INTERACTIV Cum s-au impartit alegatorii romani in fiecare judet in turul I al alegerilor prezidentiale. Cati au votat pe listele suplimentare si cati au votat cu urna mobila

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2014, 17:41 Actualitate | Politic


INTERACTIV Cum s-au impartit votantii in tara, listele suplimentare si urna mobila
Foto: Hotnews
Pe 2 noiembrie, in turul I al alegerilor prezidentiale, au votat circa  9.600.000 de alegatori din cei peste 18.200.000 de votanti inscrisi pe liste, adica 53,1%. Din toti acestia, peste 963.000 au votat pe liste speciale, iar circa 76.000 au folosit urna mobila. Dar cum se impart totusi aceste voturi in tara? Care judete au avut cei mai multi alegatori ca numar si cum s-a votat pe listele suplimentare.
  • HotNews.ro va propune o aplicatie interactiva in care datele de prezenta sunt defalcate pe fiecare judet si cu detalii privind votul pe listele speciale si urna mobila.
  • Click pe elementele de pe harta pentru detalii.

Sursa datelor: Centralizatorul cu informatii online al Biroului electoral Central.




Nu se vede aplicatia pe mobil? O poti vedea aici.


Semnele de intrebare legate de judetele cu multe voturi pe listele suplimentare

Asa cum HotNews.ro a semnalat aici, peste 10% din voturile exprimate duminica la alegerile prezidentiale, adica 963.987 de voturi, au fost inregistrate in sectiile speciale, sectii destinate in mod normal alegatorilor care se aflau in alta localitate decit cea de domiciliu (exemplu - studenti, turisti, navetisti).

Intrebarea care se ridica este daca toti acestia sunt votanti real sau de fapt a avut loc un fenomen de turism electoral. In top sunt judete precum Ilfov, Giurgiu, Mehedinti, Olt si Calarasi cu zeci de mii de voturi pe listele suplimentare.

Cine a votat pe liste suplimentare in aceste judete puternic rurale, fara multi studenti, fara multi turisti si nu foarte industrializate (gradul de industrializare este un indicator pentru existenta navetistilor)?

Detalii aici.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















23783 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Publicati toate listele (Luni, 3 noiembrie 2014, 18:45)

    Un turist [anonim]

    Infractorii mizeaza pe faptul ca e foarte greu de verificat listele suplimentare. Nu-i impiedica nimeni sa plimbe votanti de la o sectie la alta care sa scorneasca identitati fictive. Publicati toate listele suplimentare, si votantii dubli sau inexistenti vor iesi la iveala.
    • +8 (8 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 3 noiembrie 2014, 19:03)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui Un turist

    • +4 (4 voturi)    
      liste suplimentare (Luni, 3 noiembrie 2014, 19:45)

      Bimbo [utilizator] i-a raspuns lui Un turist

      NU este greu de verificat aceste liste,daca se doreste.HOTII(adica PSD) pe asta mizeaza,ca nu se vor verifica aceste liste.Eu cred ca prin acest procedeu PSD a luat cel putin 2-3%,ceea ce este enorm.
  • -3 (3 voturi)    
    Vad ca nu va prea convine (Marţi, 4 noiembrie 2014, 8:08)

    xrogo [utilizator]

    diferenta de 10%,si gasiti explicatii a la Basescu!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Solutii simple (Marţi, 4 noiembrie 2014, 8:24)

    xaranis [utilizator]

    Solutiile de rezolvare cred ca sunt simple. Asa cum a zis si Alin C., se pot lua din listele suplimentare CNP-urile votantilor si cautate pe alte liste. sau cel putin pe listele de resedinta, ca alea se gasesc la Evidenta Populatiei. Bine, sunt 1.000.000, e ceva munca.
    Pentru diaspora e stupid sa declari ca nu votezi in alta parte ca distantele sunt atat de mari ca fizic nu poti ajunge la doua sectii de votare. Dar asta e legea.
    Solutia simpla e sa fie pusa declaratia pe net, fiecare alegator sa o tipareasca, sa o completeze acasa cu datele lui, iar in sectia de votare sa se verifice doar datele si sa semneze in fata comisiei. Exact atat timp se pierde si la o lista normala.
    Dar daca guvernantii doresc sa se incetineasca votarea, solutia e deranjanta.
    Sa vedem cum se vor comporta in turul 2.
  • +1 (1 vot)    
    Pana la urma peste 1.100.000 pe listele suplim.?? (Marţi, 4 noiembrie 2014, 9:47)

    razvan73 [utilizator]

    --> 2 nov, centralizator ora 21:
    http://prezenta.bec2014.ro/21/centralizator.html

    LP: 8.524.042| LS: 963.987| UM: 75.740| TOTAL: 9.563.769 ~ 10.07%

    ---> 3 nov, ora 10:20
    http://www.bec2014.ro/wp-content/uploads/2014/11/comunicatCentrOra10_20.pdf

    LP: 8.395.577| LS: 1.113.143| UM: 74.860| Total: 9.583.580|

    adica au scazut cei de pe listele permanente, si au crescut cei de pe cele suplimentare cu 150,000, peste noapte??

    10% era mult, 12% e deja extrem de mult......
  • +1 (1 vot)    
    Aritmetica voturilor pesediste! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 9:59)

    hotnewsfil [utilizator]

    40,33+ 5,44 +1,10 = 46.83! La alegerile din 2012, carlanul Viorel a batut palma cu Cacarau : carlanul i-a propus solutia 'paritate (impartirea pe din doua, "frateste". a numarului de primari, de consilieri, etc.), daca Cacarau va intra in USL (sa isi vanda constiinta de liberal!). Targul s- facut, obligatiile s-au respectat pana in momentul in care Cacarau a sesizat, intre doua picoteli, ca fratele Viorel vrea sa il traga pe sfoara, ca nu-l va numi 'candidatul USL' la alegerile pentru functia de presedinte al tarii.
    L-a apucat furia pe Cacarau si a iesit din USL, in mare graba, fara sa isi traga si reteaua teritoriala PNL , dupa el. A trebuit ca Viorel sa o mai rareasca ulterior.
    Cand l-a chemat pe Tariceanu, la cabinetul lui din Palatul Victoriei, carlanul l-a intampinat cu : 'uite ce e, batrane : iti fac un nou PNL, o sa-i zic: 'Reformator', iti adunam noi, pesedistii, voturi, ca sa iesi cu peste 5% (luate din zestrea PSD!), la alegerile pentru presedintie; te fac prim-ministru si tu te lasi condus de mine 1000%. Ce zici batrane? Batem palma? Da-mi raspunsul azi!
    Moliceanu s-a dus 'fulger' la cea de a cincea (atatea-s, parca!) nevasta, i-a luat consimtamantul si a dat apoi o fuga pana la 'sefu'Viorel', asigurandu-l cu : 's-a facut, sefu'!, fa ce-i face cu mine, fa-ma si mopul tau, numai fa-ma iar mare, ca nu mai am liniste de cand m-a dat jos Base, ma arde dorinta de razbunare!.
    Cu batranul Melescanu - flescaitul, treaba a fost mai simpla, a mers mai repede : i-a dat, i-a promis 1% din zestrea de voturi a PSD, ca sa nu-l uite lumea, sa se laude la ginere-sau; asta ca rasplata ca i-a ascuns secretul lui Viorel, cu puterea unei legi speciale - 'colaborarea cu securitatea, intre anii 1997- 2001'.
    Asa s-a ajuns la exercitiul de artimetica voturilor : 40,33 (carlanul)+ 5,40 (Moliceanu) + 1,10 (flescaila) = 46, 83!