​Articol actualizat

Gabriel Oprea a demisionat din Guvern, premierul interimar Sorin Cimpeanu preia si ministerul de Interne si delega atributiile catre Ilie Botos

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2015, 13:42 Actualitate | Politic


Gabriel Oprea
Foto: Agerpres
UPDATE 4: Cimpeanu a delegat atributiile de ministru al Internelor catre secretarul de stat Ilie Botos

UPDATE 3: Presedintele Klaus Iohannis a semnat decretul, iar in locul lui Oprea a fost numit interimar Sorin Cimpeanu, la rindul sau premier interimar - surse politice. Un comunicat al Cotroceniului a confirmat informatia.

UPDATE 2 Demisia lui Oprea este datata 6 noiembrie, adica ziua de vineri, atunci cand Oprea a anuntat ca si-a delegat atributiile. Pana la aceasta ora, nimic nu a fost publicat in Monitorul Oficial.

UPDATE Numele lui Oprea a fost scos deja de pe pagina de internet a Guvernului.


Gabriel Oprea a demisionat luni din functia de ministru de Interne, pierzand automat si functia de vicepremier. Demisia a ajuns la Senat luni, in conditiile in care Oprea este si senator si la Senat se afla o motiune simpla impotriva sa, depusa de liberali. Oprea participase saptamana trecuta la o sedinta de Guvern dupa demisia premierului Victor Ponta, dar a anuntat ulterior ca a fost ultima sedinta la care ia parte.

El anuntase ca si-a delegat atributiile secretarului de stat Ilie Botos.

"Am luat si noi act, din partea Guvernului, de aceasta demisie adresata premierului interimar, demisia din functia de viceprim-ministru pentru securitate nationala si din cea de ministru de Interne si delegarea atributiilor domnului secretar de stat Ilie Botos. Demisia este din 6 noiembrie si are rezolutia favorabila a premierului interimar", a afirmat luni vicepresedintele Senatului Ioan Chelaru, citat de Agerpres.

El a explicat ca, din motive formale, este posibil ca demisia "sa nu fi aparut in Monitorul Oficial, iar presedintele sa nu fi emis decretul respectiv".

"E o chestiune care tine de formalism si cred ca astazi Administratia Prezidentiala va emite si decretul respectiv", a spus Chelaru.

Gabriel Oprea a fost una dintre tintele politice majore ale zecilor de mii de protestatari care au iesit in pietele din marile orase. El a fost protagonistul a doua scandaluri uriase in ultimele luni: moartea politistului Bogdan Gigina, aflat in coloana sa, si scandalul de plagiat in lucrarea sa de doctorat si ale unor doctoranzi de-ai sai.

Demisia trebuie sa fie semnata de presedintele Klaus Iohannis si publicata in Monitorul Oficial. 

Oprea era asteptat luni la "Ora Guvernului" in plenul Camerei Deputatilor pentru a raspunde pe tema respectarea Codului rutier si utilizarea Politiei Rutiere la insotirea demnitarilor, tema propusa de liberali ca urmare a accidentului tragic in care a murit Bogdan Gigina.


Citeste mai multe despre   
















24075 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Hm.... (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:46)

    aladdin [utilizator]

    Acum a ramas si la propriu fara coloana.
    • +16 (16 voturi)    
      deh (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:10)

      barbone [anonim] i-a raspuns lui aladdin

      i-o fi zis si lui cineva...iesi mbah si stai low profile.
      am parerea ca nu scapa totusi, si i se va trage de la coloanele alea.
      • +7 (7 voturi)    
        Demisia ca Scapare (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:55)

        George [anonim] i-a raspuns lui barbone

        Si Ponta si Oprea au scapat de perioada intrebarilor post Colectv.Ponta a inteles sau a fost sfatuit sa demisioneze urgent.Scopul a fost sa se salveze ca imagine si sa se disocieze de tragedia de la Colectiv.Sa pastreze sanse sa revina.Si el si Oprea au scapat de intrebari si de expunerea la media.De aceia Oprea a delegat MAI.Amandoi stau ascunsi si se protejaza de intrebari incomode.Banicioiu ,incoltit de intrebari a replicat : eu sunt demisionar si fac ce pot pana vine altul sa-i predau. Banicioiu stie ca e terminat politic din cauza asocierii cu Colectiv.EL e leapsa lui Ponta.Ponta a demisionat pe 4 Nov.Colectiv s-a intamplat pe 30 Oct.In perioada 31-1-2-3 s-a estimat ce se va intampla in sensul ca numarul deceselor va fi enorm si impactul national si international asemeni si Ponta a demisionat strategic - si tupeist a zis ca el" nu ma bat cu oamenii " ca motivatie a demisiei. In ce sens urma Ponta sa se bata cu oamenii nu s-a precizat si ar trebui intrebat.PNL a gestionat prost faza si bucurosi ca au scapat de Ponta si Oprea au uitat sa le ceara responsabilitatea printr-o comisie parlamentara de ancheta care nu putea fi refuzata de PSD.Oprea vazand totusi ca demisia lui Ponta si a guvernului nu il scapa de responsabilitatea efectiva ca titular al mandatului la MAI a hotarat se demisioneze si el separat ca sa evite sa fie invinuit de ceva cand se va cerceta reactia autoritatilor,fiecare minister responsabil in parte la tragedia Colectiv.
        • +3 (3 voturi)    
          Well .. acum este randul la consiliul de onoare (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:20)

          Mitica Palarierul [anonim] i-a raspuns lui George

          Well .. acum este randul la consiliul de onoare, pe care domnu' Oprea nu o are.

          Capul de acuzatie - LASITATE - pentru ca a parasit un camarad cazut, care a decedat.

          Acesta pe timp de pace, cand singura presiune o avea probabil in basica, fiind grabit sa se usureze in toaleta de acasa.

          A dat mai multa importanta izmenelor - sa le pastreze curate, decat vietii unui camarad cazut.

          La Stalingrad au murit soldatii, iar in Parlament stau toti ka ka tzi - cu stele !

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
          • +2 (2 voturi)    
            Ma scuzati, (Luni, 9 noiembrie 2015, 17:09)

            aniod [utilizator] i-a raspuns lui Mitica Palarierul

            am impresia ca ati uitat al doilea "i" dupa tzi.
    • +11 (13 voturi)    
      sa primeasca interdictie de a parasi (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Romania, sa raspunda in fata legii cu privire la cele 1500 de "misiuni " !
      • +14 (14 voturi)    
        sa deconteze cele 1500 misiuni (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:20)

        Ord [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        in primul rand. Ca asa i se da 1 an cu suspendare pentru abuz de putere, dar sa-l puna efectiv la plata celor peste 1500 de plimbari.
      • +2 (2 voturi)    
        Din contra (Luni, 9 noiembrie 2015, 17:15)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Sa nu-i ia "la bani marunti", si la potlogariile mari.
        Sunt cu siguranta. Omul este foarte bogat.
      • +1 (1 vot)    
        Dimpotriva (Luni, 9 noiembrie 2015, 19:11)

        redmc [anonim] i-a raspuns lui un domn

        Lasa-l dom'le sa plece sa se ascunda, ce vrei sa stea 4 ani in procese dupa care sa ia 2 ani cu suspendare si sa continue sa dezvolte reteaua asta de mafioti care racoleaza prin spaga si santaj?
  • +14 (16 voturi)    
    ....... (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:49)

    Jean Phoutaille Marais [anonim]

    Tot invartindu-te!
  • +24 (24 voturi)    
    sa fie primit! (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:49)

    holx [utilizator]

    sa fie primit, next: Ciorbea. Hai, ca se poate!
    • +8 (8 voturi)    
      sunt importanti, dar... (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:36)

      fg [anonim] i-a raspuns lui holx

      Cum crezi ca s-a vandut ani de-a randul(probabil se mai vinde) un vapor de marfa de contrabanda pe saptamana, in Dragonul Rosu, la 10 km de centrul Bucurestiului ? Fara ajutorul a nume mari de prin SRI, vama, ANAF, port si politicieni e imposibil. Afacerea e in picioare de zeci de ani. Cand o sa vedem afacerile astea care secatuiesc statul ca se opresc atunci inseamna ca procurorii, au reusit ceva. Deocamdata sunt dati cativa politicieni deoparte, dar in locul lor sunt pusi oamenii promovati tot de ei. "Afacerile" merg in continuare.
    • +4 (4 voturi)    
      sa fie primit (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:41)

      nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui holx

      ma cam tem ca asta chiar va fi greu de urnit, dar se poate!
  • +15 (15 voturi)    
    Mare om (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:49)

    Malone_M [utilizator]

    Cum ar zice cineva, "a demisionat demn".
    Stiti care e asemanarea dintre anotimpul Toamna si izmenele domnului general proaspat demisionar? Ambele ne duc cu gandul la culoarea maro.
  • +6 (6 voturi)    
    premierul Oprea? (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:50)

    Florin [anonim]

    Gabriel Oprea si-a dat demisia din functia de ministru de interne dupa demisia premierului Oprea? Cred ca e o greseala.
  • +9 (9 voturi)    
    .. (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:50)

    ak33 [utilizator]

    Ti-a luat ceva timp
    • +5 (5 voturi)    
      Timp (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:05)

      Lukis [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      O demisie nedemna venita cu 5 zile prea tarziu.
  • +9 (11 voturi)    
    si acum puscarieeee :) (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:54)

    si acum puscarieeee :) [anonim]

    si acum puscarieeee :)
  • +12 (12 voturi)    
    "Premierului Oprea" (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:55)

    LoBa [utilizator]

    N-a fost premier niciodata. Si nici nu va fi ...
  • +3 (3 voturi)    
    cititi cu mare atentie (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:55)

    fit [utilizator]

    Nu strica sa ne gandim bine ce zice omul asta : http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/24+Minute/Fostul+presedinte+Traian+Basescu+invitatul+lui+Claudiu+Pandaru+l
  • +9 (9 voturi)    
    Bine, bine, dar... (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:57)

    Cosmin [anonim]

    cine e Gabriel Oprea?
    • +4 (4 voturi)    
      vel (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

      paharnicul lui cozma, bezna huilei.
  • +11 (11 voturi)    
    Să fie ca la piedone (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:59)

    Captain Obvious [utilizator]

    Să urmeze dna-ul
  • +13 (13 voturi)    
    Are pe constiinta un suflet (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Al politistului mort ce il insotea pe dl general iesit de la crisma. Si desigur, onoarea lui patat de un plagiat.
    • +6 (6 voturi)    
      Legea care reduce numarul de parlamentari la 300 (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:05)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Legea care reduce numarul de parlamentari la 300 a ajuns in Parlament!! Asta este primul pas clar care trebuie facut! Strada trebuie sa insiste neaparat pentru acest PRIM pas! Efectele vor fi uluitoare!
    • +9 (9 voturi)    
      Da (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:07)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Poate vezi ca zice Basescu si de asta ca a plecat demn...
  • +14 (14 voturi)    
    mult s-a scremut (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:02)

    Metusala [utilizator]

    pana a iesit din guvern
    • +5 (5 voturi)    
      asta patesc constipatii. (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:26)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      mai bine mai tarziu.....
    • +1 (1 vot)    
      n-avea (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      coloana oficiala sa-i asigure iesirea fara sa mai stea la semafor.
  • +9 (9 voturi)    
    "Saracu" izmenar a ramas fara girofar. (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:07)

    quietguy58 [utilizator]

    "Saracu" izmenar a ramas fara girofar.
  • +9 (9 voturi)    
    sa i se retraga si titlurile (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:11)

    nooybn [anonim]

    sa fie verificate dosarele in baza carora a fost facut general si profesor.
    oare mai exista pe lumea asta altul care sa fi ajuns profesor la un an dupa ce si-a terminat (plagiat) doctoratul?
    • +1 (1 vot)    
      si dupa (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui nooybn

      ce i se retrag toate "onorurile" sa dea inapoi toti banii incasati ca urmare a beneficierii pana acum a acestora.
      idem si in cazul tontului.
  • +7 (7 voturi)    
    de fapt (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:11)

    iz man [anonim]

    Oprea si-a delegtat demisia secretarului Ilie Botosh
  • +9 (9 voturi)    
    Asteptam cu drag... (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:14)

    dandra [utilizator]

    ...numele lui pe lista penitenciarului Jilava.
  • +4 (4 voturi)    
    Izmenare, eu zic sa nu riști. Fugi din țara! (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:14)

    Alui [anonim]

    Te cam paște închisoarea. Toți cei pe care ii șantajai pana acum o sa dispară si ei de pe scena politica, așa ca n-o sa te protejeze nimeni.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu e nici o problema (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:20)

    math_2 [utilizator]

    Rezerva de cadre (izmene) a acestui partid este fantastica. Ontanu, Nicolicea, Ilie Nastase, Nea Puiu ... acum si o multime de actori.
    Vine iarna, interesu' national si izmenele vor trece pe primul plan. UNPR va infrange din nou, pe aceleasi liste comune.
  • +7 (7 voturi)    
    Jeneralul a abandonat " Interesul National "? (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:22)

    Plagarus [utilizator]

    Ramanem fara nici un echilibru patriotic ?
    Marmitele goale si cazarmamentul de izbeliste, fara " doctorul "Gaby ?
  • +6 (6 voturi)    
    Yes ! (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:24)

    Cami2012 [utilizator]

    Acum du-te singurel la DNA , nu aștepta să te cheme sau să vină mascații, deși nu aș rata pentru nimic în lume faza , dacă te-ar ridica mascații de acasă ! Hai, DNA, nu mai țineți omul că e nerăbdător ! Hai, cu interesul ăla la beci !
  • +6 (6 voturi)    
    JALE MARE (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:38)

    nesuferitu [utilizator]

    sper din tot sufletul sa fie ultima stire ''politica'' despre acest specimen, dar sper sa fie nenumarate cele datorate cercetarii tuturor nelegiuirilor facute. haideti sa incercam sa fim optimisti: inca un pas mic dar necesar! ASTA-I INTERESUL NATIONAL
  • +2 (2 voturi)    
    HUO !!! (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:02)

    Ionescu [anonim]

    In sfarsit un act de barbatie a acestui jalnic sergent cu doftorat.Du-te BA si inscriete in partidul DRACULUI .Doar acolo mai este loc pentru tine!!!!
  • +1 (1 vot)    
    DOM GENERAL, UN "DOREL" AL GUVERNULUI ROMANIEI ! (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:39)

    Susufler0 [utilizator]

    Ei, nu putea Oprea sa demisioneze "din prima" ? Ponta si guvernul PSD ar mai fi fost si acum la Palatul Victoria de plin drept, Voiculescu nu si-ar fi facut sperante desarte privitor la sediile televiziunilor lui, Botos n-ar mai fi primit drept de semnatura in locul sefului sau, drept pe care acum trebuie sa-l transfere noului titular, iar Primul Ministru Interimar ar fi avut timp sa numeasca un interimar la interne, dintre ceilalti colegi ai sai din guvern, astfel incat sa nu fie acum in situatia ingrata ca in calitate de Prim Ministru,sa poata sa-i traseze sarcini Viceprim Ministrului pt securitate nationala iar acesta din urma, la randul sau, sa poata sa-l roage pe Ministrul Educatiei si Invatamantului Sorin Campeanu sa-i tina "pe sest" locul la sedinta CSAT, pt ca pe el l-a taiat o cufureala de zile mari !
  • +2 (2 voturi)    
    intr-un final (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:46)

    dezinteresu [anonim]

    a facut si Oprea ceva, singurul lucru din toata activitatea sa, in apararea interesului national: si-a dat demisia
  • +1 (1 vot)    
    Demisionat sau nu, cum ramane cu .... (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:34)

    K Terinca [anonim]

    .... parnaia ?
  • 0 (0 voturi)    
    Dosarul penal (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:44)

    CititorulComentator [utilizator]

    Asteptam dosarul si puscaria, cu volumele de arta literara aferente.