CCR i-a dat dreptate lui Traian Basescu in cazul Norica Nicolai. Premierul trebuie sa propuna un alt ministru al justitiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 7 februarie 2008, 15:32 Actualitate | Politic


Curtea Constitutionala a decis ca premierul trebuie sa propuna un alt ministru al justitiei, hotarand astfel in favoarea presedintelui Traian Basescu care a contestat numirea Noricai Nicolai in acest post.

CCR a decis ca presedintele poate refuza o singura data numirea unui ministru.

Instanta a amanat, ieri, cu o zi, decizia invocand nevoia de timp pentru a delibera.

Senatorul liberal Norica Nicolai a refuzat sa comenteze decizia de astazi a magistratilor.


Ce au de gand liberalii

Ludovic Orban a declarat, dupa intalnirea liberalilor din aceasta seara, ca PNL ia in calcul doua variante: o alta propunere pentru ministerul Justitiei sau o restructurare guvernamentala, tot cu Norica Nicolai propusa la conducerea Justitiei.

Ludovic Orban i-a atacat pe judecatorii Curtii Constitutionale, despre care a afirmat ca, in urma deciziei date astazi, risca sa compromita Curtea Constitutionala.

Ludovic Orban a mai afirmat ca Norica Nicolai are toate calitatile pentru a ocupa fotoliul de ministru al Justitiei. In opinia sa, "Daca Norica Nicolai, care nu a incalcat legea, care a avut o cariera ireprosabila, nu poate fi ministru al Justitiei, atunci niciun cetatean al Romaniei nu poate fi".


Cum s-a ajuns la decizia Curtii Constitutionale

La sfarsitul lunii ianuarie, primul-ministru a sesizat Curtea Constitutionala in legatura cu existenta unui conflict juridic de natura constitutionala intre guvern si seful statului, cauzat de refuzul presedintelui Traian Băsescu de a da curs propunerii de numire in functia de ministru al Justitiei a Noricai Nicolai.

Seful statului i-a solicitat primului-ministru sa renunte la propunerea de numire a acesteia pe motiv ca Norica Nicolai  nu ar indeplini criteriile de legalitate pentru aceasta functie. Traian Basescu a invocat atunci doua aspecte din dosarul profesional al senatorului liberal, de pe vremea cand aceasta era procuror. La randul sau, premierul a sustinut ca Norica Nicolai nu a incalcat legea, motiv pentru care isi mentine in continuare propunerea ca aceasta sa preia portofoliul Justitiei.


Reactii politice la decizia Curtii Constitutionale

  • Consilierul premierului Tariceanu pe probleme juridice si fostul ministru al Justitiei Tudor Chiuariu considera ca decizia Curtii Constitutionale in cazul Noricai Nicolai nu are fundament legal sau constitutional si contrazice decizia data de Curte in cazul Adrian Cioroianu, anul trecut, aducand astfel confuzie.
  • Vicepresedintele PNL, Puiu Hasotti, a declarat ca se astepta la o astfel de decizie din partea Curtii Constitutionale, avand in vedere faptul ca "magistratii de la Curtea Constitutionala i-au aparat pe turnatori si pe securisti prin desfiintarea Legii CNSAS", a declarat el.
  • Vicepresedintele democrat-liberal Valeriu Stoica a declarat, pentru NewsIn, ca decizia Curtii era previzibila, repetand-o pe cea anterioara, data in cazul lui Adrian Cioroianu, pe care premierul nu a respectat-o, incalcand astfel Constitutia, a declarat Valeriu Stoica.
  • Senatorul UDMR Gyorgy Frunda este de parere ca decizia Curtii Constitutionale ar reprezenta un adaos la prevederile legii fundamentale, dar varianta restructurarii nu este, in opinia sa, cea mai buna, ci trebuie ca Executivul sa faca o alta propunere pentru ministerul Justitiei.
  • Juristul PRM Lucian Bolcas considera ca decizia Curtii Constitutionale si obligarea premierului de a numi o alta persoana ar reprezenta "o deturnare a responsabilitatilor privind alcaturirea Guvernului, seful statului obtinand astfel un drept de veto, ceea ce contrazice o decizie anterioara a Curtii", potrivit NewsIn.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7109 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    URAAA ! (Joi, 7 februarie 2008, 15:37)

    Fil [anonim]

    dinozaurii isi mai spala imaginea. Oricum e o veste buna.
    • 0 (8 voturi)    
      Guvernul alternativ: CCR :)) (Joi, 7 februarie 2008, 16:03)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Fil

      Vad ca CCR taie si spanzura.
      E ridicol, astia pot sa decide ce vor ei.
      Tara de kkt, guvern de kkt, presedinte de kkt, CC de kkt.
    • +2 (2 voturi)    
      ultima speranta (Vineri, 8 februarie 2008, 9:40)

      alegator [anonim] i-a raspuns lui Fil

      daca mai exista o sansa sa scapam de clauza pe justitie si sa ne recapatam respectul pentru ministri ea este numirea unui profesionist adevarat si a unui om integru. Nu politruci pseudo ONGisti precum Alistar sau asa zisi tehnicieni precum Mocuta.
      Singura sansa este un Ciolos al justitiei: Aurel CIOBANU DORDEA.
  • +7 (11 voturi)    
    ha ha (Joi, 7 februarie 2008, 15:37)

    unu [anonim]

    CCR a decis că preşedintele poate refuza o singură dată numirea unui ministru, motivat.
    Te umfla rasul, astia chiar sunt idioti, pana acum mai aveam o indoiala.
    In concluzie, acum premierul il poate numi si pe Haisam ca ministru.
    • +8 (8 voturi)    
      dar Miron Cozma nu e bun ca ministru la justitie? (Joi, 7 februarie 2008, 15:45)

      suca [anonim] i-a raspuns lui unu

      Sigura ca da, nu doar Haisam poate deveni ministru la justitie.

      Tariceanu a afirmat ca daca o persoana a fost sanctionata pentru o fapta din trecut, inseamna ca si-a ispasit pedeapsa, asa incat poate chiar sa ocupe functia de ministru al justitiei in Romania.

      Mergand pe acest rationament, ma astept ca tariceanu sa il propuna pe Miron Cozma pentru postul de ministru la justitie... A stat cativa ani in puscarie, dar nu conteaza... si-a ispasit pedeapsa, si asta il face un candidat pentru acest post!
      • -1 (1 vot)    
        Nu prea intelegi (Joi, 7 februarie 2008, 16:06)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui suca

        Vad ca nu prea intelegi ce inseamna un drept ... da, daca nu e interzis expres de lege, orice persoana are dreptul sa ajunga ministru
        • +1 (1 vot)    
          interpretarea mecanica a legii (Joi, 7 februarie 2008, 18:28)

          suca [anonim] i-a raspuns lui kinn

          iti respect punctul de vedere, dar consider ca gresesti kinn...
          In comentariul pe care l-ai postat indemni la "aplicarea mecanica a legii".

          Cu sinceritate, consideri ca Miron Cozma poate fi ministru de justitie doar pentru ca si-a ispasit pedeapsa, in schimb Haisam nu poate ocupa aceasta functie pentru ca nu si-a petrecut cativa ani in puscarie pentru ce este acuzat?

          Sincer...
          • 0 (0 voturi)    
            dupa fotbal si politica acuma si juridicul... (Vineri, 8 februarie 2008, 10:40)

            aly [anonim] i-a raspuns lui suca

            romanii nu inceteaza sa ma uimeasca. dupa ce toata lumea se pricepe la fotbal si politica acuma se mai pricepe si pe partea juridica. incepand cu domnu` tariceanu. LEGEA zice clar ca nu poate fi ministru cel ce a suferit condamnari penale.

            imi place insa ca toata lumea isi da cu parerea pe diverse probleme juridice de zici ca toti sunt doctori in drept. iar parerile domnului tariceanu nu sunt izvor de drept. in domeniul asta parerea domnului tariteanu chiar nu conteaza.
    • +1 (1 vot)    
      propunere (Joi, 7 februarie 2008, 17:52)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui unu

      Genica Boierica sau Nutu Camataru' ca nu ai ce face! O singura data vede nasu' p..a finului, asa si presedintele...
      Suntem o natie pierduta....
  • +4 (10 voturi)    
    Daca mai aveati dubii privind CCR... (Joi, 7 februarie 2008, 15:39)

    U.S. dude [anonim]

    E de-a dreptul ridicol: presedintele poate refuza o singura data numirea unui ministru. De ce o singura data si nu de 3 ori? Oricum ne-am lamurit cine este CCR, o gasca de "fosti" la cheremul unui alt "fost ".
    • +5 (5 voturi)    
      o data/de mai multe ori (Joi, 7 februarie 2008, 15:48)

      vax [anonim] i-a raspuns lui U.S. dude

      Recunosc ca sunt surprins de expresia "o singura data", da' mi se pare dubios sa caracterizezi asta ca fiind "la cheremul unui alt fost".
      Daca era la cheremul ACELUI fost, ziceau ca are dreptul sa refuze si atat.
      Oricum, sensul expresiei respective o sa fie clar (sper) in momentul publicarii motivatiei.
  • +2 (4 voturi)    
    CCR (Joi, 7 februarie 2008, 15:44)

    Zorro [anonim]

    Si unde este motivatia ??? F. curios ...pt Cioro OK si pt Norica ...KO !!! Abia astept clauza de salvgardare pe justitie pt Roamanica ...!!!! Poate asta ne mai salveaza de acesti IMBECILI PUPINCURISTI ! GOD save THE PEOPLE !
    • 0 (0 voturi)    
      CCR (Vineri, 8 februarie 2008, 10:45)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Zorro

      Eu cred ca justificarea va fi clara si va avea legatura cu cazul Cioroianu.
      Sa vedem ce zice constitutia:
      Art.85
      (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.
      (2) În caz de remaniere guvernamentală sau de vacanţă a postului, Preşedintele revocă şi numeşte, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.

      (3) Dacă prin propunerea de remaniere se schimbă structura sau compoziţia politică a Guvernului, Preşedintele României va putea exercita atribuţia prevăzută la alineatul (2) numai pe baza aprobării Parlamentului, acordată la propunerea primului-ministru.

      Acum sa luam cele 2 cazuri.

      Cioroianu - A fost validat de parlament dupa audieri, deci a existat deja un control asupra propunerii sale. Decizia curtii: Presedintele nu are drept de veto. Adica daca parlamentul zice ca un ministru e OK, presedintele nu poate refuza numirea.

      Norica Nicolai - Sarcina de verificare a propunerii cade in sarcina presedintelui, care la randul sau poate sa respinga propunerea respectiva. Cum spune si constitutia PM propune si presedintele numeste.

      Deci o propunere poate fi refuzata ori de parlament (Cioroianu) ori de Presedinte (Norica).
      Daca presedintele nu ar avea voie sa refuze, nu s-ar mai numi propunere.
      • 0 (0 voturi)    
        Omisiune in textul citat (Vineri, 8 februarie 2008, 12:32)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Lipseste din citatul din Constitutie partea in care scrie ca Presedintele poate refuza O SINGURA DATA propunerea premierului.

        Ca daca nu exista inseamna ca CCR a adaugat la lege, iar...
        • 0 (0 voturi)    
          Omisiune (Vineri, 8 februarie 2008, 16:09)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui radu

          Depinde cum citesti hotararea curtii.

          În exercitarea atribuţiilor prevăzute de art.85 alin.(2) din Constituţie, Preşedintele României poate refuza, o singură dată, motivat, propunerea primului-ministru de numire a unei persoane în funcţia vacantă de ministru. Primul-ministru este obligat să propună o altă persoană.

          1. Poate refuza o singura data o propunere adica o persoana, iar premierul trebuie sa propuna alta persoana. Adica premierul nu poate sa propuna o persoana deja refuzata
          2. Presedintele are dreptui sa refuze o singura propune, urmatoare trebuie acceptata.

          Trebuie sa vedem motivarea pentru a intelege la ce refera si care e intelesul frazei.
          Daca citesti cuvant cu cuvant, totul se refera la propunerea primului ministru. O noua propunere o noua situatie, deci un posibil nou refuz. Cu alte cuvinte nu poate refuza de 2 ori aceeasi propunere. De aceea CC continua si spune ca primul ministru trebuie sa numeasca pe altcineva.

          Asa nu e limitat nici presedintele si nici nu se ramane in blocaj
          Sa vedem motivatia si ne vom lamuri
  • +6 (8 voturi)    
    norica (Joi, 7 februarie 2008, 15:44)

    berenger [utilizator]

    komisarul norika poate sa plece la cules capsuni de acum. nimeni nu o va regreta. mai rau de penelei ca au pierdut un soldat de nadejde si i-au servit pe tava lui basescu o arma redutabila
    • 0 (4 voturi)    
      Hal de Curte Constitutionalã!!! (Joi, 7 februarie 2008, 16:15)

      moshu49 [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      ha, si dacã o propune pe "komisar" Bãrbulescu? ce-am avut si ce-am pierdut, nu?
      sau schimbã titulatura ministerului si intrã în parlament cu argumentatia de "restructurare" guvernamentalã si cu nominalizarea NN-Clinci la conducerea noului minister!
      oricum, judecãtorii CCR s-au descalificat; sub o formã sau alta, acesti dinozauri trebuie sã disparã.
      • 0 (0 voturi)    
        ccr (Joi, 7 februarie 2008, 16:41)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui moshu49

        ccr e curtea contradictorie romana. cnsas si cazul cioroianu vs nicolai arata clar cat de incalcite sunt mintile politrucilor de acolo. sau nu chiar incalcite, ci foarte bine orientate. si singurul care castiga e cel care isi iteste un ranjet bolsevic
    • 0 (0 voturi)    
      & la capshune... (Vineri, 8 februarie 2008, 13:53)

      bampiru [anonim] i-a raspuns lui berenger

      ... se va intalni cu mamica dvs????
      • 0 (0 voturi)    
        elocvent (Vineri, 8 februarie 2008, 17:03)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui bampiru

        asta-i comentariu? bravo!
    • 0 (0 voturi)    
      Norica merita postul. (Vineri, 8 februarie 2008, 21:42)

      Purcica Nicolai [anonim] i-a raspuns lui berenger

      Sa nu uitam ca Norica afost o vajnica luptatore anticomunista. Daca nu ar fi fost actiunea ei de disidenta am fi trait si acum in comunism. Ce a facut ea impotriva comunismului este un act patriotic si revolutionar nemaipomenit , asa ca bine merita recunostinta natiunii.
      Asa cum si-a prezentat singura activitatea de dizidenta, si-a facut un chiuretaj, cand era fata mare, cu implicatii incalculabile asupra caderii regimului de trista amintire.
      Sa iesim in strada si sa protestam ca este marginalizata aceasta chiuretata anticomunista.
      Eu cred ca toate fetele mari chiuretate inainte de 1989 marita posturi de demintate publica.
      • 0 (0 voturi)    
        Minte putina, tupeu mult. (Vineri, 8 februarie 2008, 22:12)

        Mintosul [anonim] i-a raspuns lui Purcica Nicolai

        Multa minte ii trebuie Noricai, daca a fost in stare sa prezinte chiuretajul ei ca dizidenta anticomunista.
        Are nevoie si de simtul ridicolului.
        Tupeul nu tine loc de inteligenta si de bun simt.
        Si femeia komisar se agata cu ghiarele si cu dintii de postul de ministru, adica om nepotrivit de tariceanu la loc potrivit pentru altcineva.
        Cata lipsa de rusine si de bun simt la activista asta !
  • +10 (12 voturi)    
    nu votam notari (Joi, 7 februarie 2008, 15:44)

    Cetatean [anonim]

    Bravo! decizia CCR demonstraza faptul ca Presedinbtele Romaniei, singurul votat uninominal majoratitar din tot sistemul politic, NU ESTE UN NOTAR care semneaza tot ce ii vira sub nas un numit nevotat numit Prim Ministru.
    Noi nu votam notari care sa nu aiba putere dar pe care sa se reverse toata raspunderea (pentru ca el a semnat ultimul).
    Ma bucur, chiar daca Presedintele are doar drept de veto limitat.
    Acuma, e de asteptat ca in cazul celalalt judecat de CCR (avizul Parlamentului pentru ministrii anchetabili), sa se dea dreptate Parlamentului, dupa principiul CCR "una calda, una rece"?
    Cetatean, om simplu, dar imposibil de parlamentari ascunsi pe liste
  • +5 (7 voturi)    
    Nu plange Norica (Joi, 7 februarie 2008, 15:46)

    doru [anonim]

    In sfarsit,cred ca Norica se poate intalni mai des cu nepoata. Poate Tariceanu o propune pe nepoata Noricai.Si asa s-a vazut ca nu are pe cine pune. Chiar statea P.N.L intr-o singura persoana?
    Rusine pt liberali.Sa te cramponezi de o persoana si sa nu urmaresti interesul natiuni.

    Felicitari pt Basescu.
    • -8 (10 voturi)    
      Doru (Joi, 7 februarie 2008, 16:06)

      Un cetatean [anonim] i-a raspuns lui doru

      Doru lasa-ne ca esti pe langa. Basescu urmareste interesul natiunii? Din ce pestera ai iesit?
      • +4 (4 voturi)    
        Pestera (Joi, 7 februarie 2008, 16:29)

        Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

        Din aia in care ai ramas tu!
  • +3 (5 voturi)    
    De rasul lumii (Joi, 7 februarie 2008, 15:51)

    Avocatul [anonim]

    Pai acum Moliceanu poate sa-l propuna pe Patriciu fara nici o problema
    • 0 (0 voturi)    
      asa este (Joi, 7 februarie 2008, 16:33)

      croc [anonim] i-a raspuns lui Avocatul

      bai ce simplu cautam ministri cai verzi pe pereti si ei se gasesc printre noi. uite un om cu o integritate desavarsita. Fara doar si poate el trebuie sa fie........si noi toti trebuie sa emigram in CONGO !!!
    • 0 (0 voturi)    
      poate... (Vineri, 8 februarie 2008, 13:54)

      stupid [anonim] i-a raspuns lui Avocatul

      ...ar fi mai bine s-o numeasca pe dna professor udrea???
  • -7 (7 voturi)    
    ccr (Joi, 7 februarie 2008, 15:52)

    alex [anonim]

    din pacate este o decizie la care nu ma asteptam. nu de alta, dar spiritul constitutiei este cu totul altul, si anume acela ca avizul care este cerut fie presedintelui, fie premierului - depinde de caz - este o chestie pur formala care nu poate fi folosita ca un veritabil drept de veto.

    in caz contrar, ar insemna ca presedintele se implica in alcatuirea guvernului, prerogativa care, cred ca toata lumea e convinsa, apartine exclusiv premierului.

    de aceea, in cazul nicolai, este evident faptul ca basescu trebuia sa semneze pur si simplu decretul de numire si nu sa dea atata din colt in colt, nu de alta dar nu el raspunde pentru rezultatele guvernarii, ba din contra, nu are decat de profitat din punct de vedere politic daca guvernul pnl este unul slab.
    • +5 (5 voturi)    
      Mars (Joi, 7 februarie 2008, 16:23)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui alex

      mars Alex si canta la alta masa.

      Faptul ca presedintele ar avea de profitat daca guvernul e slab nu te doare pe tine, ci pe noi cei multi.
      Cum naiba poti sa scoti astfel de chestii retrograde din tine? Ideea unui guvern e sa poata sa profite cineva anume de el? Nu-i pus acolo sa faca treaba?
      Interesul lui basescu e sa mearga guvernul, nu sa nu mearga.
      Ori, de la un guvern de tampiti, aserviti, incapabili, ce poti cere?

      Se vede ca esti ipocrit, aservit, si prost pe deasupra, te dai singur de gol ... nici macar nu-ti dai seama.

      Adio!
      • -4 (4 voturi)    
        Guvernul si Basescu (Joi, 7 februarie 2008, 16:57)

        stef [anonim] i-a raspuns lui Alin

        Nu stiu de unde le scot unii, dar Basescu nu are de gand sa lase guvernul in pace si liniste. Il sfarteca si il intoarce pe toate partile, la foc mic,ministru cu ministru,pana ce acesta se va decide sa renunte. Cel mai bine ar fi sa
        l puna pe micul Boc, ca
        i asa de docil, incat nici nu termina ceva de spus Traian Basescu,si se si repede sa_l citeze. Si asa poate ca am avea liniste si pace, si s-ar mai ocupa lumea si de munca, nu numai de demolari fara orizont...
        • +2 (2 voturi)    
          guvernul (Joi, 7 februarie 2008, 19:09)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui stef

          saracul guvernu asta, e asa de competent, necorupt si democratic ca nimeni n-are dreptul sa se lege de el... ha, ha, ha
          as trage cu tunul in palatul victoria, sa simta si ei ca nu-ti poti bate joc de o tara fara sa platesti pentru asta
      • 0 (0 voturi)    
        Basescu (Joi, 7 februarie 2008, 21:31)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui Alin

        Basescu este pur, onest, curat, vrea doar binele poporului, isi da si camasa pentru asta, ne iubeste pe toti ca pe propriile fete, toti sunt tampiti si aserviti, doar Basescu este fecioara virgina si imaculata. Sa se desfiinteze toate institutiile, jos parlamanetul, jos guvernul, jos CCR, sa conduca doar Basescu. Eventual cu coana Lenutza. Iar?
        • 0 (0 voturi)    
          desigur!!! (Vineri, 8 februarie 2008, 13:55)

          co rect [anonim] i-a raspuns lui stefan v

          AMENDAMENT: sa conduca nitzel & dna professor udrea!
  • +1 (3 voturi)    
    CORECT (Joi, 7 februarie 2008, 15:53)

    gabifm [anonim]

    O decizie normala, corecta, obiectiva.
    Felicitari CCR!
    De fapt toate deciziile mi se par corecte - chiar si cea cu CNSAS cu toate ca lumea s-a inflamat foarte tare. Coreelati legile cu constitutia si veti vedea ca au avut dreptate.
  • +3 (5 voturi)    
    CACPT n-a inteles cand va avea EL drept de VETO! (Joi, 7 februarie 2008, 15:54)

    Bascaliosul [utilizator]

    Tariceanu va avea acest drept cand va face dovada stabilitatilor sale psiho-casnice, peste cele patru tentative precedente, doar daca va reusi alegerea potrivita. Abia atunci va putea spune:

    -Veto, iar mi-ai stricat chiuveta. E a cincea oara, vezi ca stau de ...sase!
  • +3 (5 voturi)    
    Ura! (Joi, 7 februarie 2008, 15:55)

    Spanac Sorin [anonim]

    Jos gospodinele comuniste! Afara cu comunistii!
  • +3 (3 voturi)    
    Jucatorul Basescu conduce! (Joi, 7 februarie 2008, 15:55)

    klanfutter [anonim]

    Pe ringul improvizat al Romaniei jocul politic continuafara pauze sau impacare. In momentul de fata presedintele Basescu conduce detasat! Urmatoarea mutare ii apartine d-lui Tariceanu, care trebuie sa propuna un ministru convenabil Presedintelui. Imi pare rau pentru Dvs., d-le Prim-ministru! Toti va lovesc pe la spate, pierdeti treptat increderea pe care o mai aveti, iar Presedintele devine mai "tare" decat Dvs. De ce nu demisionati? Cel putin mai pastrati PNL pe linia de plutire cateva luni...
  • +2 (2 voturi)    
    ????? (Joi, 7 februarie 2008, 15:58)

    Cris [anonim]

    Ce inseamna "CCR a decis ca presedintele poate refuza o singura data numirea unui ministru"????

    Cum este posibil sa se concluzioneze totul asa de usor de parca s-ar afla intr-un parc de joaca printre copii!!!??? Ceva de genul: hai fie de la noi de data asta, dar mai tarziu sa nu mai comentezi!!!! Ce daca esti Presedinte.....

    Daca asa se dezbat situatiile de acest gen atunci chiar ca traim intr-o lume anosta....

    In speranta unor vremuri cu oameni mai interesati pentru binele acestei tari, la conducere.....
  • -6 (6 voturi)    
    CC=KK (Joi, 7 februarie 2008, 15:58)

    DS [anonim]

    Mai zilele trecute va spuneam despre cine conduce
    CC si mare dreptate am avut .Base e-n toate nu misca nimic fara domnia-sa ,el dicteaza totul ,n-ai
    dosar la DNA ,nu-i nimic maine vei avea unul sau chiar doua in functie de partid si de persoana .Asta
    este tara in care traim ,avem boci ,avem tulusi si mai avem si o asa zisa "mass media" care de frica
    marelui om de stat nu are curajul" sa sara la gatul "
    celui celui care-si bate joc de aceasta tara , om de
    stat care incalca toate regulile democratiei.
    Mass media lpsita de coloana vertebrala ataca acolo unde ataca si ""seful"
  • +4 (6 voturi)    
    Oamenii astia inventeaza legi pe banda (Joi, 7 februarie 2008, 15:59)

    Razvan007 [utilizator]

    Pe baza carei legi sau Constitutii s-a decis ca presedintele poate refuza o singura data numirea unui ministru ? Eu inteleg ca avem un rahat de Constitutie, dar CC nu are dreptul sa "inventeze" noi articole.

    Eu zic ca CC trebuia sa decida daca presedintele are sau nu dreptul de a refuza un ministru. PUNCT.
  • +4 (6 voturi)    
    Intrebare... (Joi, 7 februarie 2008, 16:00)

    Claude [anonim]

    Se baga cineva sa desfiinteze curtea asta plina de oratanii? Cotizez pentru produsele de curatatorie...
  • +3 (5 voturi)    
    explicatie (Joi, 7 februarie 2008, 16:02)

    Radu [anonim]

    Mai bine v-ati abtine de la comentarii cretine. Presedintele poate refuza o singura data numirea unui ministru, adica a aceluiasi posibil candidat, intocmai ca sa nu mai fie propusa aceeasi persoana de doua ori. Insa poate sa refuze o mie de propuneri de ministrii, nu inseamna ca premierul poate sa propuna pe Hayssam ca ministru si acesta sa treaca pe langa presedinte.
    Daca nu intelegeti o motivatie, abtineti-va.
    • 0 (6 voturi)    
      Te doare capu... (Joi, 7 februarie 2008, 16:09)

      VIcu [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Bai nenica, tu te uiti un pic la tine ce scrii?
    • +2 (2 voturi)    
      asa ar fi normal... (Joi, 7 februarie 2008, 16:10)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui Radu

      mi-ai luat-o inainte cu postarea ca de cand am citit ma tot uit si analizez daca au vrut sa zica asta. logic, si privind constitutia asa ar fi cum zici, dar din ce scrie negru pe alb nu prea. oricum textul deciziei lasa loc la inca o trimitere la CC in cazul unei noi propuneri. asa isi castiga oamenii aia banii? pe numar de rezolutii date?
    • +3 (3 voturi)    
      Ar fi bine sa ai dreptate (Joi, 7 februarie 2008, 16:15)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Din pacate, lumea a invatat sa fie paranoica cand are de a face cu orice structura de conducere in Romania.

      Sa speram ca hotnews va clarifica aceasta problema, in sensul ca ne va explica exact cum anume este restrictionat dreptul presedintelui de a refuza ministri. Formularea asta cu "un singur refuz" mie imi suna ca o restrictie pentru presedintie.
  • +2 (2 voturi)    
    hehe (Joi, 7 februarie 2008, 16:03)

    nae [anonim]

    Eu zic ca a fost troc intre pus pe tusa CNSAS-ul si pus pe tusa pe Norica :P
  • +1 (1 vot)    
    sa mor io daca inteleg ceva (Joi, 7 februarie 2008, 16:03)

    sickboy [anonim]

    ramolitii aia de la ccr sunt complet PA!
    acum spun ceva. peste 6 luni altceva.
    ce dracu sa ma crezi.
    nu are drept de veto dar are voie sa mai traga un loz?

    stam bine oameni buni. ne-a facut sistemul.
  • 0 (2 voturi)    
    V-ati lamurit acum cine a desfiintat CNSAS-ul? (Joi, 7 februarie 2008, 16:04)

    Vlad [anonim]

    E clar de cine asculta CCR-ul. In fond nu sunt nimic altceva decat o adunatura de fosti turnatori santajabili care executa niste ordine primite de pe un varf de deal.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact, uite cui da dreptate CCR ! (Joi, 7 februarie 2008, 16:15)

      Ilia [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      "Magistraţii CCR a dat un verdict favorabil Guvernului în conflictul CSAT - Guvern"

      Stire Realitatea Tv
  • +3 (3 voturi)    
    Aplauze! (Joi, 7 februarie 2008, 16:04)

    Jon [anonim]

    Acum e momentul! Basescu nu mai poate refuza, deci:

    DINU PATRICIU MINISTRUL JUSTITIEI!

    Sus Oligarhia, Jos Poporul!
    • +1 (1 vot)    
      asa e foarte bine (Joi, 7 februarie 2008, 18:47)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Jon

      cu Patriciu la justitie va fi OK! Ce democratie?!!! Suntem la guvernare facem ce vrem! Daca nu Patriciu mai cautam un Chiuariu!
    • +1 (1 vot)    
      si cum justitia privata cum ramane ? (Vineri, 8 februarie 2008, 0:06)

      XXY [anonim] i-a raspuns lui Jon

      Patriciu a propus justitie privata. Cum mai poate fi ministru ? Dar daca-l pune ministru de tip clasic, in faimosul guvern tariceanu, poate ca privatizeaza si justitia. E o cale...

      Dincolo de gluma : daca premierul remaniaza guvernul si o impune pe norica, trecand prin Parlament, atunci chiar tupeul si dispretul sau pentru tara si popor depasesc orice imaginatie.
  • -6 (6 voturi)    
    dinozaurii comunisti conduc romania (Joi, 7 februarie 2008, 16:05)

    josbasescu [anonim]

    Domnule Basescu ai reusit sa minti si sa furi o tara intreaga. Bravo! Sa traiesti bine!
    • +4 (4 voturi)    
      Da, comunistii conduc tara... (Joi, 7 februarie 2008, 16:23)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui josbasescu

      Si Norica ce este? Te pomenesti c-o fi vreo dizidenta, care s-a opus sistemului cu tot ce a avut in dotare... Mai putin caracterul, care ii lipsea si ii lipseste si acum.
  • +2 (2 voturi)    
    fain (Joi, 7 februarie 2008, 16:06)

    palinca penala [anonim]

    de ce poate refuza o singura data?
    prima data tariceanu poate propune o 'prastie', ca basescu sa-si poata consuma dreptul de a refuza, iar a doua oara tariceanu poate propune pe oricine vrea muschiul lui, nu?
    faina tara, pacat ca-i locuita.
  • +2 (2 voturi)    
    Nominalizare (Joi, 7 februarie 2008, 16:06)

    nastase4case [anonim]

    Vai de mine! Si daca acum Tariceanu o nominalizeaza pe nepoata Noricai ce ne facem? Si mai am o dilema: daca Norica Nicolai isi schimba numele, mai poate ea sa fie nominalizata? Offff, Norica, si cit de aproape ai fost :-) Cam ca la Romania - Suedia in '94
  • -4 (4 voturi)    
    Stupizi da' multzi! (Joi, 7 februarie 2008, 16:06)

    Arthur [anonim]

    Asta dovedeste inca o data cat de naivi putem sa fim sau cat de perfid poate fi Basescu si gasca! In momentul in care a declarat ca nu o va numi nici-o-data pe Norica el deja stia ca ticalosii de la CC se vor dezice de hotararea in cazul Cioroianu. Altfel nu ar fi riscat sa fie nevoit sa respecte si el odata Constitutia si sa arate ca un Presedinte. Nici macar eu nu m-am gandit la o asa perfidie si chiar am fost surprins cand Orban a spus ieri seara ca asa va fi. Am crezut ca glumeste ,dar el probabil ca l-a mirosit mai bine pe Basescu si ticalosiile lor judecatorii CC! Daca il mai alegeti o data pe Basescu o sa ne expulzeze astia din UE!
    • +4 (4 voturi)    
      zau? (Joi, 7 februarie 2008, 16:28)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui Arthur

      Citat dintr-n clasic pe nume Arthur, cunoscut pe forumuri ca anti-Basescu de serviciu, deghizat in postator impartial: "Daca il mai alegeti o data pe Basescu o sa ne expulzeze astia din UE!".
      Imi asum riscul sa votez inca o data pe Basescu, asteptind sa ma expulzeze "astia" din UE (las la o parte idiotenia postarii de mai sus, care nu tine seama de tratatul bilateral Roamania-UE), decit sa ma dau postatot impartial si sa ma inchin la numarul magic 322, sa cumpar Citroen de la Tariceanu si sa asist neputincios la siluirea Justitiei de ministri anchetabili care se dau de ceasul mortii sa scape pe motive procedurale.
      Cetatean, unul ca toti ceilalti: imposibil de prostit de postatori si analisti care vor sa demonstreze ce albul e negru
      • -2 (2 voturi)    
        Cetateanul basescian (Joi, 7 februarie 2008, 17:06)

        Arthur [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

        Va raspund pentru ultima data intrucat faceti parte dintr-o specie periculoasa: a oamenilor care sunt convinsi ca detin adevarul suprem,deci cine nu e cu noi e contra noastra si trebuie starpit!
        1. Sunt anti-Basescu pentru ca in acest mod incerc sa ma mai spal de rusinea de a fi contribuit de 3 ori la alegerea lui in diverse posturi. Am trecut cu vederea contributia lui malefica la subminarea primului guvern in mare parte democratic ,cel al CDR ,ceea ce a dus in final la cvasi-disparitia PNTCD.
        2. Desi eram constient ca nu a facut nimic bun la PG l-am mai votat o data sperand ca va pune umarul la doborarea mafiei PSD. Am avut oarece dubii cand l-a inlocuit pe "bolnavul" Stolojan ,dar am gandit ca in ADA PNL este vioara 1-a si il va tine de paretea dreapat. M-am inselat din nou caci teoria " tovarasi de drum" a lui Lenin era bine invatata la EPO de catre "marinarul" Basescu.
        3. Cand a trcut la atacuri abjecte si a inceput sa saboteze cel mai de succes guvern de pana acum si a fortat ruptura ADA chiar ca a devenit inamicul nr.1 pentru mine.
        4. Pana una alta cei 322 reprezinta majoritate in parlament si au in spate electorat majoritar. Acest lucru s-a demonstra si la euro-parlamentare asa ca sunteti cam in plus la democratie.
        5. Ca sa aduca UE in faza ca sa denuntete tratatul cu Romania nu mai trebuie decat inca ceva excese ale lui Basescu.Mi se pare ca ati uitat ce s-a intamplat cu Austria cand l-a ales pe Heider.
        Va las caci nu vreau sa va tulbul somnul ,chiar daca "nasteti" monstii!
        • +1 (1 vot)    
          pentru arthur (fantoma din pif) (Joi, 7 februarie 2008, 17:23)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Arthur

          Superistetimea voastra, marete democrat, daca mai tinem bine minte, numitul Jorg Heider a fost prim ministru, adica un fel de Tariceanu al austriecilor, poate mai excesiv in ideile lui politice, dar in mod cert mai inteligent decat kkalin al nostru. Si atunci cand s-a vazut ca nu e de gluma cu bunica Europa, s-a retras linistit pentru a nu periclita interesele majore ale tarii lui. Asa ca fii mai atent la ce spui si las-o mai mai moale cu sfatosenia ta inteleapta ca esti cam aerian. (nu arian).
        • +2 (2 voturi)    
          prost sa fii, dar sa-ti revii -cazul Arthur (Joi, 7 februarie 2008, 18:04)

          Cetatean [anonim] i-a raspuns lui Arthur

          Mersi pentru ca ati bindisit s aimi raspundeti pentru ultima oara. Ma onoreaza sa primesc un raspuns din partea unui clasic care se auto-psihanalizeaza (e bine ca recunoasteti ca ati gresit votindu-l pe Basescu de trei ori).
          Insa am indoieli asupra motivatiilor reale ale atitudinii anti-Basescu. In definitiv, nimic din cele 5 puncte nu reprezinta un argument, ci doar sofisme.
          1. Subminarea CDR. Va aduceti aminte de interminabilele discutii din BCCCC? Si de pragul de 5 la suta la alegeri introdus de PNTCD? Astea i-au subminat, nu Basescu. Electoratul nu i-a mai votat, atit si nimic mai mult.
          2. Nu a doborit mafia PSD. Gargara. Uitati-va la cit la suta e PSD-ul azi. Din cauza ca Basescu NU a numit un PM pesedist, care sa puna gheata iar pe tara, ca Nastase. Nu cred ca a doborit, dar a cam trimis mafia PSD la podea. A, sa nu uit de Nastase anchetat, si de Mitrea.
          3. Atacuri abjecte. Iarasi gargara. Alianta a rupt-o Tariceanu cel stilat, dind afara PD-ul. Istoria nu se poate rescrie de forumisti comentatori sau de analisti cu laptopuri.
          4. 322. Asta e cel mai tare argument. Ma face insa sa rid. Au in spate electorat majoritar??? Sa ne amintim: 75 la suta la referendumul din mai i-au dezaprobat. 80 la suta la referendumul din noiembrie vor VU. Care "electorat majoritar", stimabile??? Visezi! A, sigur, 25 este mai mare ca 75 in logica celor 322. Nu-i nimic, vin alegerile acus.
          5. Aseeriune goala. Nu cunoasteti mecanismele UE, asa ca nu va pronuntati. "Excesele lui Basescu" sunt oare avizarea inceperii urmarii penale a celor 8? Condamnarea comunismului? Opozitia fata de Norica? referendumul pentru VU?
          Nu te supara, coane Arthur, la cit mai multe "excese" din asta, nu de alta, dar cu "coagulatorul" Iliescu era cit pe ce sa raminem pe linga UE.

          Inca ceva. Nu am pretentia ca detin adevarul suprem. Insa 322 chiar sunt impotriva poporului (referendumul confirma), fac legi pentru infractori (vezi Codul Penal) si se apara ca hotii (vezi melescanu si Chiuariu). Simplu.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai este unul (Joi, 7 februarie 2008, 20:49)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean

        ... care spune exact asa, numai ca pe ala il cheama Stan-Laptzitop
        • 0 (0 voturi)    
          bravo dle corax (Vineri, 8 februarie 2008, 13:58)

          croncanu vesel [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

          iar ai scris in pauza? ce bine ca va mai da pauza la shcoala din baneasa. dna udrea va lasa 10 sau 15 min in pauza???
  • +3 (3 voturi)    
    io, io (Joi, 7 februarie 2008, 16:08)

    alt radu [anonim]

    pot sa fiu io ministru? pot? pot? va rooooog! hai ca n'o fi asa de rau! me, me, me, me!!!
  • +2 (2 voturi)    
    cel mai tare banc (Joi, 7 februarie 2008, 16:08)

    buble [anonim]

    absolut real. verificati inregistrarea.

    Dana Grecu de la televiziunea lui voiculescu:

    "Alta persoana poate sa insemne aceeasi persoana?"

    hahahahahaha
    • +1 (1 vot)    
      DA, se poate, de ce radeti?! (Joi, 7 februarie 2008, 18:13)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui buble

      Daca isi face schimbare de sex (nu e nevoie de prea multa munca...) cu siguranta se poate
      • +1 (1 vot)    
        nene clinci (Joi, 7 februarie 2008, 18:50)

        caletz [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

        de ce nu alt creier?
        • +1 (1 vot)    
          ?!!!!!!!!!!!!!!!!! (Joi, 7 februarie 2008, 20:52)

          corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui caletz

          Care creier?!
    • 0 (0 voturi)    
      Superb (Vineri, 8 februarie 2008, 11:13)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui buble

      Nu urmaresc chiar orice televiziune dar daca tipa a spus asa ceva e...tare!!
  • +4 (4 voturi)    
    o singura data (Joi, 7 februarie 2008, 16:11)

    stopistul [anonim]

    Basescu poate respinge motivat oricati oameni. Dar doar o singura data, pe fiecare. Adica daca motivatia lui nu e buna nu il mai poate respinge si a doua oara. Asa pare.
    Problema e cine judeca daca e buna sau rea motivata. CCR?
    • 0 (2 voturi)    
      nu cred... (Joi, 7 februarie 2008, 16:15)

      dd [anonim] i-a raspuns lui stopistul

      ce zici tu inseamna ca daca Tariceanu o propune iar pe Norica, Base e obligat sa o confirme?
  • +2 (2 voturi)    
    norico, norico.... (Joi, 7 februarie 2008, 16:12)

    dd [anonim]

    inapoi la taraba cu tine...
  • 0 (0 voturi)    
    Magistraţii CCR a dat un verdict favorabil Guvernu (Joi, 7 februarie 2008, 16:17)

    Ilia [anonim]

    Stire Realitatea TV, Astazi 07 Februarie 2008 :

    Magistraţii Curţii Constituţionale au dat câştig de cauză Executivului în cazul conflictului dintre CSAT şi Guvern.

    Preşedintele României atacase la CCR constituţionalitatea ordonanţelor respective pe motiv că ele au fost emise de Guvern, fără avizul CSAT. Sesizarea Administraţiei Prezidenţiale conţinea două puncte - unul referitor la constituţionalitatea ordonanţelor şi altul referitor la conflictul instituţional între CSAT şi Executiv.

    CCR a disjuns cele două puncte, astfel încât ele au fost analizate separat. În data de 30 ianuarie, CCR s-a pronunţat numai asupra conformităţii ordonanţelor cu legea fundamentală, dar nu şi asupra conflictului instituţional dintre CSAT şi Guvern.
  • +2 (2 voturi)    
    BUNA MUTARE ! (Joi, 7 februarie 2008, 16:19)

    ELENA MORARU [anonim]

    Ar trebui sa se dea verdicte in favoarea presedintelui in toate problemele pe care le-a contestat pt.ca acest om vede lucrurile cu o logica de necontestat.
    Am incredere ca si in jurul domniei sale s-au adunat oameni de valoare si ca tine cont si de parerile acestora,cum ar fi d-l Avramescu om de o rara intelegenta .
  • +2 (2 voturi)    
    Multe intrebari (Joi, 7 februarie 2008, 16:23)

    mona [anonim]

    Dar daca NN trece prin parlament la remaniere? Basescu nu mai poate refuza, nu?
    Decizia CCR e pt. cazurile cind un ministru propus nu e trecut prin nici un filtru, cum e la remaniere. Mi se pare corect ca Presedintele sa poata refuza intemeiat o propunere care nu a trecut prin parlament. Ce il oprea pe Tariceanu sa schimbe in fiecare saptamina un ministru fara a trece prin parlament?
    Inca sint multe intrebari.
  • +2 (2 voturi)    
    Cin' sa fie?!? (Joi, 7 februarie 2008, 16:25)

    eugeniu [anonim]

    Si uite-asa presedintele nu mai poate refuza orice ministru ar propune Trompiceanu... Stati aproape sa vedeti ce pleasna de om propune nebunu!
  • 0 (0 voturi)    
    a inceput anul sobolanului... (Joi, 7 februarie 2008, 16:59)

    zaboomafoo [anonim]

    ...cu un sobolan mai putin!! nici ca se putea veste mai buna!
  • +1 (1 vot)    
    1-0 pentru Presedinte (Joi, 7 februarie 2008, 17:30)

    Adrian [anonim]

    1-0 pentru Presedinte.
    Totusi nu inteleg formlarea o singura data, motivat?

    O singura daca in mandatul lui de presedinte, o singura data un ministru al justitiei, o singura data un ministru in actualul cabinet?
    Si daca da inseamna ca poate veni chiar orcine data viitoare iar presedintele trebuie sa accepte?Chiar daca e o persoana gen Norica?!?!?!
  • -1 (1 vot)    
    intrebare (Joi, 7 februarie 2008, 17:50)

    intrebare [anonim]

    L-au premiat pe Base ca nu a zis nimic de decizia cu CNSAS...A stat in banca lui si hopa un cadou.
  • -1 (1 vot)    
    1 la 1 (Joi, 7 februarie 2008, 18:03)

    oschy [anonim]

    CCR i-a luat cnsas si i-a dat marele pres numirea ministrului justitiei
    Bataia este pt 2009 si pt toamna lui 2008.
    Victorie a la PIRUS
  • +4 (4 voturi)    
    DRAMA!!! (Joi, 7 februarie 2008, 18:03)

    corvus coraX [utilizator]

    CC-ule, Traiene, mai oameni buni, cum puteti da dovada de atata cruzime sa spulberati visul acestei fragile dame de-a ajunge in locul lui Qariu-Pampers?! O sa aveti pe constiinta una dintre femeile grozave ale Romaniei, Norica Clinci!! Capabila, inteligenta, perseverenta, mama iubitoare, sotie exemplara, model de demitate si cinste, ii tarati visele in kkt?! Pai cum va mai putea ea sa iasa de acum pe sticla la Antena 3 dupa atatea rateuri?! Cu ce obraz se va mai trage de bracinar cu ciutacii?!! Si-a tras garda SPP preventiv, probabil ca deja si-a tiparit si cartile de vizita, biling sau chiar trilingv, cine o sa i le deconteze?! Si cine o sa-i deconteze sperantele trimise la closet cu atata dezinvoltura?! O lasati acum sa fie pusa la munca (nu la munca de jos ci la minister) dar daca Baselului ii vine ideea creata sa o refuze si acolo?! O zi trista, foarte trista, uite, mi s-a dezlipit si talpa la adidas, naiba sa o ia de viata!!!
    • -1 (1 vot)    
      caz patologic (Joi, 7 februarie 2008, 18:31)

      Alin Edmonton [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

      Bai tataie, am mai citit din intamplare si alte postari cu semnatura asta corvus corax. Daca esti una si aceeasi persoana atunci sfatul meu dezinteresat este sa te duci sa te cauti.
      • 0 (0 voturi)    
        ;) (Joi, 7 februarie 2008, 18:51)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Alin Edmonton

        Pot sa si zborrrrrrrrr.....
      • 0 (0 voturi)    
        uffff...greu cu subtilitatile astea (Vineri, 8 februarie 2008, 11:19)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Alin Edmonton

        Bine Edmontoane.
        Stai jos.
        Ai nota 4.
    • +1 (1 vot)    
      marfa! (Joi, 7 februarie 2008, 18:52)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

      10+
    • +2 (2 voturi)    
      doamna si catelu. (Joi, 7 februarie 2008, 19:06)

      mircea333 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      foarte bine corvax:)

      noricai clinci ii linge ranile acu catelusu guvernului, cihuahua chiuariu care schelalalie a pustiu.

      oare mai face o conferinta de presa noricutza in care sa arate ei lumii intregi cat de tare se simte jignita ca muiere ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ca la noi la nimeni (Joi, 7 februarie 2008, 18:57)

    Mucles [anonim]

    Dinozaurii chiar au facut-o de oaie de data asta. In ce tara bananiera se interpreteaza asa Constitutia? De ce presedintele nu poate refuza de 13 ori? Eu cred ca trebuie citita cu atentie justificarea pentru ca sintagma de "alta propunere" se refera la etapa de a nominaliza inca o data o persoana, aceeasi sau diferita, asta dupa ce presedintele isi justifica actul de refuz. Ceea ce are sens si e cu totul altceva. Cu alte cuvinte presedintele are dreptul sa refuze o singura data o anumita persoana. Dupa care trebuie sa semneze daca persoana este aceeasi.
  • +1 (1 vot)    
    Doliu national la PNL (Joi, 7 februarie 2008, 19:00)

    Aron Deleanu [anonim]

    si international la Internationala Liberala,probabil si doliu intergalactic.
  • -2 (2 voturi)    
    CNSAS (Joi, 7 februarie 2008, 19:22)

    stefan [anonim]

    Hmmm, problema majora a deciziei curtii constitutionale o constituie faptul ca in aceeasi speta acum 6 luni a decis altceva. De aici rasare si intrebarea de integritate a acestei curtii, tinand cont ca tot ea a desfiintata cnsas .
    A da si pentru cei foarte infocati in ceea ce`l priveste pe domnul presedinte Basescu, nu uitati ca este acelasi om care a vandut ceva flota, a recunoscut cu usurinta faptul ca a mintit reprezentantii francezi in cazul incendiului unui vas, a dat pe vremea cdr toate contractele de asfaltare unui anumit domn Umbrarescu. Deasemeni si domnul Tariceanu este acea persoana care a introdus taxa de prima inmatriculare, dorea sa modifice legile justitiei pentru a scoate basma curata o serie de colegi binevoitori.
    Asa ca atitudini anti-basescu , pro-tariceanu, sau anti-tariceanu, pro-basescu sunt inutile, deoarece amandoi fac parte din aceeasi categorie de oameni: indiferent de problema isi vor pune interesul personal deasupra interesului colectiv. Poate daca va consumati mai mult timp incercand sa sintetizati ceea ce auziti si sa invatatati sa alegeti, nu ati mai vedea lumea politica numai in alb sau negru.
    • 0 (0 voturi)    
      toti la fel (Joi, 7 februarie 2008, 21:05)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Stefan, logica ta schioapata cu ambele picioare si este si oarba. Tu spui, in esenta: toti sunt la fel, si Tariceanu, si Basescu.
      Din intimplare, dar pur si simplu din intimplare, CCR a dat dreptate Presedintelui (sa nu uit: ales prin VU majoritar, singurul din sistemul asta politic ales astfel, cu o legitimitate neegalata de nimeni din sistem) impotriva PM (sa nu uit: numit, nu ales, fara legitimitatea votului popular, dar cu pretentii cit incape, pe motivu lextrem de simplu ca Presedintele nu-l poate demite, iar Parlamentul nu are chef).
      decizia CCR e, spun, intimplator buna. Norica NU trebuie sa fie ministrul Justitiei.
      Nu discut fundamentele deciziei si aparenta contradicitie cu jurisprudenta Curtii.
      Insa nu pot fi de acor cu logica "toti la fel".
      NU sunt toti la fel: Presedintele convoaca referendum, Parlamentul vrea scut procedural pentru ministri. Presedintele da aviz de urmarire, Melescanu vrea s aumble la dosare. presedintele condamna comunismul, avocatul poporului si CCR desfiinteaza CNSAS.
      ESTI ORB?
      NU deosebesti binele de rau?
      Si mai lasa-ma cu relativismul moral (ce e bine si ce e rau?) sau cu trecutul lui Basescu (nu ma intereseaza trecutul lui de marinar, ma intereseaza prezentul lui de Presedinte), ca nu tine.
      Eu ma uit: cine ma reprezinta. Ma reprezinta Basescu si nimeni altcineva. Si nu o sa imi fie jena sa o afirm cu voce tare, desi sunt unii postatori delicati jenati de prestatia lu iBasescu pe motive sclifosite.
      Lumea noastra politica este alba si neagra. Tu vezi lumea in gri, pentru ca ti-ai pierdut simtul dreptei judecati. Iti amintesti prima ta tradare, sau prima ta auto-inselare ("merge si-asa?"). Atunci a inceput totul.
      In rest, albul e alb si negrul e negru. Dracul e tot drac, desi poate aparea luminos.
      Si nu mai scuza prostia parlamentarilor (322) sau a PM in numele prestigiului institutiei pe care o reprezinta. Prestigiul institutiei nu exista in afara actelor membrilor ei.
    • 0 (0 voturi)    
      toti la fel? (Joi, 7 februarie 2008, 21:06)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Stefan, logica ta schioapata cu ambele picioare si este si oarba. Tu spui, in esenta: toti sunt la fel, si Tariceanu, si Basescu.
      Din intimplare, dar pur si simplu din intimplare, CCR a dat dreptate Presedintelui (sa nu uit: ales prin VU majoritar, singurul din sistemul asta politic ales astfel, cu o legitimitate neegalata de nimeni din sistem) impotriva PM (sa nu uit: numit, nu ales, fara legitimitatea votului popular, dar cu pretentii cit incape, pe motivu lextrem de simplu ca Presedintele nu-l poate demite, iar Parlamentul nu are chef).
      decizia CCR e, spun, intimplator buna. Norica NU trebuie sa fie ministrul Justitiei.
      Nu discut fundamentele deciziei si aparenta contradicitie cu jurisprudenta Curtii.
      Insa nu pot fi de acor cu logica "toti la fel".
      NU sunt toti la fel: Presedintele convoaca referendum, Parlamentul vrea scut procedural pentru ministri. Presedintele da aviz de urmarire, Melescanu vrea s aumble la dosare. presedintele condamna comunismul, avocatul poporului si CCR desfiinteaza CNSAS.
      ESTI ORB?
      NU deosebesti binele de rau?
      Si mai lasa-ma cu relativismul moral (ce e bine si ce e rau?) sau cu trecutul lui Basescu (nu ma intereseaza trecutul lui de marinar, ma intereseaza prezentul lui de Presedinte), ca nu tine.
      Eu ma uit: cine ma reprezinta. Ma reprezinta Basescu si nimeni altcineva. Si nu o sa imi fie jena sa o afirm cu voce tare, desi sunt unii postatori delicati jenati de prestatia lu iBasescu pe motive sclifosite.
      Lumea noastra politica este alba si neagra. Tu vezi lumea in gri, pentru ca ti-ai pierdut simtul dreptei judecati. Iti amintesti prima ta tradare, sau prima ta auto-inselare ("merge si-asa?"). Atunci a inceput totul.
      In rest, albul e alb si negrul e negru. Dracul e tot drac, desi poate aparea luminos.
      Si nu mai scuza prostia parlamentarilor (322) sau a PM in numele prestigiului institutiei pe care o reprezinta. Prestigiul institutiei nu exista in afara actelor membrilor ei.
      • -1 (1 vot)    
        raspuns (Joi, 7 februarie 2008, 23:33)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

        Din pacate cel care crezi tu ca te reprezinta nu are atributii constitunionale, si nu fa confuzie intre faptul ca presedintele este ales nominal si parlamentul pe liste(e tot aled de catre populatie). Din cate stiu Primul ministru este numit de catre presedinte. Pai asta e problema ta si a multor oameni ca tine, se lasa usor inflamati de tot ce se spune in presa sau la tv, si se ajunge ca in 1933 la nemti. Stii tu uneori ca sa treci podul te faci prieten cu dracu ca sa folosesc o expresie veche de pe la noi de prin popor. Nu poti considera ca Basescu te reprezinta, deoarece acesta nu are putere legislativa. Tot ceea ce vezi tu la televizor este menit sa nu iti arate ce se intampla defapt in spate. De cate ori ai auzit tu sa arate cat din fondurile europene repartizate romaniei s`au dus la firmele parlamentarilor din orice partid, si sa`l auzi pe basescu sa condamne pe oricine altcineva decat pnl, psd, si marii oligarhi? De ce se mentin contracte de astfaltare de pe vremea cand era ministru a trasnporturilor ? De ce videanu schimba bordurile in bucuresti , si udrea detine cam jumatate din locurile de parcare din centru? Faptul ca se desfasoara un spectacol media te sadisface pe deplin? Din punctul meu de vedere in acesti 4 ani veniturile mi`au crescut, am reusit sa`mi indeplinesc anumite necesitati , deci tragand linie si calculand nu pot spune ca am dus`o mai rau decat inainte. Asta este in primul rand meritul guvernului si nu a presedintelui.
        Revenind:
        Faptul ca in decurs de 6 luni curtea constituonala da 2 verdicte total contradictorii pentru 2 cazuri de aceeasi speta Cioroianu si Nicolai indica o imixiune clara a politicului in justitie(cel putin pentru mine) si se poate deduce de aici si in favoarea cui.O alta chestie pe care inca nu o inteleg este ca Macovei si Nicolai au fost amandoua procurori pe vremea inpuscatului, Nicolai fiind stigmatizata pentru asta iar Macovei fiind laudata desi nu si`a facut public dosarul de procuror. De ce se masoara diferit?
        • 0 (0 voturi)    
          Imi permiti sa comentez si eu un pic?.. (Vineri, 8 februarie 2008, 12:14)

          Razvan [anonim] i-a raspuns lui stefan

          Salut Stefan,
          Ce imi place la tine este ca esti singurul anti-Basescu care judeca pe acest forum.
          Referitor la Macovei si Norica diferenta nu este neaparat de valoare, de pregatire profesionala sau chiar de trecut ci de perceptia publica si integritate. In orice tara civilizata dupa episodul cu nepoata orice parlamentar isi dadea demisia si nu mai activa in politica cate zile mai avea. Acum vrea sa fie ministru de justitie - asta e o palma data noua tuturor.
          Referitor la veniturile tale care au crescut in acest an - felicitari. La mine situatia este oarecum similara dar nu se datoreaza in nici un fel guvernului ci privatilor. Deci, cresterea economica nu este apanajul guvernului ci al companiilor private. Daca privim inspre guvern ei nu fac decat sa-si dea cu stangu in dreptul. Iar marirea pensiilor atat de mult si cheltuielile extrem de mari din toate sectoarele pe bani publici nu fac decat sa creasca inflatia si sa ma loveasca pe mine la buzunar.
          Concluzia este ca sunt niste parveniti incompetenti.
          Referitor la Basescu il apreciez pentru ca de cele mai multe ori spune parlamentului si guvernului exact ceea ce as vrea si eu sa le spun dar nu pot pentru ca, din punctul lor de vedere, sunt doar un vot amarat.
          Desigur la Basescu ma deranjaza multe, trecutul, badarania etc. dar incerc sa ma uit la faptele sale si aici este net deasupra guvernului si parlamentului.
          Exercitiu de gandire:
          Care a fost cel mai bun guvern dupa 89? Si care a fost cel mai prost?
          Trebuie sa recunosc, chiar daca ii urasc si nu-mi convine, ca guvernul Nastase a fost cel mai bun. Daca nu era el, nu avea astazi ce sa cheltuie PNL-ul si sigur nu eram in UE.
          Pe de alta parte, guvernul actual este cel mai slab pe care l-am avut din multe motive, nu numai cele descrise mai sus.
          Din fericire pentru noi, industria este din ce in ce mai privata iar statul, respectiv guvernul nu mai poate influenta pozitiv sau negativ economia decat intr-o mica masura.
  • -2 (2 voturi)    
    Norica...sau "Vai Constitutie, Vai Curte Consti.., (Joi, 7 februarie 2008, 20:04)

    adrian [anonim]

    Deciziile vadit eronate ale judecatorilor CCR,oare cine, trebuie sa le judece, atunci cand sunt eronate- cum eronat, tendentios si cu subiectivism, a fost si verdictul impotriva Noricai Nicolai-,care pana azi, probabil i-a stat ca un os in gat presedintelui, "garant" al distrugerii imaginii PNL , a guvernului Tariceanu, a membrilor cabinetului, in functie, sau a celor nominalizati pentru un portofoliu sau altul! Doar e an electoral si PD-L trebuie sa castige cat mai multe voturi. Cu orice risc, cu orice pret. Ce mai conteaza daca CE ne arata cartonasul galben, iar imagine tarii si a poporului roman, este sifonata!...
    • +2 (2 voturi)    
      pnl=psd=prm=udmr=pc=pcr (Joi, 7 februarie 2008, 20:34)

      cujo [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Adriane, daca imaginea Romaniei este sifonata, si este, atunci asta se datoreaza in primul rand guvernului si parlamentului, luptei oarbe dusa de coalitia pnl-psd-prm-udmr-pc impotriva justitiei, celor ce s-au impotrivit cercetarii marii coruptii in legislativ, in frunte inclusiv cu tovarasa Nicolai. Nu in ultimul rand, imaginea Romaniei este sifonata de coruptia politica, de ministri spagari, de ordonantele cu dedicatie care legifereaza jaful din finantele publice, se datoreaza unor ministi precum Qaru, care blocheaza anchetele penale ale demnitarilor uzand de legislatie anticonstitutionala. Se datoreaza ministrilor ce conduc automobile de serviciu in stare de ebrietate, mincinosi si incompetenti, care lucreaza mana in mana cu Curtile Supreme pentru a intoarce dosare si a musamaliza infractiuni flagrante. Romania a ajuns intr-o stare deplorabila datorita unei coalitii PeNaLe, sustinuta de cele mai corupte elemente ale statului mafiot romanesc, o coalitie transpartinica echivalenta cu o calamitate pentru romani prin efectele actiunilor sale.
  • +2 (2 voturi)    
    Bine ca nu o vom avea pe norica!!! (Joi, 7 februarie 2008, 21:24)

    Cris [anonim]

    Ma bucur ca domnul Basescu a mai avut dreptate inca o data si nu va trebui sa o numeasca pe nicolai, desi vad ca nesimtirea tradatorilor liberali nu are limite, acum vor sa treaca tot guvernul prin parlament numai ca sa o treaca si pe norica.
    Totusi , faptul ca nu poate refuza decat o singura data mi se pare de neinteles. Daca domnul presedinte va gasi ca si urmatorul propus este un incompetent pt functie, cum s-a dovedit la nicolai, nu va putea sa-si mai exprime parerea? Chiar CC spunea ca domnul presedinte in cazul de fata tine locul comisiei din parlament, sa inteleg ca acea comisie nu poate refuza decat o singura data un ministru?
  • +2 (2 voturi)    
    ce zicea Orban????? (Joi, 7 februarie 2008, 22:27)

    john smith [anonim]

    "Daca Norica Nicolai, care nu a incalcat legea, care a avut o cariera ireprosabila" .....deci, NN a avut o cariera ireprosabila...hmmm....parca nu era chiar asa....nu a incalcat legea....si Orban la fel, sustine ca nu a lovit nici o persoana, desi Parchetul General zicea ca a lovit, dar nu e considera victima deoarece nu a avut 10 zile de spitalizare....
  • +1 (1 vot)    
    Solutie ala Chiuariu..... (Vineri, 8 februarie 2008, 0:42)

    suedezul [anonim]

    Vom respecta decizia CCR de respingere a lui Norica Nicolai ptr.functia de ministru al justitiei si vom nominaliza alta persoana....pe dna.NICOLAI NORICA.
    • +1 (1 vot)    
      decizie corecta a CCR (Vineri, 8 februarie 2008, 7:33)

      judex [anonim] i-a raspuns lui suedezul

      Poate pare dubios ca in cazurile Nicolai si Cioroianu s-au dat verdicte diferite. Sunt si cazuri diferite. Sa nu uitam ca Cioroianu fusese trecut anterior prin parlament, pe cand Norica a fost propusa direct presedintelui.
      • +2 (2 voturi)    
        Norica are nasul cat Orban (Vineri, 8 februarie 2008, 9:03)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui judex

        Aseara la Ciutaci, Clincioasa declara ca ea nu se agata de vre-un post, de-un scaun (nu-i asa ca strugurii sunt tare acri?!!), dar acum nici o saptamana, tot aceasi Clincioasa, o tinea langa, citez " nu renunt la fotoliul de ministru al Justitiei"!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Tusea si junghiul (Vineri, 8 februarie 2008, 9:55)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Cum se spune in popor, s-a intalnit tusea cu junghiul:

    "Ludovic Orban a declarat, dupa intalnirea liberalilor din aceasta seara, ca PNL ia in calcul ... o restructurare guvernamentala, tot cu Norica Nicolai propusa la conducerea Justitiei.
    ............
    Ludovic Orban a mai afirmat ca Norica Nicolai are toate calitatile pentru a ocupa fotoliul de ministru al Justitiei. In opinia sa, "Daca Norica Nicolai, care nu a incalcat legea, care a avut o cariera ireprosabila, nu poate fi ministru al Justitiei, atunci niciun cetatean al Romaniei nu poate fi".

    Despre felul in care nu a incalcat Norica legea si cariera ei ireprosabila, ne-am putut lamuri cu totii, ca si despre cat de mincinos poate fi Ludivicu' lu' Noricu' cu obrazu' ca shoricu'...

    Fara sa vrea, Ludovicu' ne spune insa ceva despre PNL: acesti asa-zisi nationali liberali sunt de fapt niste nationali-socialisti, NAZI cu o prescurtare traditionala: desi in orice tara democratica un guvern cu o sustinere electorala sub 20%, cum e cel de fata, ar fi demisionat imediat dupa alegerile pierdute, oricare ar fi fost ele, acesti NAZI se incapataneaza sa desfida interesul public si insista in continuare sa incerce sa-si impuna marea specialista in nimic, Norica.

    Daca Norica e asa de buna, de ce ne-au privat atata timp de serviciile ei si n-au propus-o de la bun inceput in locul pacaliciului Chiuariu?
    • +1 (1 vot)    
      asociere corecta (Vineri, 8 februarie 2008, 11:22)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      "Cordonul ombilical" care ii leaga pe cei doi, Norica si Ludovic, are un singur nume: MINCIUNA