Victor Ponta: Modelul economic al USL a dus la crestere economica. Eu o sa apar viziunea care inseamna cat mai putin sarcina pe oameni

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 18 august 2014, 18:39 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat luni, dupa ce Biroul Permanent al Senatului a stabilit ca plenul sa dezbata legea privind reducerea CAS cu 5 puncte procentuale pe 25 august, ca problema “esentiala” este diferanta intre doua modele economice - viziunea sa si a USL-ului, care a dus la crestere economica si la locuri de munca, si cea a lui Traian Basescu, afirmand ca Alianta Crestin Liberala trebuie sa se decida pe care o sustine. El a mai spus ca nu taie pensii, salarii sau beneficii si ca apara viziunea economica prin care veniturile bugetare sunt asigurate “din alte surse”, nu de la oameni.

“Problema esentiala este modelul eocnomic, avem doua viziuni. Viziunea pe care USL a promovat-o a dus la crestere eocnomica - avem crestere  economica pe primul semestru, cresterea numarului locurilor de munca … si viziunea dlui Basescu care spune ca Romania se prabuseste economic, care spune ca trebuie sa taiem taxele si sa taiem de la oameni implicit.

Eu o sa apar viziunea care inseamna cat mai putin sarcina pe oameni si asigurarea veniturilor bugetare din alte resurse. ACL e pe de o parte de acord cu dl basesscu ca romania se prabuseste pe de alta parte sunt de acord cu noi ca economia merge bine, sa se hotarasca”, a spus Ponta.

“Vreau sa reamintesc ca in 2014 nu s-a introdus nicio taxa, taxele pe care le acuza pnl au fost introduse in 2013 inclusiv de PNL care era la guvernare”, a mai spus premierul.

Intrebat cum comenteaza propunerea de a elimina taxa pe stalp
eliminarea taxei de stalp si revenirea la pretul initial pe combustibil, Ponta a raspuns: :Daca au dansii undeva 2,6 mld plus 1,6 mld puse undeva deoparte … Ei vorbesc despre MTO si ca nu putem creste deficitul. Nu avem 4 mld, ar insemna sa ne intoarcem la 2010, sa taiem pensiile si salariile si celelalte beneficii, eu nu fac asa ceva”.

















2098 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Ponta o tine langa cu cresterea economica (Luni, 18 august 2014, 18:46)

    denvarel [utilizator]

    Pana si seful de la Statistica si-a cerut scuze ca a gresit.
    Dar Ponta o tine inainte cu cresterea economica pe care doar basista de matematica o neaga...

    Ia mai zi-o odata pe aia cu "viziunea care inseamna cat mai putin sarcina pe oameni si asigurarea veniturilor bugetare din alte resurse". imi place cum suna, asa SF...
    Avem cumva o armata de roboti care muncesc din greu si nu am aflat si eu? Ii controleaza PSD-ul si nimeni altcineva nu-i poate folosi? Sau cum vine asta "venituri fara munca"?
    • +2 (2 voturi)    
      De unde! (Marţi, 19 august 2014, 5:02)

      FlaviuBota [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      Ponta a descoperit metoda prin care „veniturile bugetare sunt asigurate “din alte surse”, nu de la oameni”. Ia taxe de la: stâlpi, benzină, alcool, terenuri agricole, case, câini, pisici şi alte bidigănii.
      • +1 (1 vot)    
        mama masii de viziune... (Marţi, 19 august 2014, 9:40)

        knock-knock [anonim] i-a raspuns lui FlaviuBota

        "Eu o sa apar viziunea care inseamna cat mai putin sarcina pe oameni"


        probabil vrea sa zica ca el se axeaza pe companii private, care ele or sa faca presiuni si mai mari asupra noastra, noi ce lucram in privat.

        pe el nu il intereseaza decat pensionarii si bugetarii....

        vai de mama noastra daca nu dispare asta urgent din peisaj.
  • +9 (9 voturi)    
    vai de ei (Luni, 18 august 2014, 18:54)

    federal [utilizator]

    modelul economic....pfuaaaai.

    e ca si cum ai vorbi de nave spatiale cu aia de fugisera din jungla acum cateva saptamini si vazura civilizatia prima data.
    voi, Usl nu ati ajuns nici sa definiti procesele economice si sa vedeti variabilele si corelatiile dintre ele.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Economic_model

    ce efecte poate sa produca plagiatul gresit inteles la mitomani, e ceva fantastic!
  • +16 (16 voturi)    
    N-ai vrea sa-ti dai tu cu viziunea ta in cap ??? (Luni, 18 august 2014, 19:02)

    mnicku [utilizator]

    Noi da .!!

    chistocu ' asta, daca poate fi numit om pina nu distruge RO nu se lasa
  • +15 (15 voturi)    
    E recesiune, nu crestere economica (Luni, 18 august 2014, 19:09)

    Matrafirefox [utilizator]

    Tot ce a facut Ponta a fost sa puna taxe care sperie investitorii si clientii:

    1. Supraacciza la combustibili
    2. Taxa pe stalp

    Eurostatul nu minte, suntem in recesiune. Ponta e cel care minte.
    • +5 (5 voturi)    
      tipul asta are vedenii? (Luni, 18 august 2014, 21:56)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      adica a sufocat economia cu tot felul de taxe,economia incpe sa gafaie si tu declari ca ai succes?
      Oauu! Asta fumeaza doar chestii TARI de tot!!
    • +5 (5 voturi)    
      Ponta minte (Luni, 18 august 2014, 22:49)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      în permanenţă. E deja un truism.
  • +11 (11 voturi)    
    Care crestere bai minciunica? (Luni, 18 august 2014, 19:14)

    ouyang [utilizator]

    Ia mai citeste odata datele, ca sunt cu minus.
  • +9 (9 voturi)    
    iar a iesit "propaganda" ? (Luni, 18 august 2014, 19:16)

    torna_fratre [utilizator]

    Ma gandesc cat pret mai pune fata lu' tata socru pe ineptiile lui.
    Si asta este si mai tare:"mai putina sarcina pe oameni".
    de care sarcina?Electrica?Magnetica?
    Sau te referi la sarcina cu "acciza" sau la sarcina cu noile"taxe pe stalp si tzeava" care se rasfrang tot asupra alora cu "sarcina".
    mai greu cu ziaristii...care intreaba ce zice horoscopu' azi decat ce se intampla cu economia si scaderea investitiilor de stat si la firme.
    In zona scandinava nu se poarta ochelari de cal sau cu lentile roz...scoateti-va ochelarii ca se duce tara dracului cu "cresterea aia economica".Ponta se aude?
  • +9 (9 voturi)    
    Asa grait-a ...ponta !! (Luni, 18 august 2014, 19:26)

    gica43 [utilizator]

    Omul asta chiar nu este sanatos la cap ! De fapt el continua sa se adreseze doar imbecililor,din pacate destul de multi in aceasta tara !!!
  • +9 (11 voturi)    
    Fantastic (Luni, 18 august 2014, 19:50)

    liviu.n [utilizator]

    Asta e scolit de Moscova, nici aia n-au trimis niciun trupete in Ucraina, la fel si-asta avem crestere economica, ce mai o ducem bine de tot. Astia respira prin toti porii invataturile "fratelui mai mare"...
  • +12 (12 voturi)    
    ma mir cum nu il fac astia profesor de economie (Luni, 18 august 2014, 19:53)

    AliKimiku [utilizator]

    Iepurasul a hotarat prin decret INS ca modelul lui economic aduce crestere economica si locuri de munca.
    Nemaipomenit, numai ca a uitat sa invoace "greaua mostenire" a guvernului Boc. Si acum ne spune senin ca el nu poate sa retraga taxa pe stalp sau pe benzina fiindca altfel ar trebui sa procedeze exact ca Boc si anume sa taie salariile.
    Ma gandesc si eu ca inginerul, oare daca Boc baga el aceste taxe in 2010 cu ce crestere economica se mai lauda pisicutul acum? I-au trebuit fix doi ani sa ne bage in gaura!
    Ponta e un cretin iremediabil!
    • 0 (0 voturi)    
      ce profesor dom'ne (Marţi, 19 august 2014, 11:38)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      asta chiar dottore!

      e cel mai tare economist, asa ceva n-am mai vazut!

      offff Doamne!
  • +10 (10 voturi)    
    Halucinant (Luni, 18 august 2014, 20:15)

    LiviuV [utilizator]

    Deci nu taie de la oameni, dar sunt taxe (pe care le platesc tot oamenii), dar care nu sunt puse in 2014, ci in fatidicul an 2013. Practic anul 2014 e un super an.
  • +6 (6 voturi)    
    Vă rog frumos (Luni, 18 august 2014, 20:23)

    ipolitic [utilizator]

    spuneți-mi și mie unde se bagă aceasta creștere,
    fug să iau scăunelul și stau și eu la rand
  • +3 (3 voturi)    
    Curat murdat Coane Pontica! (Luni, 18 august 2014, 20:57)

    Excelsior [utilizator]

    “din alte surse”, nu de la oameni. " = facem datorii externe la greu pe care..ups! le vor plati cetatenii Romaniei...se pare ca noi nu suntem oameni in viziunea acestui incompetent toxic!
  • +4 (4 voturi)    
    ponta... (Luni, 18 august 2014, 21:00)

    Storm [utilizator]

    ti s-a netezit drumul de catre Boc... Tu insa ai sapat numai gropi... Tot tu cazi in ele, netrebnicule...
  • +4 (4 voturi)    
    nu sariti ca e adevarat (Luni, 18 august 2014, 22:26)

    goto [utilizator]

    sunteti niste nerecunoscatori, niste basisti care nu stiti sa loviti decat in popor. cum nu vedeti cresterea economica? ca doar se vede din luna. doar niste chiori nu put vedea modelul economic usl.
    unde vedeti voi taxe la omul obisnuit al usl-ului? doar ciocoii care primesc salarii si patronii care incearca sa asupreasca prin munca clasa muncitoare... pardon, asistati sociali.
    cum nu exista incasari mai mari? priviti mai atenti conturile partidelor si politicienilor sa vedeti ce incasari mari se realizeaza.
    cum nu exista crestere economica? priviti doar in subteran sa vedeti cum duduie economia.
    cum nu a crescut clasa muncitoare? mergeti doar la sediul fortellor de munca s avedeti cati muncesc la cozile de acolo. sau pe marginea santurilor, la baruri sau in parcuri cati taietori de frunze exista.
  • +4 (4 voturi)    
    "cat mai putin sarcina pe oameni"? (Luni, 18 august 2014, 22:56)

    ty [utilizator]

    Supra acciza la crburant si taxa pe stalp cine o plateste? Voiculescu?
    Ponta asta are vreo sarcina acolo in fruntea guvernului?
  • +2 (2 voturi)    
    asta cu sarcina e epica (Marţi, 19 august 2014, 10:14)

    Gobelin [utilizator]

    i-o fi spus sefu' de la INS ca natalitatea e in scadere, de unde si "sarcini" mai putine !
  • +2 (2 voturi)    
    Mare crestere economica, dom' Ponta! (Marţi, 19 august 2014, 11:10)

    Spiky [utilizator]

    Pacat ca este cam negativa, cu minus, da' las' ca plateste stalpii datorile. Cum, stalpii societatii? adica fraierii care muncesc? Daca se desteapta si nu mai platesc?