Ioan Oltean despre scaderea populatiei: "Femeile si barbatii sa-si faca datoria fata de tara si popor, sa sporeasca natalitatea"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 4 iulie 2013, 14:07 Actualitate | Politic


Femeile si barbatii sa-si faca datoria fata de tara si popor, sa sporeasca natalitatea, a declarat joi la Bistrita vicepresedintele PDL, Ioan Oltean, comentand rezultatul recensamantului populatiei facut public de Institutul National de Statistica, transmite Agerpres.

"Am scazut mult, daca suntem 20 de milioane, avem o scadere dramatica. (...) Aici un singur comentariu se poate face, ca dragele noastre femei si dragii nostri barbati sa-si faca datoria fata de tara si popor, sa sporeasca natalitatea, pentru ca altfel, sigur, vom ajunge la un numar de locuitori foarte mic. Aici vine rolul Puterii de a crea conditii optime', a spus Oltean.

Populatia stabila a Romaniei era de 20.121.641 persoane la 20 octombrie 2011, arata rezultatele definitive ale Recensamantului Populatiei si al Locuintelor - 2011, publicate, joi, de Institutul National de Statistica, ceea ce inseamna o scadere a populatiei cu 1.559.300 persoane fata de recensamantul din 2002.

Ioan Oltean (60 de ani) este casatorit si are un copil.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5290 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    Asa, asa (Joi, 4 iulie 2013, 14:17)

    aiureantramvai [utilizator]

    Si politicienii sa-si faca datoria fata de INTREAGA populatie nu doar propriile persoane, propriile familii sau grupuri de interese! De ce sa turnam pe banda copchii pe care sistemul de invatamant sa-i transforme in votanti tampiti si sa nu fie in stare sa sustina sistemul de pensii incat parintilor sa nu le fie sila de batranete?
  • +26 (28 voturi)    
    rusine (Joi, 4 iulie 2013, 14:17)

    goto [utilizator]

    cata rusine din partea politicienilor sa ceara asa ceva!!!
    in primul rand politicienii trebuie sa isi faca datoria fata de tara si popor, sa ii respecte si sa nu mai fure. asa va creste nivelul de trai astfel incat fiecare sa poata creste un copil sau sa nu mai fie nevoie sa plece in strainatate ca sa traiasca decent.
    • +12 (12 voturi)    
      da, sa-si faca datoria!! (Joi, 4 iulie 2013, 15:26)

      codrutza [utilizator] i-a raspuns lui goto

      Vorba tziganului, catre Ceausescu: "n-am inteles pana la urma: vine doamna Elena la mine? sau merg eu la dansa?" :D
  • +26 (28 voturi)    
    ca sa ce? (Joi, 4 iulie 2013, 14:17)

    Snitzelvienez [utilizator]

    sa va tinem pe voi si pe neamurile voastre care nu sunteti in stare sa gestionati o tara>?
  • +30 (32 voturi)    
    Bine nenea! (Joi, 4 iulie 2013, 14:23)

    Andor74 [utilizator]

    Ai un copil si dai lectii.... Multumim frumos. (eu am 2 copii si sper sa pot sa-i cresc pana sa termine macar o facultate).
    Dar nenea sa continue si sa mai predea in continuare urmatoarele:
    1. Cum sa cumpere o familie din Romania o casa in care sa incapa cu 3 copii
    2. Cum sa imparta banii sa le ajunga de mancare
    3. cum sa ii intretina la scoala (presupunand ca intra cu bursa)
    ...asta in conditiile in care cei 2 parinti castiga salariul mediu pe economie.
    • +2 (6 voturi)    
      Este evident faptul ca problema reala.. (Joi, 4 iulie 2013, 18:31)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

      ..in lume este suprapopularea, nu rarirea populatiei umane (inclusiv in Romania), de aceea sunt din ce in ce mai scumpe resursele, hrana, cazarea etc. In ce priveste Fondul de pensii, oamenii care au muncit au depus niste bani de-a lungul anilor care acum unde sunt?
      • 0 (2 voturi)    
        iarna demografica (Joi, 1 august 2013, 22:23)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui mcris

        la natalitatea actuala populatia din multe tari dezvoltate va disparea in citeva generatii
  • +22 (24 voturi)    
    Raspuns: (Joi, 4 iulie 2013, 14:28)

    hot news [utilizator]

    Dar tara si poporul cum isi fac datoria fata de barbati si femei?
    Dar voi, politicienii, cum va faceti datoria fata de tara si popor, ca sa aveti neobrazarea de ale cere ceva femeilor si barbatilor?
  • +22 (26 voturi)    
    Facem facem dar cu ce bani? (Joi, 4 iulie 2013, 14:33)

    ToroBlu [utilizator]

    Facem copii dl. Oltean. Sunt tanar, sunt casatorit, fac imediat. Dar cu ce bani ii crestem? Ne dati dvs.?
  • +15 (19 voturi)    
    de acord (Joi, 4 iulie 2013, 14:36)

    lokkos [utilizator]

    dar tot atunci cand si tara isi face datoria fata de cetateni.
  • +14 (18 voturi)    
    altu' (Joi, 4 iulie 2013, 14:37)

    micul_licurici [utilizator]

    Dupa Basescu a venit Ioan Oltean...

    Da, o sa ne facem datoria fata de tara si popor cand o veti face si voi pe a voastra.
    • +8 (8 voturi)    
      se k*k* pe ei de frica! (Joi, 4 iulie 2013, 15:28)

      codrutza [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Daca bobulatia scade, n-o sa mai aiba cine sa le plateasca penziile NESIMTITE - si, mai ales, scade numarul de lo0curi in Parlament (inclusiv in cel European) :P
      • +3 (3 voturi)    
        hmmm (Joi, 4 iulie 2013, 21:09)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui codrutza

        chiar crezi ca parlamentarii stau in pensiile de la stat?

        pura naivitate...
        este propaganda unui dobitoc, atata tot.
  • +7 (21 voturi)    
    lol (Joi, 4 iulie 2013, 14:39)

    adrian8 [utilizator]

    'Aici vine rolul Puterii de a crea conditii optime'
    corect .. cand nu sunteti voi la putere ...

    cant erati voi la putere, eram o tara plina de 'mamici si bebelusi' .. prin glasul stapanului vostru ... deci .. e vina lu' ponta .
    • +3 (5 voturi)    
      Mda, nimeni nu mai vrea sa-si aduca aminte (Joi, 4 iulie 2013, 15:40)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      ... de vorbele cirmaciului
  • +11 (13 voturi)    
    Nu e prima data cand se zice asaceva (Joi, 4 iulie 2013, 14:39)

    BEDE [utilizator]

    Voia si Ceausescu sa creasca natalitatea. Si ce a obtinut?
    Exista perioade cand populatia scade. Asa s-a intamplat si in Sparta antica: numarul razboinicilor spartani a tot scazut, iar la aceasta scadere a contribuit, printre altele, si homosexualitatea practicata de foarte multi.
    Dl parlamentar ar face mai bine sa-si faca autocritica pt conditiile minunate pe care le-a oferit statul. Cum sa poata o femeie sa stea sa creasca mai multi copii cand sotul nu castiga suficient pt a-i intretine? Cum e cu marea problema a locuintelor? Daca o familie are doar 2 camere (si asta e inca un caz bun), cum ar fi sa aiba 3-4 copii? Daramite daca un sot si o sotie stau intr-o garsoniera, atunci unde sa puna mai multi copii?
    Sau poate se doreste ca in locuinte sa nu fie mai mult de 4mp/locuitor?
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Joi, 4 iulie 2013, 14:42)

    vasile_r [utilizator]

    Imi fac datoria fata de tara si popor platindu-mi impozitele. Rateurile politice daca chiar isi inchipuie ca au atata cadere incat sa spuna altora ce sa faca cu viata lor ar trebui sa inceapa sa impuieze la norma ei insisi. Si venind vorba de impuiat la norma, oare ar trebui sa i se intample lui oltean ce i s-a intamplat ultimului gunoi politic (ala fiind oltean autentic) care a impus norme la inmultire?
  • +10 (10 voturi)    
    Cate prostii mai spune (Joi, 4 iulie 2013, 14:44)

    blackarrow [utilizator]

    si asta , cica "rolul Puterii de a crea conditii optime'"-halal sa va fie cu conditiili voastre .Datorie fata de tara si popor ?! Cred ca datorii mai mari au altii, si nu si le-au indeplinit pina acum , dupa cat se pare nici nu le vor indeplini vreodata .
  • +12 (12 voturi)    
    Auzi Ioane, (Joi, 4 iulie 2013, 14:46)

    JWalker [utilizator]

    ca barbat as putea sa-mi fac datoria si fata de tine, sa stii!
    ...si fata de colegii tai care cred ca poti creste un copil cu alocatia pe care o da statul.
    Si mai am niste prieteni care sunt si ei gata sa isi faca datoria la fel.
    Take care.
    • +6 (6 voturi)    
      sunt dator (Joi, 4 iulie 2013, 15:13)

      newshot [utilizator] i-a raspuns lui JWalker

      pune-ma pe lista.
      trebuie sa-mi fac si eu datoria fata de individ.
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Joi, 4 iulie 2013, 14:49)

    rocknum [utilizator]

    vorba tinganului: "hai sa innebunesti", si cu ce "vorba ailalta" ii cresti? Cu minim pe economie de 7 milioane?
  • +6 (6 voturi)    
    cu spor (Joi, 4 iulie 2013, 14:50)

    Vladel [utilizator]

    Baga tati!
  • +10 (10 voturi)    
    idiot (Joi, 4 iulie 2013, 14:52)

    newshot [utilizator]

    ăsta a vorbit de dragul de a vorbi.
    presa ar trebui să-i ignore, nu sa umple paginile cu asemenea stupizenii...
  • +4 (4 voturi)    
    alt idiot (Joi, 4 iulie 2013, 14:58)

    danzigk [utilizator]

    ce simplu e sa arunce cu vorbe... da' cand e vorba sa faca fapte (ca e acolo unde POATE) - prin fapte intelegand motivarea familiei de a avea copii - canci!
  • +6 (6 voturi)    
    DA! (Joi, 4 iulie 2013, 15:03)

    radul [utilizator]

    Puterea trebuie sa-mi creeze conditii optime! Asadar, propun sa vina un consilier local in fiecare seara, sa aprinda lumanarelele, sa asterne patul si sa dea drumul la muzica in surdina!

    :)
  • +6 (6 voturi)    
    wow ! (Joi, 4 iulie 2013, 15:05)

    Vuck [utilizator]

    Nesatuii acestia au inceput sa reinvie sloganurile comuniste.
    Cand tara asta o sa fie in stare sa scape de 99% din leprele care umplu Parlamentul si ministerele si care ne-au condus " spre culmi de bunastare si prosperitate" o sa ne gandim sa facem si copii.
    Pana una alta asteptam sa apara si la noi un Al-Sisi.
  • +5 (5 voturi)    
    Nesimtitul! (Joi, 4 iulie 2013, 15:27)

    suk-yi [utilizator]

    Uitati-va oameni buni cit de nesimtiti au ajuns politicienii nostri! Cit tupeu sa ai tu, ala cu un singur copil, sa le ceri celorlalti sa imbunatateasca balanta demografica?? Plus de asta, date fiind toate nenorocirile cazute peste noi in ultimii nu mai putin de 30 de ani, in care am suportat si foamete, si lipsuri, si somaj si incapacitate de plata, cine mama dracului mai are tupeul sa ne ceara ceva? Nu exista familie din tara asta care sa nu aiba vreo femeie moarta din avorturi ilegale sau cancer uterin, sau orfani ramasi in urma unor astfel de experimente, si totul din cauza unor politruci nebuni, care experimenteaza pe noi cele mai salbatice vise de marire. Pina la urma, vina este a noastra, a cetatenilor care ne platim impozitele si ne facem munca in dreptul nostru, fara sa cricnim, si le suportam toate nazurile si isteriile. In mod normal, trebuia sa punem bita pe ei de mult, ca ne-au tinut mereu in lant, ne-au impovarat cu impozite si taxe ca pe vitele de povara, si acu ne mai dau si bice sa ne inmultim, ca sa le sporim lor avutul. Cel mai probabil de aia si pleaca multi cu vint in fund, si nici nu se mai uita in urma. Nimeni nu vrea sa fie carne de tun, la cheremul unor idioti.
  • +9 (9 voturi)    
    Sau mai pe sleau spus (Joi, 4 iulie 2013, 15:28)

    sentenced [utilizator]

    Faceti copii ca sa aiba si urmasii nostri de la cine fura.
    • +1 (1 vot)    
      platitori de impozite (Joi, 1 august 2013, 22:24)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      faceti cit mai multi sclavi
  • +5 (5 voturi)    
    Oltean a încurcat perioada de somn (Joi, 4 iulie 2013, 15:41)

    visio [utilizator]

    nu știu cine și-a bătut joc de el și i-a spus că se doarme ziua; altfel nu îmi explic de ce vorbește în somn; probabil s-o fi molipsit dela colegii din parlament care dorm ziua, și noaptea fură...mai știu eu unii dup același program, însă vine și vremea lor...
  • +6 (6 voturi)    
    cate adevaruri s-au spus si cate mai sunt... (Joi, 4 iulie 2013, 15:52)

    cosvaTIM [utilizator]

    Din momentul in care am incercat sa adaug comentariul si pana sa-l termin de scris am constatat ca au spus altii inaintea mea aproape tot ce aveam pe suflet.
    Domnu' Oltean si eu am 2 si am atatia pt ca atata imi permit, in nici un caz pt ca vreau. Totul este legat de responsabilitate iar cine are masura responsabilitatii nu poate face ca tiganii copii multi iar apoi sa creasca cum or reusii fiecare pe cont propriu.
    Aveti suficiente exemple de tari care ofera tot felul de deduceri din impozit pentru cresterea si educarea copiilor, de ce la noi aceste lucruri nu se aplica? La noi iti platesti impozitul, taxele catre sanatate iar cand ai o problema medicala platesti pt ca de esti salariat si ai de unde...
  • +3 (3 voturi)    
    Inteligenta rara ... (Joi, 4 iulie 2013, 16:03)

    Gigi Kent [utilizator]

    Domnul Oltean da dovada de o inteligenta nativa deosebita. A identificat corect responsabilii pentru scaderea natalitatii. Bravo! Aplauze!

    Declaratie din ciclul "decat sa nu ploua e mai bine sa ploua pentru agricultura".

    A nimerit-o si cu rolul puterii pentru crearea conditiilor optime. Cea mai mare natalitate in lume exista in tarile destul de sarace (India, China etc.) ceea ce duce la concluzia ca de aia nu doresc guvernantii sa creasca nivelul de trai din Romania pentru a readuce natalitatea la cote inalte [sic!].
  • +6 (6 voturi)    
    pai domnule Oltean... (Joi, 4 iulie 2013, 16:06)

    MihaiN2 [utilizator]

    ne facem datoria! din impozitele noastre sunt crescuti si copiii alora (inca) minoritari care fac 6-7!
    dupa ala (nu spui cine, persoana importanta) care are doua fete trecute de 30 de ani si un singur nepot pe drum, dar ne cere noua sa ne puim ca iepurii, hop sari alt ipocrit!
  • +4 (4 voturi)    
    A VORBIT SI NEA ION... (Joi, 4 iulie 2013, 16:08)

    father nicky [utilizator]

    ...ca si el e om! Ca daca tacea, broasca-n gat ii ramanea, prostia pe gura nu-i iesea, iar el "filozof" ramanea!!! Dar asa, inca-odat' se dovedea ca oricine ai fi mata, "profet" nu poti fi in tara ta!
    WOW! Uite dom'le ca a iesit o "poezie"!
  • +10 (10 voturi)    
    Oltene, se micsoreaza numarul sclavilor? (Joi, 4 iulie 2013, 17:14)

    Trojan.H [utilizator]

    Ne scuzati ca nu producem cit puteti voi sa furati!