Mesajul lui Dacian Ciolos de 1 iunie: Vreau sa pun baze solide pentru performanta in educatie, sanse egale pentru toti copiii si acces la servicii medicale de calitate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 12:05 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Facebook.com
Premierul Dacian Ciolos afirma, intr-un mesaj transmis de 1 Iunie, ca societatea are un rol hotarator in formarea generatiilor de maine, precizand ca vrea sa puna baze solide pentru cateva aspecte esentiale, intre care se numara sansele egale pentru toti copiii indiferent de mediul din care provin, performanta in educatie si acces la servicii medicale de calitate, informeaza Guvernul, intr-un comunicat.

Mesajul integral transmis de Dacian Ciolos de 1 iunie:


"Ii sarbatorim astazi, in prima zi de vara, pe toti copiii din Romania si din intreaga lume. Doar prin ei putem spera la un viitor mai bun. Pe langa dragostea si confortul de neinlocuit al familiei, societatea are si ea un un rol hotarator in formarea generatiilor de maine: asadar, noi avem datoria sa le oferim un prezent mai bun.

De aceea, prin masurile sustinute de guvernul pe care-l conduc, vreau sa pun baze solide pentru cateva aspecte esentiale, precum: performanta in educatie, sanse egale pentru toti copiii indiferent de mediul din care provin si acces la servicii medicale de calitate.

Vreau ca Romania sa devina o tara in care a creste un copil sa insemne pentru parinti preocuparea de a-l ajuta sa-si gaseasca drumul cel mai potrivit in viata si de a-i pune in valoare aptitudinile, si nu sa insemne grija pentru ziua de maine, cum, din nefericire, se intampla pentru unii dintre parinti."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1846 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:14)

    [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      Bravo (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:35)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui

      Asa e corect si asa se ajunge la rezultate nu la dependenti politici.
    • +3 (5 voturi)    
      vise.... (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:54)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui

      sindicatele nu stiu decat una si buna: indexari, de ce iau medicii mai mult, pb din invatamant sunt datorate salariilor mici si punct. Ca ;e-a crescut in 2015 cu 26 % e irelevant, calitatea si rezultatele nu trebuie sa fie si el crescute! In opinia lor sa zicem mersi si pt ce dezastru e acum...ca se sacrifica pt noi, bietii profesori!
      In "ritmul" asta garantat nici daca le-ar dubla si duce de la media de 400-500 euro (ca atat au acum) la 800-1000 euro net si nu se va cunoaste nimic in plus, vor incepe sa invoce alte pb, gen atitudinea copiilor, parintilor, dotarea proasta, samd...

      Cum sa introduca competitia intre profesori, pai va dati seama ce dezastru ar fi pt sindicate?
    • +1 (3 voturi)    
      plata la perfomante este discutabila aici (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:15)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui

      Aveti dreptate cu performantele, dar care sa fie indicatorii?->
      ->De exemplu, ce te faci cu profesorii care predau la tara in catune in care copiii nu sunt motivati si au parinti care i tin la stransul recoltei in loc sa se duca la scoala? Acolo daca ai macar un singur copil pe an pe care l convingi sa invete tabla inmultirii si sa se duca mai departe, interesat fiind de o materie, deja este o munca titanica.
      Aveti perfecta dreptate cu performantele, insa este foarte dificil de evaluat in functie de context. Nu este imposibil, dar la ce legiuitori avem, ma indoiesc sincer ca reusesc sa adapteze performantele inregistrate la context, pentru ca adaptarea contextului este imposibila.
      In primul rand profesorii sunt muritori de foame. aceasta parte trebuie rezolvata si dupa aceea vorbim de plata la performante ca in "vanzari". Pe de alta parte lipsa performantelor ar trebui penalizata in functie de rapoartele de zona ale inspectorilor de zona, care, la randul lor, sa nu fie alesi politic ca acum...Este dificil, foarte dificil.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:39)

        [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:52)

        [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

        • +1 (1 vot)    
          aveti dreptate, trebuie vazut un feedback (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:28)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui

          Insa ma indoiesc ca ai nostri conducatori stiu sa creeze o baza de evaluare adaptata la realitate. Romania nu este chiar Suedia unde este suficient doar sa vrei sa inveti, aici sunt copii care nici nu stiu de ce ar trebui sa invete si pe care parintii nu i ajuta nici macar dandu-le timpul necesar sa o faca:(.
          Ma tem ca vor face un talmes balmes mai mare decat cel de pana acum si ne vom trezi cu elevii de la tara care invata in scoli dotate numai cu personal suplinitor.
          Ia un profesor de la o scoala generala cu rezultate stralucite si muta l la tara, intr o zona defavorizata; s-ar putea sa ai surpriza ca are rezultate maui slabe decat suplinitorii din zona, desi profesorul este bun, dar obisnuit cu o altfel de copii. performanta este relativa cand vorbesti de scoli, desi efortul depus este identic. Pana la urma, nimeni n are de gand sa si rupa gatul muncind undeva unde sansele lipsesc...
    • 0 (0 voturi)    
      Dl Ciolos (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:57)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui

      Toata stima dar asta e problema in Romania...se tot pun baze, fiecare ministru vine si pune bazele pentru ceva insa nici unul nu vine si continua acea constructie.

      De la revolutie se tot pun baze insa nu se construieste nimic...
  • +3 (3 voturi)    
    am dubii mari (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:23)

    mi_po [utilizator]

    pai pana cand punctul central in invatamant este profesorul, copilul nu va avea decat sa se adapteze la cerintele acestuia. Cand copii vor putea sa gandeasca liber, cand se va dori sa se cunoasta aptitudinile acestuia, cand programa de invatamant se va adapta la aptitudini si nu la note, atunci vom avea o sansa.
    Deocamdata inraim copii sa ia note mari sa faca fata la examene si la concurenta, sa isi faca temele, fara prea multa gandire si ratiune. Trebuie sa digere ce i se da.
    A se vedea sistemul finlandez care este nr 1 in lume si care se adapteaza dupa copil! va mai curge multa apa pe Dunare, nea Ciolos pana cand dorinta va deveni fapta!
    • 0 (0 voturi)    
      punctul central in invatamant, conform LEN a fost (Miercuri, 1 iunie 2016, 22:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      a fost elevul. Prin ciopartirea elgii cu ordonante de ponta s-a ajuns ca punctul central in invatamant sa redevina profesorul.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule Ciolos, (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:56)

    muvis [utilizator]

    Gasiti, va rog, un Vlad Voiculescu si pentru invatamant. Dar grabiti-va, ca nu mai apucam si noi sa vedem cum e sa invete copilul cu placere ce-i trebuie ca sa devina un... om.
  • 0 (0 voturi)    
    Utopia, bat-o vina !!!! (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:16)

    Miky113 [utilizator]

    Sanse egale la saracie !!!
    Cel mai bine se poate imparti 0, nu exista dubii asupra rezuiltatului: cat, restul, trunchiere, rotunjire, ...
    Sansele la oras =sat ?!!!.Miram-as .
    Egalitatea e o relatie de comparatie , nu un adevar absolut !

    Unde mai pui ca din cauza inexistentei unui sistem inteligent de irigatii la nivel national,
    la sat ajungi sa cumperi totul;
    si uite asa ajungi sa depasesti cu mult sansele de la oras !
    Intr-o luna si jumate, ai ocazia sa-ti bagi capul in nisip , ca sa egalezi sansele.

    Lucrati la cauza , nu la efect !!!
    Te pomeni ca Dacian vrea sa se produca efectul inaintea cauzel !?.
    Fa schimb de copii, sa mai reduci pe ici pe colo decalaju !

    Canalul Siret-Baragan, pe cand ???????????