VIDEO Tariceanu, despre declaratiile privind ofiterul acoperit: Le pun in categoria "golanii marca Basescu din 1990 incoace". O atitudine iresponsabila a presedintelui care creaza o vulnerabilitate la adresa SIE

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 14 octombrie 2014, 12:55 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu a catalogat marti dezvaluirile lui Traian Basescu potrivit carora premierul Victor Ponta ar fi fost ofiter acoperit in perioada 1997 - 2001 drept "golanii marca Basescu din 1990 incoace". Tariceanu considera ca aceste afirmatii sunt dovada unei atitudini iresponsabile si creaza o vulnerabilitate la adresa Serviciului de Informatii Externe.

"Doua lucruri sunt de retinut. Daca presedintele a avut cunostinta de aceste lucruri, el nu trebuia niciun moment sa astepte un asa-zis moment prielnic, ci trebuia sa sesizeze imediate organele de procuratura pentru incalcarea legii. In caz contrar nu imi ramane sa spun decat ca este o atitudine iresponsabila a presedintelui care creaza o vulnerabilitate la adresa Serviciului de Informatii Externe, iar acest lucru este inacceptabil, inadmisibil, din partea unei persoane care ar trebui sa aiba o minima responsabilitate a declaratiilor si faptelor sale. Nu mai vorbesc de faptul ca aceste lucruri nu se fac la televizor, ar fi trebuit sa sesizeze organele in drept", a declarat Calin popescu Tariceanu, raspunzand unei intrebari.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2720 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    ? (Marţi, 14 octombrie 2014, 13:08)

    thebblack [utilizator]

    dar de vulnerabilitatea tarii creata de ponta care candideaza din pozitia de (fost?) ofiter acoperit nu ai nimic de zis?
    • +8 (10 voturi)    
      a ambalat si el harleyiu (Marţi, 14 octombrie 2014, 13:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      sa auda lumea de motociclean..dar e benzina ca si gata...fara pastila albastra..e..melcu...nu turbo melcu )))))
      • +8 (10 voturi)    
        Ha Ha (Marţi, 14 octombrie 2014, 13:35)

        747 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Lasa ca-i face papagalul Puie Monta rost de pastile albastre chinezesti.. Are el niste relatii...
      • 0 (0 voturi)    
        L-ai incercat tu? (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:00)

        indianuldd [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Neinteresant oricum, nu e ca si cand parerea ta valoreaza ceva, pana la urma nu tu candidezi la presedintie.
  • +8 (10 voturi)    
    ...era o perioada dupa '90 (Marţi, 14 octombrie 2014, 13:14)

    trem [utilizator]

    cand va tineati de mana pe scena in portocaliu si ii vorbeati de rau pe cei cu care esti prieten acum. Sa intelegem ca atunci Basescu nu facea golanii? Sau le faceati impreuna si nu se pune?

    Uneori e bine sa fii retinut si sa nu crezi ca oamenii au asa o memorie scurta pe cat crezi!
    • +11 (11 voturi)    
      ehe..atunci blue pill (Marţi, 14 octombrie 2014, 13:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui trem

      functiona..din plin..pana la biletu roz..a fost ok..apoi niet
    • 0 (0 voturi)    
      apropo de memorie... (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:01)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Bre "monsieur" Tariceanu...a mai fost unu care uza din plin de termenul "golan". Probabil ca el ti-a lamurit sensul acestui termen scapat dela inaltimea papionului tau.

      Atunci, uite bre Taricene, o dedicatie de cei ce nu uita:
      MAI BINE GOLAN decat ....comunist /activist/etc.
      http://www.youtube.com/watch?v=2eiQ4sLsC00

      Doamne, de cate scapam daca Golaniada nu ar fi fost sufocata...Ganditi-va numai la Pct.8 de la Timisoara...
    • 0 (0 voturi)    
      Facea (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:03)

      indianuldd [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Insa nu stia de ele. Evident ca dupa ce a aflat nu a mai vrut sa se asocieze cu el. Care-i problema?
  • +10 (12 voturi)    
    scarba maxima (Marţi, 14 octombrie 2014, 13:23)

    xanti [utilizator]

    Cum naiba un liberal e in stare sa coboare nivelul pana la limita vecina cu prostitutia.
    • +7 (9 voturi)    
      interesul (Marţi, 14 octombrie 2014, 13:36)

      virtualul [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      este simplu: unii oameni pur si simplu sufera de mania grandorii iar atunci cand cazi in desuetudine te bagi in singur in seama chiar daca pentru asta trebuie sa platesti un pret scump, cel al oprobiului public caci in definitiv politic este facuta tot de oameni iar ipocrizia nu trece neobservata!
      • 0 (0 voturi)    
        Ce visezi tu? (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:05)

        indianuldd [utilizator] i-a raspuns lui virtualul

        Ce manie a grandorii? Ce ipocrizie? Inclusiv Basescu a declarat ca in fiecare partid ori de stanga ori de dreapta sunt si oameni ok. Iar Tariceanu, care nu s-a bagat singur in seama (avand in vedere ca este seful senatului si un candidat la presedintie), a vazut asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 octombrie 2014, 13:49)

    [anonim]

  • -3 (7 voturi)    
    Tariceanu (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:59)

    RallucaAlexandra [utilizator]

    Are dreptate dl.Tariceanu deoarece Basescu simte ca pierde puterea usor usor si prin aceste declaratii incearca sa o apere pe Udrea.
    • +2 (4 voturi)    
      gindire de la coada cratitei (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:20)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui RallucaAlexandra

      Deci Tariceanu are dreptate cind zice "golanii marca Basescu din 1990 incoace" pentru ca Basescu simte ca pierde puterea. Tare rationament, n-am ce zice.Chiar ma intrebam cine poate vota cu o marioneta gen Tariceanu. Acum am si raspunsul.
  • +3 (5 voturi)    
    Sterling este marea vulnerabilitate,bey manechino (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:05)

    Plagarus [utilizator]

    Cand tatanele Amedeo a fost nominalizat de nea Nelu ambasador la Vatican (respins de Sfantul Scaun ) a fost de rasul cancelariilor,dupa care s-a ridicat in scari Popescu T. si a dat-o pe masura informatorului tata.
  • +2 (4 voturi)    
    Mai gospodin motocicleanu (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:18)

    bogdan1477 [utilizator]

    Da' de ce sa fie "golanii marca Basescu din 1990 incoace"?!? Prin asta dovedesti, pentru cine mai avea dubii, ca nu esti altceva decit o coada de topor de-a lui Ponta. Cind cel mai bine cotat in sondaje contrqacandidat e acuzat ca era si procuror si ofiter acoperit, teoretic ar trebui sa ii ceri macar sa isi exprime clar pozitia, nu sa arunci cu laturi in acuzator.
  • 0 (0 voturi)    
    Confirma ca Ponta a fost sau este (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:13)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ofiter acoperit. daca e o minciuna alui Basescu nu apare nici o vulnerabilitate pentru SIE, mai mult ii ajuta pentru ca lanseaza o perdea de fum. Daca albanezo-olteano-greco---- a fost ofter cu adevarat atunci se poate crea o vulnerabilitate prin expunerea contactelor sale externe. Personal nu cred deoarece agentii SIE se presupune ca au calitati de exceptie (inteligenta, fizic, etc) ceea ce nu e cazul la ponta.
  • -1 (1 vot)    
    Vai, d-le tariceanu, v-ati ramolit... (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:01)

    ofCAER [utilizator]

    Pai cum, nu-l suspendam acu' pe Base?!
  • 0 (0 voturi)    
    Amuzant (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:08)

    indianuldd [utilizator]

    E amuzant faptul ca toti opozantii lui Tariceanu il acuzau pe el ca ar fi fost acest ofiter. Na, ca nu e. Acum nu faceti decat sa va ofticati si mai rau si sa luati apararea unui corupt cum e Basescu, om care oricum nu a venit cu dovezi. Cand o aduce dovezile, atunci mai vorbim. Pana una alta Tariceanu este totusi un om cu un caracter foarte ok, deci mai usor cu hatereala.
    • 0 (0 voturi)    
      asta s-a intpmat in lumea ta imaginara? (Miercuri, 15 octombrie 2014, 12:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui indianuldd

      Care opozanti l-au acuzat pe Tariceanu ca ar fi ofiterul respectiv? ia fa-ne tu o lista cu nume, data si link spre declaratie.

      Pentru toata lumea era clar ca respectivul e Ponta. Si asta pentru ca Ponta a fost singurul care n-a spus ca nu a fost. A folosit in stilul caracteristic, eschive de genul "si daca as fi fost nu as avea voie sa recunosc".

      Acu, despre aprecierea caracterului OK al lui tariceanu, ce sa zic... fiecare apreciaza moralitatea candidatilor dupa cum intelege el ideea de moralitate. Daca tie i se pare OK sa vrei sa rupi partidul doar ca sa te cocoti in functia de sef la senat pentru 6 luni, atunci asha o fi aratand moralitatea OK pt tine.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 15 octombrie 2014, 19:23)

    Daniel-StefanDinu [anonim]

    Declaratiile lui Traian Basescu facute dupa ce isi bea sticla de whisky sunt tipice mahalagismului si cancan-ului asta fiind presa care ar trebui sa-i publice afirmatiile... Referitor la candidati Udrea, Macovei si Iohannis sunt urmasii lui Traian deci ca optiune de vot nu exista in opinia mea. Singurul prezidentiabil este Tariceanu, parere facuta dupa ce m-am informat de ce a facut in perioada in care a fost prim-ministru.