Orban: Mi s-a facut dreptate. Nu mai trebuie calcata in picioare independenta justitiei, trebuie lasata sa se autoregleze

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2018, 18:37 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Presedintele PNL, Ludovic Orban, a spus, dupa ce a fost achitat de Inalta Curte si Justitie in dosarul in care a fost judecat pentru savarsirea infractiunii de folosire a influentei in scopul obtinerii unor foloase necuvenite, ca i s-a facut dreptate si ca increderea sa “in sistemul de justitiei s-a dovedit corect”. Acesta a mai spus ca PNL va continua sa sustina independenta justitiei, lupta impotriva coruptiei. Nu in ultimul rand Orban a spus ca daca “majoritatea liderilor politici s-ar fi comportat normal, Romania ar fi astazi mult mai departe”. 


 Acesta a spus ca a fost o incercare grea pentru familia lui si pentru colegii de partid, dar nu a facut altceva decat sa isi sustina nevinovatia. 

“Nu am incalcat nicio lege, nu am facut nimic care sa ma faca pasibil de a fi considerat vinovat de incalcarea legii”, a spus Orban care a subliniat “dupa cum bine stiti, din momentul inceperii urmaririi penale, m-am retras din toate functiile de partid. Nu am candidat la Primaria capitalei, nu am mai candidat pentru Parlamentul Romaniei, am luat deciziile considerandu-ma nevinovat, am luat deciziile pentru ca asa mi s-a parut corect si normal pentru orice democratie, tara in care exista domnia legii, pentru ca nimeni nu este mai presus de lege, pentru a fi judecat ca orice om obisnuit in tara asta”, a declarat Orban.

Acesta a subliniat ca pana la anuntarea sentintei definitive nu a atacat DNA si sistemul de justitiei. 

“Nu am instrumentat nicio campanie de presa impotriva parchetelor, dimpotriva. Pot sa spun astazi ca mi s-a facut dreptate. Increderea mea in sistemul de justitie s-a dovenit corecta. Asa cum mie mi s-a facut dreptate, asa si fiecarui cetatean roman i se poate face dreptate. Sistemul de justitie are capacitatea de a face dreptate”, a mai spus Orban.

Acesta a mai spus ca “dupa acesti doi ani de incercare grea”, a iesit “intarit” si ca oricine poate face diferenta acum intre PNL si celelalte partide, iar daca “majoritatea liderilor politici s-ar fi comportat normal, Romania ar fi astazi mult mai departe”.

“Sunt si mai determinat, si mai hotarat, motivat sa construiesc PNL alaturi de colegii mei ca alternativa de care are nevoie Romania astazi. Orice om normal poate face diferenta clara intre mine, noi si celelelate formatiuni politice. Poate daca majoritatea liderilor politici s-ar fi comportat normal Romania ar fi astazi mult mai departe”, a adaugat Orban, care subliniaza ca “nu mai trebuie calcata in picioare independenta justitie, trebuie lasata sa se autoregleze”.

Liderul PNL a spus ca formatiunea va continua sa sustina independenta justitiei.

“Vom continua sa sustinem independenta justitiei, lupta impotriva coruptiei, vom fi si mai clari, si mai fermi in atitudinea noastra, aceea de a respinge orice propunere legislativa care risca sa incalce independenta justitiei”, astfel incat Parlamentul sa nu fie transformat intr-un zid de aparare pentru parlamentari.

Acesta a mai spus ca “nu oamenii politici nu tb sa analizeze activitatea” DNA, ci “institutiile care sunt abilitate prin lege”.

“In Romania exista o Constitutie, institutii care se ocupa de autoreglarea care trebuie sa se faca in justitie, in special CSM, care s-a exprimat fata de toate situatiile care au aparut in toate institutiile”, a spus liderul PNL, care a continuat “Nu Liviu Dragnea, Tariceanu, Nicolicea, Iordache trebuie sa faca ordine in justitie”.

In ceea ce priveste cererea de revocare a Laurei Codruta Kovesi, facuta de ministrul Justitiei, Orban a spus ca Toader “s-a facut de ras, ar trebui sa isi faca seppuku, dupa acest esec lamentabil”




















2954 vizualizari

  • -12 (28 voturi)    
    Vai de partidul tau, (Luni, 5 martie 2018, 18:40)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    partid de egoisti si blatisti.
    • +1 (7 voturi)    
      raul mai mic (Luni, 5 martie 2018, 22:11)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Orice partid e mai bun decit PSD zilele astea.
      • +7 (9 voturi)    
        Exceptii (Luni, 5 martie 2018, 23:28)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        ... ALDE e la fel de rau... Deci nu chiar "orice partid" :)
        • 0 (2 voturi)    
          ALDE (Marţi, 6 martie 2018, 9:01)

          GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          ALDE astia ii tot confund cu PSD, puscariasi si puscariabili ...
  • 0 (12 voturi)    
    Se numeste Bulan (Luni, 5 martie 2018, 18:47)

    un domn [utilizator]

    In Dialectul Penalilor, daca Tov Securist UT a avut Curaj...restu ce au facut?
  • -3 (23 voturi)    
    Foarte bine! (Luni, 5 martie 2018, 18:48)

    meditatorul [utilizator]

    Orban achitat definitiv. Asta intra desigur la capitolul "succesuri". Intr-un final scopul a fost atins. A fost scos din lupta la primaria capitalei (nu ca ar fi avut vreo sansa) si a fost "reeducat". Cine nu sare ia condamnare...
  • +2 (18 voturi)    
    Daca era condamnat nu era buna (Luni, 5 martie 2018, 18:57)

    Frank777 [utilizator]

    Puscariile sunt pline de oameni nevinovati.
    Daca stai sa asculti la ei toti sunt nevinovati.
    Parlamentul este format numai din oameni cinstiti.
    PSD(ALDE) nu este urmasul PCR.
    PNL nu cunoaste ce e aia coruptia,spaga si nimeni din PNL nu a pus mana pe nici un teren atribuit pe o mangla cu mostenitori falsi dati buni de Justitia buna.
    Dragnev nu a pus mana pe nici o insula Belina.
    El nu e bulgar decat cuman
    Si Orban nu a fost in casa la Urdareanu.
  • +9 (17 voturi)    
    simpla normalitate (Luni, 5 martie 2018, 18:59)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Cand vom scapa de avantul bolshevic mostenit vom deveni o tara normala !
  • 0 (14 voturi)    
    citind numai titlul (Luni, 5 martie 2018, 19:03)

    nash pandelica [utilizator]

    inteleg ca daca nu i se facea dreptate, jutitia trebuia jucata in picere.
    de fapt, luigi este unul din cei mai vocali cartitori la numirea kotrutzei in fruntea luptei anicorptie.
    il bestelea destul de nasol pe dottore pt. propunerea facuta. era inca usl'am, dottore, pe atunci pm, inlocuia la justitie pe demisionara aia de vorbea cu accent rusesc, numita apoi la ccr.
    sa nu uiti, darie !
    • 0 (6 voturi)    
      Gresesti (Luni, 5 martie 2018, 19:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Amarnic, nu uita prezenta lu kkrau la penele; shica se ocupa cu o semividanja la penele, rahatu..e vizibil pana in Tara Lipovenilor
  • +5 (9 voturi)    
    chestiile de apreciat... (Luni, 5 martie 2018, 19:29)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Orban sunt intr-adevar faptul ca s-a retras din functii si ca nu l-am auzit behaind pe la TV impotriva justitiei si statului paralel. Macar a iesit cu demnitate din situatie. Din pacate partidul sau e cam varza.
  • +4 (4 voturi)    
    Cu corectitudinea doar in gura... (Luni, 5 martie 2018, 19:53)

    cilli [utilizator]

    Daca majoritatea liderilor PNL se comportau normal, Fenechiu era exclus din partid la pronunțarea sentinței definitive...
  • +6 (6 voturi)    
    Domnule Orban , (Luni, 5 martie 2018, 19:56)

    A310 [utilizator]

    imi aduc aminte de dvs. cum va comportati fata de Patriciu , Catarama si altii prin 1992 , este absolut jenant fata de unele persoane care va cunosc cat de cat comportamentul , nu imi permit sa folosesc alte cuvinte din DEX , care vi-i se potrivesc caracterului dvs.
    Impresia mea este ca dupa ce ati cooptat PDL-ul , o sa duceti partidul bratienilor cu oistea in gard .
    Mult succes !
  • +3 (5 voturi)    
    io nu inteleg totusi (Luni, 5 martie 2018, 19:57)

    Mazeta [utilizator]

    De ce statul trebuie sa plateasca cheltuielile de judecata? Aflu că lui musiu Orban ii place sa fie judecat intr-un dosar „in care n-a facut nimic”.
  • +3 (7 voturi)    
    Eu nu cred in aceasta (Luni, 5 martie 2018, 20:58)

    CPM1 [utilizator]

    achitare, pentru ca din stenograme rezulta in mod clar ca a cerut bani. Numai ca procurorul a facut un dosar prost tocmai pentru ca Orban sa fie achitat. Probabil ca asa a primit ordin, atunci cand au vazut ce prostie au facut. Jocul fusese facut pentru Predoiu, omul lui Kovesi din PNL. Cand au vazut ca Predoiu a pierdut, procurorul a primit ordin sa faca un dosar slab.
    Eu cred ca si pentru Blaga la fel s-a facut.
    Imi este scarba de ce se intampla in tara asta.
    • 0 (4 voturi)    
      so? (Marţi, 6 martie 2018, 0:29)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui CPM1

      Ii bagam pe toti cei care cer bani in puscarie?!? Nu era in pozitie de forta ca sa promita ceva si nici nu a facut-o.
      Poate incerci sa intelegi exact speta si "infractiunea". Sau macar incearca.
  • +5 (5 voturi)    
    ce justitie corecta! te unge la suflet! (Luni, 5 martie 2018, 21:29)

    N.S. [utilizator]

    si la Slobozia se face treaba buna mai nou! :)))
  • +1 (7 voturi)    
    Orban nu a manevrat bani publici, nu a antrenat (Luni, 5 martie 2018, 21:41)

    Maniu [utilizator]

    nicio institutie publica, nu stiu daca ar fi intrat in vreo infractiune prevazuta de legea electorala. A cerut niste bani inteleg. Nu a santajat ba chiar a prevazut ca poate primit un sut...Nu a avut creier cui sa i se adreseze! Tocmai unui infractor cu state vechi, ante 89, infractor al legilor dreptatii.
    In acest timp, adevarate infractiuni, cum ar fi publicarea de titluri universitare inexistente in Monitorul Oficial al Romaniei asteapta prescrierea, fiindca bietei femei careia i s-a dat sa faca acte de "cercetare" ii e pur si simplu frica sa se puna cu mafia respectiva, asa-zis "universitara". Iar DNA, procurorul de caz, dorm in front.
  • +4 (6 voturi)    
    PNL = penali (Marţi, 6 martie 2018, 7:13)

    Cetateanu [utilizator]

    Pai uitati-va la declaratiile "dnei" Gorghiu pa legea radarului. E clar ca avem o haita de ticalosi tampiti iresponsabili, condusa de un circar neica nimeni. Toti sunt o apa si un pamant - PSD ALDE PNL...
  • +4 (6 voturi)    
    ai negociat bine dil Orban??? (Marţi, 6 martie 2018, 8:17)

    MirceaIo [utilizator]

    Noi oameni de rand stim clar un lucru: v-ati urcat baut la volan, a sarit o fata care avea o punga cu paine in mana in fata masinii, fata era pe trecerea de pietoni, nu ati avut reactie si ati lovit-o. Ulterior ati parasit locul accidentului, ati negociat cu parintii fetei si ati scapat basma curata. Asta este justitia in Romania!!! CE ne dorim noi: In fata lefii toti dar absolut toti sa fim egali. Adcica voi care faceti legi in Parlament sa fiti primi care le respectati.
    • 0 (2 voturi)    
      so? (Marţi, 6 martie 2018, 9:24)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Ai habar de lege, macar asa, un pic? Cel mult poti sa-l acuzi de nedeclarare accident, ceea ce presupune suspendarea permisului.

      Pentru cultura ta generala: exista dosar penal deschis si continuat la plangere prealabila, adica fix negociere cu victima, si dosar penal deschis si continuat din oficiu, daca zilele de spitalizare depasesc un anumit numar, caz in care negociezi degeaba cu victima. Nu-mi amintesc sa fi fost ceva grav cat sa fie din a doua categorie.

      In cazul asta, daca victima a zis ca e ok, eventual ca nu se incadreaza la accident, vociferezi degeaba cu justitia.
  • +3 (5 voturi)    
    PNL este fostul USL (Marţi, 6 martie 2018, 8:22)

    MirceaIo [utilizator]

    Pai nu voi ati facut in 2012 Martea neagra. Niste banditi al carui loc este in puscarie. Orban a fugit de la locul accidentului si nu a patit nimic. S-a facut dreptate???? Noi vedem altceva: s- a facut nedreptate!!!