Dăncilă: N-a fost prim-ministru mai jignit decât mine, mai pus la colţ, mai atacat. S-au gândit că sunt femeie și voi ceda ușor

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:04 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Viorica Dăncilă a declarat sâmbătă, la o întâlnire cu oameni de afaceri şi reprezentanţi ai administraţiei publice din judeţul Satu Mare, că nu a fost prim-ministru mai jignit decât ea şi, probabil, protestatarii s-au gândit că, fiind femeie, va ceda uşor, transmite Agerpres.

"Credeţi-mă, cred că n-a fost prim-ministru mai jignit decât mine, mai pus la colţ, mai atacat decât mine. Probabil s-au gândit că sunt femeie şi voi ceda uşor. Sunt mai puternică decât toţi conducătorii lor la un loc", a spus Dăncilă, după ce a fost întâmpinată de către un grup de circa 50 de protestatari în faţa Palatului Administrativ din Satu Mare.


Ea a afirmat că nu a văzut niciodată "atâta instigare şi ură în societate". "Eu vedeam această campanie o campanie constructivă, fiecare să vină, aşa e în democraţie, sunt mai multe partide, fiecare să vină cu o opţiune proprie, un proiect propriu în ceea ce înseamnă alegerile, în ceea ce înseamnă susţinerea unei noţiuni. Ceea ce văd este trist, şi vă spun eu cu sinceritate, am participat de trei ori la alegerile europarlamentare, dar niciodată nu au fost astfel de lucruri, niciodată nu am văzut atâtea jigniri, atâta instigare, atâta ură în societatea românească nu am văzut. Nu le putem interzice, dar singurii care putem alege între ce-i bine, ce-i rău, şi putem să-i taxăm, suntem noi, cetăţenii. (...) Gândiţi-vă că vor veni şi alte alegeri, şi ce exemplu lăsăm pentru tânăra generaţie? Care ţipă mai tare? Care jigneşte mai tare? Care îl pune la colţ pe cel care nu e mai tare?", a mai spus premierul.

Dăncilă a arătat că se depun eforturi la preşedinţia Consiliului Uniunii Europene, iar protestatarii arată o Românie dezbinată. "În timp ce noi ne chinuim să avem o preşedinţie de succes şi avem cea mai de succes preşedinţie pe care a deţinut-o un stat membru, 90 de dosare legislative închise, 1.300 de evenimente de a promova România şi a-i promova pe români, ei ce fac? Vin cu lucruri foarte urâte, vin cu tot felul de lucruri spuse despre România şi despre români şi vor să arate o societate dezbinată, nişte oameni care se urăsc, care se jignesc. Nu este aşa. Eu ştiu că am putea desfăşura o campanie civilizată, dezbateri, să încercăm să convingem oamenii, pentru că oricât am încerca noi să îl jignim pe celălalt, omul în cabina de vot când pune ştampila se gândeşte cel mai bine pentru el şi pentru familia lui", a precizat Dăncilă.

Premierul Viorica Dăncilă, alături de ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, şi ministrul Apărării Naţionale, Gabriel Leş, au avut, sâmbătă, o întâlnire cu mediul de afaceri şi fermierii din judeţul Satu Mare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















11948 vizualizari

  • +41 (43 voturi)    
    Dar nici nu a fost...,, (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:14)

    gigiN [utilizator]

    .... vreunul mai strain de functia asta-ca sa nu tejignesc” si eu.Defapt , prin functia in care ai fost..plantata,noi suntem cei jigniti.
    • +29 (31 voturi)    
      Adevarul este ca prostia e cea mai puternica (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:29)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      pentru ca e infinita...
      Iar prostul e singurul care pretinde ca le stie pe toate, ca e cel mai puternic, etc
    • +28 (30 voturi)    
      Sunt muuulte femei destepte... (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:33)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Din pacate, nu ajung prim-ministru, asa ca daca o femeie proasta ajunge in pozitia asta, devine o tinta... care esti...
    • -9 (13 voturi)    
      De curiozitate, pe cine vezi PM al Romaniei (Duminică, 12 mai 2019, 0:59)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      De curiozitate, pe cine vezi PM al Romaniei?
      • +8 (8 voturi)    
        Sincer sa fiu,nu mai "vad"pe .... (Duminică, 12 mai 2019, 5:27)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        ...nimeni,dar cu ani in urma l-as fi vazut pe Traian Basescu,nu si acum.
      • +8 (10 voturi)    
        din partea PSD? (Duminică, 12 mai 2019, 11:24)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        poate Cretu, dar si ea a fugit la fantoma de partid a lui Ponta.
        Deci, daca o luam ca etalon pe Dancila, cred ca si femeia de servici, de la sediul partidului din Videle, ar putea fi castigatoarea postului. Pentru ca biata Dancila, IQ 30<, este unica si pe cale de disparitie (din fericire, nu s-a reprodus).
        • +1 (1 vot)    
          Era o simpla intrebare (Duminică, 12 mai 2019, 13:43)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Pusi si simplu, era o simpla intrebare, si nu se referea la un partid anume.
          • +1 (1 vot)    
            Ciolos (Duminică, 12 mai 2019, 14:22)

            revo [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            e cam finut, cinstit si muncitor pentru Romania dominata de baronii PSD-ALDE-UDMR, basca mafiile de toate felurile, dar a trecut printr-o scoala grea la Bruxelles si are nevasta desteapta, bine ancorata in lumea occidentala (ceea ce ajuta enorm, in orice imprejurare).
      • 0 (6 voturi)    
        pe tine (Duminică, 12 mai 2019, 12:13)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Poate un "baiat" linistit ca tine. cu conditia sa dovedesti ca esti mai prost decat Dancila...
        • +4 (4 voturi)    
          Era o simpla simpla intrebare. (Duminică, 12 mai 2019, 13:42)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

          Era o simpla simpla intrebare.
          In schimb, inca odata daca era era necesar, se dovedeste ca foarte multi forumisti romani nu inteleg nici cele mai simple lucruri si sunt gata sa insulte.
    • +7 (7 voturi)    
      noi poporul ... (Duminică, 12 mai 2019, 8:11)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      nici macar femeie nu te consideram. marionetele de obicei nu au sex !
  • +33 (35 voturi)    
    Pai da (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:20)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Pentru ca nu a fost prim ministru mai analfabet ca tine.

    Ca erau infractori si mafioti e partea a doua, dar macar puteau lega 3 vorbe. Sa ai cate o gafa la 3-4 saptamani mi se pare deja dezastruos.
  • +33 (35 voturi)    
    asa e (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:21)

    codyrocco [utilizator]

    da' parca nici prim-ministru asa tamp n-am avut vreodata...
  • +41 (43 voturi)    
    Ete scart (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:22)

    Soljenitin [utilizator]

    O baga repede pe aia cu sexismul, se victimizeaza cum ca ea este femeie si de aia o ataca toata lumea.

    Nu, vasilico, te ataca pentru ca esti o marioneta parvenita, incompetenta, semianalfabeta pusa pe o pozitie fara absolut nici un merit.

    Te ataca pentru ca esti complice la toate mizeriile facute de Dragnea in cardasie cu Tariceanu, Valcov, Teodorovici, Toader, Nicolae, Nicolicea, Iordache samd.

    Nu, nu esti o victima. Esti o secatura care pozeaza in victima.

    De asta esti jignita, atacata, hulita si balacarita.

    O meriti din plin!
    • +4 (4 voturi)    
      Corect ! (Duminică, 12 mai 2019, 12:45)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nimeni nu are ceva impotriva ca esti femeie, problema este ca esti o marioneta a lui Dragnea, un zero barat, habar nu ai de administrarea nu unei tari, ai terminat la Petrol si Gaze la Ploiesti , pun pariu ca nu stii formula hidrogenului sulfurat, ce sa mai vorbim de administrarea tarii(Dragnea iti dicteaza totul).A spune despre Ardeleni, Clujeni, Timisoreni si cei din Satu Mare ca sunt badarani este o rusine. Vezi ca ai dat-o in bara la Galati cu "Summ-itul de la Iasi". Nu vezi ca tara nu te iubeste , ai un IQ sub 30. Du-te sa planteaza niste brazi, daca stii ce sunt brazii, in Teleorman nu prea sunt. Mama voastra de ticalosi !
  • +31 (33 voturi)    
    Nu a fost (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nici PM mai prost ca Drancila, si nici o sluga atât de jalnică a hoților si borfasilor.
  • +24 (26 voturi)    
    Nu a fost (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nici PM mai prost ca Drancila, si nici o sluga atât de jalnică a hoților si borfasilor.
  • +31 (33 voturi)    
    specimen de marioneta (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:41)

    iondelaafumati [utilizator]

    PM mai analfabet nu a avut Romania
  • +28 (30 voturi)    
    Doamnâ Prim-ministru, (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:43)

    Venier [utilizator]

    Oare realizati ridicolul in care traiti zi de zi in aceasta tarâ?
    Eu cred câ nu.
    Apropiatii dvs. nu au curajul sâ va spunâ acest aspect(nici ei nu cred câ au un nivel intelectual deosebit)si atunci aveti impresia ca sunteti in slujba natiei.
    Sunteti doar in slujba unei tagme cleptocrata si sfertodoctâ.
    Sunteti imaginea celor pe care îi slujiti dar si a celor care voteazâ coalitia politicâ pe care o conduceti.
  • +24 (26 voturi)    
    prostia e nevinovata (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:57)

    clencix [utilizator]

    mârșav este cel ce se folosește de ea.
    • +5 (5 voturi)    
      O invatatura anonima: (Duminică, 12 mai 2019, 4:24)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Inocenta este persoana ca nu explica nimic. Proasta insa este aceea ca explica orice.
  • +25 (27 voturi)    
    Nope! (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:22)

    dandra [utilizator]

    Esti doar prost pregatita si fara pic de cunostinte care sa te faca cat de putin capabila pentru acest post.
    Mars acasa!
  • +23 (25 voturi)    
    Singura se caracterizeaza, dar ... (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:52)

    Lucky1 [utilizator]

    ...nu vede ca singura persoana de vina pentru acest tratament este ea. Nu poti fi o prima figura publica fara sa ai valori care sa impuna publicului respectul pentru functie.
    Aceasta femeie este o adevarata rusine pentru sexul femeiesc. Sunt femei care ar merita de mii de ori aceasta functie dar, spre ghinionul lor, nu sunt alese pe criteriul valorii. Societatea pesedista este cea care traseaza limitele care sunt supuse preferintei interesului unui grup asupra interesului public.
  • +20 (22 voturi)    
    asa o fi (Duminică, 12 mai 2019, 1:02)

    dj [utilizator]

    dar nici prim ministru mai incapabil, incompetent, mai sluga a hotilor si mai lipsit de inteligenta n-am avut. Noi suntem jigniti de faptul ca o persoana atat de proasta este prim ministru.
  • +7 (7 voturi)    
    Antifeminismul in actiune (Duminică, 12 mai 2019, 1:10)

    Victor Micea [utilizator]

    Este pacat ca prima femeie Prim Ministru este si cea mai incompetenta, cea mai inculta si cea mai anosta figura pe aceasta pozitie. Cea de a treia incercare a lui Dracnea de a pune o marioneta in fruntea guvernului a izbutit - are in sfarsit o persoana docila, lipsita de personalitate sau de demnitate, incapabila sa faca altceva decit sa se supuna patronului. E ridicol si e tragic. Este o situatie ingrozitoare pentru Romania si o umilire pentru femei. Iar madam Dancila nu pricepe nimic si ii da inainte cu obraznicie cu propaganda PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    Taci fa! (Duminică, 12 mai 2019, 1:56)

    holdup [utilizator]

    Cel mult, puteai conduce o gradinita cu rezultate mediocre in teleorman
  • +6 (6 voturi)    
    Este trist. (Duminică, 12 mai 2019, 8:48)

    asavreau [utilizator]

    Viorica,daca adevarul te jigneste,du-te acasa.Noi vrem sa-ti atragem atentia,sa nu mai faci greseli care ne pun intro lumina proasta.Oricat vrei tu sa nu o facem,bunul simt ne obliga sa-ti spunem ca gresesti.Greselile tale se rasfrang asupra noastra si nu suntem obligati sa acceptam sa fim prostiti.Spre deosebire de voi PSD-ALDE,noi vorbim corect romaneste ,nu ne prostim cand nu stim o limba straina si apelam la traducator,ne mandrim ca suntem oameni rationali,romani si pretindem demnitate de la demnitarii nostri.
  • +7 (7 voturi)    
    Jigniri (Duminică, 12 mai 2019, 9:52)

    Mircea11 [utilizator]

    Ai dreptate Dancila ca esti cel mai jignit, detestat, ironizat etc prim-ministru.
    Ce nu intelegi tu este faptul ca:
    TU NU TREBUIA SA FII PRIM-MINISTRU !
  • -9 (11 voturi)    
    chiar asa ... (Duminică, 12 mai 2019, 9:57)

    sareta [utilizator]

    A fost in schimb un fost Presedinte al tarii acuzat ca a furat flota ,ca a distrus industria romaniei ,ca a dat strainilor resursele strategice ,ca a privatizat pe 2 lei ca atunci cand era elev-soldat la o unitate militara ar fi facut politie politica ,etc.
    • +4 (6 voturi)    
      si? (Duminică, 12 mai 2019, 12:18)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Si? A fost acuzat, dar a putut cineva dovedi toate aiurelile astea?
  • +6 (6 voturi)    
    Prim ministru pus la colt (Duminică, 12 mai 2019, 10:04)

    sergiutales [utilizator]

    Dumnezeule, muierea asta este o catastrofa pentru tara mea, Romania!
    "Savanta", dar, incapatanata.
    A invatat de la unu', Dragnea..."din Iasi!?", pardon, "din Galati!?", pardon...
    Nu fata neichii, ai invatat de la un militian cu aere de dictator din Teleorman. Ca la Bruxelles, ai picat "examenul" si ai fost "exmatriculata".
  • +8 (8 voturi)    
    creatura, (Duminică, 12 mai 2019, 11:16)

    revo [utilizator]

    simpla ta existenta pe Pamant este o insulta la adresa Evolutiei insasi.
  • +9 (9 voturi)    
    Femeie!!! (Duminică, 12 mai 2019, 12:25)

    NME [utilizator]

    Mai du-te tare cu autovictimizarea ta! Nu te înjură nimeni pentru că ești femeie, ci pentru că ești proastă.
    N-o mai da înainte că, pentru că ești femeie, ar trebui să fii lăsată să faci orice! Prin afirmațiile astea, TU jignești restul femeilor!!!
  • +4 (4 voturi)    
    jignirea esti tu (Duminică, 12 mai 2019, 13:54)

    veric [utilizator]

    faptul ca ai acceptat functia cand nivelul tau este de subsecretara judeteana..........este jignirea majora ......
    de atunci te tot miri si faci sluj in fata distrugatorilor de tara...........
  • 0 (0 voturi)    
    si cat o sa jelim dupe ce dansa (Luni, 13 mai 2019, 16:23)

    ..13 [utilizator]

    Proasta satului se va stinge din fonctie si din toate cele...

    La Bruxelles a fost mai retinuta, mai tacuta, acum este toata numai vorbe si hartiute...Cata tulburare si simtire!!!

    Dar cine o sa mai poata zice in Podgoritza ca este in Pristina ca dansa???? Nimic nu este asa de artistic ca hehehe-ul dansei din Israel...Gem cartile de gafele dansei dar dansa vrea sa apere boborul - poate acusi intelege unde este dansa fata de restul...

    ANtipa este pentru Dansa - specie unica, desavarsita