Liderii PSD își fac strategia la Neptun. Remanierea, una din temele de discuție în conducerea lărgită a partidului. Lista miniștrilor care au stârnit nemulțumiri

de DG     HotNews.ro
Vineri, 31 august 2018, 8:42 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Viorica Dancila
Foto: Facebook
​Conducerea lărgită a PSD va analiza, vineri și sâmbătă, în stațiunea Neptun, activitatea miniștrilor social-democrați după șapte luni de mandat și va stabili dacă se impune o remaniere guvernamentală, scrie Mediafax.

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a convocat conducerea centrală a partidului, împreună cu președinții organizațiilor județene și membrii Executivului, pentru a realiza, împreună, o analiză privind activitatea Guvernului Viorica Dăncilă la șapte luni de la preluarea mandatului.

Liderii social-democrați vor îmbina în stațiunea Neptun, pe parcursul a două zile, reuniuni formale cu mai multe „sesiuni” de socializare. Dacă ziua de vineri este rezervată, în principal, discuțiilor informale între liderii PSD, deciziile politice vor fi luate în cursul zilei de sâmbătă.

Surse din conducerea PSD au declarat pentru Mediafax că prim-ministrul va face o prezentare, sâmbătă, în ședința CExN al PSD de la Neptun, a gradului de îndeplinire de către ministere a măsurilor din programul de guvernare. După prezentarea bilanțului, conducerea lărgită a PSD va stabili dacă se impune o remaniere guvernamentală sau dacă Executivul va continua să funcționeze cu actualii titulari.

Potrivit surselor citate, portofoliile guvernamentale care au atras cele mai multe critici în interiorul PSD, în primele șapte luni de mandat, sunt: Finanțele (Eugen Teodorovici), Economia (Dănuț Andrușcă), Tineretul și Sportul (Ioana Bran), Cercetarea și Inovarea (Nicolae Burnete), Educația (Valentin Popa) și Cultura (George Ivașcu).

Social-democrații vor avea, la Neptun, și o primă discuție despre strategia partidului pentru anul 2019, atunci când vor avea loc alegeri europarlamentare și prezidențiale.

Grupurile parlamentare ale PSD din Camera Deputaților și Senat se vor reuni și ele, tot sâmbătă, la Neptun, într-o ședință destinată stabilirii priorităților legislative în noua sesiune parlamentară convocată pentru ziua de luni, 3 septembrie.

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a afirmat, miercuri, întrebată dacă simte tensiuni în PSD, că sunt „cu siguranță lucruri de spus" în acest sens dar nu vrea să se alăture celor care „împroașcă cu noroi” așa că își va spune punctul de vedere în interiorul partidului.

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, pe 21 august, că este nemulțumit de unii miniștri. În schimb, liderul PSD s-a declarat mulțumit de activitatea premierului Viorica Dăncilă.

Dragnea a mai spus că nu se va discuta în ședința CEx despre excluderea senatorului Ecaterina Andronescu, cea care a cerut, pe 14 august, într-o scrisoare deschisă adresată membrilor PSD, ca liderul social-democrat să se retragă din fruntea partidului, altfel PSD va pierde guvernarea, precum și pregătirea unui guvern de „super profesioniști”. Andronescu a precizat în scrisoare că PSD trebuie să salveze atât țara cât și partidul "de la un dezastru major" spre care se îndreaptă "vertiginos".

De asemenea, președintele PSD, Liviu Dragnea, a anunțat că sunt lideri ai partidului care cer proteste „la poarta lui Iohannis”, precizând că „este o fierbere în partid” și că acest lucru va fi decis în Comitetul Executiv Național de la Neptun.

Social-democrații vor aborda probabil, și alte teme, precum noua lege a pensiilor, oportunitatea suspendării din funcție a președintelui Klaus Iohannis, data organizării referendumului pentru redefinirea familiei în Constituție, înființarea Fondului Suveran de Dezvoltare și Investiții și forma finală a legii off-shore.



















8180 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Parca se plangeau lipsa de fonduri (Vineri, 31 august 2018, 9:15)

    lasa [utilizator]

    Nu puteau discuta la Bucuresti? Fara sa le platim noi deplasarile (inutile) si diurnele la mare...distractiile ,sper, ca si le platesc singuri.
    Neptun era zona preferata alui Ceausescu, adica se cazeaza in vilele foste conduceri PCR?
    Probabil ca da. Pentru copiii nascuti dupa 89, pot sa mai povestesc cum veneau, la vilele de la Neptun, pe vremea lui Ceausescu, masinile cu mancare speciala, totul era securizat la maximum.
    S-o fi schimbat ceva? Si atunci tot noi, amarastenii plateam luxul si aroganta. Deci, nu.
    • +13 (13 voturi)    
      Acolo beneficiaza de microfoanele (Vineri, 31 august 2018, 11:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      URSS din pereti. P$D are alergie la "statu Paralel"'dar prietenos este cu Statu URSS
    • 0 (0 voturi)    
      Buna dimineata Soare! (Vineri, 31 august 2018, 13:54)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Sa traiti toarse Presedinte!
  • +21 (21 voturi)    
    Daea,Carmen și Olguța rămân! (Vineri, 31 august 2018, 9:18)

    asavreau [utilizator]

    Daea are de terminat porcii din România care fac concvurență parlamentarilor PSD-ALDE,Carmen tocmai ce a învățat cum să ciomăgească protestatarii,iar Olguța mai are de prostit cu legea aia a pensiilor.Până se dă legea,până se aplică,până se dau pensiile alea mari promise,mor dracului proștii care au crezut și rămân numai ei PSD-ALDE,că nu făceau o asemenea lege pentru români!Pensii mari doar PSD-ALDE,ceilalți vă așteptă Carmen Dan în piață.A cumpărat bastoane(pulane) și gaze noi,eficiente.
    • +14 (14 voturi)    
      DUamna Carmen aduce cafele la Neptun (Vineri, 31 august 2018, 11:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Si pregateste gazele pentru 10 Septembrie cand Celebram treizeci de zile...s ar putea alatura si un sobor de popi care sa le sfinteasca buteliile la DANdarmeria Black Water srl
      • +2 (2 voturi)    
        Neeee, (Vineri, 31 august 2018, 11:48)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        le aduce doar daca se canta imnul vreunui stat!
        Asa, fara a fi solemna, nu!
        He, he, make a photo?
  • +21 (21 voturi)    
    Borfasii (Vineri, 31 august 2018, 9:25)

    omezu [utilizator]

    Mafia se aduna la Neptun. A mai ramas ceva de impartit sau de distrus in tara asta? Presupun ca tot pe banii nostri se distreaza si acolo.
    • +2 (2 voturi)    
      Este evident ca..... (Vineri, 31 august 2018, 12:21)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      ........... pe banii nostri se distreaza acolo !!! Nu fiti naivi,....:)
  • +15 (15 voturi)    
    Conducerea largita (Vineri, 31 august 2018, 10:07)

    Captain Obvious [utilizator]

    Adicatelea Olguta Vasilescu ?
    • +9 (9 voturi)    
      Poate le arata boshilor din P$D (Vineri, 31 august 2018, 11:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Ca a practica placutza suedeza poate fi un modus vivendi
  • +15 (15 voturi)    
    au facut astia (Vineri, 31 august 2018, 10:42)

    cristi_an [utilizator]

    ceva pentru conducerea tarii??? NU
    Au facut totul doar pentru ei..pentru a fura?? DA
    Si atunci de ce dracului ii mai votati fratilor??? Sunteti masochisti?
    • +7 (7 voturi)    
      Ei a facut shi face multe (Vineri, 31 august 2018, 11:40)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      dar soroshishtii nu-shi da seama. In plus, cum ei face multe, nici ei nu mai shtie ce face.
      Hai sa-ti zica mosu' ce fac ei. Isi cumpara timp cu banii noshtri.
  • +11 (11 voturi)    
    cum e soarta... (Vineri, 31 august 2018, 11:05)

    CetateanulRoman [utilizator]

    la Olimp aproape ca se renoveaza Panoramic; la Neptun in continuare Paranoic….
  • +7 (7 voturi)    
    Dragi concetățeni, (Vineri, 31 august 2018, 12:00)

    Rescator [utilizator]

    Dacă Cupola Ciumei Roșii,numita Mafie Roșie, se
    strange in SUMMIT la Neptun nu poate fi decat de
    rău pentru Romania și romani.Ăștia pot planifica doar
    noi furturi și noi represiuni violente.Deja i-a avansat
    și premiat pe torționarii Jandarmeriei care au batut,
    la foc automat,protestatarii pașnici.După 10 August
    Jandarmeria a revenit la numele drag lor de
    TRUPE DE SECURITATE,iar Poliția la numele de
    MILIȚIE.Ne-am intors rapid in Comunismul nomenclaturii cleptocrate și parazite!
    • +1 (1 vot)    
      cleptocratia statului semiesuat (Duminică, 2 septembrie 2018, 10:54)

      elysyum [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Cea mai mare emigrare din cauza proatei gestiuni statale pe timp de pace si penultimul salariu minim net din UE.....radiografia esecului. In schimb cleptocratiei .......le cresc viloante in curti,afaceri din smenuri si parandarat....si functii inutile platite gras din bani publici.....sa fii pe penultimul loc in UE sa ai cerere de locuri de munca in privat nenacoperite si sa ai 28 ministere....40 prefecturi mii de primarii in localitati ce trebuiau comasate asta da jaf statal oficializat pe cetatean. GERMANIA ARE PANA IN 20 ministere...si landuri putine, si functioneaza ireprosabil.
  • +5 (5 voturi)    
    Glumiti... (Vineri, 31 august 2018, 12:03)

    sim18 [utilizator]

    Cel mai criticat este Tudorica....
  • +2 (2 voturi)    
    vor veni (Vineri, 31 august 2018, 14:35)

    nash pandelica [utilizator]

    cu noi bucurii pt. clasa muncitoare.
    spre noi culmi de prosperitate si progres !