Victor Ponta pe Facebook: Cel mai important proiect al Guvernului in anul 2015 este Codul Fiscal, la care Darius Valcov a avut si va continua sa aiba un rol determinant!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:09 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Facebook
Premierul Victor Ponta afirma, intr-o postare pe Facebook, ca "cel mai important proiect al Guvernului in anul 2015 este Codul Fiscal (la care Darius Valcov a avut si va continua sa aiba un rol determinant!). Vreau sa asigur pe toata lumea ca acest proiect merge mai departe, cu orice pret si in orice conjunctura politica!"

Primul ministru adauga ca "Dezvoltarea economica a tarii este direct legata de adoptarea si implementarea acestui nou Cod - posibila datorita muncii oamenilor din aceasta tara si rezultatelor guvernarii din 2012-2015!"

Directia Nationala Anticoruptie a inceput urmarirea penala impotriva ministrului Finantelor, Darius Valcov, pentru savarsirea infractiunii de trafic de influenta, el fiind suspectat ca ar fi primit spaga pentru a favoriza un om de afaceri. Conform materialului probator administrat in cauza a rezultat ca Darius Valcov a primit intre 2010-2013, perioada in care ocupa functia de primar al municipiului Slatina, suma de aproximativ 2 milioane de euro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5515 vizualizari

  • +40 (44 voturi)    
    Au Facebook la Jilava? (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:05)

    Florin Micro [anonim]

    Sau la Poarta Alba? Victore poartă și tu cămăși în dungi verticale sa te obișnuiești.
    • +34 (38 voturi)    
      probabil vrea reducerea pedepsei (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:39)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Florin Micro

      daca scrii o carte poti scapa de 1/3 din pedeapsa. dar daca scrii un cod fiscal? primesti % cu care reduci impozitele?... :)
  • +38 (42 voturi)    
    "va continua sa aiba un rol determinant"!! (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:13)

    lili [anonim]

    Din puscarie!!
    Succes DNA, succes Codruta!!
    • -5 (25 voturi)    
      pai, (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:22)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui lili

      si cu antepronuntarea ce ne facem, dom. jurist?
      • +22 (24 voturi)    
        AIurea (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:47)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        Ce antepronuntare? Simplu fapt ca e membrul unui partid de mafioti si intr-un guvern condus de un plagiator, sunt dovezi clare ca e fie partas la jaf, fie hot.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Duminică, 15 martie 2015, 13:29)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        lili anonim e un comentator pe un site. adica are voie sa se antepronunte cat vrea, cum vrea, cand vrea si in ce fel vrea. nu el/ea da condamnarea. aia o da justitia.

        si dintre mirifica justitie a guvernarii nastase care a invetat conceptul coruptiei fara corupti si cea din ultimii ani, tind sa dau dreptate celei de acum. chiar daca uneori pare ca sufla in iaurt.
      • +1 (1 vot)    
        Cantecul lebedei de Gorj ! (Duminică, 15 martie 2015, 16:32)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        Nu salva lumea " cinstitilor", Viorele, e prea mare pentru tine! Mai bine salveaza-te pe tine!
  • +34 (38 voturi)    
    abureli (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:16)

    danut lupascu [utilizator]

    un cod fiscal facut pt birocrari si asistatii sociali, taxati la sange munca si pe cei care produc cat si pe cei din servicii, nu are rost sa dezvolt subiectul un cod fiscal bolsevic
  • +28 (32 voturi)    
    Chiar daca vor fi (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:19)

    mopsu [anonim]

    arestati amandoi ?
  • +35 (39 voturi)    
    Moralitatea imoralitatii (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    Si daca ar lua premiul Nobel pentru economie, Darius Vilcov tot nu avea voie sa fure, nici inainte, nici in timpul, nici dupa mandatul ministerial.

    O constanta a culturii uslamiste este permanenta cautare de argumente in favoarea furatului si a coruptiei. Virtutile mafiotilor justifica si depasesc chipurile incalcarea moralitatii. Asta incearca mereu sa promoveze mafia: moralitatea sublima a imoralitatii.
  • +32 (36 voturi)    
    Buni camarazi (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hotii intre ei sunt solidari. Asa l-a invata mentorul lui, puscariasul Nastase.
  • +33 (35 voturi)    
    Cel mai cinstit guvern, va mai amintiti? (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:32)

    Ricochet [utilizator]

    Evident, cine altcineva decat un infractor ar putea sa reformeze Codul Fiscal?
  • +24 (28 voturi)    
    Cenzura (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:40)

    RaduK [utilizator]

    Am avut curiozitatea sa ma uit la anuntul de pe facebook si nu m-am oprit aici, am citit si comentariile de la anunt. Nu am mai vazut din vremea tovarasului atatea elogii si ridicari in slavi! Curios, am intrebat in comentarii daca sunt platite sau sunt obligatii statutare ale membrilor PSD. Mi s-a sters comentariul aproape la fel de repede pe cat a aparut! Concluzia? Plagiatul face casa buna cu cenzura!
  • +17 (21 voturi)    
    tizule, compatimesc (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:41)

    victor L [utilizator]

    alaturi de tine.
    Nu stim sa ne apreciem uaminii valorosi :P
    Sau DNA-ul este impotriva celui mai valoros proiect al celui mai cinstit guvern?
    Grea dilema, plagiatorule!
  • +16 (20 voturi)    
    curat determinant (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:55)

    amycus [utilizator]

    cred ca mai determinant rol va avea darius in caderea guvernului ponta.
  • +7 (11 voturi)    
    Congresul PSD se amână. (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:56)

    vali47 [utilizator]

    Ponta a început să-și reducă la tăcere adversarii.Când va termina cu adversarii ,se va ține și Congresul PSD.Cu cine va fi președinte PSD?Ponta,nu a spus destul de clar Iliescu.Și Ghiță se lăuda(ca prostu)că-l dă afară pe Iliescu.Cine-i prost și cine-i Ghiță?Știți de ce este Ghiță supărat pe americani?
  • +13 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 14 martie 2015, 13:21)

    [anonim]

  • +12 (14 voturi)    
    opere (Sâmbătă, 14 martie 2015, 13:24)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Nu-i nici-o problema daca scrie, numai sa nu-l plagieze pe Gigi
  • +10 (14 voturi)    
    Ai auzit Darius? (Sâmbătă, 14 martie 2015, 13:26)

    vali47 [utilizator]

    Să-ți ții gura că Victor se bazează pe tine!Noi nu ne mai bazăm pe tine.Pe Victor mai demult.
  • +11 (13 voturi)    
    are dreptate (Sâmbătă, 14 martie 2015, 13:34)

    chiuariu [utilizator]

    ajunsi la puscarie, politicienii devin activi si creativi. doar au ajuns in mediul lor nativ, printre egalii lor in manarii.
  • +4 (14 voturi)    
    imaginati-va un mars (Sâmbătă, 14 martie 2015, 13:38)

    Snitzelvienez [utilizator]

    cum a fost cel pt rosia montana.. cred ca li s-ar face pielea gaina.. dar romanul ciupitor sta la tv si sparge seminte
    • +6 (8 voturi)    
      Proteste au fost in fiecare saptamana (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:50)

      ADobos [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Proteste au fost in fiecare saptamana, dar nu vor televiziunile sa le arate. De exemplu, aici https://youtu.be/6TOK6_3_Q4E au protestat 7.000 de oameni, iar aici, pe ploaie, peste 3.000 https://youtu.be/IqIKVrK9D44
      • 0 (0 voturi)    
        protest (Marţi, 17 martie 2015, 9:37)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ADobos

        E ala de la 20 000 in sus ..altfel te iau in ras astia
  • +8 (12 voturi)    
    Viorele estii ULTIMUL "cinstit "inca liber ? (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:05)

    Plagarus [utilizator]

    Bre (nu fa) Viorele lasa-l pe Sova, sa-si continue marile proiecte, in cortul de la Comarnic via Jilava !
    Tu asteapta-l la Gherla ca acolo ajunge spaga de la Rovinari - Turceni.
  • +7 (11 voturi)    
    CSM , nu te sesizezi ca mie imi suna a santaj! (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:07)

    deval [utilizator]

    Pare ca incearca sa faca DNA responsabil de eventuala ratare a adoptarii "scrisorii catre Mos Craciun" care e proiectul de cod fiscal ...."Macanicul" Codului Fiscal -zice plagiatorul functiei de prim-ministru- altfel un infractor infect si el , pus in functie in speranta ca va fi sarit de DNA de la acuzatiile de care stia Fa,ince de la momentul numirii....Fa, eu zic sa mai pui ceva peste aia 200 de lei !!
  • +8 (10 voturi)    
    Bine ca Johannis tace... (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:08)

    Cataleya [utilizator]

    ..se pare ca-l doare exact in dos de ceea ce se intampla in Romania. Ministrii si parlamentarii corupti, urmariti penal sau chiar condamnati definitiv pt coruptie continua sa faca legi, sa le propuna si sa le voteze in Parlament.
    Hai Johannis, fa-te ca nu vezi. Baga gunoiul sub pres ca sa ai timp si liniste pt vizite. Pana si gazeta aia poloneza si-a batut joc de Johannis numindu-l presedinte peste o "harababura pro-rusa". iar Johannis a tacut ca un peste.
    Asa cum a tacut si in legatura cu Borbely asa va tacea si in legatura cu inca un ministru cercetat penal pt mita dar care continua sa se ocupe nestingherit de finantele statului.
    • -1 (1 vot)    
      Mai frate! (Duminică, 15 martie 2015, 9:31)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      nu pricepi ca tacerea lui Iohannis inseamna relatie institutionala? Foarte bine face! Cand Basescu se dadea la tov. Prim, sareati toti in sus ca se amesteca puterile din stat. Acum nu se mai amesteca. Ce nu va convine?
  • +10 (12 voturi)    
    proiect cod fiscal (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:13)

    fluturel [utilizator]

    Domnule Ponta,
    Codul fiscal 2015 este cel mai prost proiect.
    Un primar de la Slatina a ajuns ministrul finantelor din Romania.Ce nenorocire pentru aceasta tara.
    Ce stie un primar de la Slatina?

    Stiti ce raspuns mi-a dat domnul Valcov cand l-am intrebat ce ar face el daca ar avea doar un venit de 15000 de lei /an la o microintreprindere si ar trebui sa plateasca taxa de 1530 lei/trim.?
    Sa-mi angajez rudele pe societate.Asta a fost raspunsul MINISTRULUI DE FINANTE AL ROMANIEI acuzat de DNA de trafic de influienta.
    Si d-nul Ponta,o alta nenorocire pentru aceasta tara.
    MINISTRUL FINANTELOR SA-SI DEA DEMISIA, la fel si Ponta.Ce rusine!
  • +7 (11 voturi)    
    Cel mai important (Sâmbătă, 14 martie 2015, 16:06)

    ipolitic [utilizator]

    proiect al Guvernului în anul 2015: scapă cine poate
  • 0 (2 voturi)    
    Eroism fiscal (Sâmbătă, 14 martie 2015, 16:28)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Din vorbele papagalului asta intelegi ca Valcov este amenintat de islamisti si de alte forte oculte pentru munca eroica la codul fiscal, nu ca este acuzat de a fi unul din miile de jnapani care nenorocesc tara. Acuzat de a-si fi bagat in buzunar 2 milioane de coco? Nicio problema, sa-i dea inainte cu codul fiscal.

    In alta ordine de idei, Valcov asta e un corupt cu fata de copil. La marea majoritate a confratilor sai li se citeste hotia pe fata, asta insa ai fi putut sa juri ca e cinstit. Singurul indiciu care-l dadea de gol e ca era ministru PSD-ist.
  • +5 (7 voturi)    
    Valcov ramane sa faca un CF mai permisiv hotilor? (Sâmbătă, 14 martie 2015, 16:31)

    neagoe [utilizator]

    Dar daca pentru Valcov doar s-a pus in miscare urmarirea penala si trebuie sa isi dea demisa, de ce DRAGNEA mai sta in functie? El este parca deja trimis in judecata...

    O reforma doar pentru prostit electoratul si papagalii din PSD.
  • +3 (5 voturi)    
    Valcov a primit sarcina de la Ponta (Sâmbătă, 14 martie 2015, 19:14)

    coco04 [utilizator]

    sa falimenteze IMM-urile si si astfel sa largeasca electoratul PSD.Caci odata terminati,micii intreprinzatori vor "intelege"mai bine mesajul PSD.
  • +1 (3 voturi)    
    nesimtitii (Sâmbătă, 14 martie 2015, 20:09)

    tepes [utilizator]

    Daca s-ar implementa acest cod fiscal unde artizanul principal este VilcovRomania ar progresa enorm, insa opozitia sa inflamat-instantaneu,cum dar nu-i posibil asa ceva,guvernul trebuie sa plece.Apoi vom venii noi pe o raza de-soare ,cu proicte micro si macro sa le dam romanilor lapte si miere.Dar stati va rog,parca i-am mai vazut pe acesti indivizi undeva,sa se fi metamorfozat in asa hal de nu-i mai cunosti?posibil,traim doar in Romania,am uitat.
  • +1 (1 vot)    
    Daca un spagar..... (Duminică, 15 martie 2015, 9:28)

    8736 [utilizator]

    .....face noul cod fiscal, de ce nu incercati si cu niste borfasi sa faca noul cod penal ? Cred ca suntem unici pe lumea asta !
  • +1 (1 vot)    
    Mincinos.... (Duminică, 15 martie 2015, 12:13)

    Gladiatorul [utilizator]

    ....ca mincinos, dar nesimtit pana la cer mongoloidul asta, care nu a inteles ca nu a facut NIMIC BUN pentru palmasii din tara asta in toata perioada de care vorbeste acest farseur ce se crede PM (2012-2015). Cand iesim ca Timisoara se pregateste?