru ne-premierul aflat la Rahova și bocit de prim-sinistra plus Codrin, Niciolae și Ciordacke, tripleta de tinichea spoită cu aur a lui Dragnea...
      • +3 (3 voturi)    
        păi (Vineri, 26 iulie 2019, 18:41)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        pe tută o interesează doar sexul. Competențele nu-s importante.
  • +7 (9 voturi)    
    Pe bune ca nu mai pot... (Vineri, 26 iulie 2019, 13:58)

    Gigi Kent [utilizator]

    Deci nu e vorba despre portofolii vizate. Nu e vorba despre profesionalismul, experienta si cunostintele celor propusi care ar trebui sa se potriveasca portofoliilor. E vorba despre sex...

    Si oricum mi se pare discriminare. Adica doar o femeie si un barbat. Nici un "divers"?

    Parca vad ca, dupa ce in campanaia de la prezidentialele de data trecuta era omniprezenta tema "cat de neamt este Iohannis" in campania asta nu o sa mai am loc de "cat de femeie e Dancila".
    • +7 (7 voturi)    
      si inca ceva (Vineri, 26 iulie 2019, 14:34)

      inmono [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      uita-te ce portofolii vizeaza ... Transporturi, Mediu si Energie !

      dupa povestea de success "autostrazile Romaniei", cu baietii destepti din energie si recordurile nemaipomenite legate de protectia mediului, reciclare etc isi inchipuie ca cineva o sa ne ia in serios la nivel european

      1. ori e proasta 2. ori e o treaba intentionata - pierdem pe toate fronturile si dupa il acuzam pe iohannis ca nu sprijina Romania in institutiile europene
  • +10 (10 voturi)    
    criteriile dnei Dancila (Vineri, 26 iulie 2019, 13:59)

    vali2 [utilizator]

    unul e barbat si unul e femeie.

    No bravo, nu conteaza pregatirea si backgroundul, conteaza ca unul e barbat si unule femeie.

    poate mai face un anunt pt alta pozitie ca a propus un om cu dizabilitati si unul fara, ca pt ea criterii de genul asta conteaza.
  • +6 (6 voturi)    
    Mda (Vineri, 26 iulie 2019, 14:16)

    TheFaime [utilizator]

    Astepti sa iti trimita drcnea propunerile din inchisoare? Sper ca le trimite cu Posta Romana, ca n-or ajunge veci!
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru Viorica contează doar sexul. (Vineri, 26 iulie 2019, 15:04)

    asavreau [utilizator]

    Pregătirea,cunoașterea unor limbi străine și a domeniului de lucru sunt mofturi.Ea vrea ca cel propus și numit să fie sexual competent.O listă cu eventuali candidați nu ne spune Viorica.Trebuie să-i verifice?
  • +5 (5 voturi)    
    Nu ar fi mai simplu (Vineri, 26 iulie 2019, 16:03)

    fdaniel [utilizator]

    Nu ar fi mai simplu să propunem doi oameni COMPETENȚI?
    Femei, transsexuali, bărbați, ce-or fi dar să fie competenți că de-aia merg acolo.
    • +3 (3 voturi)    
      bine că (Vineri, 26 iulie 2019, 18:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      nu a băgat și textul cu ”român neoș, din daci creștini ortodocși”. Dar nu e târziu.
  • +3 (3 voturi)    
    fane placerea..... (Vineri, 26 iulie 2019, 16:42)

    asada [utilizator]

    ......si pune si un tansxexual ,dar ai grije sa aibe toti probleme cu justitia caci altfel nu ne mai recunosc aia la Bruxelles !!! In rest, vai de mama matale ,asta ca sa nu spun mai multe !!!!