Alina Gorghiu critica SRI si pe premierul Ciolos: Nu mi se pare normal sa aud de la televiziune ca anumite cartele prepay au fost folosite in comiterea de acte teroriste

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 28 martie 2016, 20:31 Actualitate | Politic


Alina Gorghiu
Foto: Hotnews
Copresedintele PNL Alina Gorghiu a declarat, luni, ca nu i se pare normal sa afle de la o televiziune ca anumite cartele prepay din Romania au fost utilizate in comiterea de acte teroriste, precizand ca informatia e 'vitala' in modificarea legislatiei privind securitatea nationala, scrie Agerpres.

'E nevoie in mod clar de o dezbatere foarte serioasa in societatea romaneasca, dar mai ales in Parlamentul Romaniei pentru ca nu mi se pare normal sa aflu de la o televiziune in urma unui interviu cu un ministru sau un prim ministru, nu mi se pare firesc sa aflu acolo ca anumite cartele prepay din Romania au fost folosite de diverse persoane in comiterea unor acte teroriste. Cum nu gasesc firesc ca SRI sa raspunda punctual unei televiziuni in acelasi sens. Normalul si firescul il vad asa: vine o informare catre tot Parlamentul Romaniei cu privire la situatia cumpararii acestor cartele si folosirii lor in acte teroriste, ca inteleg ca s-au folosit in Siria, in Irak, ca nu se stie daca s-au folosit in Belgia sau in alte tari. Important este sa avem aceasta evaluare si sa decida toti parlamentarii in cunostinta de cauza', a scris Gorghiu pe Facebook.

Ea a pledat pentru realizarea unui proiect care sa asigure nevoia de securitate a Romaniei, dar, in acelasi timp, sa protejeze drepturile si libertatile cetatenilor.

'In acest moment, informatia e vitala in modificarea legislatiei care tine de securitatea nationala. In Parlament nu exista un proiect legislativ in acest moment care sa puna in concordanta nevoia de securitate cu decizia Curtii Constitutionale si cu respectarea dreptului la viata privata, dreptului la corespondenta privata, drepturilor si libertatilor cetatenilor in general. Niciodata PNL nu o sa voteze impotriva unui proiect care aliniaza dezideratul de respectare a drepturilor si libertatilor cetatenilor din Romania cu o decizie constitutionala si cu nevoia de securitate in Romania. Cred ca in loc sa avem discutii care cum, institutiile separat, disparat, e bine sa ne adunam in Parlament, sa generam un proiect pe care sa-l ajustam la toate aceste rigori despre care am vorbit', a adaugat liderul PNL.

Premierul Dacian Ciolos a afirmat, duminica, necesitatea unui control mai bun al vanzarii cartelelor prepay, adaugand ca in perioada urmatoare ministrul Justitiei si cel al Internelor vor aduce in atentia Executivului ''aceste elemente''.

'Ei se plang (autoritatile responsabile - n.r.)... stiti discutia veche apropo de cartelele prepay. De exemplu, inteleg ca Romania e una dintre putinele tari din Uniunea Europeana care vinde inca cartele prepay fara un control de identitate. Inteleg chiar ca au fost folosite in ultima perioada cartele prepay din Romania in pregatirea unor atentate in alta parte, in Uniunea Europeana, tocmai pentru ca exista aceasta flexibilitate in Romania', a spus Ciolos la Pro TV.
 
SRI a confirmat declaratiile lui Ciolos precizand luni ca in mai multe zone de conflict sunt folosite cartele prepay romanesti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4380 vizualizari

  • +38 (48 voturi)    
    Esti atat de irelevanta, cucoana, (Luni, 28 martie 2016, 20:34)

    emil bobu [utilizator]

    incat ti-ai lasat sustinatorii afara in ploaie, cand tu i-ai chemat la miting.

    Doi ipocriti, tu si cu Blaga.
    • +2 (12 voturi)    
      Unde pune Banciu accentul ?! (Luni, 28 martie 2016, 22:57)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Mai bine sa se ocupe de criza demografica, alaturi de alde doamne distinse ale parklametului injectat cu botox si pensii speciale.
      Mai e unele care nu le dorea capul ca nu vine ciclul, si acuma dau lectii: de parca toata lumea are chenzina de parlamentar.
      Pana la urma cine ramane fidel cratitzei ?!
  • +14 (44 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 28 martie 2016, 20:46)

    ipolitic [utilizator]

    ce are "libertatile si drepturile" mele cu o cartela pre-pay
    cumparata cu cartea de identitate. Eu nu am cumparat niciodata o cartela pre-pay, fiindca am abonament, de cand exista telefonie mobila. Dar daca ajung vreodata sa cumpar, prezentarea unui CI imi va limita drepturile? Numai banditii au nevoie sa-si acopere urmele.
    • 0 (18 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 martie 2016, 22:23)

      [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      • +4 (4 voturi)    
        pentru ca nu poti cu o paine sa faci un atentat (Marţi, 29 martie 2016, 8:16)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui

        deahh...

        pentru ca nu poti cu o paine sa faci un atentat !

        In schimb sunt cartele prepay in Romania care pot fi folosite in roaming din Siria / Irak pentru a instrumenta atentate in Belgia / Franta !!!

        In plus, sunt cartele SIM de Romania care pot fi folosite cu aplicatie Android care iti permite 3000 minute internationale pe mobil si NELIMITAT fix !!!
        Asta direct din Siria / Irak !!! poti vorbi cu toata U.E. / SUA cu o cartela SIM de Romania si o app Android !

        EU ZIC CA SPUNE MULTE !!!

        Si ca riscurile sunt enorme si la asemenea oferta comerciala (foarte buna) NU EXISTA nici cea mai mica protectie - cine RASPUNDE pentru atentatele executate / comandate prin acele SIM !!?!?!?!

        Deschideti ochii si vedeti ca vor sa se ascunda exact cei care fac ilegalitati / atrocitati !
        • +1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 martie 2016, 13:36)

          [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      • +5 (7 voturi)    
        ... e buna :) (Marţi, 29 martie 2016, 10:20)

        valy_74 [utilizator] i-a raspuns lui

        Cea mai tare comparatie paine vs. cartela prepay. Cine poate decide daca un bun e folosit pt. terorism? Dupa logica asta as putea intra in avion cu un lansator de rachete. De ce sa nu am libertatea asta? In viata nu poti sa le ai pe toate. E demonstrat in practica faptul ca teroristii coordoneaza si folosesc cartele prepay in atacuri. Si d-na Gorghiu abereaza similar cu votul in 2 tururi, dupa ce ea a sustinut si votat legea, acu o da intoarsa. Si mai arunca vina pe un guvern cu care nu are nici un interes sa se lupte. sau nu vad eu bine..
        In plus suntem printre ultimele tari europene cu access necontrolat la prepay.
        Toate evenimentele recente din Europa se bazeaza pe lipsa de fermitate a politicienilor si institutiilor, evident speculata de 'niste creaturi'. De ce sa nu continuam asa. Ca e bine, nu?
        • 0 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 martie 2016, 12:42)

          [anonim] i-a raspuns lui valy_74

      • +2 (4 voturi)    
        as adauga ca NU poti sa creezi o casuta email (Marţi, 29 martie 2016, 11:49)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui

        as adauga ca NU poti sa creezi o casuta email la YAHOO fara sa introduci un numar de telefon si care o sa fie si validat !

        la GOOGLE este optional momentan, la creearea contului de email, dar in viitor o sa fie obligatoriu.

        Si asta pentru ca si alte canale de comunicatii trebuie sa identifice persoanele, pentru a ADUCE in fata Justitiei pe cei care fac ilegalitati !

        Nu are nimic de a face cu libertatile tale ci cu dreptul la viata si Justitie a celorlalti si chiar a celui care face ilegalitatile (are dreptul sa fie prins si dreptul de a fi judecat, eventual condamnat !)
        • +2 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 martie 2016, 12:44)

          [anonim] i-a raspuns lui Ed___

    • +4 (22 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 martie 2016, 22:29)

      [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      • -2 (4 voturi)    
        mie nu mi se pare clar (Marţi, 29 martie 2016, 12:26)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui

        si comparatiil de genul obloane vs paine vs cartele sunt niste aberatii. Discutia de fata este despre cartele... poate pe viitor se va discuta si sa cumparam benzina pe CI... care-i problema? pot umbla cu CIul lipit in geamul masinii... ma supun legilor si nu am nicio problema... dar in Romania unde e normal sa ceri legitimatia politistului si eventual tu sa refuzi sa ii arati actele... sau sa refuzi legitimarea intr-un mijloc de transport in comun cand te prinde fara bilet, e deranjant sa te legitimezi...
    • 0 (20 voturi)    
      Mi se pare absolut normal sa poti cumpara... (Luni, 28 martie 2016, 22:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      cartele numai dupa ce te legitimezi. Cand iti faci abonament dai buletinul. Este acelasi lucru. Mai mult, am fost victima unei excrocherii cu cecuri false pe care iar hotii, chipurile cumparatori "cu acte in regula", m-au contactat cu cartele preplatite. Cand i-a cautat politia, i-ai de unde nu-i.
      • -2 (10 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 martie 2016, 7:26)

        [anonim] i-a raspuns lui cartofil

  • +21 (33 voturi)    
    ! (Luni, 28 martie 2016, 20:51)

    Natasa [utilizator]

    Cand seful unui partid istoric e tantica asta, cand candidatul cu cele mai mari sanse la primaria Bucurestiului e o toapa, cand presedintele tarii urmareste cu interes doar urmatoarele destinatii de vacanta, realizam in ce groapa fara fund suntem! In tara asta conduc niste ontani si oprea, legea o fac niste analfabeti obraznici care sfideaza pe oricine le sta in cale! Astia ar trebui bagati cu totii la puscarie si neam de neamul lor sa nu mai aiba acces la vreo functie publica!
    • +1 (11 voturi)    
      ce gandire simplista ai (Luni, 28 martie 2016, 21:22)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      mi-e mai frica de tine decat de politicieni.

      da, e greu sa gasesti cativa corecti sau care sa-ti inspire incredere. dar oameni ca tine care spun ca toti trebuie inchisi din oficiu sunt mult mai rai ca niste politiceni care ne fura banii.
      • +2 (2 voturi)    
        eu ii inteleg frustrarea (Marţi, 29 martie 2016, 12:29)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        si o impartasesc in mare parte. Problema e ca trebuie sa realizam de ce ne conduc niste ontani si niste oprea?! Pt ca e si vina noastra... Cand vom incepe sa cautam vina in interior si apoi in exterior vom fac un pas mare inainte.
  • +18 (24 voturi)    
    Stefania= o marca de mustar expirata (Luni, 28 martie 2016, 20:54)

    Plagarus [utilizator]

    Multispecializata asta are pareri despre orice si despre nimic cu adevarat calificat !
    Lucrativa doar pe considerente politice,fatuca din Tecuci se vrea primadona scenei romanesti
    De la boabele de mustar a sarit energic : Ştefania - MEC Media SRL - a primit din partea Camerei de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti un premiu pentru „cea mai bună microintreprindere din domeniul producere, transport şi distribuţie a energiei electrice "!!
    Harnica Stefania Kilowatta a dobândit şi o casă nou-nouţă. Mai exact, o superbă vilă construită de Agenţia Naţională pentru Locuinţe (ANL) în zona de nord a Capitalei. Nu-i mare lucru, să ştiţi.
    Cartierul rezidenţial din Sectorul 1 al Bucureştiului are puţin peste 3,5 hectare, se învecinează doar cu Romexpo, se numeşte “Ansamblul Parcului”.
    Bonus a încercat să legifereze si o hoție de 60 de milioane euro, din bugetul statului prin trecerea Registrului Comerțului în subordinea lui Mișu Vlasov
    • +9 (11 voturi)    
      O nulitate (Luni, 28 martie 2016, 23:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Doctorita facuta la facultatile copy-paste cu pile de la Vlasov, o impostoare si o carierista de necontestat. Doar Firea ce poat fi mai penibila decit aceasta copresedinta a unui partid plin de mafioti
      • +3 (7 voturi)    
        sau penibile in duet (Marţi, 29 martie 2016, 0:31)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        atunci sunt de un Ridicol-Horror
  • +24 (26 voturi)    
    da de unde (Luni, 28 martie 2016, 20:59)

    mavis [anonim]

    da de unde voia sa afle, nu are nicio functie, doar face parte dintr-un partid privat, asa cum sunt toate partidele
    • -2 (6 voturi)    
      Partid privat? (Luni, 28 martie 2016, 23:47)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      O exista asa ceva? N din PNL inseamna tocmai national, ce parerea ai?
  • -2 (8 voturi)    
    Liberalii anti-libertate (Luni, 28 martie 2016, 21:02)

    cato [utilizator]

    Crezusem pentru o secunda ca Alina Ghorghiu, presedintele liberalilor, este pentru libertate. Teapa!
    Problema unei 'liberale' este cum sa limiteze libertatea, nu sa o apere.
    Inca o data: teroristii au cumparat cartele cu buletine false. Nu foloseste la nimic sa obligi cumparatorul sa isi dea numele - la nimic democratic, adica. Ca, altfel, este foarte util pentru SRI, noua Securitate, sa spioneze tot ce misca in Romania.
  • +3 (5 voturi)    
    Vai de capul tau (Luni, 28 martie 2016, 21:02)

    mitg [utilizator]

    Dar tu cine mai esti, sa fii tu informata?
    Esti unde esti pana la urmatoarele alegeri.
  • 0 (10 voturi)    
    O mare minciuna - teroristii pre-platiti (Luni, 28 martie 2016, 21:11)

    Heruvim [utilizator]

    De ce ar folosi cineva o cartela pre-pay?

    Evident pentru a nu fi facuta legatura intre persoana cu nume prenume, serie de buletin si ce discuta persoana pe acea cartela pre-pay.

    De ce vrea SRI "cu buletinul"?

    Pentru ca munca DNA-ului se rezuma in ultima vreme la a face rezumate din convorbiri telefonice inregistrate de SRI. Ce e aia ancheta? Nu e nevoie - avem dovada. Fara buletin la pre-pay, coruptul nu poate fi adus in instanta - ba mai mult isi da pantalonii jos si le arata fundul la DNA.

    De ce folosesc pre-pay teroristii?

    Din aceleasi motive.

    Daca se cere buletin la pre-pay?

    Teroristii vor gasi alte metode.

    Dar coruptii, nu vor gasi si ei alte metode?

    Ba daa, dar numai de acum incolo. De exemplu daca acum un an este o convorbire care poate incrimina pe cineva - acea convorbire este pastrata in baza de date a operatorului (si a SRI-ului). Daca vine coruptu cu buletinul sa isi inregistreze cartela, hatz pupaza! Si la bulau.

    Cine mai foloseste cartele pre-platite?

    Evident cineva care are ceva de ascuns autoritatilor. Sau tinerii care nu au bani sa plateasca abonament. Sau bunica de la tara care tine telefonul doar ca sa o sune nepotii.

    Pana la urma, cred ca majoritatea celor care comenteaza au abonament. Nu faptul ca ni se ia ceva per-se deranjeaza. Ci faptul ca NI SE IA o LIBERTATE in numele SIGURANTEI.

    Si dupa cum bine stiti: cine renunta la libertate pentru siguranta va sfarsi si fara libertate si fara siguranta.

    Deoarece odata controlul obtinut la cartele (si WIFI) vor vrea si mai mult. Din ce in ce mai mult. Pana intra la tine in casa si iti pun camera de luat vederi - pentru siguranta ta evident - sa nu te calce hotii.

    Diferenta intre comunistii de ieri si astia de azi este ca cei de ieri considerau individul obligat sa isi cedeze proprietatile statului care le administra la comun.

    Cei de azi considera individul o proprietate a statului. Si evident, ca orice proprietate trebuie verificata si aparata. Nu?
  • +3 (7 voturi)    
    Alina (Luni, 28 martie 2016, 21:30)

    fanegr1ja [utilizator]

    Ea critica orice atat timp cat tinta este guvernul. De PSD nu se atinge. Ceea ce nu-si da ea seama este imaginea de ansamblu ce se realizeaza in urma acestor "iesiri" publice. Nu pot spune ca o avantajeaza. Asa cum nu o avantajeaza asocierea cu Blaga si obiceiul de al scoate de la naftalina pe seniorul liberal la orice comunicare mai serioasa. E de ras ca in 2016 sa ai nevoie de serviciile unui nanogenar pentru a avea o legatura cu propriul electorat.
    PNL este un partid mort la fel cum sunt majoritatea.
  • 0 (2 voturi)    
    Bau ! (Luni, 28 martie 2016, 21:33)

    KabaL [utilizator]

    Tara lu Papura Voda, omu integru, sa v-ajunga boala noastra, noi sa ne-mbracam in negru ! Ackk !!!
  • -1 (5 voturi)    
    De ce asa, si nu altminteri? (Luni, 28 martie 2016, 21:38)

    benicio [utilizator]

    Nu pot sa inteleg de ce, in loc sa sprijine guvernul Ciolos si sa-i garanteze continuitatea in caz de castigare a alegerilor, aceasta organizatie hibrid dintre PNL si PDL alege sa loveasca in guvernul Ciolos cu orice ocazie. In cel mai pur stil fesenistic, antenistic, cu care ne-a obisnuit si fostul presedinte. In afara de un blat cu PSD, nu pot sa vad alta explicatie. Din pacate, vom fi pusi iarasi, dupa 26 de ani de la revolutie, in situatia de a vota cu partidul unic. Pentru ca asta avem acum pe scena politica, un partid unic, o Medusa hidoasa.
  • +6 (8 voturi)    
    dar ce vrei tu tanti ? (Luni, 28 martie 2016, 22:51)

    rov [utilizator]

    sa fii anuntata prima...pai prima la tine cine sa mai fie ?!?!
  • +5 (9 voturi)    
    Asta, gorghiu isi da cu parerea la orice, (Luni, 28 martie 2016, 23:16)

    ddutz [utilizator]

    aproape mereu pe langa.
    PNL-ul chiar nu-si da seama cat pierde pe mana matracucai?
    Chiar e pacat, ca au oameni, slava domnului, si buni si rai.
    Sa aleaga dintre ei, e mai bun unul rau, dacat o matracuca.
  • 0 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 martie 2016, 23:45)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    Hai sa-i spunem ca-i naiva !!! (Marţi, 29 martie 2016, 10:32)

    andreesanu [utilizator]

    Raportul SRI se da la Presedinte ,la Parlament ,la Prim ministru conform regulamentului si nicidecum la partide .Daca esti "NAIVA " sa nu-i spunem alfel nu-l inteleg pe Dl Johanis de ce te-a mai pus mare scula pe bascula !!
  • -1 (3 voturi)    
    nedumerire (Marţi, 29 martie 2016, 12:03)

    ucunaucu [utilizator]

    Va rog explicati-mi si mie care libertate este ingradita daca imi cumpar o cartele pre pay cu buletinul ? La abonamente se cere si buletin, si talon de pensie sau card, unii cer si contractul de casa. Acu io pricep ca daca am abonament vai e libertatea mea ce ingradita e. Nu?
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 martie 2016, 12:50)

      [anonim] i-a raspuns lui ucunaucu

    • -2 (2 voturi)    
      nu e niciunA (Marţi, 29 martie 2016, 13:50)

      Gicu2 [utilizator] i-a raspuns lui ucunaucu

      ...exista doar niste disperati care au impresia ca le citeste cineva emailurile cu amanunte picante sau le asculta cineva convrbirile cu matusa de la Dolhasca...ca li se ating libertatile individuale si alte de astea. De parca chiar i-ar asculta cineva.
      In schimb, cand e vreun atentat urla ca descreieratii ca de ce nu sunt prinsi teroristii.... si posteaza si raspund cu elucubratii, fara sa se opreasca din aiureli.

      e logic sa se cunoasca cui apartine o cartela, sau in cel mai rau caz sa i se poata lua urma. nu e atentat la nimic. asa cum la abonament te identifica, ar trebui sa fie si la cartela.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 martie 2016, 14:25)

        [anonim] i-a raspuns lui Gicu2

  • 0 (0 voturi)    
    ma scuzati... (Marţi, 29 martie 2016, 14:17)

    dan.d [utilizator]

    da' cine e doamna asta? si mai ales, cine se crede?