Surse: Liviu Dragnea l-a contrat dur pe ministrul maghiar de Externe la vizita acestuia in Romania

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 15 februarie 2018, 21:50 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea l-a contrat dur pe ministrul de Externe al Ungariei, Peter Szijjarto, in intalnirea pe care au avut-o la Bucuresti pe 5 februarie, potrivit unor surse politice. Dragnea i-ar fi reprosat demnitarului maghiar comportamentul Guvernului de la Budapesta pe doua teme: sfidarea Romaniei de Ziua Nationala si actiunile inamicale ale Ungariei in anul Centenarului. Mai mult, Dragnea i-a spus lui Szijjarto ca Romania ar putea deschide un dosar extrem de sensibil, patrimoniul Fundatiei Gojdu, aflat acum in posesia Ungariei.

Dragnea i-ar fi reprosat lui Szijjarto decizia luata de acesta, prin care le-a interzis tuturor diplomatilor maghiari sa participe anul trecut la ceremoniile organizate de ambasadele Romaniei din toata lumea cu ocazia zilei de 1 decembrie. De asemenea, i-a reprosat si implicarea crescanda a guvernului maghiar in Transilvania, prin proiecte politice si economice, exact in anul Centenarului.

In ce priveste chestiunea Fundatiei Gojdu, un dosar cu mare incarcatura simbolica, Dragnea a declarat public la o zi dupa intalnirea cu Peter Szijjarto ca "am discutat, de asemenea, despre Fundatia Gojdu si i-am spus domnului ministru: cred ca putem avea suficienta intelepciune ambele parti sa incepem o discutie serioasa si fara patima despre mostenirea Gojdu si nu a respins ideea".

Reamintim ca Peter Szijjarto a vizitat Romania in 5 februarie, avand intalniri cu sefii parlamentului - Liviu Dragnea si Calin Popescu Tariceanu, cu presedintele UDMR, Kelemen Hunor, si cu ministrul roman de Externe. Teodor Melescanu nu a facut declaratii comune de presa cu omologul sau maghiar.



















6512 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    . (Joi, 15 februarie 2018, 21:53)

    theo667 [utilizator]

    Astea sunt ''cioace'' scapate pe surse psd ca sa aflam ce batos se tine liderul nostru in relatiile externe. Apropo, in ce calitate a discutat politica externa?
    • +5 (7 voturi)    
      Exact, este doar fum de recuzita (Vineri, 16 februarie 2018, 8:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Sa ne amintim ca Dragnea a desfiintat Comisia Centenar ca sa primeasca votul UDMR la investirea lui Tudose. De asemenea a trecut prin parlament infiintarea dubioasa a unui liceu (care nu vrea sa respecte legislatia de a-si face dosarul de acreditare - cine stie pentru ce motive ascunse,ticaloase si anti romanesti). Si cand cu Grindeanu, a fost la doi pasi sa le acorde autonomie pe criterii etnice. Asa ca, pentru prostime scoate foc pe nari, dupa care, le da gazul nostru din Marea Neagra pentru urmatoarea suta de ani si cine stie ce super drepturi ungurilor din Romania. Asta doar sa-si asigure votul care le permite sa fure netulburati din Romania.
    • +6 (6 voturi)    
      Așa este... (Vineri, 16 februarie 2018, 10:36)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Și eu m-am întrebat de ce erau de față la întâlnire șefii parlamentului... Am bănuit că acum parlamentul nu conduce numai justiția din România, ci și guvernul și toate celelalte după modelul partidului comunist român în frunte cu Nicolae Ceaușescu...
      • +1 (3 voturi)    
        Probabil (Vineri, 16 februarie 2018, 13:45)

        Heissnachricht [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        pentru faptul ca unele puncte ale acordului necesita si modificari de legi, sa ca e bine sa te asiguri de ai asigurat sprijinul sefilor celor doua camere si a majoritatii care sustine guvernul.
  • +8 (8 voturi)    
    Deci ramane cum am Stabilit-15 Martie Doliu (Joi, 15 februarie 2018, 21:55)

    un domn [utilizator]

    National- Comemorarea Genocidului Comis la Ip si Treznea
  • +7 (11 voturi)    
    . (Joi, 15 februarie 2018, 21:56)

    Evq [utilizator]

    Ia uite unde era patriotul! Mișto surse.
    • 0 (0 voturi)    
      si mai arata ceva. (Vineri, 16 februarie 2018, 19:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      ca este un santajist.
      Deci, daca ma ajutati in ce vreau eu, nu va bag in proces.
  • +5 (5 voturi)    
    Praf in ochi! (Joi, 15 februarie 2018, 21:58)

    Observator roman [utilizator]

    Am citit azi un articol cu adevarat profesionist despre relatia noastra cu Ungaria. Dan Dungaciu si Petrisor Peiu

    http://adevarul.ro/international/europa/dan-dungaciu-petrisor-peiu-proiectul-centenar-romaniei-ungaria-lider-regional-1_5a83de5bdf52022f75862508/index.html
  • +10 (10 voturi)    
    Ce principiu diplomatic (Joi, 15 februarie 2018, 22:08)

    Gray51 [utilizator]

    Ce principiu diplomatic l a pus pe Dragnea fata in față cu un ministru al unei alte țări?
  • +11 (11 voturi)    
    sa nu fie ... (Joi, 15 februarie 2018, 22:56)

    liviu_ [utilizator]

    actiune de PR pt dracnea....
    vai ce se cearta el cu ungurii....
    nu dealda da nu seaman deloc cu pupincurismul fata de unguri... ceva pute!
  • +8 (8 voturi)    
    Pozitie corecta in scop propagandistic? (Joi, 15 februarie 2018, 23:08)

    24alex24 [utilizator]

    Incearca Dragnea sa puncteze in plan propagandistic pentru daunele catastrofale pe care le produce Romaniei in planurile social, economic, politic si juridic cand isi urmareste interesele personale si de grup?
  • +11 (11 voturi)    
    Este o minciuna (Joi, 15 februarie 2018, 23:16)

    sistemulparasimpatic [utilizator]

    Este o minciuna care are rolul de a-i creea o alta imagine Tradatorului Dragnea.
  • +6 (6 voturi)    
    "inamicale"? (Joi, 15 februarie 2018, 23:33)

    IancuJianu [utilizator]

    Eu as fi scris "neprietenoase"...
    In cel mai rau caz "neamicale"...
  • +8 (8 voturi)    
    care sunt sursele? (Vineri, 16 februarie 2018, 0:33)

    anonim3 [utilizator]

    Domnule Pantazi, ce vi s-a povestit serveste asa de bine interesele dlui Dragnea, incat putem avea serioase banuieli de intoxicare premeditata.
  • +9 (11 voturi)    
    Nivel diferit (Vineri, 16 februarie 2018, 0:34)

    Koczka [utilizator]

    Un presedinte al Camerei Deputatilor, cvasi Prim Ministrul Romaniei si Presedintele Partidului de Guvernamant nu prea e normal sa se burzuluiasca la ministrul de externe al unei tari care nici macar nu recunoaste hotararile unor instante de judecata din Romania ( vezi cazul fiului lui Marko Bela condamnat in Romania in prezent protejat la Budapest ). Livache ar fi trebuit sa ia aceasta pozitie in mod public la o eventuala intalnire cu Victor Orban sau cu vicepresedintele parlamentului ungar Semljen. De fapt nici nu cred ca i s-a tradus exact d-lui Selaru (Szjiarto ) aceste ' dojeni' asta in cazul in care Livache nu minte cum o face de obicei. Inclin sa cred ca a 'recitat' un text al consilierilor israielieni de fapt.
  • +8 (8 voturi)    
    care sunt sursele (Vineri, 16 februarie 2018, 1:58)

    Doru490348 [utilizator]

    ?
  • -3 (5 voturi)    
    Nu se poate asa ceva, pai aratosul (Vineri, 16 februarie 2018, 9:48)

    xrogo [utilizator]

    cu n cravate de la Realitatea TV a tunat si fulgerat ca Dragnea si Tariceanu au facut sluj in fata ungurului, ca ne-am cedat gazele gratis ungurilor si ca in concluzie ne-am vandut tara Ungariei, si-acum, pe surse aflam altceva?
    • +3 (3 voturi)    
      cam are (Vineri, 16 februarie 2018, 13:52)

      Heissnachricht [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      dreptate Rea litatea daca tinem cont de comunicatele oficiale si asumate de cele doua parti. Cu zvonuri si intoxicari pe surse poti doar sa cladesti o realitate paralela, termen de altfel indragit de Dragnea.
    • 0 (0 voturi)    
      pe surse: dupa ploaie chepeneag (Vineri, 16 februarie 2018, 18:29)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Imaginea lui dragnea este importnta pentru voi?
      De ce crezi ca importantii vostri prea inalti politicieni nu v-au facut cunoscut nimic din cele discutate atunci dupa intalnire asa cum face orice politicean responsabil fata de cei pe care-i reprezinta.