Deputatul PC Ovidiu Raetchi: Stanga a gresit fugind de intalnirea de la Ambasada SUA. Nu mai suntem in vara suspendarii lui Basescu. Astazi cuvantul-cheie este "siguranta nationala"

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 mai 2014, 17:38 Actualitate | Politic


Deputatul PC de Diaspora Ovidiu Raetchi scrie, intr-un editorial publicat zilele trecute pe site-ul stiripesurse.ro, ca stanga politica greseste atunci cand isi intocmeste agenda fata de Ambasada SUA, afirmand ca "nu mai suntem in vara suspendarii lui Basescu (...) astazi cuvantul-cheie este 'siguranta nationala'". "Nu poti sa te bucuri de binefacerile unui F-16 in spatiul tau aerian, dar sa eviti gracil un discurs despre independenta justitiei si curatenia clasei politice", noteaza Ovidiu Raetchi in articolul intitulat "De ce a gresit stanga fugind de intalnirea de la Ambasada SUA".

Deputatul Partidului Conservator evoca in editorialul sau lipsa liderilor partidelor de stanga de la intalnirea organizata marti la Ambasada SUA cu asistentul adjunct al secretarului de stat american pentru Europa si Eurasia, Hoyt Yee. Misiunea diplomatica americana la Bucuresti a transmis invitatii in acest sens liderilor principalelor partide din Romania, la intrevedere fiind prezenti presedintele PNL Crin Antonescu, presedintele PDL Vasile Blaga si presedintele FC Mihai Razvan Ungureanu. Presedintele PSD, premierul Victor Ponta, nu a participat la intalnire, trimitand-o in locul sau pe Corina Cretu.

"Intalnirea de ieri, de la Ambasada Statelor Unite ale Americii, a confirmat un nou clivaj - esential - pe scena politica romaneasca: cel intre o dreapta solid pro-americana si o stanga mai rece si mai prudenta in relatia cu partenerul nostru strategic. (...) Pentru a intelege evidenta acestui clivaj e suficient sa observam ca nu doar Victor Ponta a evitat intalnirea de la Ambasada SUA, avand un program prestabilit: ambii sai locotenenti din satelitii de stanga ai Guvernarii, UNPR si PC, au avut agenda plina si au trimis onorabili inlocuitori. Niciun lider al coalitiei stangiste  nu a putut, mort-copt, sa ajunga la intalnire. (Sunt aceiasi lideri care, nota bene, au inclus in programul lor - ba chiar au patronat si gazduit - Gala Premiilor Casei Romano-Chineze). In schimb, toti liderii dreptei au gasit cumva o ora-doua pentru Unchiul Sam. Toti, fara exceptie, inclusiv Crin Antonescu. Niciunul contra toti este, dincolo de orice scuza formala, un raport graitor politic", arata Raetchi.

"Care din cele doua blocuri ideologice are dreptate atunci cand isi intocmeste agenda fata de Ambasada SUA? Stanga "demna", care "nu primeste lectii", dar care e suficient de inteligenta si de realista incat sa nu spuna asta public, preferand sa o dea cotita, sa se faca ca ploua? Sau dreapta alerta omogen la invitatia aliatului nord-atlantic? Raspunsul e limpede si categoric: dreapta. Nu mai suntem in vara suspendarii lui Basescu, cand "demnitatea nationala" era o tema la zi si cand relatia noastra cu SUA inca avea, sa zicem, un caracter vag platonic. Astazi cuvantul-cheie este "siguranta nationala": intr-o tara vecina ne confruntam cu razboi (...)", sustine deputatul conservator.

"In acest context, Romania solicita deschis, inclusiv prin vocea ministrului Apararii din Guvernul de stanga, sprijinul aliatului american. Un sprijin efectiv, care se masoara in soldati, avioane, distrugatoare, bani - nu doar in asigurari calduroase. Nu poti primi toate aceste lucruri, care iti rezolva cea mai acuta problema politica - cea a "sigurantei nationale" - descoperind concomitent ca trebuie sa le oferi americanilor, la schimb, o lectie de demnitate romaneasca. Nu poti sa te bucuri de binefacerile unui F-16 in spatiul tau aerian, dar sa eviti gracil un discurs despre independenta justitiei si curatenia clasei politice. Sunt directii care vin la pachet (...)", mai afirma Raetchi.

"Stanga poate evita cu gratie, de dragul opiniei publice, sa dea curs la cel mai inalt nivel invitatiei americane de a vorbi uneori despre pericolele care pandesc democratia romaneasca. Ma indoiesc insa ca americanii sunt cei care au ceva de pierdut in urma acestei mici invartosari de protocol", conchide deputatul PC.

Ovidiu Raetchi a fost ales la parlamentarele din 2012 deputat in colegiul 4 Diaspora din partea USL. Este considerat un apropiat al lui Dan Voiculescu. A condus campaniile electorale ale acestuia in 2008 si 2012.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5673 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    nicio surpriză... (Sâmbătă, 3 mai 2014, 19:01)

    timp tamp [utilizator]

    Stânga românească a este profund atașată ideologiei leninist-stalinistă pusă în practică de Iliescu și continuată în zilele noastre de pontanov, prim mahalagiul țării
    • +5 (5 voturi)    
      ai dreptate, dar nu (Duminică, 4 mai 2014, 7:54)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Ai perfecta dreptate, numai ca aici NU este vroba de ideologie, ci de instinct de conservare.
      Poate ca unii pedeseristi tineri NU iubesc pe Mama Rusia chiar asa de mult ca tovul Ilici, ins anu au incotro!
      Daca Romania este in UE si in NATO, atunci trebuie sa respecte niste legi, nu mai pot fura ca in codru.
      Asa ca pentru ei este infinit preferabil sa fie o republica sovietica a Federatiei, dar sa li se dea liber la jefuit!
  • -34 (40 voturi)    
    Sunt român (Sâmbătă, 3 mai 2014, 19:12)

    IoanMititelu [anonim]

    Îmi este ruşine că sunt român când asistentul asistentului secretarului de stat american CONVOACĂ (!!!) la Ambasada SUA preşedinţii partidelor politice româneşti iar aceştia se duc precum oile la strungă. Dacă le-a mers americanilor aşa de data asta, fiţi siguri că data viitoare vor trimite adjunctul portarului de la Casa Albă să-i muştruluiască pe piţifelnicii aceştia care aşteaptă ordine de la Înalta Poartă din vest. Doamne, de câtă insolenţă dau dovadă unele naţii şi de câtă supuşenie tâmpită dau altele! În felul acesta niciodată România nu va fi tratată cum se cuvine. Chiar în secolul XIV scria Francois Villon că "La cel umil, umil pitacul" aşa şi pentru noi, suntem umili, ne alegem doar cu firimituri. Ruşine nouă şi bravo americanilor că ştiu cum să procedeze cu cei de alde noi!
    • +28 (30 voturi)    
      AFOST INVITATIE NU CONVOCARE. (Sâmbătă, 3 mai 2014, 19:37)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui IoanMititelu

      Chiar poate sa-ti fie rusine daca nu ai priceput asta.
    • +7 (7 voturi)    
      mititelu! tare mititel mai esti (Duminică, 4 mai 2014, 0:25)

      Tyrion [utilizator] i-a raspuns lui IoanMititelu

      Asa cum iti zice numele esti un roman mititelu. Frustrat. Cand a venit Neuland in Romania pontosu tot asa nu a putut sa apara la intalnire. Departamentul lui Neuland raspunde de 50 de tari din Europa si Asia si are vreo 7 asistenti. In contextul politic actual pe tine te freaca grija de ce nu a Neuland in Romania si a trimis un asistent? Trebuia sa vina neaparat Neuland? Sau poate John Kerry? Sau mai bine Obama? Poate atunci venea si ponta sa se traga in poza si sa o puna in rama alaturi de Ghita Oierul. Ca deh la poza ii place sa stea.
    • +8 (8 voturi)    
      LOL (Duminică, 4 mai 2014, 9:23)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui IoanMititelu

      Sa vezi cand o sa stai capra la rusi ce rusine o sa-ti fie...
    • +10 (10 voturi)    
      curiozitate (Duminică, 4 mai 2014, 11:08)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui IoanMititelu

      Oare cat de raioasa o fi capra neamului care umbla mandra cu coada pe sus???!!! Nu iesti la fel de rusinat cand constati ca te fura intr-o veselie prietenii tai PSD-isti??!!! Este o boala grava care nu doare indiferent in ce stdiu se gaseste.......Asa este ca nu doare ???!!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Marunt ca numele!! (Duminică, 4 mai 2014, 13:42)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui IoanMititelu

      In rusia sau ungaria cu cei ca tine! Cand taceai cu capul plecat in fata analfabetilor toarasi cum era? Fain?
      Ardelenii tin cu occidentul, nu cu mujicii, dar si ei parca regreta imperiul bozgoresc si-si ascund dramatic gestul cersitului 'painii' in hungureste ca , deh, pareau mai civilizati, nu???
      In alta ordine de idei, sa fereasca sfantul sa cadem sub rusi si sa multumim Lui Dumnezeu ca SUA e no. one.Daca erau rusii, chinezii sau indienii, azi nu mai aveam site pe care sa ne certam!!!!
  • +19 (23 voturi)    
    Ce? (Sâmbătă, 3 mai 2014, 19:15)

    Matrafirefox [utilizator]

    A ordonat Voiculescu un atac la Ponta? Incep baronii sa se dezica de P$D? Sa fie oare inceputul sfarsitului pentru Ponta?
    • +17 (19 voturi)    
      l-a mintit pe varan! (Sâmbătă, 3 mai 2014, 20:29)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      i-a promis ca-l scapa si in loc de asta a fost arestat judecatorul.
  • +24 (28 voturi)    
    Și în PC.. (Sâmbătă, 3 mai 2014, 19:16)

    DelMa [utilizator]

    exista astfel de abordări?! Felicitări d-le Raețchi și sper să nu aveți probleme cu colegii dvs. de partid sau de alianță!
    • +3 (3 voturi)    
      sa fim un pic seriosi! (Duminică, 4 mai 2014, 7:57)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui DelMa

      In partidul humanist / purist / consrvator, la fel ca in celelalte sucursale ale PCR, membrii fac numai ce le ordona Partidul, nu exista pareri, abordari sau atitudini personale.
      Exista o singura explicatie posibila: asa i-a ordonat Iiici sa zica, pentru a crea confuzie!
  • +15 (17 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 3 mai 2014, 19:44)

    Numele [utilizator]

    Un observatie corecta si lucida, binevenita, indiferent din ce partid face parte cel care o emite.
  • +18 (18 voturi)    
    Stiu ei bine de ce fug (Sâmbătă, 3 mai 2014, 22:01)

    Vlad-I [utilizator]

    Stanga printr-un proces de centrifugare a eliminat aproape orice individ onest aflat in functii de conducere.

    Norocul lor este ca romanii sunt ignoranti iar elita locala este si ea prinsa in sistemul corupt, societatea reactioneaza greu la zeci de deraieri grosolane.

    Asa zisa stanga are ca unica ideologie interesul de grup si smecheria.
  • +9 (11 voturi)    
    stirea asta (Sâmbătă, 3 mai 2014, 22:45)

    buha [utilizator]

    stirea asta a aparut si pe la antene?
  • +4 (4 voturi)    
    stanga (Duminică, 4 mai 2014, 7:46)

    zot [utilizator]

    romaneasca este profund cangrenata si nu numai in relatiile externe;
    trebuie rapid amputata daca suntem un popor constient
  • +3 (3 voturi)    
    Deputatul de la Facias! (Duminică, 4 mai 2014, 13:21)

    LiviuIordache [utilizator]

    Presedintele (fost? oricum acolo l-am vazut prima oara) fundatiei Facias, casuta postala pentru "societatea civila" a securistului Voiculescu, ca "siguranta nationala" este o sintagma, lingvistic vorbind, nu un cuvint. Dar nu in bagatele gen limba romana, interesul national se impiedica ei, pro-rusii de la putere, ci in evitarea intrarii unei lumi in care nu au ce cauta, nu pot fura si nu pot tine jumatate din populatie, daca nu mai mult, la limita subzistentei, pentru a o supune! Fiul lui Geo Raetchi, celebrul "zi-le, domnul Geo", adica un fel stramos al lui Palade si Tociu, monumente ale intelectualitatii romanesti rasate, a ales calea stepei...