VIDEO Valcov: Proiectul de lege privind Rosia Montana, schimbat total de catre comisie. Acordul dintre Guvern si RMGC, scos din proiect

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 17 octombrie 2013, 22:31 Actualitate | Politic


Presedintele Comisiei pentru Rosia Montana, Darius Valcov, a declarat, joi, ca proiectul de lege primit de la Guvern a fost schimbat total de catre comisie, el aratand ca a fost modificat inclusiv titlul si ca proiectul nu se mai refera la Rosia Montana, ci la exploatari auro-argintifere in general, transmite Mediafax.

Valcov a spus ca Acordul dintre Guvern si Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) a fost scos din proiectul de lege trimis de Guvern.

"S-au adopt opt amendamente, de la titlul legii, care a fost modificat, si primele opt articole, care au schimbat total legea. In primul rand Acordul a fost scos. La articolul 1 din proiectul de lege se pomenea de un Acord. Acordul a fost respins", a spus Valcov.



El a aratat ca niciunul dintre amendamentele adoptate nu face referire la proiectul Rosia Montana.

"Inclusiv legea s-a schimbat, deci nu vorbim de proiectul Rosia Montana, vorbim de o lege privind unele masuri pentru stimularea exploatarii minereurilor auro-argintifere din cadrul unor proiecte miniere de interes public deosebit", a spus Valcov.

El a precizat ca membrii comisiei au considerat ca Acordul dintre Guvern si RMGC nu isi are locul in legea in cauza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1912 vizualizari

  • -8 (8 voturi)    
    decizie pt Rosia Montana (Vineri, 18 octombrie 2013, 0:44)

    andinny [utilizator]

    daca noul proiect este mai ok din toate punctele de vedere, poate e timpul sa se ia o decizie in privinta Rosiei Montane: vrem investitia sau nu? daca as putea vota, eu as spune DA, pt ca nu vad alte variante pentru problemele de la Rosia Montana
    • +4 (4 voturi)    
      Smecheria (Vineri, 18 octombrie 2013, 3:00)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui andinny

      Acum dau o lege prin care orice firma poate sa exploateze cu cianuri mult mai usor, pot sa expropieze si asa mai departe
    • +1 (1 vot)    
      Cat iti da Gold pe zi? (Vineri, 18 octombrie 2013, 16:32)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui andinny

      Cat iti da Gold pe zi?
  • +4 (4 voturi)    
    andinny (Vineri, 18 octombrie 2013, 4:12)

    Sakura [utilizator]

    andinny, tu "votezi" DA de când te-a angajat RMGC. Şi o faci la fiecare din articolele despre subiect, de altfel singurul subiect la care comentezi pe HotNews.
  • +4 (4 voturi)    
    Minciuna (Vineri, 18 octombrie 2013, 4:52)

    alex1234 [utilizator]

    Au inlocuit cuvantul "Rosia Montana" cu

    "Exploatarea zacamintele aurifere si argentifere de interes natioanl deosebit "

    ("deosebit" asta e ca si in Caragiale)

    Practic doar Gold se califica "pe moment" la 5 t pe an.

    In rest acelasi bacsis de 6% de pe vremea lui BOC si banii de mediu scosi din lege cu nu-s importanti

    Na-veti jena mai astia?

    Credeti ca mai puteti prosti lumea ?

    Pai si ultima baba din Pungesti va stie deja

    de hoti si mincinosi !
  • +2 (2 voturi)    
    Eu n-am inteles! (Vineri, 18 octombrie 2013, 7:37)

    Diletant [utilizator]

    Adica acum oricine are dreptul sa intoxice pamantul asta ... si apa ... si aerul (singura avere pe care o mai avem, ca de restul ... s-a ales praful!), singura deosebire fiind generata de marimea spagii?
    Imi vine sa citez din Eminescu: "Eu imi apar saracia si nevoile si neamul ...".
    Astia s-au hotarat sa puna in practica zicala "dupa noi, ... potopul"?
    Poate imi explica si mie cineva, totusi, pentru ca ... nu-mi vine sa cred!
    • +1 (1 vot)    
      simplu (Vineri, 18 octombrie 2013, 14:01)

      V44 [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

      E simplu, acum poezia s-a schimbat:
      Eu imi apar "saracia" (declarata) si nevoile, si neamurile.

      E ca in bancul ala, slabut, despre Ceausescu:
      - Am construit o epoca de aur!!
      - Uraaaa! Uraaaa!
      - Prostilor, nu voua, mie!
  • +3 (3 voturi)    
    nu (Vineri, 18 octombrie 2013, 9:26)

    Ana_Bucuresti [utilizator]

    Nu sunt de acord ca orice zacamant din Romania sa fie exploatat cu o revedenta de 6%.
    Si mediul trebuie sa primeze ptr ca o Transilvanie fara apa potabila si otravita de cianuri va fi si nepopulata. Deja se stie ca barajul nu va rezista in cazul ploilor torentiale sau va rezista doar daca se fac deversari controlate in padurile si orasele din jur. Chiar daca rezista barajul (ffff indoielnic) , cianura se va infiltra in sol si apoi in panza freatica. Acesta este tipul de roci din zona si nu avem ce face in privinta asta.

    Haideti sa ne trezim!
  • +1 (1 vot)    
    Dormi liniștit... (Vineri, 18 octombrie 2013, 15:58)

    Radu I [utilizator]

    I-ați schimbat pălăria lu' Maria? Și gata, nu?
    Legea aia idioată are drumul netezit.

    Dormi liniștit, române! USL lucrează pentru tine...
  • 0 (0 voturi)    
    CINE E RMGC ? (Vineri, 18 octombrie 2013, 16:58)

    liviusmaximus [utilizator]

    Cine e aceasta firma si cum a obtinut dreptul de exploatare ? pe ce suprafata ? Secretele sunt cele care ar lamuri problemele, dar, nu gasim documente, nu gasim nimic interesant din trecut. Doar cianura vs. locuri de munca. Despre furtul produs acum multi ani in cascada, NIMIC ?