Calin Popescu Tariceanu despre reactiile dupa vizita lui Frans Timmermans: Politicienii care si-au facut un obicei in a-si critica propria tara mi-au amintit de comunism

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 martie 2018, 17:42 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Calin Popescu Tariceanu a afirmat sambata ca, dupa vizita prim-vicepresedintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans, a vazut in spatiul public doua tipuri de iesiri: una, cea a politicienilor au criticat tara, ceea ce, spune el, "i-a adus aminte de comunism", si una pe care ar numi-o de "verticalitate si in conformitate cu principiile europene".

Tariceanu sustine ca nu exista niciun considerent politic care "sa justifice sa inchidem ochii la abuzuri sau la incalcarea drepturilor si libertatilor cetatenilor" si spune ca in Romania sunt sute de cazuri de abuzuri "ale statului paralel impotriva cetatenilor". El mai explica si ca oamenii politici si presedintele Klaus Iohannis "recita statistici" privind activitatea DNA, iar incalcarea legii de catre procurprul-sef si abuzurile institutiei "par amanunte" pentru ei.

"Am urmarit cu multa atentie reactiile care au urmat vizitei in Romania a prim-vicepresedintelui CE, Frans Timmermans. Au fost doua tipuri de reactii in spatiul public. Primul tip de reactie - pe care am vazut-o la politicienii romani care si-au facut un obicei in a-si critica propria tara - mi-a amintit de comunism si de vizitele secretarului de partid. Cu manie proletara au infierat Romania, au vorbit despre activarea articolului 7 pentru nerespectarea statului de drept, desi chiar Frans Timmermans a precizat clar ca nu se are in vedere un asemenea pas. In comunism, acesti oameni marunti s-ar fi plecat in fata secretarului de partid; unii au si facut-o, fiind slujitori marunti ai sistemului represiv, iar acum doar si-au schimbat stapanii", a scris Tariceanu pe contul sau de Facebook.
 
"Am vazut insa si un alt tip de reactie, pe care as numi-o de verticalitate si in conformitate cu principiile europene. Este o reactie a celor care vad relatia cu oficialii europeni ca fiind una de parteneriat, nu de subordonare. In aceasta zona, vizita lui Frans Timmermans a fost prezentata cu obiectivitate, ca parte a unui dialog institutional care sa faciliteze atingerea unor obiective pe care le-as numi comune, din care cel mai important este ridicarea MCV. Salut aceasta atitudine si cred ca doar asa Romania poate sa fie mai puternica in Uniunea Europeana", a adaugat el.
 
"Ca presedinte al Senatului, am avut un dialog consistent si pozitiv cu Frans Timmermans. Am apreciat atitudinea constructiva si determinarea exprimata pentru a acompania Romania pentru ridicarea MCV", mai spune Tariceanu.
 
"Vreau sa fac, insa, si o serie de precizari si sa pun o serie de accente care consider ca nu au avut suficienta vizibilitate dupa aceasta intalnire: nu exista considerente politice care sa justifice sa inchidem ochii la abuzuri sau la incalcarea drepturilor si libertatilor cetatenilor. Este suficient ca un singur cetatean roman sa fie victima unor abuzuri, sa fie arestat pe baza unor dovezi fabricate, sa faca inchisoare nevinovat, pentru a trage semnale de alarma in societate si a lua atitudine astfel incat aceste abuzuri sa nu se repete. In Romania, sunt sute de astfel de cazuri de abuzuri ale statului paralel impotriva cetatenilor care au fost prezentate in media si, inclusiv, expuse prin decizii ale unor magistrati. Oare cate alte multe abuzuri s-au petrecut, fara a fi si prezentate in presa?", adauga el.
 
"Spun aceste lucruri pentru ca tot vad oameni politici, in frunte cu presedintele Klaus Iohannis, cum recita statistici: numarul de anchete a crescut, procurorii au X% rata de condamnari; exact ca un politruc din vremea comunista, care vorbea despre productia la hectar. Incalcarile Constitutiei de catre procurorul sef al DNA, abuzurile si dovezile fabricate, oamenii nevinovati care au fost arestati abuziv, toate par amanunte care nu au suficienta greutate in fata acestor statistici. De ce? Pentru ca, pentru domnul Iohannis, acesti romani sunt doar statistici, procente mai scazute decat procentul condamnarilor. Pentru domnul Iohannis, atat timp cat procentul condamnarilor este mai ridicat decat cel al abuzurilor, DNA este pe plus", a incheiat presedintele Senatului.



















3048 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    nu TARA e criticata ci PENALII care o conduc (Sâmbătă, 3 martie 2018, 17:51)

    Boham [utilizator]

    Tariceanu face pe prostul si incearca sa rascoleasca sentimente penibile de nationalism mintind ca 'tara' e criticata cand de fapt doar PENALII care o condus sunt criticati
    • +10 (14 voturi)    
      oglinda (Duminică, 4 martie 2018, 4:22)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Domnule Tariceanu,

      Tot ce trebuie sa faci pentru a-ti aduce aminte de comunism este sa te uiti in oglinda.
    • +3 (5 voturi)    
      In Comunismul Romanesc (Duminică, 4 martie 2018, 10:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      NU era Critica ci Auto Critica!!!!! In rest stiuletzii de porumb erau precum Organu lu Terente! motocicleanu cred a tras ceva esapament de Mobra Hoinar pe nas
  • +29 (31 voturi)    
    Tariceanu.... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 17:52)

    Cataleya [utilizator]

    ...un cretin.
  • +31 (33 voturi)    
    Avem acelasi gand (Sâmbătă, 3 martie 2018, 17:55)

    Teleorwoman [utilizator]

    Si mie tot de comunism imi amintesc acei politicieni care se considera mai presus de legi si fara bun simt. De exemplu, esaloanele partidului nu stateau la coada caci aveau casa lor de comenzi privilegiata. Coada era doar pentru plebe.
  • +26 (28 voturi)    
    senilitate pur bolsevica (Sâmbătă, 3 martie 2018, 17:57)

    bogdan1477 [utilizator]

    De comunism poate sa-i aminteasca ideea ata cretina cum ca tre sa laudam cu orice pret tara in afara, ca sa dea bine. De parca Germnia sau Olanda nu au servicii secrete care sa stie exact ce se intimpla la noi. Ca si cum Merkel s-ar informa din presa despre situatia politica de la noi. Iar aia care critica nu critica tara, ci gasca de tilhari care au acaparat parlamentul si care vor sa legalizeze hotia ca sa scape de rigorile legii.
  • +21 (23 voturi)    
    Un porc !!!! (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:08)

    cartofil [utilizator]

    ..
  • +25 (27 voturi)    
    ca de obicei .. (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:16)

    Inna100 [utilizator]

    tovarasu turiceanu... nu este criticata tara,ci voi, iar voi nu sunteti tara. E clar, nu?
  • +20 (22 voturi)    
    da? (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:16)

    kthor7 [utilizator]

    De zilele in care tu si patriciu erati la masa cu iliescu si va spunea, intr-un discurs de smecher, ca "de ce sa ne fure altii placinta?"
    Sunt amintiri placute pentru tine, alea din comunism, cand te-a facut zina manechin si traiai in lux , lingand pantofii dictatorului, si gudurandu-te pe langa sleahta comunista. De aia iti amintesti des de comunism, nostalgicule. Proasta romania asta, va da 5 ani de puscarie, faceti numai unul-doi si cand iesiti aveti banutul furat tot acolo. V-as lua toti banutii, v-as baga 2 ani la puscarie si v-as pune sa faceti banii aia cand iesiti numai muncind ca femei de serviciu si gunoieri, cu tarnacopul la santuri, zi de zi. Sa vedem, cum e sa faci bani din munca si nu din furat si mintit.
  • +20 (22 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:19)

    jaoju [utilizator]

    ...omul asta nu se mai face bine !
  • +21 (23 voturi)    
    emanati un miros neplacut (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:20)

    decretelu [utilizator]

    In acele vremuri, puteai critica imperialismul occidental, amestecul in "treburili" interne, dar niciodata, absolut niciodata, Romania. De la Burebista la iepoca de aur, noi am dat cele mai luminate, darze, luptatoare varfuri ale omenirii. Noi, romanii, eram primitori, omenosi, destepti, inimosi, inteligenti.... iar reprezentantii nostri politici erau si mai si.
    Domnule (ma scuzati, serios? domn?) Tariceanu sunteti in eroare. Sunteti si o eroare, dar asta e alta discutie. Cineva v-a acuzat ca, fiind un papagal cu funda, faceti involuntar jocurile unor imperii / interese rasaritene. Adica, a evitat diplomat termenul de "idiot util". E clar ca nu sunteti constient de asta (de aici si sugestia pasareasca), dar oare nu ar trebui sa va ganditi cand eliberati pe guritza aceste prostioare? Prin "Politicienii care si-au facut un obicei in a-si critica propria tara mi-au amintit de comunism" eu inteleg ca lucrati la o anumita directie a statului care se ocupa de cei cu "manifestari deviante". Sigur gresesc, sunteti, nu ma feresc sa o spun, doar un "idiot util".
  • +21 (23 voturi)    
    Comunism? (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:25)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Hai, nu mai spune... Pe cuvantul tau? Nu, ca n-ai cuvant.
    • +16 (18 voturi)    
      Comunismul in Romania (Sâmbătă, 3 martie 2018, 22:46)

      Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Dinastic, in care o grupare de oameni avea bunastare si o masa de oameni saracie si infometare. Acela e feudalism nu comunism! Coreea de Nord azi e Romania comunista care din fericire nu a mai fost. Comunismul este criminal ca si nazismul. Fara scuze. Si ar trebui interzis prin legi.
  • +19 (21 voturi)    
    Ai ajuns scarba... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:25)

    stirilibere [utilizator]

    propriei tale tari. C.P.T. — Reprezentantul "familiei traditionale" din Romania :))
  • +17 (19 voturi)    
    Vertical (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:28)

    Isobar [utilizator]

    In individ nevertical dar penibil. apara verticalitatea.
  • +20 (22 voturi)    
    Calin Popescu Tariceanu (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:34)

    dandandandan [utilizator]

    Cel mai mare nevertebrat care a existat vreodata , eu inca nu am auzit vreodata pe cineva sa scoata atatea laturi pe gura de la Iliescu incoace .
  • +20 (22 voturi)    
    dar de prima nevasta nu ti-au amintit (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:37)

    rov [utilizator]

    Dar de KGB nimic???
  • +22 (24 voturi)    
    dl presedinte (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:42)

    zigot [utilizator]

    klaus este presedintele Romaniei ales de romani prin
    vot.
    de fiecare data cand vorbesti despre domnia sa se
    vede numai ciuda, invidia si rautatea care te
    caracterizeaza, dle fost p.m., care ai dus Romania din
    aceasta calitate, impreuna cu poetul varujan-ministrul
    de finante, in cea mai grea criza economica de dupa
    1990.
    si te repeti, si iar te repeti, insa presedintele te ignora
    de fiecare data, iar dl tariceanu turbeaza de furie;
    restul sunt vorbe de parlamentar roman, anul 2018.
  • +11 (13 voturi)    
    Mitraliera.. (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:48)

    ruskimushki [utilizator]

    ... e verticala.
    Sta drepti si are poze cu dosul colegelor de Breslo.

    Bamblegia lui Tariceanu ? Fara pretz.
  • +18 (20 voturi)    
    Mars la parnaie , penalule , (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:49)

    kokos [utilizator]

    acolo ti-e locul!
  • +16 (18 voturi)    
    Dixit lepra (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:49)

    ruskimushki [utilizator]

    nu exista considerente politice care sa justifice sa inchidem ochii la abuzuri sau la incalcarea drepturilor si libertatilor cetatenilor. Este suficient ca un singur cetatean roman sa fie victima unor abuzuri, sa fie arestat pe baza unor dovezi fabricate, sa faca inchisoare nevinovat, pentru a trage semnale de alarma in societate si a lua atitudine astfel incat aceste abuzuri sa nu se repete

    Pe urma o ia razna.

    Alde imputitul asta au primit minerii cu bratele si cracii deschisi.
  • +20 (22 voturi)    
    Nu critica tara (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:51)

    rcaon.ro [utilizator]

    Nimeni nu isi critica propria tara. Eu, cel putin, ii critic pe coruptii care ne conduc.

    D-nul Tariceanu e cel putin nesimtit, sa nu spun mai rau, sa se considere tara cand este criticat.

    El nu reprezinta tara, tara noastra este mult mai buna decat majoritatea oamenilor din parlament.

    Infinit mai buna.
  • +14 (16 voturi)    
    Cine este Verticalul. (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:57)

    Isobar [utilizator]

    ""Memoria este întotdeauna prea firavă pentru a avea răbdarea să deseneze conturul perfect al oamenilor politici la noi. Memoria este mereu atentă la poziționări și la faptele politicienilor. Istoria va reține, oare, că Tăriceanu a sfidat o coadă de 1.000 oameni sau că a fost un politician care s-a bazat mereu pe conjuncturi și a schimbat taberele ideologice după cum i-a fost asigurată funcția?""
    Citat Adelina Radulescu-Cine este de fapt ,Tariceanu.
    Acum este sluga la Dl.Dragnea.
  • +18 (20 voturi)    
    PS. Pentru d-nul tariceanu (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:00)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    D-le Tariceanu, TARA e un teritoriu ( adica pamant ) cu niste granite si cu OAMENI care trudesc pentru ziua de maine, pentru poimaine, sau pentru trei generatii... VOI nu sunteti TARA. Sunteti niste EFEMERI pe niste EFEMERE functii. E adevarat ca zumzaiti destul de tare si enervati. Cuvitele pe care le-ati spus semanau cu unele rostite de Chivu Stoica prin anii '66-'67.
  • +11 (13 voturi)    
    Tariceanu cel drept (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:06)

    Dizidentul [utilizator]

    daca taceai "filozof ramineai" aceleasi parole comuniste care le condamni sint in gura ta litere si cuvinte de aur.
  • +10 (12 voturi)    
    Esti out-ist, gascane! (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:10)

    John M. [utilizator]

    Comunistii isi iubeau liderul si tara pe care o adusesera pe culmile...disperarii!
    N-ai nimerit-o...Mai incearca o data sa ne trezesti instinctele patriotice si n-ai sa reusesti decat sa-ti dorim o iesire cat mai rapida si spectaculoasa din scena. Cam ca Vadim, asa...
  • +18 (20 voturi)    
    pe cine vrei sa pacalesti? (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:13)

    trandafil [utilizator]

    Crezi ca daca Timmermans nu a fost impresionat de gogorita statului paralel, ii pacalesti macar pe cei de acasa?
    1. Cei care au criticat, nu au criticat tara, nici acum nici in vremea comunistilor, ci au criticat politicienii corupti, analfabeti si lipsiti de orice respect pentru aceasta tara.
    2. Timmermans nu a venit sa va bata pe umar, nici sa va laude, ci sa atraga atentia ca este al 12-lea ceas pentru a evita ducerea de rapa a acestei tari, pe care "o iubiti atat de mult".
    3. Chiar daca tu il faci "politruc din vremea comunista" presedintele Iohannis are o sansa pentru a deveni presedinte al Cons. European, ceea ce nu poate fi vorba pentru nici unul din gasca voastra.
    4. In tara asta trebuie sa protejam vicitmele infractiunilor, nu pe infractori.
    5. Tu si cu prietenul tau dintos sunteti ultimii din lume care au dreptul sa dea lectii de morala.
  • +12 (14 voturi)    
    Serios (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:14)

    Eu123 [utilizator]

    "Primul tip de reactie - pe care am vazut-o la politicienii romani care si-au facut un obicei in a-si critica propria tara - mi-a amintit de comunism si de vizitele secretarului de partid" asa spune Tariceanu.

    Stimate domn Tariceanu, comunistii, fie ei rai cum or fi fost, un singur lucru nu faceau, nu-si faceau tara in fel si chip. Chiar daca nu era cazul, totul era o lauda referitor la Romania, asa ca, mai usor cu pianina pe scari, va rog.

    A mai spus ca "Este suficient ca un singur cetatean roman sa fie victima unor abuzuri, sa fie arestat pe baza unor dovezi fabricate, sa faca inchisoare nevinovat" - singura problema este aceea ca nu procurorul dispune arestarea pentru 29 de zile asa cum procurorul nu poate condamna pe cineva la inchisoare. Din nou, usurel cu pianina pe scari.

    Ca sa vorbesti de abuzuri, trebuie sa existe cazuri de condamnare a unor procurori pentru abuz in serviciu.
    Nu de alta dar cu Valcov si Dragnea cum ramane, ca deh, ultimul e condamnat definitiv si nu exista acelasi discurs, iar primul e condamnat in prima instanta si inca e membru bun de partid si guvern.

    Daca este sa fiti un om cu coloana vertebrala, stimate domn Tariceanu, "masurati" lucrurile echidistant si obiectiv nu in stilul vorbesc ce-mi trece prin cap ca asa vreau eu.

    Din nou, usurel cu instrumentele pe scari ca faceti zgomot. Inutil, dar tot zgomot este.

    Sa va amintim domnule Tariceanu de sediul pasapoartelor, de lipsa de normalitate de care dati sistematic dovada? Dar stiti cum e cu cel care daca nu vorbeste nu e destul de fudul.
  • +12 (14 voturi)    
    fals tovarase! (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:28)

    liviu_ [utilizator]

    sa impui cuiva ce sa spune esate comunism...

    sa-ti critici propria tara (cand ai motive intemeiata) nu e comunism!

    ca sa rezolvi problemele , trebuie mai intai sa recunosti ca le ai!
  • +13 (15 voturi)    
    Haha (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:42)

    florinos [utilizator]

    In Comunism nu aveai cum sa critici ca erai bagat la puscarie, ce sugereaza Tariceanu ? ii este dor de cand putea pune pumnul in gura ?
  • +9 (11 voturi)    
    Sa-ti schimbi lentilele de la ochelari. (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:50)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Eu am vazut oameni care critica comportamentul si actiunile unor corupti. Nu tara. Dar, ca sa nu crezi ca sunt eu rau, iti dau si dreptate: corupti care pretindeau ca ei reprezinta tara, au existat in comunism. Si comunism se numeste atunci cand opozitia nu se poate exprima pentru ca i se taie microfonul. Si comunist se numeste cel care taie microfonul.

    Concluzia: esti un comunist-corupt-penal.
  • +3 (5 voturi)    
    Na ca tot rau am fost pana la urma! (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:51)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Ca alta solutie nu am avut.
  • +11 (13 voturi)    
    Mafia nevinovata (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:54)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mafiotii si-au bagat unii altora in cap precum ca ei ar fura inteligent, fara dovezi.

    Dar mafiotii fura in 99% din contractele statului, cel putin 10% din valoarea contractului. E foarte greu sa gasesti contracte care sa nu duca la condamnari penale. Dar se mai si afiseaza, se mai si lauda cu ce-au furat. Plus ca fura mereu in grupuri organizate. Cand pica unul, ii trage pe toti dupa el. Plus ca nici nu se pricep sa minta, atat sunt de prosti. Imediat se dau in vileag, dezvaluind detalii despre participarea la furt. Nu li se leaga in nici un fel minciunile.

    De ce ii mai toleram pe maimutoii astia? De ce ii lasam sa ne jigneasca inteligenta?
  • +9 (11 voturi)    
    Amintiri din viitor? (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:59)

    grunespferd [utilizator]

    Dulce amintiri, domnule T! Puteai sa furi cat voiai, daca aveai aprobare de la Partid. Evident ca furtului ii spuneati altfel, nu furt, iar statul paralel erau dusmanii de clasa si ai tarii, care denigrau non stop realizarile oamenilor muncii.

    Erau bagati la zdup rapid gurile incomode, iar tribunalele erau un fel de extensie a studiolui antenei 3.

    Doar un tradator de neam ar putea sa regrete asa ceva. Dar domnul T? Ehe...
  • +8 (10 voturi)    
    Cea mai importanta.... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 20:04)

    astronaut [utilizator]

    problema ridicata de Comisar a fost urmatoarea , Nu politicienii sunt cei chemati sa rezolve eventualele probleme ale JUSTITIEI CI JUSTITIA INSASI , asta daca se aude si la BUCURESTI , mai precis ar insemna SEPARATIA PUTERILOR IN STAT !
  • +8 (10 voturi)    
    vertical (Sâmbătă, 3 martie 2018, 20:25)

    pisik [utilizator]

    verticali cu capu' sus sau cu capu'n jos ?
  • +9 (11 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 20:27)

    tirolez [utilizator]

    Iar ei imi aduc aminte de Belarus.
  • +9 (11 voturi)    
    calin (Sâmbătă, 3 martie 2018, 20:27)

    ------ [utilizator]

    Mare actor esti Caline!! -iti aduce aminte de comunism.
  • +9 (11 voturi)    
    tataie (Sâmbătă, 3 martie 2018, 20:32)

    chiuariu [utilizator]

    in comunism, daca criticai tara (partidul, ca tot aia era) ajungeai la canal. daca ajungeai.
  • +7 (9 voturi)    
    Exact (Sâmbătă, 3 martie 2018, 20:38)

    Gray51 [utilizator]

    Când criticau propria țară de la Europa Liberă. S a schimbat ceva?
  • +10 (12 voturi)    
    Nu-i asa ca o duceai bine si-n acele (Sâmbătă, 3 martie 2018, 20:45)

    scaraotchi [utilizator]

    vremuri...? Mobra, ca Mobra, dar cine mai avea geaca din piele de vitel si colanti din nylon, ''ramforsati'' la posterior ...!? Privilegiatule...!
  • +10 (12 voturi)    
    altceva imi aminteste de comunism (Sâmbătă, 3 martie 2018, 20:50)

    anonim3 [utilizator]

    Minciuna generalizata din coalitia PSD-ALDE si televiziunile afiliate. Vine Timmermans si spune intr-o forma diplomatica ceva ce explicit ar putea fi tradus „Jos labele politicienilor de pe justitie! Nu va atingeti de DNA!”, si se apuca Tariceanu, Iordache, Melescanu si compania sa afirme ca i-a incurajat sa mearga mai departe in campania de legiferare impotriva justitiei.
  • +9 (11 voturi)    
    Parerea mea (Sâmbătă, 3 martie 2018, 21:19)

    Kepler [utilizator]

    este ca exact Tariceanu este un politruc mostenit din perioada comunista, ca atitia altii din alde si psd. Vorbind de statul paralel el arata de fapt ca nu recunoaste existenta puterilor independente ale unui stat de drept.
    Dorinta lui este f probabil ca DNA sa fie mult pe minus, ceea ce pt el ar fi o activitate buna a acestei institutii.
  • +9 (11 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 3 martie 2018, 21:32)

    1A [utilizator]

    Politicienii care fura si mint ne aduc aminte de ceausism. Si de securitate.
  • +8 (10 voturi)    
    Da, bre, va simtiti abuzati... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 21:36)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... voi, cei acuzati. Noi, cei cinstiti, nu.
  • +11 (13 voturi)    
    Tăriceanu se face că nu știe (Sâmbătă, 3 martie 2018, 21:37)

    slashroot [utilizator]

    "Țara este poporul, iar nu tagma jefuitorilor."

    Atât.
  • +9 (11 voturi)    
    Iubitor de Nariskin, Motocicleanu este (Sâmbătă, 3 martie 2018, 21:38)

    un domn [utilizator]

    Roman?
  • +11 (13 voturi)    
    nu-și critică propria țară... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 21:41)

    dan.c [utilizator]

    ... vă critică pe voi, hoții care v-ați cocoțat în cârca ei
  • +12 (14 voturi)    
    Vorbeste .... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 21:41)

    blackarrow [utilizator]

    pt. imbecili, bineinteles , un om informat nu numai ca il dezaproba pe tariceanu , dar l-ar arunca la groapa de gunoi .
    In primul rand ca nici nu are caderea , fiind politician si de la inaltimea functiei sale (cu dezgust spun asta ) nu trebuie sa se pronunte pe chestiile din justitie, asta a spus-o si Timmermans .
    In al doilea rand, e manipulator si total neadevarat ce spune acest guster plin de el , unul din banditii care au distrus si distrug in continuare Ro , se vede ca i se strange funia la gat .
  • +9 (11 voturi)    
    tarfaceanu (Sâmbătă, 3 martie 2018, 22:06)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Intr o zi o sa ne spuna ca comunismul este bun !
  • +10 (12 voturi)    
    Ce VIERME. (Sâmbătă, 3 martie 2018, 22:15)

    DiDiRo [utilizator]

    Oare cat mai trebuie sa rabdam asemenea gunoaie in fruntea tarii? Desi as merge pe variant ca e dus de cand tot repeta "statul paralel" in sus "statul paralel in jos". Cum e posibil ca un tzacanit sa conduca senatul Romaniei?
  • +4 (6 voturi)    
    Sigur (Sâmbătă, 3 martie 2018, 23:11)

    gemart [utilizator]

    In comunism era la moda sa critici patria, partidul, secretarul general, chiar nu se lua nimeni de tine
  • +5 (7 voturi)    
    CAPT i-o fi vorbit si lui Frans de "Statul paralel (Duminică, 4 martie 2018, 1:10)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu de alta dar altfel vicele CE nu ar putea pricepe cine ce are cu Romania si cu cinstitii pesedisto-aldisti din fruntea ei !

    Tariceanu ar fi avut astfel posibilitatea ca in fata stupefactiei pe care ar fi etalat-o oficialul european la auzul unei astfel de etichete puse adversarilor coruptiei, sa-i arate "cu subiect si predicat" ca sefii UE se lauda atunci cand spun ca sunt foarte bine informati de ceea ce se petrece in Romania pe taramul luptei pt consolidarea statului de drept.

    PS. Cati gugustiuci precum Tariceanu si Dragnea care se cred soimi, nu o fi vazut Timmrmans la viata lui...
  • +4 (6 voturi)    
    Bastarzii ceausisti (Duminică, 4 martie 2018, 5:08)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Nu am auzit nici o critica la adresa Romaniei in timpul vizitei dlui. Timmermans dar, fireste au fost multe critici la adresa PSD-ului, lui Tudorel Toader, Dragnea, Tariceanu. Faptul ca Tariceanu asimileaza criticile la adresa sa cu tradarea de tara intr-adevar amintesc de vremea ceausismului dar nu in sensul sugerat de el ci invers, Tariceanu dovedeste aprige deprinderi ceausiste, uitand complet ca este in sluijba tarii si considerand ca tara este in slujba sa.
  • +6 (10 voturi)    
    Tariceanu e (Duminică, 4 martie 2018, 8:53)

    adrian88000 [utilizator]

    ramolit, e tampit sau se preface ?
    Adica daca el , Dragnea si acolitii lor sunt criticati inseamna ca TARA e criticata ? Adica ei sunt TARA ?
    " Tara este norodul , nu tagma jefuitorilor !".
  • +7 (11 voturi)    
    "Draga" Tradiceanu-Naraskin-Rompetrol (Duminică, 4 martie 2018, 9:14)

    Rescator [utilizator]

    -Sterlng-Padurea Baneasa-Posta Romana,tu vorbesti
    de comunism,tu care ai devenit un burghez rosu,
    hotoman la greu,sluga a cumanului comunist Abu
    Dragneev si agent de influenta pentru unele puteri
    straine si vesnic"prietene"!?
    Ar trebui sa te ascunzi intr-o pestera si sa meditezi la
    toate relele pe care le-ai adus tarii.AJUNGE!
  • +1 (3 voturi)    
    Apropo de ţara lui, (Duminică, 4 martie 2018, 9:27)

    Canache [utilizator]

    Cine n-are greci să-şi cumpere !
    Ăştia fac ca calu”
    Scuze celor care SUNT români, indiferent de etnie!
  • +3 (5 voturi)    
    Motocicleanu (Duminică, 4 martie 2018, 11:04)

    Arkantas [utilizator]

    Jalnic , ca intotdeauna , cand deschide gura , ac. fosila
    Uita de matrapazlacurile "care" le-a facut cu Sterling, Padurea Baneasa etc.....si acum se da victima
    • +1 (3 voturi)    
      Un matrapazlac s a prescris (Duminică, 4 martie 2018, 14:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Arkantas

      Tot motorizat era...http://www.amosnews.ro/arhiva/liberalul-calin-popescu-tariceanu-luat-vizor-pentru-afacerea-citroen-19-03-2004

      Tot martie...dar 2004
  • +3 (5 voturi)    
    Motiv vizita (Duminică, 4 martie 2018, 11:20)

    cilli [utilizator]

    Timmermans nu a venit sa sustina ridicarea MCV, ci sa avertizeze penalii de la conducerea Camerelor privind posibila prelungire a acestuia. Se pare ca exprimarea e prea subtila pt Calin. Ori face pe nestiutorul...