Autoritatea Electorala: Numarul alegatorilor pentru prezidentiale este de 18.344.071 in tara si 530.652 in strainatate

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 august 2014, 16:30 Actualitate | Politic


Numarul alegatorilor din tara valabil la data de 18 august este de 18.336.254, iar al celor din strainatate este de 530.446 pentru primul tur de scrutin, iar pentru turul doi, din 16 noiembrie, acesta este de 18.344.071 pentru tara, respectiv 530.652 in strainatate.

Autoritatea Electorala Permanenta (AEP) precizeaza, intr-un comunicat citat de agentia Mediafax, ca listele electorale permanente se intocmesc si se tiparesc de catre primari, in baza datelor cuprinse in Registrul electoral si informeaza ca cifrele referitoare la numarul de alegatori se regasesc si pe site-ul institutiei.

"Autoritatea Electorala Permanenta (AEP) reaminteste faptul ca, potrivit art. 26 din Legea nr. 35/2008 pentru alegerea Camerei Deputatilor si a Senatului si pentru modificarea si completarea Legii nr. 67/2004 pentru alegerea autoritatilor administratiei publice locale, a Legii administratiei publice locale nr. 215/2001 si a Legii nr. 393/2004 privind Statutul alesilor locali, cu modificarile si completarile ulterioare, listele electorale permanente se intocmesc si se tiparesc de catre primari, pe baza datelor si informatiilor cuprinse in Registrul electoral. Listele electorale permanente se intocmesc pe localitati si cuprind toti cetatenii cu drept de vot care domiciliaza in localitatea pentru care ele au fost intocmite, potrivit mentiunilor din actele de identitate emise de statul roman. Datele limita pentru tiparirea copiilor de pe listele electorale pentru alegerile prezidentiale din acest an sunt 31 octombrie, respectiv 14 noiembrie 2014", mentioneaza AEP.

Institutia mai arata ca, in ceea ce priveste numarul cetatenilor romani cu drept de vot care au domiciliul in strainatate, potrivit datelor furnizate de Directia Generala de Pasapoarte, pentru data de 2 noiembrie numarul este 530.446, iar pentru data de 16 noiembrie, 530.652.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2157 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    :)))) (Vineri, 22 august 2014, 16:37)

    srpc [utilizator]

    adica exista 19 milioane de romani majori! daca mai punem cel putin 2 milioane minori, inseamna ca din '89 incoace, populatia a scazut cu doar 2 milioane, desi natalitatea este negativa de atunci! cifrele astea oficiale sunt aberatii.
    • 0 (0 voturi)    
      astuia kre vorbeste aiurea & incomplet necorespunz (Luni, 25 august 2014, 20:51)

      Andrei IonutAgache [anonim] i-a raspuns lui srpc

      adica cu drept de vot. poate catorva li s-a suspendat acest privilegiu. te referi, desigur, la 1989, nu? in rest ai dreptate, cine mai vrea un copil in ziua de azi? daca sistemul politic nu e prea daunator, probabil ar emigra in strainatate.
  • +9 (9 voturi)    
    onor AEP (Vineri, 22 august 2014, 16:44)

    Europiu [utilizator]

    Cam pe cand, stimate doamne si domni de la AEP estimati dumneavoastra ca se va intampla minunea tehnologica - revolutionara pentru al doilea deceniu al secolului xxi - de a avea centralizat, pe un mic server si cu un software aferent, participarea la vot?

    Asa, simplu: am votat, mi se scaneaza buletinul, mi se inregistreaza participarea si, daca mai vrea vreun Dragnea sa uzeze de CNP-ul meu, sa fie acolo un red-flag, eventual si cu alerta la BEC/Politie, cine-o fi responsabil...
  • +6 (8 voturi)    
    Sariti! (Vineri, 22 august 2014, 16:45)

    omidius [utilizator]

    Radu Tudor, Antena 3, sariti!
    Iata incompetenta crasa a guvernului Ponta: dupa 2 ani si jumatate tot nu a reusit sa "corecteze" listele electorale.
    Hai, amintiti-ne iar cum datele recensamantului sunt cele care trebuie luate in considerare. Ganditi-va ca daca ar fi doar 10 milioane de alegatori pe liste, Ponta ar putea castiga din primul tur cu doar 5 milioane+1 vot.
    (OMG, poate le dau idei!)
  • +10 (12 voturi)    
    Cum dom'le (Vineri, 22 august 2014, 16:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Tot 18 mil sunt?!? Cum ramane acum cu toata panarama de la suspendarea lui Basescu cind tot uslamistul se plingea ca listele nu-s bune, ca de fapt sunt mult mai putini alegatori, ca au votat peste 50%, etc,etc?

    Si oare cum se simt toti uslamistii care au pus botul la minciunile uslamului din acea perioada si acre au fost de fapt prostiti? probabil ca nu se simt in nici un fel, ca nu-i duce capul.
  • +2 (2 voturi)    
    cu morti, sau fara morti?! (Vineri, 22 august 2014, 17:25)

    misa2002_2006 [utilizator]

    cu morti, sau fara morti?!
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 22 august 2014, 17:36)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 22 august 2014, 17:39)

    Marius Muntean [utilizator]

    Sa-i ziceti voi lu' mutu' ca sunt numai 530 de mii de alegatori in strainatate!
  • +2 (2 voturi)    
    Spaima mare pe penalii " cinstiti " ! (Vineri, 22 august 2014, 17:45)

    Plagarus [utilizator]

    Deci cati mai suntem Viorele? Hai sa ne numaram. Incep eu primul: 1.
    Există explicaţii pentru orice. Există justificări pentru minciunile cele mai sinistre. Cu cât le rosteşti mai convingător, cu atât numărul celor care te cred este mai mare.
    Ex : Ponta poate să rostească senin că plagiatul nu există pentru ca el să nu existe pentru un număr semnificativ de concetăţeni incapabili să facă un minim efort mental de a citi în paralel două texte
    Sigur, o anumita discutie pe tema votului celor din strainatate trebuie facuta. Pe de o parte, trebuie gasite forme prin care sa se simplifice participarea emigratiei la procesul electoral.

    Votul prin corespondenta ,moartea PSD-ului !! Diaspora mai poate dezgropa Romania, pt. ca sunt mai destupati intr'ale democratiei.
    Cei care stapanesc bine engleza sau orice limba de circulatie, plus o meserie cautata pe piata internationala a muncii (IT, medicina) au plecat si vor continua sa plece, Deja majoritatea covarsitoare a tinerilor asta viseaza, astfel incat ne vom consola cu absolventii de Spiru Haret. O tara trista, cu din ce in ce mai putin umor.

    Un " doctor " fals pe liste, asta-i tragicomedia inapoierii sociale romanesti si-n 2014 ? !
  • +2 (2 voturi)    
    Este ceva putred in Romania! (Sâmbătă, 23 august 2014, 1:00)

    GRANDFATHER [anonim]

    La 4 iulie 2013 au fost publicate rezultatele finale al recensamantului populatiei! Astfel populaţia stabilă a României la 20 octombrie 2011 era de 20.121.641 de persoane, în scădere cu 1.559.300 de persoane, potrivit rezultatelor definitive ale Recensământului Populaţiei şi al Locuinţelor . Din totalul populatiei 15,9%, adica 3.199.340 erau copii intre 0 si 14 ani!
    Populatia tanara intre 15-24 de ani reprezenta 12,3%, adica 2.474.961 de locuitori! Un calcul estimativ releva ca din acest numar, segmentul 15-18 ani(varsta dreptului de vot0 este de aproximativ 989.984 de locuitori. Facand o simpla adunare 3.199.340+ 989.984 = 4.189.324 de locuitori sub varsta legala pentru vot. Numarul locuitorilor(la 20.oct.2011) cu drept de vot poate fi aflat printr-o simpla scadere: 21.121.641-4.189.324 = 16.932.317 locuitori cu drept de vot( de fapt erau mai putini daca scadem numarul celor care prin lege aveau interdictie sa voteze)! Persoane plecate in stainatata: "aproape 728.000 de locuitori! Aceastea era situatia in octombrie 2011.
    Desi populatia Romaniei a scazut intre octombrie 2011 si august 2014(Vezi si analiza demografica publicata de INS la 15 nov. 2012), Autoritatea Electorala afirma ca pe listele sale se afla: 18.344.071 de alegatori in tara si 530.652 in strainatate !!! SURPRINZATOR! Desi indicile de fertilitate in Romania este de 1, 2 fata de un indice normal minim de 2,1, desi populatia Romaniei scade in mod natural, datorita indicelui de natalitate negativa( se nasc mai putini decat mor), numarul cetatenilor cu drept de vot are o evolutie stranie, un calcul simplu aratan o diferenta in plus de circa 1,5 milioane de alegatori! Sa fie acestia "mortii lui Dragnea", care voteaza ordonat si intotdeauna "cu cine trebuie" si asigurand astfel "majoritati la mustata" pentru cine trebuie!
    Poate sa lamureasca guvernul, INS-ul si celelalte autoritati competente(?!), aceasta dilema&inadvertenta demografico-electorala(si viceversa)?! Asteptem un raspuns inainte de 2.11.2014
  • 0 (0 voturi)    
    nedumerire (Sâmbătă, 23 august 2014, 14:09)

    nikusor14 [utilizator]

    Institutul National de Statistica la 1Iulie 2014 scrie:
    "Populatia Romaniei este de 19473488"
    iar Vineri22AUGUST 2014 publicati ca "Alegatorii sant in numar de 18344071,plus cei din afara tarii 500000/
    daca consideram ca mai sant si cei pana in 18 ani,nu depasim cele scrise de INS?
    Va rog urgent o corectere ce se impune.Nu putem fi dusi in eroare...
  • 0 (0 voturi)    
    10% voting man (Luni, 25 august 2014, 20:38)

    Andrei IonutAgache [anonim]

    hotnews? asta e siteul de pe care qmagazine isi ia stirile.