Dragnea, ironic dupa ce Rise Project a scris ca este anchetat in Brazilia: M-au prins cand vindeam portocale pe plaja

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 9 martie 2018, 11:27 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele PSD Liviu Dragnea a rapsuns vineri ironic la intrebarile privind ultimele informatii ale jurnalistilor de la Rise Project, potrivit carora este anchetat in Brazilia pentru spalare de bani. 

"M-au prins cand vindeam portocale pe plaja", a spus Dragnea jurnalistilor, inaintea sedintei comitetului executiv al PSD in care se vor valida candidaturile pentru functiile din partid. 

"Vad o foarte mare disperare inainte de congres", a declarat liderul PSD, care a spus si ca se "reincalzeste aceasta ciorba".

"Oricine iese cu o prostie sa o lamuresc eu? Lamuriti-o voi! Sa o lamureasca ei", a declarat Dragnea.

Intrebat daca stie ceva despre "Casa Grande", in care - potrivit Rise Project - ar fi fost impreuna cu apropiati de-ai sai, Dragnea a negat: "Nu stiu".

RISE Project si Folha de Sao Paolo, una dintre cele mai mari publicatii din Brazilia, au obtinut confirmarea ca autoritatile din aceasta tara au in desfasurare o ancheta al carei subiect este presedintelui PSD, Liviu Dragnea. Procurorul federal, Carlos Wagner Barbosa Guimaraes, ne-a declarat joi ca atat Dragnea cat si Mugurel Gheorghias sunt suspecti intr-un caz de spalare de bani in Brazilia, scrie Rise Project.



















5236 vizualizari

  • -9 (25 voturi)    
    Bascalie (Vineri, 9 martie 2018, 11:33)

    benicio [utilizator]

    Asta a invatat de la Basescu ca, pentru o mare parte din votanti, e eficient sa fii bascalios, caterincos, mistocar. DIn inaltimea sa, privindu-te printre firele de la mustata, arunca cu glumite din astea spre micutii ziaristi. Dar uita bun lucru: Basescu a picat pe repede-nainte cu bascaliile lui.
    • +9 (15 voturi)    
      A-l compara de Dragnea cu Basescu, (Vineri, 9 martie 2018, 12:55)

      achvp [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      e cam la fel cum l-ai compara pe Trotinel Toader cu Monica Macovei!
    • +9 (17 voturi)    
      Base, asa cum a fost el, (Vineri, 9 martie 2018, 13:07)

      achvp [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      a avut totusi 2 mandate, "pe repede inainte".
      Si ca sa extind comparatia din comentariul anterior, e cam aceeasi diferenta intrei cei doi, ca intre tanti Fasolica Brancila si Emil Boc.
      N-au fost nemaipomeniti PD-ii, dar fata de astia de acum, erau de pus la rana!
      • -4 (8 voturi)    
        Cat de repede uitam (Vineri, 9 martie 2018, 15:25)

        benicio [utilizator] i-a raspuns lui achvp

        Cat de repede uitam de personajele din PDL, cam la fel am uitat si la localele din 2012, cand s-a votat masiv cu candidatii USL, pentru ca nu vedeam in fata ochilor decat raul facut de PDL in toti acei 8 ani, fara sa ne amintim aproape deloc de perioada Nastase.

        Asa si acum, daca ar mai candida inca o data Basescu cu camarila lui de baroneti locali, l-am vota cu doua maini. Pentru ca memoria noastra colectiva dureaza intre 4 si 8 ani, atat. Pentru ca ne meritam soarta, asta este...
        • +6 (10 voturi)    
          Pana si perioada Nastase (Vineri, 9 martie 2018, 16:00)

          achvp [utilizator] i-a raspuns lui benicio

          a ajuns de regretat prin comparatie cu cea actuala.
          Daca ar fi sa facem un clasament, fara sa includem primii ani "salbatici" de dupa asa-zisa revolutie, in opinia mea, desi de abia a inceput, de doar un an si un pic, de departe cea mai rea perioada este cea prezenta.
          Apoi, in ordinea degringoladei si a decavarii institutionalizate, urmeaza perioada Nastase si pe locul 3 ar fi "era Base" - repet, in opinia mea.
          Sa nu uitam 2 lucruri foarte importante relativ la cei 8 ani cu Base presedinte:
          a) Nu a existat doar PDL si epoca lui Boc in acel interval, ci si perioada cu Moliceanu, care se legase cu lanturi de fotoliul de premier.
          b) O buna parte din acei ani s-au suprapus cu perioada de criza economica.
          Asa ca eu nu as demoniza prea tare PD-ii, fara sa ii iubesc sau le iau apararea.
          Dar asta e, si nu doar la noi - vezi cazuri recente petrecute in mari natiuni europene -, apare tendinta in buna parte justificata de a se vota raul cel mai mic de la momentul respectiv.
          Din pacate, la noi in 2016, gloata nu a respectat nici macar aceasta regula, dat fiind ca inainte de scurta perioada de un an cu guvernul tehnocrat, care a incercat cat de cat sa mai carpeasca ce se putea, fusese tot PSD-ul la putere.
  • +13 (15 voturi)    
    pe plaja (Vineri, 9 martie 2018, 11:33)

    decretelu [utilizator]

    ca-n mamaia: "nu dati banii pe prostii, luati portocale la copii!".
  • +28 (30 voturi)    
    Intrebarea s-a schimbat (Vineri, 9 martie 2018, 11:39)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Acum intrebarea e "In ce tara va merge Dragnea la puscarie?"
  • +17 (19 voturi)    
    Gresesti ! Te-au prins cand vindeai chiar (Vineri, 9 martie 2018, 11:40)

    scaraotchi [utilizator]

    plaja unor negustori de vise...! Ai grija mare, in Brazilia
    astia nu prea stiu de gluma si cam trag fara somatie...!
  • +27 (29 voturi)    
    Dragnea s-a tampit de frica ! (Vineri, 9 martie 2018, 11:54)

    Susufler0 [utilizator]

    Are un mesaj incredibil ! Nu neaga informatiile aparute ci le ridiculizeaza !

    Doar ca in politica (in politica serioasa, nu cea damboviteana), luatul la misto nu exista ! Spui da, sau nu, dupa care eventual, daca iti mai arde, incerci o ironie ! Spre exemplificare luati cazurile politicienilor francezi acuzati de coruptie in ultimii 25 de ani si vedeti cati i-au luat la misto pe acuzatori. E interesant de vazut si cati au iesit bazma curata !

    PS. In orice caz, presimt ca "portocala" va deveni un cuvant tabu spre nemultumirea celor care lupta cu "statul paralel si ilegitim" !
    • -6 (10 voturi)    
      Tampit era amice iar frica nu tampeste...! (Vineri, 9 martie 2018, 13:00)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ba dimpotriva, putina frica are efect benefic- ascute mintea si simturile si curata colonul...

      Poftiti la terapie, in prima zi e moka...!

      Nu-ti recomand si tie aceasta terapie, peste un anumit nivel efectele sunt minore...!

      Zi buna...!
      • +8 (8 voturi)    
        "Putina frica" nu tampeste ci ajuta, precum (Vineri, 9 martie 2018, 14:38)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        bine ai spus tu ! Dar Multa frica... Ooo, da !

        Tot incerc de-un timp sa public ceva si HN, nu este de acord. Poate acum, ca sa poata fi exemplificata mai bine frica de il cuprinse pe Dragnea, dupa o condamnare, un dosar deschis de prietenul Olaf si preluat de Codruta si inca o cercetare penala preliminara in Brazilia : Se zvoneste ca Dragnea ii comanda de un timp croitorului sa-i croiasca pantalonii cu doua numere mai mari pt ca gurile rele spun ca ii infrunzeste morcovul ceva de speriat...intr-o zi cat altora in sapte !

        PS. Ca asa-i la PSD : totu-i exceptional, totu-i gigantic ! Nu numai la succese ci si la nasoale !
        • +1 (1 vot)    
          Ai vreo solutie despre.... (Vineri, 9 martie 2018, 15:40)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          dincolo la ...Oprisor...?
    • +5 (5 voturi)    
      problema (Vineri, 9 martie 2018, 14:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      e ca daca avea oo (conform multor clasici in viata), pablito ar fi trebuit sa ameninte (macar) cu trimiterea in judecata a lui RISE Project. Dar n-a facut-o.
      • +3 (5 voturi)    
        Corect, pt ca el a dat de inteles ca le are OO ! (Vineri, 9 martie 2018, 15:47)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        PS. Si nici macar nu a fost o iarna grea sa zici ca frigul, chestii, trestii...
  • +17 (19 voturi)    
    Nu-i asa ca e tot mana binomului? (Vineri, 9 martie 2018, 12:07)

    achvp [utilizator]

    Si a statului paralel, desigur!
    Iar el este o biata victima de serviciu - saracu', l-as plange, dar mi s-au terminat lacrimile.
  • +7 (9 voturi)    
    pai da (Vineri, 9 martie 2018, 12:07)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    fiindca le furasei
  • +15 (17 voturi)    
    Razi tu razi (Vineri, 9 martie 2018, 12:09)

    BillytheGreat [utilizator]

    Harap cu dinti de grebla, dar e luna martie, cind ti-a fost sorocita cica executia. As prefera varianta ad literam dar ma multumesc si cu sensul metaforic.
    • +4 (4 voturi)    
      Ala bala portocala (Vineri, 9 martie 2018, 14:47)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui BillytheGreat

      Era odata, nu demult, un parlamentar, Pablo Escobar pe numele lui, dar bietului de el i-a fost intrerupta umila existenta pe acest pamint cu un glonte in ureche.
  • +16 (18 voturi)    
    doi Doamne, si amandoi! (Vineri, 9 martie 2018, 12:11)

    T-Ora [utilizator]

    Si uite asa coafura coanei premier de Videle a ajuns, alaturi de cea a lui Dragnea, sa fie cunoscuta si in Brazilia!

    www1.folha.uol.com.br/mundo/2018/03/lider-politico-romeno-e-investigado-por-compra-de-imoveis-em-praia-cearense.shtml
  • +10 (12 voturi)    
    nu stie, mai, nu stie (Vineri, 9 martie 2018, 12:15)

    natbl73 [utilizator]

    intrebati ministrul, el nu stie...
  • +16 (18 voturi)    
    Fosti asociati de-ai lui Dragnea se sinucid... (Vineri, 9 martie 2018, 12:24)

    Boham [utilizator]

    fosti colegi de scoala din Teleorman, fosti asociati in firme cu Dragnea...alti cunoscuti de-ai lui Dragnea din Teleorman.

    dar el 'nu stie' .

    sa ceara aia extradarea si mergem o mana de romani sa-l conducem pe Dragnea la aeroport
  • +15 (17 voturi)    
    "Draga Abu Dragneev, (Vineri, 9 martie 2018, 12:26)

    Rescator [utilizator]

    Lasa mistoul de Teleorman,vezi ca te cauta procurorii
    din Brazilia,reprezentanti ai Statului Pependicular.
  • +14 (16 voturi)    
    Radio Erevan in gura lui Dragnea (Vineri, 9 martie 2018, 12:28)

    denvarel [utilizator]

    Nu vindea portocale pe plaja. Cumpara!
    Si nu erau portocale. Erau "portocale" (termenul care desemneaza interpusii)

    Daca argoul era roman aceia se numea "sageti". Iar Dragnea ne explica ca l-au prins ca tragea cu arcul :)

    Una peste alta: Dragnea nu recunoaste nimic si incearca sa duca in derizoriu acuzatiile facandu-se ca nu pricepe de ce este acuzat.
  • +18 (20 voturi)    
    Dragnea (Vineri, 9 martie 2018, 12:32)

    valli [utilizator]

    M-am uitat pe investigatia celor de la Rise...Cred ca e vremea sa scoatem si noi portocalele. Am putea chiar sa si strigam: am o portocala, de ce una si nu doua!
    E ingrozitor ca un hot de ultima speta conduce Romania.
    Milioane de romani il i-au in serios holbandu-se la televizor si urandu-te ca nu esti la fel de prost ca ei. Sunt rudele noastre dragi. Parca suntem intr-o mlastina cu malul in urechi.
  • +6 (6 voturi)    
    mda... (Vineri, 9 martie 2018, 13:00)

    liviu_ [utilizator]

    atata stim: sa injuram., sa fim ironici etc...
    mari politicieni... mari oameni, mari caractere...

    ce sa zic... avem ce votam... votam hoti, bdarani si inculti, avem hoti, badarani si inculti...
    ma rog as adauca nesimtiti, psihopati etc...
  • +1 (1 vot)    
    Si ne intrebam (Vineri, 9 martie 2018, 13:40)

    PaulX [utilizator]

    cine traieste in lumea paralela? Astia de vand portocale :)
  • 0 (0 voturi)    
    ultimele cartuse (Vineri, 9 martie 2018, 22:55)

    AnderT [utilizator]

    un terrminat...