Mihai-Razvan Ungureanu: Cred ca ar trebui sa facem o carte neagra a opozitiei. De ce Opozitia nu reuseste sa fie unita nici acum, dupa un an de zile?

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 mai 2013, 20:13 Actualitate | Politic


Mihai-Razvan Ungureanu
Foto: Agerpres
Presedintele Fortei Civice (FC), Mihai-Razvan Ungureanu, sustine ca, dupa un an de guvernare Ponta, "problema nu este sa faci o carte neagra a guvernarii", pentru ca "pe aceasta tema putem scrie volume intregi", si ca ar trebui in schimb facuta "o carte neagra a opozitiei". "Eu promit ca o voi face. De ce Opozitia nu reuseste sa fie unita nici acum, dupa un an de zile? Cred ca a venit momentul unei asemenea analize, radiografia unui an de opozitie - acesta ar putea fi titlul", afirma Ungureanu.

Intr-un comunicat remis HotNews.ro, Mihai-Razvan Ungureanu apreciaza ca "7 mai nu este ziua unei aniversari, ci mai degraba a unei comemorari. Comemoram un an de guvernare Ponta, un an de cand USL a catapultat Romania in haos politic, economic si administrativ".

El subliniaza in comunicat "esecul guvernarii Ponta in a transa subiectul regionalizarii in baza unor proceduri transparente". "Din pacate, putem constata ca dezbaterile in chestiunea regionalizarii sunt eminamente politice. Nu a existat nicio dezbatere publica, nu au fost solicitate niciun fel de studii de impact. Forta Civica pregateste, in perioada imediat urmatoare, organizarea a trei conferinte in colaborare cu experti in materia regionalizarii. Concluziile acestor conferinte se vor regasi intr-un volum de texte de expertiza, pe care il vom pune cu bunavointa si la dispozitia domnului Dragnea, care pana in prezent nu a considerat prioritar acest aspect", arata Ungureanu.

Liderul FC a deplans, de asemenea, "lipsa de energie si de concentrare in tirul critic al opozitiei la adresa actualei guvernari". "Problema nu este sa faci o carte neagra a guvernarii. O carte nu ar fi de ajuns - pe aceasta tema putem scrie volume intregi. In schimb, dincolo de ceea ce nu a facut sau a facut prost USL-ul, cred ca ar trebui sa facem o carte neagra a opozitiei. Eu promit ca o voi face. De ce Opozitia nu reuseste sa fie unita nici acum, dupa un an de zile? Cred ca a venit momentul unei asemenea analize, radiografia unui an de opozitie - acesta ar putea fi titlul", afirma Ungureanu.

"Electoratul vede in USL o structura bine organizata, in ciuda conflictelor la nivel local si a disensiunilor. Si mai mult decat atat, aude o voce unica. Ce exista in contrapondere din partea opozitiei? Doar un vacarm generalizat. Sunt insa foarte optimist - stiu ca din vacarm va incepe sa se desprinda acea voce care se aude clar si limpede", a conchis presedintele Fortei Civice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1192 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    sustinere (Marţi, 7 mai 2013, 20:41)

    pragmatism [utilizator]

    MRU pare a fi printre putinii care vor sa faca ceva si pt reprezentarea clasei de mijloc. Sper din tot sufletul sa reuseasca pt ca Romania are nevoie si de o alternativa la tavalugul rosu. Imi place din ce in ce mai mult MRU. A crescut ff mult ca politician si cu siguranta merita investit in el pt o eventuala candidatura la prezidentiale.
  • +6 (6 voturi)    
    Va raspund eu (Marţi, 7 mai 2013, 21:02)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Pt ca se joaca cartea autocratica..liderii nu sunt alesi democratic..practic sunteti impotriva naturii..mai intai trebuie rezolvata justitia si mercenarii din presa ca sa poata sa iasa oamenii destepti in fata!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Dreapta e sublima, dar... (Marţi, 7 mai 2013, 21:11)

    ipolitic [utilizator]

    Domnul Ungureanu cere o radiografiere a dreptei.
    Ma tem ca pe ecran va vedea un schelet.
  • +4 (6 voturi)    
    Simplu (Marţi, 7 mai 2013, 21:27)

    max# [utilizator]

    Dezbinarea e răspunsul...10 partidulețe, alianțe, nici o idee comună, un slogan, nimic. Uniți-vă sub aceeași aripă și faceți opoziție adevărată si feroce, că aveți ce critica.
    • +4 (4 voturi)    
      fals (Marţi, 7 mai 2013, 23:11)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui max#

      din alea 10 partidulete cel putin unul nu este in opozitie - PDL - Blaga clar nu are nici o intentie sa fie in opozitie. conduce de facto partidul de 1 an si blatul este evident, atat la alegeri cat si in parlament sau in presa..
  • +5 (7 voturi)    
    o speranta (Marţi, 7 mai 2013, 22:02)

    Dicu [utilizator]

    MRU este o speranta pentru dreapta si nu trebuie irosita. Pacat ca avem asa multi miopi care se fac ca nu-l vad. D-ul Pavelescu de la PNCTD a avut o buna intuitie. Sper sa se realizeze o uniune pe dreapta.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru că Opoziția nu are interese comune (Marţi, 7 mai 2013, 22:23)

    visio [utilizator]

    nici să fure, nici ca românul să trăiască mai bine; în 2012, sloganul usl-ului a fost jos băsescu, iar interesul a fost să fure tot; în 2004, sloganul lui traian băsescu a fost ”să trăiți bine”, ce interes o fi avut numai el știe...
    în 2013, opoziția nu are niciun slogan, nicio idee, niciun interes....nimic..
    din toate astea, românii sunt cei care pierd, ei sunt furați cu zâmbetul pe buze; partea nașpa este că nu numai generația aceasta va avea de suferit masiv; generațiile următoare, copii noștri, nepoții noștri, vor plăti indifernța și prostia noastră; asta dacă vom mai ajunge acolo, adică în eventualitatea că nu va fi vreun război civil, o foame ceva...
    în 1989, sistemul (adică manifestanții) era canalizat pe ceauzșescu; în 2012, s-a vrut un război între pensionari + bugetari + militatriîn rezervă și cei care lucrau l aprivat; evident că dacă ar fi putut să facă rău, indivizi ca Mircea Badea făceau acel rău imediat; exact ca în decembrie 89 când s-a dezgropat morții și au fot aruncați în stradă; retardați ca mircea badea au fost utili în acele momente...
    tragedia lui MRU, și a oricărui alt individ educat, este că discursul lor trebuie să fie auzit și înțeles de românii inculți, adică maneliști, ppdd-iști, bugetari și pensionari pensionați prematur, etc; aceștia, 36%, sunt suficienți pentru schimbarea Constituției; restul procentelor se pot fura foarte ușor; exemplele dela Mehedinți și Vrancea sunt dovezile clare ale inteligenței românului de rând.
    sunt foarte curios de cât de repede se va maturiza MRU în discursul lui, pentru că trebuie să convingă 63% dintre votanți, și trebuie să acopere integral furtul de voturi din partea usl; cel mai mic procent câștigat de usl va conta enorm iar sacoșa electorală acordată de usl va fi substanțială; pensionarii din ploiești au fost lacomi la pensii municipale; prinarul ploieștilor, după ce va ieși din pușcărie, va face carieră la circ; houdini va fi un figurist în comparație cu păcăliciul ăla de primar...
  • +4 (4 voturi)    
    Foarte buna ideea ! (Marţi, 7 mai 2013, 22:36)

    adrian88000 [utilizator]

    Astept cu interes "cartea neagra a opozitiei".
  • 0 (0 voturi)    
    dar ce "dreapta" si cine este... (Marţi, 7 mai 2013, 23:36)

    father nicky [utilizator]

    ..."de dreapta" in romania, poate sa ma lamureasca cineva?! ce inseamna in romania "clasa de mijloc" si cine face parte ea si cine nu?! ce-l indreptateste mru sau pe altul ca el sa fie "candidatul unic al dreptei", care este programul sau politic si ce din acest program se potriveste&suprapune cu "agenda publica", adica cu dorintele anonimului allegator roman?! ce a "demonstrat" mru pana acum in succesivele functii si demnitati in care a fost numit si nu ales?! cine este acest utecist reevaliuat, care nu a demonstrat nimic in nici una din demnitatile prin care a trecut?! sa va amintesc: a fost ministru de externe, a fost directoul sie si a fost chiar si prim-ministru timp de 78 de zile! ar trebui sa va fie clar: dreapta se afla la putere si se numeste partidul national liberal! cei ca sint si sunt "de dreapta" sunt "liberali"! si ca sa va fie clar, eu vorbesc aici de doctrina liberala, de liberalism, dar si de oameni, acei liberali, lideri sau anonimi, care au facut romania ca stat independent si apoi au facut romania mare! credeti ca mru&co. pot sa se ridice la statura politica a marilor liberali?!
    nu incercati sa va eschivati vorbindu-mi despre antonescu si pnl! antonescu e presedintele senatului si pnl se afla in guvernul romaniei!
    vorbiti-mi de mru si de ceilalti, care - de pe margine - si fara sa fi facut ceva concret pentru tara si poporul acesta se declara "de dreapta" si pretind increderea si votul poporului! astept expunerea dvs., argumentata!