Tăriceanu: Justiția selectivă din ultimii 12 ani, făcută pentru a elimina elite, este un grav regres

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:24 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
​Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, lider al ALDE, a declarat sâmbătă că ”justiţia selectivă din ultimii 12 ani, care a fost făcută pentru a elimina elite intelectuale, este un grav regres”, transmite Mediafax.

"Am făcut și progrese dar am făcut și regrese. Ceea ce s-a întâmplat în ultimii 12 ani cu justiția selectivă, justiția care a fost făcută pentru a elimina elite intelectuale, oameni obișnuiți care au avut de suferit, oameni politici, este un grav regres care s-a făcut", a declarat Călin Popescu Tăriceanu.

El a mai spus că în prezent mulți conștientizează derapajele apărute în ultimii ani. ”Sigur, astăzi văd că sunt foarte mulți oameni care conștientizează aceste grave derapaje de la statul de drept și este obligația noastră să revenim la normalitate pentru că așa cum spuneam nu se poate democrație fără libertate, nu se poate bunăstare fără democrație și libertate”, a adăugat Tăriceanu.

Tăriceanu a făcut aceste declarații la ceremonia organizată cu prilejul Zilei detinuților politici anticomunisti și deportați din România in perioada 1944 – 1989.

















7698 vizualizari

  • +43 (45 voturi)    
    afacerile Citroen, Bancorex (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:31)

    John_english [utilizator]

    iti spun ceva Taricene?

    Atunci justitia a fost OK?
    • +15 (19 voturi)    
      s-a facut baiat mare (Sâmbătă, 9 martie 2019, 15:34)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      El stie mai mult despre Serling, atunci a intrat si el in 'elita'.
      • +9 (9 voturi)    
        In elita a intrat in 2007 (Duminică, 10 martie 2019, 6:53)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

        cand i-a vandut Patriciu un pont de la bursa si s-a imbogatit peste noapte. La data respectiva nu exista lege contra "insider trading".
    • +25 (27 voturi)    
      STERLING (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:11)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      Sterlin - nimeni nu spune de dosarul Sterling pentru care Tariceanu ar fi trebuit sa primeasca macar zece ani de inchisoare.


      Si contractul e secretizat, pentru ca resursele din Marea Neagra sunt proprietatea personala a lui Tariceanu, noi, prostimea, nu trebuie sa stim cati bani se scot din chestia asta si ce procent mizer ajunge la statul roman.
    • +29 (31 voturi)    
      Mai sunt! (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:28)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      Sterling,Poșta Română,Pădurea Băneasa,
      Rompetrol,etc.Ironia sorții este că acest ipochimen,
      numit Trădiceanu-Narâșkin se crede membru al
      elitei.Care elită fanariotule!?
    • +15 (15 voturi)    
      ...borfasi ! (Sâmbătă, 9 martie 2019, 19:33)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      .. a elimina borfasi motociclene ...nu elite ... elitele au plecat ..si au ramas borfasii sa conduca.
      • +1 (1 vot)    
        sssst, (Duminică, 10 martie 2019, 19:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

        elitele vorbește (că e sub 50) : ”... grav regres ...”
        Regresul fiind antiteza progresului, poate fi altcumva decât grav, trădicene?
    • +1 (1 vot)    
      N-ați uitat de Sterling? (Duminică, 10 martie 2019, 20:24)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      resursele Mării Negre vândute de Motocicleanu firmei respective? Și cine știe câte alte matrapazlâcuri... făcute de tăticul Statului Paralel, zis și Bilețelul Roz!
  • +50 (50 voturi)    
    Mai,Ramol,dar cine te=a... (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:31)

    gigiN [utilizator]

    ...mintit ca tu,dragnea,ghita,valcov,etc ati fi "elite ???
    • +21 (23 voturi)    
      Un răspuns de nota 10. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:19)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Bolândul își închipuie c dacă a reușit să fure astfel încât să fie putred de bogat, intră la elite. Nu, intră la hoți neprinși, încă.
    • +12 (12 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:35)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      adevaratele elite nu se simt amenintate !
  • +33 (35 voturi)    
    Care elite, poate niste hoti si mafioti ! (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:33)

    Idealistu [utilizator]

    Acum nemernicii care au furat si distrus Romania in ultimii 30 de ani, au ajuns elite ? Elite in tagma mafiotilor si tradatorilor de tara !
    • +2 (2 voturi)    
      "Elite", (Duminică, 10 martie 2019, 17:40)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      daca se poate spune asa , in gradul mexim de nesimtire , tupeu si furaciune.
  • +37 (39 voturi)    
    I-auzi, frate (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:37)

    omezu [utilizator]

    Nastase, Mischie, SOV, Ghita, Constantin Nicusor, Mazare, Udrea, Dragnea, Valcov, Mitraliera si cu voia dvs. Calin Inima Zburdalnica fac parte din elite? Din elitele Mafiei poate! Ce tupeu are acest personaj ridicol care nu suporta sa stea la vreo coada!
    Hai sictir, Caline!
  • +28 (30 voturi)    
    tariceanu (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:41)

    ------ [utilizator]

    Tu te consideri elita sau ca faci parte din elita romaneasca Scuza-ma, dar esti lipsit de modestie si pot sa-ti spun ca nu faci parte din ea.
    • +10 (12 voturi)    
      Ar trebui să se considere prost. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 15:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ------

      Așa trebuie să fie justiția,selectivă.Să selecteze hoții din societate și să-i pedepsească.Tăriceanu,Dragnea și toată gașca lor de hoți ar vrea să fim pedepsiți noi,că fură ei?
    • +8 (8 voturi)    
      ei între ei, (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ------

      hoții, se cred a fi elita aceste tagme de bipezi puși doar pe furat.
      Deh, mă trădicene, abia acuma ai aflat că locul hoților, inclusiv al elitei acestora, este tot la pârnaie?
    • +8 (8 voturi)    
      "Elitele " (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:51)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui ------

      au fost eliminate.
      Au ramas doar ei: Tariceanu Dragnea,Dancila etc.
  • +27 (29 voturi)    
    elite? (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:43)

    Mistrelutz [utilizator]

    ..gen udrea..vanghelie si altii ca ei..?
    • +11 (11 voturi)    
      și au și-un prinț (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      și o prințesă.
      Pe prins Paul și prințesa Lia, niște sărăntoci ahtiați după bani și o ”elită” ahtiată după recunoaștere aristocratică, boala bolșevicilor.
  • +29 (31 voturi)    
    Are dreptate Razgandeanu: (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:45)

    MrMeisenshi [utilizator]

    Mazare, Udrea, Nicusor Constantinescu, Dragnea, Valcov si restul de spagari sunt niste titani ai gandirii si intelectuali de seama ai neamului romanesc
  • +25 (27 voturi)    
    Elitele de hoti (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:46)

    VIRUSU [utilizator]

    Are dreptate mosul in ce priveste elitele. Elitele hotilor=politicieni. Si mos partache va fi elita, dar in parnaie.
  • +26 (28 voturi)    
    Până unde? (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:48)

    Lionheart [utilizator]

    Până unde ai să mergi, ticălos josnic, cu dezinformarea? Care sunt elitele alea intelectuale eliminate? Securistul de Dan Voiculescu? Sau Cătălin Voicu? Sau poate Radu Mazăre?
  • +27 (29 voturi)    
    hahaha! (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:49)

    mimiloi [utilizator]

    Elite! fuck you! sinteti doar niste celebre mediocritati analfabete! Toata elita politicii romanesti se rasuceste in mormint vazindu-va.
    Taricene, trebuie sa-ti fie clar! Esti doar o sluga. Mai intii in perioada de glorie cind ai fost prim-ministru erai sluga lui Patriciu. Acum esti sluga lui voiculescu. Partidul tau est format doar din penali si asta este menirea ta... sa-i scoti din kakaolu pe penali.
    Absolut jalnic si sinistru personaj! Mai bine ti-ai vedea de cea de-a cincea nevasta.
  • +23 (25 voturi)    
    ma scuzati dar... (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:57)

    ..13 [utilizator]

    Este dus cu capul...

    care ielite impinse in puscarie???
    Adrian 4 oua, Nutzisor, Fratele fodtului Presedinte, si lista ramane deschisa cu nenorocitii care au furat si au sperat ca nu o fie niciodata pedepsiti...
    • +10 (12 voturi)    
      nu te scuz ca n-ai gresit (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:19)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      unica observatie este ca esti cam blind.

      astia numai de par mai asculta acum, daca le vorbesti academic te considera un presh pe care sterg zilnic , asa cum au facut-o in ultimii 30 de ani
  • +24 (26 voturi)    
    nah (Sâmbătă, 9 martie 2019, 14:59)

    asadar... [utilizator]

    elitele intelectuale au fost scoase din procesul decizional de gunoaiele intelectuale care populeaza Parlamentul si guvernul
  • +25 (27 voturi)    
    Sterling Popescu T.se vrea elita si el e o elice.. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 15:01)

    Plagarus [utilizator]

    .....ce da rateuri in politica,dar manareste afaceri mincinoase.
  • +13 (15 voturi)    
    Tariceanu su elita.. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 15:20)

    Houthi [utilizator]

    Cum asa,sa fie atinsa elita?Dar din ce se compune elita asta?Ia sa vedem noi,nu cumva din cei care au distrus industria,au vandut si amanetat resursele tari?Ai auzit de un mare viitor puscarias,carea vandut resursele de petrol si gaze de la Marea Neagra in 2008,unei firme cu sediul intr-o garsoniera?Desigur ca matale faci parte din super elita,cu 5 neveste,5 vile sau case pentru fiecare nevasta,copii fara numar,studii ale acestora prin state.Cu ce bani seicule de Dambovita?Eu am lucrat niste ani prin Saudia si tari din zona golfului,am intalnit cativa seici bogati,dar astia nu aveau decat 4 neveste,ca nu-si permitea sa cheltuiasca mai mult.Pai a lu matale,care esti din elita,cam cat te costa si de unde bani?Mars la puscarie,elito!
  • +16 (18 voturi)    
    de cand esti tu elita, papagalule? (Sâmbătă, 9 martie 2019, 15:51)

    ostrogotul [utilizator]

    Din pacate, in Romania pe care o visezi tu cu Dragnea, cu Ponta, cu Antonescu, etc, drepturile sunt selective. Cum ramane cu biletelul roz, cand cerem tratament special pt. unii? Daca nu ma insel. alea sunt drpturi selective, nu jusrtitie selectiva. Stai linistit, ca o sa platesti pt. toate.
  • +11 (13 voturi)    
    ce sa spun (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:04)

    ...!?! [utilizator]

    eilta impostorilor era sa ajunga dupa gratii insa a intervenit salutary elita lichelelor din parlamentul hotiei nationale.

    ba',CACpTariceanu, muta-ti starvul ca puti a mahoarca si basamac bolsevic
  • +12 (14 voturi)    
    alite?! (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:05)

    liviu_ [utilizator]

    daca udrea, mazare, nastase, etc sunt elite... eu sunt dumnezeu...

    dar na ... ce sa-i ceri unui comunist, hot care vrea doar sa fure in liniste ca sa-mi mai traga inca 2-3 neveste?!
  • +14 (16 voturi)    
    Elite???? (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:12)

    VARCIOROVA [utilizator]

    Care elite? Te-oi fi considerat si tu in randul lor. Mai toti care au fost judecati si condamnati sunt borfasi de rang inalt nu elite.
  • +16 (16 voturi)    
    tik3loshene (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:20)

    DiDiRo [utilizator]

    cu fiecare marsavie din asta iti adancesti groapa. Nu scapi nicicum de mana legii. Deci in mintea ta de cretin ori vanzator de tara Romania (romanii) a intrat in UE pentru justitie selectiva. Sa-ti krape a cincea fufa daca spui tampenii?
  • +12 (14 voturi)    
    Tupeul mototoliceanului este uriaș. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:21)

    prec [utilizator]

    Egalat doar de nesimțirea și hoția sa.
  • +10 (10 voturi)    
    Ielita GIO...tupeu, hotie, nesimtire... (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:44)

    morometu [utilizator]

    Dar matale, selectiv, de ce nu ajungi in Instanta de judecata? Ca te apara borfasii? De ce nu ai ajuns inca sa raspunzi de faptele matale si ne dai probe de manipulare, zilnic? Legea nu e pentru voi? Asta cum se numeste?
  • +12 (12 voturi)    
    Am si eu cateva intrebari (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:49)

    somalezul [utilizator]

    La "ceremonia organizată cu prilejul Zilei detinuților politici anticomunisti și deportați din România in perioada 1944 – 1989", nu s-a gasit nimeni sa-l scuipe in ochi pentru tampeniile debitate? Chiar au stat toti ca prostii ascultand ineptiile borfasului asta ordinar? Si-au pierdut oare toti vechii detinuti politici coloana vertebrala? Nici o asociatie de-a lor nu protesteaza public?
  • +11 (11 voturi)    
    Comentariu (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:50)

    ber [utilizator]

    Tariceanu are dreptate, doar ca a uitat sa spuna ca e vorba de elita mafiei politico-economice. Adica a borfasilor ascunsi in clasa politica.
  • +9 (9 voturi)    
    A propos de titlu... (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:57)

    ranuhasu [utilizator]

    Nu elite, doar ariviști.
  • +15 (15 voturi)    
    Elitele tradatorilor si ale hotilor! Nu ale romanilor! (Sâmbătă, 9 martie 2019, 17:11)

    V. Istina [utilizator]

    In acesti 12 ani Romania a inceput sa intre in normalitate, incepand catinel sa se curete de uriasele lipitori de pe spatele ei chinuit de tradatorii care s-au dat cu rusii dupa razboi.

    Cu DNA incepe practic un nou capitol in istoria noastra. Si depinde doar de noi cum il scriem.

    Nu exista decat o cale, „elitele“ lui Tariceanu, si cei 400 de hoti ... la penitenciar. Cel putin!

    PS: ce sinistru, la un asa eveniment sa trantesti asa mizerii! Un antiroman adevarat!
  • +14 (14 voturi)    
    seamana picatura cu picatura (Sâmbătă, 9 martie 2019, 17:24)

    Dizidentul [utilizator]

    cu ce a declarat Dragnea astazi (au avut liste cu capii PSD care trebuiau indepartati) Tariceanu si Dragnea s-au consultat in pat azi noapte.
  • +8 (8 voturi)    
    tariceanu e tradator de tara (Sâmbătă, 9 martie 2019, 20:21)

    qwerasdf [utilizator]

    el a subminat atat securitatea nationala cat si economia

    acest individ o sa ajunga la lada de gunoi a istoriei si cand va muri, o sa ma duc sa ma **c pe mormantul lui, ca atat de mult l-am urat pe jigodia asta!

    *dupa ce trec si pe la iliescu!
  • +7 (7 voturi)    
    Termitele (Sâmbătă, 9 martie 2019, 23:18)

    Coco_papagal [utilizator]

    Romaniei ai vrut sa zici
  • +5 (5 voturi)    
    daca voi sunteti " elite "! (Duminică, 10 martie 2019, 8:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu mai vreau sa traiesc in tara asta !
  • +5 (5 voturi)    
    Intradevar.... (Duminică, 10 martie 2019, 11:16)

    astronaut [utilizator]

    o ''justitie selectiva'', dar sti de ce , pentru ca inca sunteti in libertate voi si cei ca voi , cele 800 mii de EUR , cui i s-a facut cadou, cum e cu Domeniile Gojdu facut cadou ungurilor (prietenilor tai) si multe alte matrapazlacuri ??
  • +6 (6 voturi)    
    o gramada de elite (Duminică, 10 martie 2019, 13:15)

    ics_11 [utilizator]

    ia sa vedem la ce "elite" se refera Tariceanu : Dragnea, Valcov, Udrea, Bica, Ghita, Vantu, Borcea, Becali, Catalin Voicu, Dan Voiculescu, Pinalti, Mazare, Nicusor Constantinescu s.a.m.d.
    Toti unul si unul, niste 'telectuali de mare clasa, dovada este ca unii dintre ei au scris niste carti foarte importante in puscarie !
    Tariceanu asta gandeste inainte de vorbeasca ?!