Valeriu Zgonea: Ii scriu lui Traian Basescu. Suntem de acord cu pactul Guvern - Parlament - Presedintie

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 13 mai 2013, 15:56 Actualitate | Politic


Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat, luni, ca Biroul Permanent a decis sa trimita un raspuns la scrisoarea presedintelui Traian Basescu privind un pact intre Parlament, Guvern si Presedintie, in care se arata disponibilitatea pentru acest "triunghi de putere", relateaza Mediafax.

"Astazi (n.r.- luni) voi trimite o scrisoare presedintelui Traian Basescu. Este un punct de vedere in care ne manifestam disponibilitatea, in acest triunghi de putere, Guvern - Parlament - Presedintie, pentru a indeplini toate angajamentele pe care le avem si care au fost facute dupa 9 decembrie in fata cetatenilor si bineinteles, ca stat european, in fata institutiilor europene. Scrisoarea presedintelui este absolut corecta si normala, este vorba despre functionarea institutiilor statului. Cele trei institutii lucreaza si comunica intre ele. Camera Deputatilor, grupurile parlamentare, membrii Biroului permanent isi manifesta disponibilitatea ca agenda aceasta a celor trei institutii sa fie una comuna si pe plan intern si pe plan extern, in tot ceea ce inseamna interes al statului roman, al cetatenilor din tara, sau a romanilor care lucreaza in UE", a declarat Zgonea dupa sedinta Biroului permanent al Camerei Deputatilor.

Presedintele Traian Basescu a trimis in 23 martie la Parlament o scrisoare in care solicita un parteneriat cu Parlamentul si Guvernul in ceea ce priveste asumare in comun a obiectivelor privind un stat de drept modernizat si consolidat, adoptarea monedei euro si aderarea la spatiul Schengen.

 El a propus un plan de actiune pentru indeplinirea acestor 3 obeictive care prevede adoptarea noului Statut al deputatilor si senatorilor si adoptarea unui cod de conduita al parlamentarilor, cu termen inainte de sfarsitul sesiunii, respectarea si executarea hotararilor judecatoresti si asigurarea protectiei adecvate pentru sistemul judiciar si institutiile anticoruptie impotriva presiunilor nejustificate, cu termen imediat-permanent.

Planul mai cuprinde revocarea membrilor Guvernului care fac obiectul unor actiuni in instanta pentru fapte penale, angajarea raspunderii membrilor Parlamentului pentru fapte de incalcare a regimului de integritate si prevenirea, sanctionarea coruptiei privind achizitiile publice si dezvoltarea rolului ANI in acest domeniu, cu termen 30 aprilie si desemnarea conducerii Parchetului General si DNA cu termen imediat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1816 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    coabitati, macar sa fie pentru uiltima data (Luni, 13 mai 2013, 16:06)

    sisipisi [utilizator]

    Zgonea, puiule, cit de iute v-a apucat amnezia si ati uitat de ce v-au ales romanii cu un procent zdrobitor, in decembrie....
    • +3 (3 voturi)    
      Nu te enerva! (Luni, 13 mai 2013, 18:09)

      Nationalistul [utilizator] i-a raspuns lui sisipisi

      N-ai aflat ca politica e o c...va si politicienii cu...ve
      • +2 (2 voturi)    
        Saracutul (Luni, 13 mai 2013, 21:14)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Nationalistul

        Nu a aflat nici azi ca a fost prostit. Nu are de ce sa se enerveze, doar au fost 7.4 milioane.
        • 0 (0 voturi)    
          Iti apreciez ironia fina (Marţi, 14 mai 2013, 22:04)

          Nationalistul [utilizator] i-a raspuns lui ty

          sa stii ca nu numarul conteaza.
          Intre timp cei 7,4 s-au mai razgandit. Au ramas vreo 4 care nu sunt nici aia siguri...
  • +6 (8 voturi)    
    Declaratie de razboi (Luni, 13 mai 2013, 16:16)

    Nationalistul [utilizator]

    pentru Cacarau. Primul pas a fost facut. :))
    Astept cu interes raspunsul presedintelui Senatului!
  • +4 (8 voturi)    
    Suna ciudat (Luni, 13 mai 2013, 16:31)

    Daniels22026 [utilizator]

    Uslamistii matura zilnic pe jos cu presedintele. Ei urasc reforma din justitie, campania anti-coruptie din justitie, iar in viziunea lor justitia nu este independenta. Parlamentul doreste clar sa-si protejeze alesii hotomani fata de justitie. Ce-ar putea USL-istii sa negocieze cu Basescu?!

    Despre ce pact se vorbeste?! Suna ciudat. Sper ca Basescu ii duce cumva de nas. Dar USL-ul are in spate milioane de uslamisti. Ei pot sa subordoneze justitia imediat, instantaneu. Iar poporul uslamist isi va aplauda politicienii, chiar daca vom fi exclusi din UE si NATO.
  • +8 (8 voturi)    
    Dar Senatul ? (Luni, 13 mai 2013, 16:31)

    adrian88000 [utilizator]

    Crin nu raspunde ? Doarme sau gandeste incet ?
    • +11 (11 voturi)    
      Crin (Luni, 13 mai 2013, 16:57)

      xcristi [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ne roaga sa avem rabdare pana citeste si el scrisoarea. Ca e scrisul mic si nu poate raspunde asa pe loc! A spus-o cu gura lui.
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Luni, 13 mai 2013, 16:58)

    Analfabet [utilizator]

    E o capcana... cand toti se inteleg intre ei si coabiteaza, de fapt nu mai exista coabitarea...
    Se revine la situatia initiala.
  • +3 (3 voturi)    
    Mirare si uimire (Luni, 13 mai 2013, 17:09)

    solar [utilizator]

    E de mirare cum USL-ul in plenul sau a ajuns la tot ceea ce preconiza BASESCU inainte de marea coabitare"- functionarea institutiilor statului, disponibilitate politica comuna si pe plan intern si pe plan extern,adoptarea monedei euro,spatiul Schengenn, functionarea DNA si aconducerii sale,cod de conduita pentru parlamentari etc etc!! Ce sa se fi intamplat intre timp? Cum de au disparut postacii nemultumiti de tot ce e Basescu, face Basescu, spune Basescu... Unde sunt scndalagii de profesie USL-asa? Mitocanii liberali si liber-tari? GATA< totul e bine si frumos si PUPAT PIATA ANDEPENDENTEI?In atat a constat tot scandalul imens si monstruos de vara trecuta(2012)? Da-te, ba acesta , la o parte ca de nu... ???? Asta e noua si mareata politica de Dambovita?
    Faina natie, culta natie,descurcareata natie... halal sa ne fie !!!
    UNDE E MAREA PRESA...PENTRU POPOR SI...PRIN BOBOR? E plecata la O B O R ? Pe vremea lui Ceausescu circula o vorba faina si o scuza: MANCAM SI NOI O PAINE!!
    Te pomenesti ca s-au intors vremurile ! ?
  • +2 (2 voturi)    
    usl nu știe Constituția, și nici timp să o citeasă (Luni, 13 mai 2013, 17:25)

    visio [utilizator]

    fiecare pasăre pe limba ei piere; oricum, Băsescu câștiga mai puțin dacă pleca la o partidă de pescuit; a rămas la Putere și are ”năvodul” plin...foarte amuzant...păcat că din chestia asta românul de rând nu câștigă; e corect totuși, mă întreb când a caștigat ceva..niciodată...