Orban: Nu înțeleg ambiția USR-PLUS de a avea candidat la prezidențiale. Divizează electoratul anti-PSD

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 14 iulie 2019, 22:22 Actualitate | Politic


Ludovic Orban și Klaus Iohannis
Foto: Facebook
​Ludovic Orban susține că nu înțelege „ambitia” USR-PLUS de a avea un candidat la prezidențiale care nu ar face, în opinia sa, decât să divizeze electoratul anti-PSD.

„În condițiile în care o mare parte a opoziției se identifică cu Iohannis, ​e o treaba de socoteală internă sau personală. Prezența unui candidat din partea USR-PLUS nu face decât să creeze o divizare în electoratul anti-PSD și permite candidatului PSD să bage bățul prin gard. Eu nu contest dreptul niciunei formațiuni de a avea un candidat la președinție, dar nu înțeleg...”, a declarat Orban, la B1 TV.

Șeful liberalilor a mai spus că deși au fost atacuri din partea USR-PLUS la adresa PNL a „rezistat stoic” să nu răspundă.

„Am considerat că nu trebuie să-mi consum energia să atac niște oameni care teoretic sunt de aceeași parte a baricadei. Am evitat să răspund la foarte multe atacuri nedrepte”, a spus Orban.

USR și PLUS vor decide în negocieri care va fi candidatul Alianței la prezidențiale. USR l-a validat pe președintele partidului, Dan Barna, în vreme ce PLUS va face propunerea în urma unui vot intern al tuturor mebrilor. În cursă s-a înscris și Dacian Cioloș.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














9472 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Rezistenţă stoică ? (Duminică, 14 iulie 2019, 22:44)

    Lu48 [utilizator]

    “Șeful liberalilor a mai spus că deși au fost atacuri din partea USR-PLUS la adresa PNL a „rezistat stoic” să nu răspundă.”
    Nu vă lăsaţi păcălit de acest impostor, pui de securist şi trompeta lui, măscăriciul lui Guşă. De câteva luni toată lumea vede atacurile necontenite ale PNL (USL)-ului împotriva USR-PLUS.
  • +14 (16 voturi)    
    Nu intelegi (Duminică, 14 iulie 2019, 22:52)

    Alethea [utilizator]

    ce nu iti convine. Dar stii foarte bine. Se numeste ipocrizie si e mama politicienilor care mai devreme sau mai tarziu se leapada de ce au mai sfant in ei.
    Cu aceasta atitudine duplicitara veti pierde TOT, ne-am saturat de alde tine
  • +12 (16 voturi)    
    comuniune de idei (Duminică, 14 iulie 2019, 23:02)

    sile1 [utilizator]

    Orban,ca si Basescu, nu intelege de ce USR-PLUS vrea sa candidezeze la prezidentiale.

    E grav !

    As incerca sa dezvolt subiectul dar mi-e clar ca baietii astia tot n-or sa inteleaga pentru ca de fapt nu vor sa inteleaga !!
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Duminică, 14 iulie 2019, 23:42)

    John.Doe [utilizator]

    De ce ar vrea USR sa fie asociat cu PNL, un PSD mai spalat, dar tot PSD.
  • +5 (11 voturi)    
    daca nu intelegi, i-ti explic eu coane, (Luni, 15 iulie 2019, 0:19)

    ostrogotul [utilizator]

    si incep cu singurul merit al lui Iohanis: ca nu e de la PSD. Alt merit pt a fi votat nu are. Ca la matematica: daca PSD-ul e un interval, Johanis, e cel mai mic majorant, numai ca asta nu e sufficient. Exita o infinitate de majoranti, si oricare din el este mai mare decat Johanis. Actualul presedinte, este cel "mai mic" presedinte pe care l-as putea accepta. Ceva mai mic ca el ar fi deja PSD. Dar, evident, vreau si sper mai mult de atat.
    • -2 (14 voturi)    
      dups ce "i-i" explici, explica-mi si mie (Luni, 15 iulie 2019, 1:23)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

      Meritul lui Barna fiind care? Ca a ars-o pe fonduri posdru, serios? (NB: cine stie cam cum s-au papat si folosit majoritatea fondurilor posdru, deja ranjeste :D)

      Intr-adevar, "meritul" lui Iohannis este ca nu e psd, dar macar a fost primar de oras maricel, printre altele. Nu-i iau apararea ficusului, mai ales ca s-a dat cu psd si nu a intors legea pensiilor, asa cum putea s-o faca macar o data (deh, alegeri pensionari=voturi), dar nici de alti jalnici si outsideri fara sanse, nu am chef. De aia o avem pe firea primar, ca a vrut nicu shordan sa-si flexeze muschii si serviciile au dat o mana de ajutor cu inculparea pe neve a lui orban. Voturile divizate de pe banda dreapta (desi usr e de stanga, merge pe burta si se da de dreapta), ajuta psd.
  • +8 (12 voturi)    
    "Nu inteleg ambitia USR..." (Luni, 15 iulie 2019, 1:04)

    Alethea [utilizator]

    Pentru ca inca nu intelegi cum v-au luat fatza la alegeri si cum e posibil ca un partid rasarit ca din neant sa va dea la o parte pe toti de unde v-ati luptat din greu sa ajungeti , prin compromisuri, tradari, minciuni "necesare". Vei intelege oricum la parlamentare.
  • +4 (14 voturi)    
    Revenim la sloganul "PSD-PNL, aceeasi mizerie" (Luni, 15 iulie 2019, 1:33)

    animatron [utilizator]

    PSD-ul fiind perceput ca foarte slabit, fara un lider carismatic, fara candidat cu sanse reale la presedintie, toata aparenta de Opozitie unita va zbura curand in tandari, din pacate.

    Romania ar avea nevoie de o coerenta pragmatica intre fortele actualei Opozitii, care sa conduca la propuneri credibile pentru un presedinte, un premier, un program de guvernare, adica la o alternativa capabila sa preia imediat conducerea Romaniei, din mainile PSD-ALDE-UDMR.

    Deocamdata, ce se vede, sunt lovituri sub centura, pretentii exagerate, orgolii, batalii de imagine si campanii de defaimare intre PNL-USR-PLUS-PMP.

    O parte a militantilor USR-PLUS s-au "talibanizat" si sunt pe cai mari, foarte siguri ca Romania ii baga in seama doar pe ei si ca viitorul se anunta luminos si progresist.
    Asa ca insulta PNL-ul si pe liberali, il critica pe dl Iohannis de cat ori au ocazia si il trateaza cu dispret pe dl Basescu.

    E o imensa eroare, genul asta de atitudine aroganta e intotdeauna taxat de electorat, mai ales ca pur si simplu nu exista in Romania, sociologic, o majoritate de eventuali sustinatori ai progresismului globalist.

    In regiunea noastra, doar partide nationaliste, conservatoare, foarte puternic implantate local, ca in Polonia si Ungaria, au reusit sa aiba singure o majoritate absoluta la alegeri, in rest se guverneaza prin coalitii.

    Opozitia anti-PSD a fost deja slabita prin tensiunile intre dnii Ciolos si Ponta, acum dl Ponta trece in tabara cealalta si lucreaza la crearea unei "mari coalitii de centru-stanga", cu ALDE si PSD.

    Ideal ar fi ca PNL si USR-PLUS sa aiba o minima convergenta de viziune in ce priveste preluarea guvernarii.

    Dar cum Europa e prinsa in batalia feroce dusa de Franta pentru a pune mana pe maxim de functii de conducere in interiorul UE in dauna Germaniei, ordinele pt USR-PLUS (Renew Europe) venite de la Paris sunt ca PNL-ul (PPE) si dl Iohannis (amicul Germaniei) sa fie combatuti si eventual impiedicati sa guverneze Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    ce mai conteaza ... (Luni, 15 iulie 2019, 8:52)

    sareta [utilizator]

    Tu te-ai inhaitat din nou cu Crin Antonescu ,puitorul de incercari de lovituri de stat si stergatorul democratiei in romania .A spus ca se sterge la....cu dorinta romanilor la referendumul din 2012 ,adica el vrea cat mai multi parlamentari (1000 ar fi pe placul lui ) Habar nu ai cati votanti a pierdut PNL -ul cu aceasta ,proasta ,realiniere. Tot asa si ajungeti si voi la sub 10 %.....
  • +1 (1 vot)    
    Nu intelegem ce nu intelege numitul (Luni, 15 iulie 2019, 10:25)

    ruskimushki [utilizator]

    despre ce este vorba ?
  • -2 (2 voturi)    
    Ridicol... (Luni, 15 iulie 2019, 10:56)

    Gigi Kent [utilizator]

    Chiar nu vede nimeni cat de ridicol e faptul ca exista partide care vorbesc nu despre "electoratul pro persoana X" ci de "electoratul anti partidul Y". Eu intelesesem ca alegerile prezidentiale sunt pe persoana fizica. Si ca odata ales candidatul ar trebui sa cam uite din ce partid provine.

    Baietii (si fetele) astea au nevoie urgent de o zmetie sub forma alegerii unui presedinte neafiliat politic ca attfel nu se mai fac bine. Sa vorbeasca la parlamentare despre "electoratul anti partidul Y" ...desi si acolo ar fi mai util sa vorbeasca despre "electoratul pro partidul Z"
  • 0 (0 voturi)    
    nu e nici o problema (Luni, 15 iulie 2019, 14:12)

    jescu [utilizator]

    Daca PNL ajunge in turul 2 cu PSD probabil o sa fie sustinut de USR. Daca PNL si USR ajung in turul 2 atunci candidatul mai bun sa castige. Daca USR si PSD ajung in turul 2 atunci PNL o sa sustina probabil pe USR.

    In orice varianta nu e nevoie de intelegere decat dupa primul tur.
    • +1 (1 vot)    
      daca pnl si usr (Luni, 15 iulie 2019, 15:27)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      ajung in turul 2 nu castiga cel mai bun castiga cel care ia voturile pesedeilor. si nu cred ca pesedeii il voteaza pe johannis.
      useristii sunt niste aiuriti, sper sa nu o dea cu imigratia globala si cu mersul pe bicicleta , cu burgerul vegan si sa inceapa cu politia gandirii.
  • 0 (0 voturi)    
    E greu...... (Luni, 15 iulie 2019, 19:50)

    Ioko [utilizator]

    Măi Orbane tu multe nu intelegi asa ca te intrebam: chiar nu ţi-a trecut prin minte de ce USR-Plus înainte de moţiune a spus că vă va sprijini dar nu va intra la guvernare şi de ce ar face un astfel de lucru ştiind că le va aduce critici?...OARE SĂ LASE LOC PENTRU ALTCEVA?
    Acuma Orbane care ar fi fost singurul mod să cadă PSD şi să se facă un guvern de uniune naţională?......uite îţi dăm şi un indiciu "CEVA ÎN LEGĂTURĂ CU ALDE".....NO CÂND O SĂ ÎŢI PICE FISA SPUNE MULŢAM ŞI TRECEŢI MAI DEPARTE ASTA DACĂ VEI ÎNŢELEGE VREODATĂ CĂ ÎNCĂ SE POATE DAR PRIMA DATĂ TREBUIE SĂ ÎŢI PICE FISA!
    Acuma măi Orbane chiar crezi că Iohannis e chiar aşa de cotat cum se tot spune?.....uiţi poate că Ponta a câştigat prezidenţialele pentru Iohannis iar de atuncea s-au întâmplat multe şi nu cred că vreţi să nu fie o alternativă la Iohannis că altfel vă veţi trezi cu unul de la PSD.....DACĂ IOHANNIS E ATÂTA DE IUBIT NU TREBUIE SĂ VĂ FACEŢI GRIJI DAR DACĂ E INVERS VĂ ASIGUR CĂ VĂ VEŢI DORI O ALTERNATIVĂ CARE SĂ NU FIE DE LA PSD.....spuneţi şi de data asta mulţam că tare greu vă prindeţi de fisă!