VIDEO Ponta nu exclude candidatura la presedintie: Lista este foarte scurta - Isarescu, Oprescu, Tariceanu, iar din PSD Geoana si cu mine suntem cei care putem candida cu sanse

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 martie 2014, 15:57 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta considera ca, in cazul in care nu se va reface USL, la alegerile prezidentiale ar putea candida cu sprijin din zona politica de centru-stanga Mugur Isarescu, Sorin Oprescu, sau Calin Popescu-Tariceanu, iar din partea PSD eventual poate candida chiar el, sau Mircea Geoana, transmite Agerpres.

"Cu candidatura lucrurile din punctul meu de vedere sunt destul de clare. Daca prima optiune este refacerea Uniunii Social Liberale si un candidat comun alaturi de liberali, daca nu exista aceasta varianta, si nu va fi din cauza noastra, atunci a doua varianta este de a sprijini unul dintre candidatii doriti de poporul roman, nu de PSD, sau PC, sau UNPR, si aici lista este foarte scurta: Mugur Isarescu, daca va dori sa candideze, Sorin Oprescu, Calin Popescu-Tariceanu si de la noi din partid, atat cat ma uit bine, Mircea Geoana si cu mine suntem cei care putem candida cu sanse. Cine va fi acest candidat? Cel care e dorit de romani si vom stabili lucrul acesta dupa 25 mai", a declarat sambata Victor Ponta, la finalul reuniunii Organizatiei Femeilor Social-Democrate, desfasurata la Sala Palatului.

Liderul PSD a mai spus ca isi doreste sa ramana prim-ministru, asa cum s-a angajat, si a subliniat ca el doreste sa respecte tot ceea ce si-a asumat in fata oamenilor la alegerile parlamentare din 2012.

"Daca se reface USL atunci lucrurile sunt foarte clare, (...) eu vreau sa respectam tot ceea ce ne-am angajat in fata oamenilor, (...) si anume presedintia Senatului trebuie sa revina unui candidat pe listele USL, dar din zona liberala", a afirmat Ponta.

Premierul a subliniat ca este nevoie de o reprezentare in actul puterii a optiunii cat mai multor cetateni si a cat mai multor gandiri. "Daca vom ajunge la concluzia ca va fi candidat la prezidentiale din partea de centru-stanga, fie Oprescu, fie eu, sau Geoana, atunci inevitabil un prim-ministru va trebui sa reflecte o gandire de centru-dreapta", a spus Victor Ponta.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3474 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Lista lui....ponta. (Sâmbătă, 8 martie 2014, 16:02)

    gica43 [utilizator]

    Cel mai sigur ar fi sa candideze tori odata ! Poate asa scapam de ei !
    • +12 (14 voturi)    
      E bine! (Duminică, 9 martie 2014, 0:32)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Din llsta niciunul nu va ajunge Presedinte. Isarescu nu vrea, restul nu pot. Dar din lista asta scurta sunt unii care vor ajunge la puscarie, cap de lista fiind Victor Ponta!
      MRU va fi Presedintele Romaniei!
    • +1 (1 vot)    
      Lista este scurta... (Luni, 10 martie 2014, 11:27)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      ...si ar umple o celula, dupa care ar face alegeri pentru seful de celula - pariez ca Dragnea castiga!!!
  • +12 (16 voturi)    
    Da (Sâmbătă, 8 martie 2014, 16:05)

    travelman [utilizator]

    Ha ha ha te vrem pe tine jertfit.
  • +21 (25 voturi)    
    . (Sâmbătă, 8 martie 2014, 16:08)

    MihneaR [utilizator]

    Mi-e greata ...
    • +6 (6 voturi)    
      Păi... (Duminică, 9 martie 2014, 14:53)

      TimantiusRaptor [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      ...nu ești singurul!
  • +15 (17 voturi)    
    Are consilieri buni (Sâmbătă, 8 martie 2014, 16:24)

    UnOarecare [utilizator]

    Ce-mi pare rau e ca multi vor pune boticul la vrajelile astea ...
    :(
  • +16 (18 voturi)    
    Daca Dottoru' ajunge Presedinte (Sâmbătă, 8 martie 2014, 16:57)

    Parzivall [utilizator]

    Renunt la cetatenia romana.
    • 0 (0 voturi)    
      Dottore si cetatenia... (Marţi, 11 martie 2014, 12:45)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      vezi ca taxa de renuntare la cetatenia romana e prohibitiva. Exista chiar procese pe tema asta...
      Am spus-o asa... preventiv.
  • +18 (20 voturi)    
    Deja (Sâmbătă, 8 martie 2014, 17:02)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    văd sloganul : candidez la presedintie ca să il dau jos pe băsescu . Stiti ce e trist ? Că multi chiar vor pune botul .
    • +10 (10 voturi)    
      Doar noua lozinca e stimulatoare (Sâmbătă, 8 martie 2014, 19:35)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Băsistude Serviciu

      VOTATI PUP!
      • +6 (6 voturi)    
        variante? (Duminică, 9 martie 2014, 9:26)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui ty

        A. votati [pentru mine] si va PUP! echivalent cu Merci, Pa!
        B. cine e la PUP sa ma pupe....
        C. Votantul PUP primeste.... daca pupa!
      • +4 (4 voturi)    
        Baș! (Duminică, 9 martie 2014, 14:54)

        TimantiusRaptor [utilizator] i-a raspuns lui ty

        N-o să pupe...
  • +16 (18 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 8 martie 2014, 17:13)

    letsoc [utilizator]

    Mai rar atata prostie . Cum sa se refaca USLdupa declaratia lui mister Zgonea despre Antonescu ? Aaa....., ca poti face ceva acolo care sa se cheme liberal ( ex : Partidul Boului Liberal ) si sa te unesti cu el printr-un protocol , asta-i altceva . Cu stima , NC .
    • +4 (4 voturi)    
      Aștia s-au născut cu un singur neuron... (Duminică, 9 martie 2014, 14:58)

      TimantiusRaptor [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      Și ăla scrântit, sărmanul. Iar de atunci își petrec viața aberând. Culmea: sunt destui mononeuronali care să-i bage în seamă, ba să- mai și voteze când au prilejul!
      Țară frumoasă, că-n rest...
  • +13 (15 voturi)    
    Domnul Victor Ponta (Sâmbătă, 8 martie 2014, 17:56)

    GRANDFATHER [anonim]

    Vrea sa ne convinga in mod ipocrit ca el nu vrea sa candideze la presedentie si ca de nevoie va accepta in cele din urma, dar "de vina" ar fi Crin Antonescu, care a "rupt" USL-ul! De fapt Victor Ponta stie ca nu are stofa si nici "fata" de presedinte, nu are nici calitati oratorifce si de fapt nu are nici una din calitatile unui candidat la functia prezidentiala! Si mai stie domnul Ponta ca perzand alegerile prezidentiale va pierde si presedentia PSD-ului, asta insemnand ca intr-un timp previzibil, asa cum a spus "colegul" Crin Antonescu, sa nu mai fie nimic! Orice este posibil in politica! Si mai este ceva: pozitia de "la guvernare" nu-i ofera lui Victor Ponta niste avantaje in fata contracandidatilor, dimpotriva!
  • +11 (19 voturi)    
    perfect (Sâmbătă, 8 martie 2014, 18:00)

    Nevermind [utilizator]

    Geoana mi se pare cea mai buna alegere. Este reprezentativ pentru psd. Si zgonea ar fi o varianta buna, ca seamana.
  • +10 (14 voturi)    
    30% maxim (Sâmbătă, 8 martie 2014, 18:49)

    condrescu [utilizator]

    deci toata gasca au avut spre 30% (60% din 50% prezenta) deci probabil poanta aduna vreo 9.5% voturi la presedintie. maxim 25% cu tehnicile de furt deja cunoscute : galeti, morti etc
  • -4 (6 voturi)    
    Din pacate au sanse (Sâmbătă, 8 martie 2014, 21:05)

    CatalinBanu [anonim]

    Si Ponta si Geoana. Probabil ca un candidat PSD are putea sa aiba maxim 45%. Antonescu maxim 30%, iar restul de maxim 15% (in caz ca restul raman divizati: Predoiu, Tolomac, Ala cu capu'mic, etc) . E vorba de maxim, deci nu o sa dea 100%.

    Asftel ca cei care au votat cu perdantii turului 2, vor sta in majoritate acasa(sau vor vota cu Geoana) - pentru ca ura fata de Antonescu este maricica.
  • +10 (12 voturi)    
    Visele lui Ponta (Sâmbătă, 8 martie 2014, 21:44)

    bocristi [utilizator]

    Pe lista scurtă: Mickey Mouse,...”o reprezentare a cât mai multor gândiri”,....vreo 7,4 milioane! Îl mai vreți? Interesant e că se vaită de regimul Băsescu, deși PSD-ul a fost la guvernare cam în jumătate din cei cinci ani! Dacă în cinci ani cel mai mare partid din România, și o adevărată forță în rândul socialiștilor europeni, cu un uriaș aparat mediatic și cu ”sponsori” generoși, nu a izbutit să dea un ”regim democratic, european, echilibrat”, împidicându-se de tiranul de la Cotroceni, e clar cu cine avem de-a face. Ei dragilor, acum timpul nu mai are răbdare! Ați avut destulă vreme. Până-n toamnă s-ar putea să faceți voi regimul ăsta în rețeaua penitenciarelorș și acolo e nevoie de organizare democratică și echilibrată. De remarcat vocea ezitantă a lui Ponta. În ochii-i jalnici i se citește disperarea! ”Succesuri” vă dorim, tot atât de mult cât n-ați avut voi grijă de Țară!
  • +7 (9 voturi)    
    Asta-i motivul cu abureala ruperii USL (Sâmbătă, 8 martie 2014, 21:51)

    ty [utilizator]

    sa poata candida si Crin si Ponta. Asa au sanse mai mari sa ajunga in finala.
  • 0 (6 voturi)    
    abureala de doi bani (Duminică, 9 martie 2014, 0:06)

    Gustav666 [utilizator]

    1. Ponta nu va candida la presedentie oricat l-ar ruga doamnele pesediste
    2. Nominalizarile lui Ponta sunt fumigene aruncate pe piata credulilor.
    3. Candidatul sustinut de catre PSD va fi o cu totul alta figura, spre oftica baronilor.
  • +3 (7 voturi)    
    Cat despre alegerile prezidentiale (Duminică, 9 martie 2014, 0:23)

    Tulthorel [utilizator]

    poate sa mai enumere vreo 100-150. Tot cu simtamantul ca nu o sa am cu cine sa votez raman. Probabil sunt altii mai cu capul pe umeri decat mine care se incumeta din diferite experiente pe care le-au avut si bineinteles din exemplele pe care le-au dat cei enumerati mai sus, sa-l voteze macar pe unul dintre acesti distinsi domni, eu o sa raman la neputinta mea de a nu fi in stare sa vad un om capabil in vreunul dintre ei. Dar dupa cum spuneam, experienta mea in ale vietii este nula si ochii mei sunt inchisi ermetic, deci o sa la la latitudinea cetateanului cotidian sa faca aceasta alegere mareata!
  • +3 (5 voturi)    
    comentariu (Duminică, 9 martie 2014, 8:39)

    LiviuDrula [anonim]

    Oare Ponta crede in prostia si orgoliu lui ca va ajunge presedinte.? Pana la alegeri Voiculescu va fi unde merita adica la inchisoare Antenele ( in special A 3 ) se vor desfinta din lipsa de fonduri iar pe RTv nu va mai avea audienta deoarece ramanii au inceput sa se destepte si sa discearna ce e bine si ce e rau.Ponta si PSD va ajunge la lada de gunoi a istoriei deoarece adevarul iese pana la urma la iveala si minciuna se plateste.
  • 0 (0 voturi)    
    Deja, vesnicul candidat la presedintie... (Duminică, 9 martie 2014, 15:09)

    dekar [utilizator]

    ...Mugur e prezent pe lista preferatilor lui Ponta din partea doritilor de "poporul roman".Plasat in "centru stanga" (sanki !) alaturi de alt "dorit de poporul roman"-Oprescu,cu acelasi plasament, Isarescu (fata mare,rusinoasa,de !) nu se prea da,nu se prea lasa,da' mai stii ?Ca-n 2000,cand era,pardon, de rdeapta s-a infipt in coliva tot pe ultima suta dar din alte motive si si-a indeplinit misiunea.
  • 0 (0 voturi)    
    "De ziua internaţională a femeiilor muncitoare" (Duminică, 9 martie 2014, 20:53)

    VASCO [utilizator]

    Nu sunt un nostalgic, dar deşi intregul program realizat la sala Palatului în ziua de 8 martie la 24 de ani după revoluţie nu poate fi atestat de nicio comisie ca o copie identică, reuşită 100 % a vechilor desfătări partinice ale puterii vremelnice cu deosebire, deoarece :
    - deşi la sărbătorea ziua femeiilor muncitoare cu dragoste de partid în lupta eroică cu femeile chiabure, capitaliste, duşmane ale poporului, segregate, etc. marele cârmaci al acelor vremuri şia ridicat la tribuna sălii palatului în acele momente solemne consoarta femenină, nu a valorificat aportul de imagine al mamei sale, al ficei sale,
    -este adevărat că a subliniat cu tărie programul partidului, realizările măreţe, perspectivele glorioase.etc., cu spatele la masa femeilor necompatibile.
    Ca om în vârstă care am suportat destul asemenea momente din istoria tristă a societăţii noastre, cred că nu a fost bine ales momentul de a pune masa femeilor de o culoare şi aspiraţii în simţiri în contradicţie cu celelalte mase de femei, fice, soţii şi mame de eventuali "băsişti" mai ales atunci când la 8 martie 2014, după o revoluţie cu multe jertfe pentru cauza demnităţii umane şi a femeii, te aflii în fruntea acestei ţări cu peste 10 milioane de femei românce care toate merită acelaş respect..
    Cred cu regret că acest drum al demostraţiei de streapt sis bărbătesc in faţa unei mase umane femenine "entuziasmate - mobilizate" cu această acazie şi la nivelul unui spectacol naţional, nu este de bun simţ.nu este de bun augur.
    - Mai trebuia pe aceeaşi linie partinică ca la 8 martiea.c. poliţişti de la circulaţie dând dovadă de un puternic elan - doamne fereşte la discuţiile cu mamele conducătoare auto ar fi cerut mai întâi dovada afilierii pentru a se bucura de buchetul de flori, cuvenit aşa cum din fericire au procedat în egală măsură tuturor femeilor.
    Doresc ca prin acest mesaj să afirm că nu ne mai este necesar un asemenea entuziasm descriminator în masă, partinic - indiferent de culoare"