VIDEO Victor Ciorbea, ales de Parlament in functia de Avocat al Poporului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 15 aprilie 2014, 16:03 Actualitate | Esenţial


Victor Ciorbea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Fostul premier Victor Ciorbea a fost ales Avocat al Poporului, prin votului dat marti in sedinta de plen reunit a celor doua Camere ale Parlamentului. Candidatura acestuia a intrunit 306 voturi "pentru" si doua voturi "impotriva", in conditiile in care Legea 35/1997 privind organizarea si functionarea institutiei Avocatul Poporului prevede ca e numit ca Avocat al Poporului candidatul care a intrunit cel mai mare numar de voturi ale deputatilor si senatorilor prezenti, anunta Mediafax.

Ciorbea a fost propus pentru aceasta functie de grupurile parlamentare ale PSD din Parlament. Mandatul sau va fi de cinci ani de la data numirii, putand fi reinnoit o singura data.



Membrii Comisiilor juridice din Senat si Camera Deputatilor au avizat, luni, in sedinta comuna, candidatura lui Victor Ciorbea pentru functia de Avocat al Poporului.

Dupa votul cu bile, liderul deputatilor PDL, Tinel Gheorghe, a anuntat in plen ca "din numararea paralela a prezentei celor care au votat reiese ca nu este cvorum pentru validarea candidaturii" lui Victor Ciorbea in functia de Avocat al Poporului.

In replica, presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, i-a spus acestuia ca in timpul votului nu s-a facut nicio numaratoare. "Domnule deputat, eu nu am auzit nicio numaratoare a voturilor. Nu va pripiti", i-a cerut el democrat-liberalului.


















2812 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    puterea PNL (Marţi, 15 aprilie 2014, 16:19)

    Gustav666 [utilizator]

    PNL a facut o demonstratie magnifica a valorii membrilor sai de partid, propunandu-l pe Ciorbea si fugind din sala in momentul votului.
  • +12 (16 voturi)    
    un pas mare pentru V.C., (Marţi, 15 aprilie 2014, 16:25)

    mos ion roata [utilizator]

    o zi trista pentru Romania
    • +2 (2 voturi)    
      PROPUNERE : (Marţi, 15 aprilie 2014, 21:10)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      DACA eu nu-l vreau avocatul MEU si ca mine minim 50% din populatia romaniei, cum putem scapa de aceasta fosila, de acest TRASEIST fara scrupule, de acest tampitel???
  • +11 (15 voturi)    
    ...ce drama! (Marţi, 15 aprilie 2014, 16:39)

    trem [utilizator]

    Perioada in care a fost Prim Ministru probabil l-a facut un bun candidat pentru a torpila decisiv aceasta institutie.
    • +7 (9 voturi)    
      imi adusei aminte (Marţi, 15 aprilie 2014, 17:15)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui trem

      printre meritele lui ciorbe, enumerate de dottore catre pressa, a lipsit taman ala de p.m.
      probabil ca ar fi chemat la comparative..
      poate ajunge si el advocate al boborului in regimul dragnea :))
  • +11 (15 voturi)    
    Alta nulitate patenta are "fonctie". (Marţi, 15 aprilie 2014, 17:03)

    ddutz [utilizator]

    Oare s-au terminat oamenii adevarati din tara asta ?
    • +2 (2 voturi)    
      Ciorbea avocat al poporului (Marţi, 15 aprilie 2014, 21:55)

      Gemm [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

      Pentru PSD oamenii adevarati sunt doar cei descreierati deci nu va puneti intrebarea daca s-au terminat oamenii adevarati din Romania pentru ca nu pot fi gasiti de PSD!
  • +8 (12 voturi)    
    inca un "geniu"... (Marţi, 15 aprilie 2014, 17:22)

    Lucky1 [utilizator]

    ...promovat de psd.
  • 0 (8 voturi)    
    Comunistii care a fugit de CDR! (Marţi, 15 aprilie 2014, 17:58)

    Miky60 [utilizator]

    Comunistii care au fugit de CDR acum il critica e Victor Ciorbea! A fost primul om ne-communist important al Romaniei!
  • +6 (10 voturi)    
    Te doare sufletul (Marţi, 15 aprilie 2014, 18:16)

    Florin Cj [utilizator]

    cand citesti si-ti reamintesti cati trantori sunt in Parlament: "Candidatura acestuia a intrunit 306 voturi "pentru" si ..."

    La ce bun 600 sau cati dracu' sunt cand ei voteaza ca vitele cum li se dicteaza. Atunci, imi explica careva care ar fi diferenta intre cei 600 si 5 parlamentari (sa zicem) la un vot?
    • 0 (0 voturi)    
      SIMPLU, (Marţi, 15 aprilie 2014, 21:01)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Florin Cj

      diferenta intre cei 600 si 5 parlamentari (sa zicem) la un vot ar fi scaderea nivelului flatulentei de 120 ori :)))
      Si apropo de trantorii din parlament, scaderea acestora la 2-300 ar permite evacuarea lor din acea cladire si scoaterea el la licitatie INTERNATIONALA pentru administrarea si transformarea intr-o SURSA de venit la buget!!!
  • +1 (1 vot)    
    Ciorbea, (Marţi, 15 aprilie 2014, 22:30)

    John M. [utilizator]

    avocatul unui popor vai de capul lui!
    • +1 (1 vot)    
      Vai (Miercuri, 16 aprilie 2014, 11:04)

      Gemm [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Vai de capul nostru, caci noi, oameni simpli o sa tragem ponoasele acestei mizerabile numiri.