Uniunea Bulgarilor din Banat:  Deputata minorității bulgare a votat în nume propriu, urmărindu-și interesul personal

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2018, 16:40 Actualitate | Politic


Csokany_Petronela
Foto: cdep.ro
Uniunea Bulgară din Banat – România (UBB-R) a anunțat joi că deputata Petronela Mihaela Csokany a votat în nume propriu. UBB-R o acuză pe acesta că ar încerca să scape de un dosar penal deschis pe numele ei, în care este acuzată că a deturnat 850.000 de euro.

„Deputata Csokany Petronela Mihaela nu a solicitat și nici nu a primit mandat din partea Uniunii Bulgare din Banat – România referitor la modul în care să voteze. Votul deputatei Csokany Petronela Mihaela a fost exprimat în nume propriu, urmărindu-și un interes personal. În acest sens invederăm opiniei publice că există o plângere penală, depusă în 18 ianuarie 2018, la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție pe numele deputatei”, au anunțat, joi, reprezentanții UBB-R, potrivit presei locale tion.ro.

Uniunea Bulgară din România precizează în comunicatul de presă că deputata nu mai deține un cabinet parlamentar la sediul uniunii și că nu mai are contact cu comunitatea pe care o reprezintă.

„Deputata Csokany Petronela Mihaela se află într-o relație conflictuală cu Uniunea Bulgară din Banat – România, existând mai multe litigii pe rolul instanțelor timișene. De altfel, aceasta nu a deținut și nu deține Cabinet de deputat la sediul UBB-R. De foarte mult timp ea nu mai reprezintă interesele Uniunii Bulgare, neavând contact cu majoritatea etnicilor bulgari și dezavuăm comportarea ei în calitatea de deputat, reprezentant al minorității bulgare din România”, au mai transmis cei de la UBB-R.

De altfel, în urmă cu cîteva luni UBB-R a acuzat-o pe Csokany că în perioada în care a fost contabil al uUniunii, aceasta nu a achitat niciun leu în contul obligațiilor de plată a impozitului pe veniturile din salarii și contribuțiilor sociale pentru angajații formațiunii politice. Totul a fost descoperit în urma unui control al ANAF, care a stabilit și un prejudiciu de circa 850.000 de euro.

Deputata Petronela Mihaela Csokany este unul dintre parlamentarii au votat alături de PSD, modificările la Codul Penal. Coaliția PSD-ALDE a avut nevoie de 9 voturi pentru a trece de Parlament controversatul proiect.



















4625 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Interesant (Joi, 5 iulie 2018, 16:56)

    Tescovin [utilizator]

    Am și eu o întrebare naivă: dacă la nici doi ani de la alegeri deputații minorităților sunt demult în conflict cu comunitatea pe care cică o reprezintă, cât de solid este procesul de selecție a acestor deputați din rândul comunităților respective ? Alegeri primare, ceva, ca la americani ? Pentru că ăsta ar fi efectiv singurul filtru. Odată desemnat, catindatul devine automat deputat al minorității, conform Constituției.
    Dacă nu, atunci serios - care mai e rostul de a trimite în Parlament așa-ziși reprezentanți ai minorităților, dacă ei nu mai au nicio treabă cu acestea ci devin doar o altă rotiță utilă în angrenajul mafiei de partid pesediste ?
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Vineri, 6 iulie 2018, 14:36)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Pe buletinele de vot sunt si reprezentantii minoritatilor. Asta inseamna ca reprezentantii minoritatilor sunt votati de majoritate si nicidecum de cei care ar trebui sa-i reprezinte. Nu ar fi de mirare ca pentru minoritati de cateva mii de oameni cei votati sa fie la intelegere cu un partid mare de genul PSD care sa dea directive votantilor proprii pe cine sa voteze de la minoritati.
    • 0 (0 voturi)    
      problema este ca ... (Vineri, 6 iulie 2018, 16:38)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Nu poate sa fie revocata nici de catre ai ei...

      SI de aceea ar trebui amendata constitutia si cel care putea pune in miscare acest mecanism era Presedintele dar s-a dus si acest atribut...
    • +1 (1 vot)    
      Pai procesul... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 13:02)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      e identic oricarui partid, aia de la psd mai au vreo legatura cu cei ce i-au ales ?! devin tot niste mafioti , desi nu cred sa-i fi votat cineva ca sa fure .
      Totul se bazeaza pe manipulare si minciuna si in general se voteaza partidul , fara sa se uite pe candidatii propusi de respectivul partid, desemnarea lor se face in partid , asa ca electoratul n-are nicio influenta in asta .
  • +14 (14 voturi)    
    masa de manevre (Joi, 5 iulie 2018, 17:06)

    TinuF [utilizator]

    Poate ar fi mai bine ca reprezentantii minoritatilor, vesnic asociati intereselor puterii, sa detina doar un rol de observator, fara drept de vot in parlament. Oricum nu rezolva nimic pentru cei pe care-i reprezinta si isi urmaresc doar interesele lor si a acolitilor lor.
  • -2 (14 voturi)    
    reprezentarea (Joi, 5 iulie 2018, 17:11)

    sorin3 [utilizator]

    Nu e chiar asa, ea fiind reprezentanta minoritatii bulgare a votat in numele acestei comunitati, si reprezentind-o. Asta nu poate fi ocolit. Asa cum Uniunea Maghiarilor a murdarit toti maghiarii din Romania si PSD i-a inclus pe toti cei care au votat acest partid in categoria borfasilor. Alternativa e ca toti membrii acestor comunitati ar fi prosti/nepasatori/inculti, ceea ce nu poate acceptat, pentur a ar fi discriminare pe criterii etnice/politice.
    Daca le e rusine sa faca ceva, e greu sa stergi fapte atit de grave cu vorbe.
  • +16 (16 voturi)    
    Da ? (Joi, 5 iulie 2018, 17:24)

    nlln [utilizator]

    Atunci strangeti semnaturi sa o trimiteti acasa.

    Apelati la justitie.

    Este trimisa acolo sa va reprezinte interesele.
    V-a consultat in aceasta problema?
    Daca nu...si-a depasit mandatul.
  • +16 (16 voturi)    
    Deputata maghiara de nationalitate bulgara (Joi, 5 iulie 2018, 17:26)

    Bogdan_100 [utilizator]

    care voteaza legi pentru infractorii Romani! O adevarata viziune multinationala. A comunitatii intrenationale a infractorilor si coruptilor!
  • +3 (11 voturi)    
    Dupa (Joi, 5 iulie 2018, 18:16)

    tarabost [utilizator]

    ce au votat-o se mai supara pe ea ca-si urmareste interesul :)?
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo hotnews, bravo lp (Joi, 5 iulie 2018, 19:52)

    kthor7 [utilizator]

    Luati la puricat jegurile care au ajutat jegul mare sa devina si mai jegos. O sa vedeti ca toti sunt cu procese. Sper sa inteneasca odata pambuccian
  • +3 (3 voturi)    
    ce mai conteaza?! (Vineri, 6 iulie 2018, 13:14)

    liviu_ [utilizator]

    asta se intampla cand legile le voteaza cei urmariti penal!....

    bravos natiune!

    nu-mi da si mie cineva sa votez o lege prin care mi se mareste salariul?! sau primesc mai multe drepturi?!
  • +3 (3 voturi)    
    Pentru actuala coalitie de ... (Vineri, 6 iulie 2018, 14:08)

    Olyx [utilizator]

    guvernare, existenta unui dosarul penal a fost cerinta in fisa postului...!!!
  • 0 (0 voturi)    
    interesele Uniunii Bulgare (Vineri, 6 iulie 2018, 16:07)

    as4angel [utilizator]

    Trebuia sa ii rwtrageti sprijinul parlamentar de la primele suspiciuni ca nu reprezinta interesele comunitatii