Ludovic Orban anunta ca PNL va depune, cel mai probabil in luna mai, motiunea de cenzura impotriva guvernului: As prefera sa dam noi jos Guvernul Ponta, sa nu o faca DNA inainte

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2015, 18:29 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: HotNews.ro
Prim-vicepresedintele PNL Ludovic Orban a declarat, sambata, la Sinaia, ca "cel mai probabil" motiunea de cenzura impotriva Guvernului Ponta va fi depusa in luna mai, acesta punctand ca ar prefera ca Guvernul sa pice in urma unei motiuni, nu ca urmare a actiunilor DNA, informeaza Agerpres.

"Cred ca cel mai probabil in luna mai. Acum depinde cum evolueaza lucrurile. Am si spus ca as prefera sa depunem noi motiunea de cenzura sa dam jos Guvernul Ponta, sa nu o faca DNA inainte, desi tare mi-e teama ca Victor Ponta, daca a scapat pana acum, nu cred ca mai are cale de scapare', a spus Orban, raspunzand unei intrebari cu privire la termenul stabilit pentru depunerea motiunii de cenzura.

Intrebat daca arestarea preventiva a primarului Sectorului 5, Marian Vanghelie, afecteaza in vreun fel negocierile privind organizarea unei majoritati parlamentare, Ludovic Orban a negat, aratand ca cei care au parasit PSD si UNPR vor vota impotriva Guvernului Ponta "la orice motiune de cenzura, indiferent daca Vanghelie este in arest preventiv sau daca e in stare de libertate".

"Nu are absolut niciun fel de legatura. Eu ii cunosc pe parlamentarii care au plecat din PSD sau din UNPR. Ei nu au plecat neaparat ca il iubeau pe Marian Vanghelie sau pe Mircea Geoana, ei au plecat pentru ca nu mai sunt de acord ca Victor Ponta sa ramana premier si vor vota impotriva Guvernului Ponta la orice motiune de cenzura, indiferent daca Vanghelie este in arest preventiv sau daca e in stare de libertate. De altfel, ati vazut foarte clar ca noi nu am avut niciun fel de angajament politic si niciun fel de protocol politic in negocierile pe care le-am avut. Dimpotriva, am abordat fiecare parlamentar independent pentru a ne asigura de sprijinul lor in eventualitatea depunerii motiunii de cenzura', a comentat Orban.

In context, prim-vicepresedintele PNL a declarat ca nu este o surpriza cercetarea penala a primarului Sectorului 5, pentru ca despre ilegalitatile comise in perioada de cand acesta este primar "au curs rauri de cerneala".

"Este treaba procurorilor sa instrumenteze acest caz si sa faca rechizitoriul. Despre Marian Vanghelie au curs rauri de cerneala privind ilegalitatile de la Primaria Sectorului 5 in cei 15 ani de cand e primar PSD, asa ca pentru mine nu este o surpriza aceasta cercetare", a afirmat Ludovic Orban.

Acesta a participat, sambata, la Sinaia, la evenimentul "Scoala de pregatire politica 'Politici liberale in sprijinul familiilor din Romania'".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1888 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Ludovic Orban? Asta e un lucru bun facut? (Sâmbătă, 14 martie 2015, 18:39)

    EdwardEugene [utilizator]

    Omult asta a fost ministru Transporturilor timp de doi ani pe timpul lui Tariceanu, n-a facut niciun km de autostrada dar in schimb sute de contracte. E un alcoolic, l-am vazut cu ochii mei in centrul Bucurestiului la o masa cu niste indivizi cu fata de interlopi. Era cazut in scaun de unde isi dadea cu parerea ca un ultimul alcoolist din Romania. E utlimul politician pe care l-as vota in tara asta. Iohannis il pastreaza pentru ca e bun de mers la Antena 3 si Romania TV pentru a pactiza cu cei doi moguli securisti, Voiculescu si Ghita....
  • +6 (6 voturi)    
    Bai cenaclistule (Sâmbătă, 14 martie 2015, 18:40)

    raudegura [anonim]

    Nu cred ca aveti sansa asta !
  • +9 (13 voturi)    
    Nu lui ponta (Sâmbătă, 14 martie 2015, 19:02)

    rov [utilizator]

    dar de 3 ori NU lui orban, tariceanu, antonescu, fenechiu samd...
  • +10 (12 voturi)    
    Pf (Sâmbătă, 14 martie 2015, 19:14)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar ce tot atata graba? Mai bine depuneti motiune peste 64 de ani!
  • +9 (9 voturi)    
    Care „noi”? (Sâmbătă, 14 martie 2015, 19:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Noi haita portocalie care a jejuit tara? Noi Fenechiu? Noi Tariceanu? Noi Vosganian? Sunteti la fel de corupti, caci orice partid nu e decit o haita de mafioti pusa pe furat.
  • +7 (7 voturi)    
    ciocul mic ludovic bacsy (Sâmbătă, 14 martie 2015, 19:51)

    tepes [utilizator]

    Menestrel de prost gust,cam in aceasta categorie sinteti donle Orban.Duneavoastra n-ati avea voie nici sa deschideti gura daramite sa mai vorbesti.Stai jossi si-.scrie toate manariile care le-ai facut cind era-i ministrul transporturilor.Asadar nu da lectii ca nu ai dreptul.
  • +2 (4 voturi)    
    Aici sunt de acord (Sâmbătă, 14 martie 2015, 21:46)

    fdaniel [utilizator]

    Sunt de acord cu ideea astapentru ca astfel DNA ar avea mai mult timp la dispozitie sa se ocupe si de PNL, PDL, etc...
  • 0 (0 voturi)    
    Si daca (Duminică, 15 martie 2015, 3:03)

    vasile-roaita [utilizator]

    schimbati guvernul ce se va intimpla? Schimbati palaria Mariei, pentru a voi PeNaListii sinteti la fel ca pesedistii. Adica vorba romanului. Scapam de dracu dar dam peste tac-su.
  • 0 (0 voturi)    
    in mai? (Duminică, 15 martie 2015, 8:44)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    care mai? 2016?

    Luni trebuie dat jos daca nu il demite pe Valcov.

    V-a luat fata Basescu si PMP
    Base , cere demiterea si argumenteaza la unison cu ambasada Olandei.
    Este decorat de presedintele Moldovei.
    Muresan, europarlamentar PMP, cere corectarea informatiilor despre Romania din introducerea interviului lui Iohannis intr-un ziar din Polonia.
    Ziarul corecteaza .
    Iohannis nu reactioneaza.
    Ma gandesc ca a-l face pe Basescu pro-rus era o informatie pe surse de la cancelaria prezidentiala... daca nu a miscat ...
  • 0 (0 voturi)    
    ludovic orban (Duminică, 15 martie 2015, 11:21)

    ponta [anonim]

    si Vanghelion a zis ca,o sa-l dea jos pe POntanache si uite unde a ajuns.....mai bine taci...............TRANSALPINA:))))))))))))
  • +1 (1 vot)    
    LASATI (Duminică, 15 martie 2015, 13:04)

    rutger [utilizator]

    DNA-ul sa LUCREZE !! Asa o sa primenim clasa politica securisto-nomenclaturista de rang II ce ne abureste de 25 ani ! Pacat de mortii din decembrie 89 si de la mineriadele urmatoare ! Niste parnaiasi de 2 lei !!
  • 0 (0 voturi)    
    6 luni fara nici un folos !!! (Duminică, 15 martie 2015, 15:10)

    andreesanu [utilizator]

    Slaba nadejde cu voi PNL sa dati jos bagabondul !
    Traindo sperando ,murindo cacando ,PNL sperante desarte.
    De 25 de ani o filfiiti,i-ati bagat in corzi pe PNTCD ,v-ati aliat cu uciga-l toaca ,v-ati prostituat ca sa guvernati,ne-ati inselat asteptarile mereu,n-aveti vina ,n-aveti singe in instalatie ,de multe ori sunteti un mare fissssssssssssss.
    Vreau sa vad minunea ,vreau sa va vad ce sunteti in stare !!!.