Gabriela Firea: Cam o treime din guvern se va improspata. Structura guvernamentala ramane aceeasi

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 22 ianuarie 2018, 7:35 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Gabriela Firea, primarul Capitalei si vicepresedinte al PSD, a declarat, duminica seara, la Romania Tv, ca o treime din viitorul guvern se va "improspata", iar structura guvernamentala ramane aceeasi.

"In primul rand, structura guvernamentala ramane aceeasi, este una eficienta, nu avem acum timp pentru o analiza fulger, este mai important sa analizam ce au facut ministrii decat sa numaram cabinetele, ministere, secretariatele de stat din subordinea ministerelor. Intr-adevar, s-a luat decizia ca unii dintre ministri sa-si inceteze activitatea si sa preia aceste portofolii persoane care sunt energice, dinamice si care sunt bune cunoscatoare ale acelui domeniu. (...) Cred, fac o estimare, sper sa nu gresesc, cam o treime din guvern se va improspata, mi-as dori sa fie, la fel, mai multe doamne - asa cum s-a intamplat in celelalte guverne - mi-as dori ca dupa ziua de luni sa nu existe o competitie si un sentiment negativ intre organizatiile judetene care vor propune anumiti candidati", a declarat Gabriela Firea, citata de Agerpres.

Vicepresedintele PSD a adaugat ca programul de guvernare va ramane, "in esenta", acelasi: "Programul de guvernare ramane, in esenta, acelasi, in special in punctele sale sociale si economice, care au fost atat de apreciate pana acum. Se mai adauga, de asemenea, cateva principii care vor fi preluate si cateva programe nationale, de catre noul executiv si, de asemenea, am primit promisiunea ca vor fi preluate cateva programe si pentru Capitala Romaniei si vor fi tratate cu celeritate pentru ca asa este normal, chiar daca pana acum, Capitala, din nefericire, a fost o Cenusareasa."



















2275 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Pe șleau spus (Luni, 22 ianuarie 2018, 8:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Același GUVERN AL HOTIEI NATIONALE, reprezentant al gruparii de crima organizata pusa pe jaf si distrugere numita CIUMA ROSIE = PSD (PCR) + ALDE (USL) + UDMR.
  • +4 (4 voturi)    
    De ce nu inca..... (Luni, 22 ianuarie 2018, 8:31)

    gigiN [utilizator]

    ...vreo 5-6 ministere in plus ? Nu mai aveti cui sa dati niste...ciolane ??
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Luni, 22 ianuarie 2018, 8:46)

    liviu_ [utilizator]

    ce ne doare pe noi de ce vrea poporu
    noi am iesit prin vot...
    nu conteaza ca Iohannis a castigat cu vreo 2 milioane mai mutle voturi, ca avem cele mai mari proteste de la revolutie si ca oamenii care v-au votat isi mai pot schimba parerea,,,, nu! noi avem un program ce trebuie respectat.... mai ales partea cu distrugerea justitiei ca intram dracu la puscarie...
    in ce tara traim?! un hot din banu public primeste cat un hot de rand, pai ce e asta domne?! furtu din banu public trebuie as fie legal
  • +5 (5 voturi)    
    Statul roman ramane un depozit pentru slugi (Luni, 22 ianuarie 2018, 9:00)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    si familiile lor de incompetenti.

    De oamenii buni captivi in munca la stat imi pare sincer rau.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu mai citati Romania TV (Luni, 22 ianuarie 2018, 9:18)

    catalinmz [utilizator]

    Va rog, nu mai credibilizati acest post toxic. Cei care merg acolo sa fie constienti ca merg intr-un loc de care se delimiteaza toata lumea
  • +3 (3 voturi)    
    specific PSD (Luni, 22 ianuarie 2018, 9:41)

    mos ion roata [utilizator]

    guvern mereu proaspat. Dupa improspatarea cu VVD cand urmeaza alta?
  • +5 (5 voturi)    
    Da, cu borfasi! (Luni, 22 ianuarie 2018, 9:43)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Mi-e scarba!
  • +6 (6 voturi)    
    Cam mult (Luni, 22 ianuarie 2018, 9:56)

    vlad.pe [utilizator]

    Nu inteleg de ce o promovați pe aceasta doamna, din ultimele 20 de știri, 4 sunt cu doamna Firea Pandele.
  • +7 (7 voturi)    
    Of of, mai mai (Luni, 22 ianuarie 2018, 10:28)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Domane, ce buna activista de Partid Comunist ar fi fost madam Firea. Ce verva, cit aplomb, ce limbaj de lemn lustruit! Cita convingere in a face negrul alb!
    Dar daca Pastorel spunea ca "Garda merge inainte, prin Partidul Comunist", spun si eu, uitindu-ma la Firea, la Olguta, la Viorica Vasilica, la Cati Andronescu "Ana Pauker merge inainte, prin Partidul PSD". Atita doar ca fustele din stofa gri de activista au fost inlocuite de esarfele Hermes, margelele Chanel. Coafurile insa au ramas
  • +2 (2 voturi)    
    degeaba! (Luni, 22 ianuarie 2018, 10:47)

    mike_the_hunter [utilizator]

    De pomana...va performa la fel de prost,chiar daca se improspateaza 100%.
    Tot mediocritatile si semidoctii din PSD vor conduce, slugile de casa ale lui Dragnea.

    O propunere pentru noul guvern:
    1. curs intensiv de limba romana : vorbit/citit/scris nivel clasa 1-4
    2. pentru avansati :curs intensiv de limba romana : vorbit/citit/scris clasa 5-8
    3. curs initiere limba engleza pentru cei care trec de nivelul 1-2.
    Mai mult nu se poate!
    • +1 (1 vot)    
      glumesti ? (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:41)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      De unde atatia semidocti ? analfabeti 100%. Semidoct tot presupune o bruma de cunoastere. Sau macar o oarecare familiarizare cu niste termeni, concepte,... .
      Duamna Firea deja e trompeta partidului, se tot baga in fata visandu se prezidentiabila. Probabil are n vedere extinderea solutiei de la Primarie - infiintarea unor firme de casa la nivel national pentru servicii de curatenie , taiat frunza la caini si multe multe concerte cu mici si bere si glume sa fie bine la popor.
  • 0 (0 voturi)    
    noul guvern (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:49)

    Dizidentul [utilizator]

    doamna Firea propune.
    Noul guvern ca si celelalte doua are sa fie la fel de
    ineficient;
    -Romania are circa 470 de parlamentari la 20.milioane
    -Romania are 25-26 ministere la tot la 20 de milioane.
    Comparatie:
    -Germania are 84-85 de milioane locuitori
    -Parlamentari 709 pentru 84 milioane locuitori.
    -Numarul de ministere sint 15 la 84 milioane locuitori
    Pentru cine vrea sa socoteasca concluziile vor fi
    elocvente.