Monica Macovei: Ponta minte despre cvorumul la referendumul din 2012 ca sa mascheze suspiciunile grave de frauda

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 4 iulie 2013, 18:52 Actualitate | Politic


"Victor Ponta continua sa minta si din scaunul de premier, la sedinta de guvern, atunci cand spune ca cvorumul de 50% plus 1 a fost indeplinit la referendumul din 2012. Nu a fost cvorum la referendumul din 2012, pentru ca si romanii cu domiciliul in strainatate au drept de vot, iar acestia nu sunt inclusi in recensamantul INS", afirma europarlamentarul PDL Monica Macovei intr-un comunicat remis HotNews.ro.

Ponta incearca sa mascheze tentativa de puci parlamentar si referendumul din 2012 marcat de suspiciuni grave de frauda, sustine aceasta.

"Simpla analiza a informatiilor de pe site-ul Parchetului General arata ca in dosarele ajunse la instanta de judecata procentul fraudei la referendum este intre 9% si 21%, media fiind de circa 14%. Dupa ce Ponta si-a impus colegul (Tiberiu Nitu) procuror general, sa vedem ce se intampla cu celelalte circa 500 de dosare privind frauda la referendumul din 2012 aflate in lucru la procurori, inclusiv cu dosarul Dragnea, in lucru la DNA", mai arata eurodeputatul.

Macovei promite totodata ca va "reveni pe larg la acest subiect".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1629 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    Trebuie sa nimicim mafia USL (Joi, 4 iulie 2013, 19:34)

    Cristiann80 [utilizator]

    Pai stie careva altceva despre Ponta in afara de faptul ca MINTE? De fraude ce ne spune mafia USL? Dragnea cand va fi arestat? Toti cei care au fraudat cand vor fi arestati pe viata? Pentru ca nu se poate admite ca aceasta blosevime sa-si bata joc de o tara!
    Nu uitam de lovitura de stat de anul trecut si ca, sunt la putere impotriva tuturor legilor democratice din tara si din lume! Pana cand naiba stati si taceti fara sa faceti ceva pentru a scapa de mafioti USL-inosi?
    • +6 (10 voturi)    
      Veniti in Tara la ALEGERI (Joi, 4 iulie 2013, 19:54)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Romani din toate colturile lumii
      Veniti in Tara la alegeri sa scapam tara de MAFIA SECURISTO-TIGANEACA ce se perpetueaza,
      Atlfel
      Adio Romania!!!,,
      pentru ca aici nu voteaza decat comunistii, tiganii platiti, mafiotii interesati si usor manipulabilii...
  • +6 (8 voturi)    
    un roman (Joi, 4 iulie 2013, 21:35)

    CristiRu [utilizator]

    Imi doresc un partid o miscare o ...ceva care sa lupte ptr Romania si pentru cei care sunt romani . Eu locuiesc afara de ceva ani ...poate partidul imigrantilor care sa schimbe politicile care se fac acum in Romania ....C.F.R VANDUT CU BANII C.F.R -ULUI....
    • -2 (4 voturi)    
      Hai, ma lasi ?!!!! (Joi, 4 iulie 2013, 23:22)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui CristiRu

      V-ati carat, drum bun si cale batuta !
      Asta daca sunt destul de naiv sa cred ca postacii basisti de aici sunt (al dracu de multi, cica) emigranti in superbul occident......
      Asta este o manipulare primitiva.....postacii basisti sa se dea americani, nemti, etc. pentru ca , vezi Doamne, astfel au mai multa greutate in spusele lor (ca cica au scoala vestului real democratic)...
      Bine......si vreti sa va cred eu?
      Uite ca nu va cred !
      Ce sa vezi? "o miscare ceva"....pica bine , nu-i asa?
      Dar ai dreptate, este nevoie de partidul celor cu probleme acolo sus, la "mansarda". Presedinte, evidenr, madam Monica. Macovei Monica.
      P.S. o invata cineva pe "justitiara"asta ce scrie in legile noastre si cum se citeste chestia asta?
  • -2 (2 voturi)    
    CU MUSCA PE CACIULA (Joi, 4 iulie 2013, 23:21)

    dincannes [utilizator]

    Parca aceasta doamna spunea ca sunt milioane de voturi fraudate. Acum, cind se confirma, ca s-a furat ca intotdeauna, incepe sa dea vina pe interventia politicului in justitie.
    Cit rau ne-au facut afirmatiile acestei doamne in UE si in America! Rusine!
  • -3 (3 voturi)    
    Monicuta fata mea (Joi, 4 iulie 2013, 23:23)

    xrogo [utilizator]

    acum nu mai poti tu sa manevrezi justitia dupa placul tau si al lui nea Base,Morar facea sluj la tine,acum s-a schimbat directia.
    Tare sunt curios,dupa finalizarea dosarelor cu referendumul,cum o sa justifici putinele fraude,pe unde o sa scoti camasa cu cele 2,5 milioane de voturi anuntate de tine in PE ca si fraudate dar care nu o sa fie gasite.
  • -3 (3 voturi)    
    Diazepam (Joi, 4 iulie 2013, 23:28)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mult diazepam si alte medicamente tari pentru a inlatura problemele psihice de care sufera aceasta doamna ... doamna care informa Parlamentul European cu nonstalanta ca s-au furat 2 milioane de voturi pe baza unor articole din presa si care acum jongleaza cu niste procente aiurea.
  • 0 (0 voturi)    
    jalnica procuroare comunista... (Duminică, 7 iulie 2013, 23:20)

    father nicky [utilizator]

    ...incearca disperata sa-i manipuleze pe romani, dar va veni si ziua cand va trebui sa explice felul mizerabil in care a parat si denigrat Romania la Bruxelles si Strasbourg, mintind si dezinformand parlamentul si comisarii Uniunii Europene! Autoritatea Electorala Centrala si-a publicat datele oficiale finale! Suspiciunile de frauda electorala la referendumul de demitere a presedintelui reprezinta 1,4%(unu virgula patru la suta) din totalul voturilor exprimate(cca. 8,5 milioane), iar DNA are in lucru cca. 70(saptezeci) de dosare care se refera la incalcari ale legii electorale!
    Bazaitul agasant al acestei "muste" o sa-l inerveze in cele din urma pe "buldogul" Blaga, care cu un dos de palma, metforic, peste "trompa", o s-o trimita pe banca suspendatilor alaturi de Cristi Preda, care si el a "bazait" ce si cand nu trebuia!