Ponta pe Facebook: Am demonstrat ca suntem altfel, ca nu promovam aroganta ca politica de stat, ca suntem transparenti. Va vom spune adevarul, pentru ca ati fost prea mult timp mintiti

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2013, 15:39 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a postat un mesaj pe Facebook in care promite, la un an de la protestele de strada din ianuarie 2012, ca noua conducere a tarii nu va fi ca fosta putere. "Am demonstrat si vom continua sa dovedim ca suntem altfel, ca nu promovam aroganta ca politica de stat, ca suntem transparenti, ca stim sa comunicam cu romanii, ca va respectam pe fiecare in parte, si pe toti laolalta", scrie seful Executivului. In incheiere, Ponta ofera asigurari ca "va vom spune adevarul, pentru ca ati fost prea mult timp mintiti."
  • Mesajul postat de premierul Ponta pe Facebook:
Astazi marcam un an de cand romanii au iesit in strada, in apararea unui concetatean de-al lor: Raed Arafat. In urma cu un an a inceput schimbarea reala din Romania, a fost startul unui lung sir de evenimente care ne-a dus pe noi toti, ca natiune, in punctul in care ne aflam acum.

Sute si mii de romani au iesit, pe 10 ianuarie 2012, in strada, in toata tara. Sute de mii si milioane de romani au iesit, pe tot parcursul anului trecut, la vot pentru a produce schimbarea atat de mult dorita de noi toti.

Voua, tuturor celor care ati fost, fizic sau macar sufleteste, alaturi de primii romani care au iesit in strada, va datorez un profund respect. Fara curajul vostru, fara vocile voastre, nimic din ceea ce s-a intamplat in 2012 nu ar fi fost posibil.

Privesc in urma la acele momente cu o foarte mare responsabilitate. Si spun foarte clar: noi, cei aflati acum in functii de conducere, nu trebuie sa fim ca ei. Si nu vom fi ca ei! Am demonstrat si vom continua sa dovedim ca suntem altfel, ca nu promovam aroganta ca politica de stat, ca suntem transparenti, ca stim sa comunicam cu romanii, ca va respectam pe fiecare in parte, si pe toti laolalta.

Va vom spune adevarul, pentru ca ati fost prea mult timp mintiti. Si vom face tot ceea ce sta in puterea si capacitatea noastra pentru a nu mai fi o tara dezbinata, pentru a trai, din nou, impreuna ca o natiune unita.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2228 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Uniti in cuget si-n simtiri (Joi, 10 ianuarie 2013, 15:45)

    LauraBalaura [utilizator]

    Hai ca m-ai impresionat cu "sinceritatea" ta!
    • +30 (32 voturi)    
      Asa e Ponta, sunteti altfel! Mai rai decat toti! (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:08)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui LauraBalaura

      Pana acum doar guvernarea imbecila a guvernelor Vacaroiu si Bombonel va poate concura Ponta, dar mi-e ca o se le depasesti negativ din toate punctele de vedere. Mai ales la capitolul incompetenta, prostie si demagogie.
      Ati dat jos guvernul Ungureanu, cel mai bun guvern pe care l-a avut Romania dupa '89 ca sa:
      -aveti practic aproape acelasi program de guvernare referitor la austeritate si relatia cu FMI
      -aveti ca prioritate nationala exploatarea gazelor de sist pe care le-ati combatut pana la saturare pe televiziuni
      -infiintati peste 13000 de noi posturi in administratie desi ati urlat ca erau prea multi politruci in aceste structuri, acum mimati restructurarea lor pentru indobitocirea perpetua a electoratului imbecil care va voteaza
      -aveti cel mai mare si stufos guvern din istoria Romaniei ca sa ajunga la toti, sa poata fura toate partidele care formeaza alianta, desi erati impotriva marimii guvernului MRU
      -aduceti Romania in situatia Greciei si apoi, in seara asta evident, sa dati vina, dupa 8 luni de guvernare tembela la televizor ca ceilalti sunt de vina.
      Ponta, o sa intri in lada de gunoi a istoriei nu numai ca unul dintre cei mai mari politicieni plagiatori dar si ca cel mai incompetent si mincinos politician roman...!
      Mi-e scarba!!!
    • +17 (19 voturi)    
      Ai vrut sa zici IN NESIMTIRI (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:26)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui LauraBalaura

      povestea cu lupul o stim , restul ....
    • +11 (13 voturi)    
      Transparent dar a uitat ... (Joi, 10 ianuarie 2013, 17:55)

      rapid [utilizator] i-a raspuns lui LauraBalaura

      sa updateze si site-ul guvernului:
      http://www.sgg.ro/index.php?Documente-financiare

      Scrie foarte clar:
      "Pentru asigurarea transparenţei cheltuielilor bugetare, conform dispoziţiilor Primului-ministru domnul Mihai-Răzvan Ungureanu, Secretariatul General al Guvernului publică: "
      Cum se face mai Copy-ponta ca din septembrie nu mai apare nimic pe site?
      http://www.sgg.ro/index.php?Situatie-achizitii-SGG

      Am urmarit de cateva luni si nu s-a mai updatat site-ul ... mare transparenta, mai transparent ca o meduza, macar aveti ceva in comun, lipsa de vertebre... Neam de oameni prostii, avem ce meritam.
  • +11 (13 voturi)    
    :D (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:07)

    axel [utilizator]

    LOL
  • +21 (23 voturi)    
    OK, recunoaste ca esti dottor (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:10)

    Parzivall [utilizator]

    Si dupa aia o sa cred si alte declaratii de carlan.
  • +19 (21 voturi)    
    asa e! (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:13)

    catelu [utilizator]

    In sfarsit, spune si ceva adevarat. Are dreptate ca ei sunt diferiti. Din pacate nu in sensul bun...
  • +17 (19 voturi)    
    Are (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:14)

    micul [utilizator]

    you kidding me?
  • +20 (22 voturi)    
    E hilar (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:15)

    Captain Obvious [utilizator]

    Asta crede ca s-a iesit in strada pt el. Are o megalomanie crasa in el copypaste
  • +32 (34 voturi)    
    Ce stil bombastic. Parca ne-a eliberat din sclavie (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:16)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Desi abia acum incepe "sclavia" celor ce muncesc, pentru ca Guvernul sa poata asigura ceva si celor ce voteaza "cum trebuie"...


    "...ati fost prea mult timp mintiti."

    Da, de vreo 8 luni suntem bombardati cu minciuni.
  • +16 (18 voturi)    
    altfel (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:21)

    cotora [utilizator]

    normal ca sunteti altfel, promovati nepotismul, exemplul seful consililului judetean sibiu,ioan cindrea, si-a promovat nevasta, ca comisar adjunct la oficiul pentru protectia consumatorilor sibiu
  • +8 (10 voturi)    
    arogantaPSD (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:37)

    mariage [utilizator]

    Uitati-va numai cu ce aroganta isi apara hotii de justitie, trebuie sa fi tampit cu majuscule pentru a da crezare spuselor lui Ponta.
  • +9 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 10 ianuarie 2013, 16:45)

    polonyca [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    e penibil babuinul. (Joi, 10 ianuarie 2013, 20:16)

    __alex__ [utilizator]

    asta minte si cind vrea sa spuna adevarul.