Klaus Iohannis: Alegerile din Moldova arata ca majoritatea electoratului doreste o continuare accelerata a parcursului european al tarii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 decembrie 2014, 15:27 Actualitate | Politic


Presedintele ales Klaus Iohannis afirma, intr-un comunicat de presa, ca rezultatul alegerilor din Republica Moldova "este limpede: electoratul isi doreste un guvern reformist, decis sa continue efortul de modernizare in sens european a Republicii Moldova".

In opinia sa, rezultatul alegerilor indica faptul ca "majoritatea cetatenilor Republicii Moldova isi doreste o continuare accelerata a parcursului european al tarii lor".

Iata mai jos mesajul lui Klaus Iohannis:

"De-a lungul intregii zile de ieri si in cursul zilei de astazi, am urmarit desfasurarea alegerilor generale din Republica Moldova si numaratoarea voturilor.  Impreuna cu toti romanii,  am fost si eu alaturi de cetatenii Republicii Moldova in acest moment crucial pentru tarile noastre si pentru  intreaga regiune.

Am mai multe motive de satisfactie. Intai de toate, m-am bucurat sa vad ca alegerile s-au desfasurat in liniste si cu respectarea deplina a standardelor democratice in materie. In acest sens, felicit Guvernul de la Chisinau pentru felul exemplar in care a organizat acest scrutin.

Cel mai important motiv de satisfactie provine insa din rezultatele care se prefigureaza. Ele confirma anticiparea noastra despre faptul ca  majoritatea cetatenilor Republicii Moldova isi doreste o continuare accelerata a parcursului european al tarii lor.

Din punctul meu de vedere, rezultatul alegerilor este limpede: electoratul isi doreste un guvern reformist, decis sa continue efortul de modernizare in sens european a Republicii Moldova. Cresterea economica,  reforma justitiei si lupta impotriva coruptiei,  protectia familiei si a celor dezavantajati, integrarea deplina in viata publica a minoritatilor nationale, cresterea calitatii invatamantului si  independenta energetica, iata doar cateva din punctele esentiale care trebuie sa treaca de pe agenda cetateanului pe lista de prioritati a noului Guvern.

Adresez felicitarile mele Partidului Liberal-Democrat din Moldova, partenerul nostru in marea familie a popularilor europeni. Felicit, de asemenea,  Partidul Liberal pentru succes. Ma adresez, in fine, Partidului Democrat din Moldova cu acelasi mesaj de felicitare si solidaritate. Acestor partide le  revine raspunderea de a continua, intr-un ritm inca mai dinamic, drumul Republicii Moldova catre Europa unita".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3970 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    Despeapta-te romane. din somnul cel de.... (Luni, 1 decembrie 2014, 17:04)

    hotnewsfil [utilizator]

    Va reusi un neamt sa trezeasca douazecidemilioane de romani din 'somnul cel de moarte' (moarte indusa de barbarii lui tirani!!)
    Daca da, romanii nauci de-atata somn multisecular, vor exclama inmarmuriti : 'al dracului neamt', asa cum spun de cate ori cand vad un neamt ce face si cum face.
    Primul patriot trezit din somnul cel de moarte, se va repezi buimac sa isi traga pe el niste nadragi peticiti si fara nasturi, o tunica beacra de o maneca, opincile uscate de nepurtare, isi va smulge violent flinta ruginita din cui si va dea fuga pe ulita satului, intr-un nor de praf, in pas militaresc, cantand de sa-si sparga cosul pietpului : 'sa trecem Carpatii, ne trebue Ardealu'...'.
    • 0 (0 voturi)    
      Mda (Luni, 1 decembrie 2014, 18:17)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Poate adormiti mai sunt de alde votantii lui vvp si psd. Noi ceilalti, ne-am trezit de mult.
    • 0 (0 voturi)    
      ma depaseste (Luni, 1 decembrie 2014, 18:45)

      Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Ce vrei sa spui de fapt?
    • +1 (1 vot)    
      Omul providenţial... (Marţi, 2 decembrie 2014, 1:06)

      Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      D-le Hotnewsfil !... Iohannis nu este neamţ ci român de etnie germană strămoşească (~800 de ani)... Cred că exagerezi cu batjocura la sărăcia românilor şi "trezirea" lor din subdezvoltare şi conservatorism.

      Nu prea există OM PROVIDENŢIAL, schimbările se fac istoric, de către întreaga naţiune. D-l Iohannis va trebui să lucreze CU MATERIALUL "CLIENTULUI", aşa că va trebui să ne punem pe treabă cu toţii. Nu mă interesează etnia şefului dacă îşi face datoria în folosul tuturor.

      "Oricât de greu ar fi, oricât de mult timp ar lua şi mai ales oricâte sacrificii ar cere, vom întări în societatea românească ceea ce este de aşezat, cu viziune, cu calm şi răbdare: legea, încrederea în instituţii, valorile democratice, tradiţiile, toleranţa şi respectul pentru muncă şi carte." (Klaus Iohannis)

      De 1 Decembrie 2014, "La Mulţi Ani, Românie!"
      • +2 (2 voturi)    
        "Seriozitatea" unora dintre noi! (Marţi, 2 decembrie 2014, 7:33)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

        Intr-o forma pamfletara, am redat tocmai acest sens cuprins in textul dvs. :
        'Nu prea există OM PROVIDENŢIAL, schimbările se fac istoric, de către întreaga naţiune. D-l Iohannis va trebui să lucreze CU MATERIALUL "CLIENTULUI", aşa că va trebui să ne punem pe treabă cu toţii. Nu mă interesează etnia şefului dacă îşi face datoria în folosul tuturor'.

        Am o stima, chiar admiratie deosebita pentru calitatile de 'Made in Germany' ale poporului german.
        Poate sunt un pic subiectiv : nevasta mea este 50% nemtoaica, eu am trait multi ani printre nemti, in Brasov. si cateva luni in Germania. Ii cunosc foarte bine pe nemti. Sunt si eu de parerea fundamentala (convingerea) exprimata de Klaus : 90% transpiratie, 10% inspiratie.
        Multi dintre noi, romanii, functionam 'pe inversul' acestui crez nemtesc : nu ne sunt dragi metoda, ordinea, disciplina, solidaritatea, voluntariatul, treaba facuta bine, pana la capat. Poate le preluam de la Klaus si le adaugam calitatilor poporului roman, sa devenim patrioti 'in fapte'.
        Si eu sunt printre cei care subliniaza unele trasaturi comune regelui Mihai si lui Klaus Werner Johannis : amandoi de origine germana, nascuti in Romania, integrati perfect in randul romanilor - un roman. (stramosii lui - sasii au venit in Romania in urma cu 900 de ani.
        Ceausescu a comis crima de a nu-i respecta pe nemti, i-a vandut 'la bucata', a lipsit poporul roman de un exceptional model de viata, in toate privintele, ne-a rapit invatatorii 'Made in Germany'. Ceausescu era un "patriot", in acceptiunea pe care o au inca multi dintre noi, nescosi in lume.
        • +2 (2 voturi)    
          Patrioţi în fapte... (Marţi, 2 decembrie 2014, 14:57)

          Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

          D-le Hotnewsfil, vă mulţumesc pentru răspuns, gândim la fel şi împărtăşesc în totalitate opiniile dumneavoastră. Nu cred că sunteţi subiectiv şi am ACELEAŞI REGRETE legate de exodul saşilor...

          De asemenea, apreciez stilul pamfletar, l-am înţeles dar am vrut să dau un mic brânci posibilei dezbateri.

          Fibra naţională este acum profund alterată, la nivel de mase. Metehnele istorice dar şi etatismul şi contraselecţia valorilor, iată, au degenerat în fărădelegi cronice la toate nivelurile şi la manifestarea multiplicată a "omului nou", a activiştilor leneşi, inculţi, nesimţiţi, duplicitari, lacomi, corupţi, imorali şi amorali până la crimă...

          În împrejurări schimbate, diversitatea internă, însă, chiar potenţială, salvează orice sistem de la extincţie. Sperăm ca "sămânţa alogenă", percepută deja de o treime din ţară ca fiind "DIN ALT FILM", să aducă prin noi înşine schimbarea dorită. Lupta va fi nesfârşită dar sensul de mişcare va fi mai sănătos pentru milioane de oameni.

          Despre noul preşedinte îmi vine să zic: "prea mic pentru un război atât de mare"... Nu cerem luna de pe cer dar din poziţia lui ar putea să aducă măcar un gram de MAI BINE, ajutându-ne să devenim patrioti în fapte.

          Vă doresc TOATE cele bune şi "La Mulţi Ani!".
          • +1 (1 vot)    
            Va multumesc! (Marţi, 2 decembrie 2014, 16:44)

            hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

            In comentarii anterioare, eu l-am numit pe Werner 'boboc', admis cu nota 9 in universitatea 'Presedintia', pentru lucrarea : 'Promisiuni (perspective) privind...'.
            Pe Traian Basescu l-am numit absolvent, cu nota 7, al acestei universitati, lucrarea lui de absolvire fiind intitulata : 'Rezultate (realizari) privind...'.
            Bobocul nu stie ce nu stie despre ce va avea de facut. Intr-o prima etapa, va trebui sa isi intocmeasca o lista a 'necunoscutelor', urmand ca apoi, sa ia fiecare 'necunoscuta', pe rand, nemteste, si sa o transforme in 'cunoscuta'. Treaba extrem de dificila!
            Bobocul are fata neteda, de optimist, de entuziast.
            Absolventul, un pic acrit, are fata brazdata in bataliile dure (dusmani puternici!), batalii din care a castigat numai o parte (o parte mare zic fanii lui, un zero barat zic dusmanii).
            El, absolventul are convingerea ca i-a lasat ceva util bobocului, pe care acesta sa ridice o constructia nemteasca monumentala, trainica.
            Absolventul il priveste parinteste pe boboc, gandind : 'Ce stii tu, bobocule, din cate te asteapta?
            Va multumesc pentru urari! Ne apartinem deja, un pic, unul altuia.
            • +1 (1 vot)    
              Excelentă portretizare! (Marţi, 2 decembrie 2014, 18:39)

              Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

              Excelentă portretizare aţi făcut pentru transferul de putere şi pentru profilurile celor doi împricinaţi! De fapt, ambii au faţa brăzdată şi, în proporţii variate, au în interior forţa DREPTĂŢII.

              "Bobocul", totuşi, are şi el 14 ani de experienţă în serviciul public, care poate îl va ajuta! Văd asemănări cu profilul lui JFK, dar acesta, când a spus adevărul, a plătit scump. Pe "boboc" sper să nu-l consume hienele înainte de-a ecloza, chiar!

              Aveţi intuiţie şi expresivitate scriitoricească! M-aţi delectat! Dar este trist că şefii noştri de stat sunt ba ingineri de ape, ba geologi, ofiţeri de marină sau... profesori de liceu. E clar, nu există facultăţi de "preşedinte de ţară". Însă, "chiar prost de-o fi acela, măcar să fie om cinstit!" Pe de altă parte, nici specializarea în fizică nucleară nu este de colea, aşa că nu sunt prea îngrijorat.

              Cu bine Hotnewsfil,
              George
  • +1 (1 vot)    
    Planuri ale Federaţiei Ruse... (Marţi, 2 decembrie 2014, 0:47)

    Liviu2012 [utilizator]

    Prin votul din România, s-au dat peste cap unele planuri ale Federaţiei Ruse în regiune, aşteptăm repoziţionări şi „contramăsuri”. Nici cu rezultatele alegerilor din Republica Moldova nu cred că Putin este prea fericit.