Iordache despre decizia CCR: "Dosarele care se află pe rol acum, fără îndoială trebuie toţi cei 5 să fie traşi la sorți"

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:23 Actualitate | Politic


Florin Iordache si Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
Președintele comisiei privind legile justiției, Florin Iordache, a declarat miercuri, după decizia CCR că "există o lege şi Înalta Curte trebuie să o respecte". Iordache a precizat că "în cazul dosarelor care au fost soluţionate le va da posibilitatea celor nemulţumiţi să solicite în instanţă faptul că acel complet a fost nelegal constituit"

"Comunicatul a spus că se aplică de îndată. Asta înseamnă că aceste dosare care se află pe rol acum trebuie toţi cei 5 să fie traşi la sorţi, iar dosarele care au fost soluţionate, fără îndoială, dau posibilitatea celor nemulţumiţi să solicite în instanţă faptul că acel complet a fost nelegal constituit", a declarat Iordache la Parlament.

Întrebat ce se va întâmpla cu dosarele pe rol şi cum vor fi afectate în urma deciziei CCR, Iordache a spus că se aşteaptă motivarea Curţii.

"Aşteptăm şi noi motivarea, nu am văzut decât comunicatul(...) Până și Înalta Curte trebuie sã respecte legea. Dacã Parlamentul în aceastã vară a stabilit un lucru, cum se compun completurile, nu poate pe lângă lege un colegiu de conducere, condus la un moment dat de doamna Stanciu. Dacă noi am dat o lege și am spus cã din 23 iulie acest an a intrat în vigoare și trebuia să se constituie completurile prin tragere la sorți la ÎCCJ, nu credeți că și Înalta Curte ar trebui sã respecte o lege? Din câte știu eu, din 2014 ar fi trebuit, odată cu mica reformă, ar fi trebuit să intre în vigoare această prevedere cu tragerea la sorți și cu completurile de cinci, pentru că altfel, așa cum am stabilit noi la un moment dat în Codul de procedură penală, și exista și până acum, chiar există o cauză de revizuire a dosarelor de nelegalitatea compunerii completelor", a mai spus Iordache.

Curtea Constituţională a admis, miercuri, sesizarea premierului Viorica Dăncilă în legătură cu un conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pe tema constituirii completurilor de 5 judecători.


















1374 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    . (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 17:54)

    theo667 [utilizator]

    Hai ciordache nu te jena, spune ''si revizuite toate sentintele de la pașopt incoace, sau poate chiar de la Burebista''
    • +1 (5 voturi)    
      Deciziile CCR se aplica doar in viitor (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 20:07)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      1. Aceste likele nu stiu ca deciziile CCR se aplica doar in viitor ?

      2. Judecatorii corupti de la CCR care au dat acesta decizie aberanta trebuie sa fie imediat arestati pentru : - aderare la un grup infractional organizat
      - abuz in serviciu
      - obstructionarea justitiei
      - favorizarea infractorilor

      3. Comisia Europeană, condusă de Jean-Claude Juncker, trebuie sa procedeze la fel cum a procedat cu Polonia, trebuie sa dea în judecată Romania la Curtea Europeană de Justiție, reclamând încălcarea independenței judiciare si sa oblige Romania sa abroge toate legile adoptate in favoarea infractorilor, sa oblige Romania sa o repuna in functie pe fosta Sefa a DNA si sa-i revoce pe judecatorii corupti de la CCR.
    • +4 (4 voturi)    
      si e o problema? (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 21:37)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      daca decizia este corecta si judecatorii alesi aleatoriu vor ajunge la aceeasi decizie.
      daca in schimb e o decizie tip "gutau" ... ghinion
    • 0 (4 voturi)    
      !!!!!!!!!! (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Altă întrebare sa transformat în fără îndoială.Știți cum li se spune celor care insistă.Hai să scăpăm de ei din Parlament,guvern și politică în general.Sau afirmat prin nesimțire și insistența pentru protecția infractorilor,așa că nu-i greu să scăpăm de ei.Hai să ne bazăm pe noi,nu numai pe justiție.
  • +1 (5 voturi)    
    Păi 4 erau deja aleși prin (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 18:14)

    nick24 [utilizator]

    tragere la sorți. Sâ fie păstrați și să se mai tragă la sorți NUMAI 1!
    În cazurile în care în cazurile soluționate, cei 4 trași la sorțî, au decis prin majoritate rezolvarea cazului, indiferent de cel care nu era tras la sorți, să nu se mai rejudece.

    Aaa, nu le convine ceva logic? Vor să se reia de la capăt totul, că au toate butoanele, deh!
  • +1 (5 voturi)    
    Mi-e rusine ca sunt roman (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 18:25)

    2087 [utilizator]

    cand vad ce au votat conationalii mei in 2016.

    Mi-e rusine si scarba.

    O sa incep sa umblu cu masca pe strada.
  • -5 (11 voturi)    
    s-a dus naibii câmpul tactic (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 18:28)

    Mazeta [utilizator]

    auzi, nene, să tragi la sorți... unde s-a mai pomenit așa ceva?!
  • +1 (5 voturi)    
    Aleatoriu (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 20:57)

    Celbland [utilizator]

    Pentru infractorii pesediști se vor introduce într-o urnă numele judecătorilor cu vederi pesediste, din care vor fi trase aleatoriu 5 nume, astfel încât completul să fie imparțial.