VIDEO Victor Ponta: PSD va fi cel mai mare grup, cu 220 de parlamentari in noul Legislativ. / Evident ca nu avem nevoie de UDMR pentru investirea Guvernului. / Noul Executiv, constituit pe principiul paritatii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 11 decembrie 2012, 13:18 Actualitate | Politic


PSD va avea 62 de senatori (fata de 48 in urma cu 4 ani) si 158 de deputati (fata de 110 in 2008)  in noul Legislativ, a anuntat marti liderul social-democrat Victor Ponta. "Practic grupurile reunite reprezinta 220 de parlamentari - in mod clar si evident cel mai mare grup de parlamentari", a precizat Victor Ponta. El a adaugat ca PSD va avea conducerea Camerei Deputatilor si reprezentanti in BP al Senatului.

Declaratiile lui Victor Ponta:

In urma cu 3 ani, in decembrie 2009, eram un partid cu grave probleme interne, caruia foarte multi ii prevesteau o lunga perioada de disolutie si de opozitie.

Sunt convins ca acest succes al PSD ar fi fost imposibil daca nu am fi constituit USL.

PSD va avea in Parlament si in Guvern o reprezentare semnificativa, ceea ce presupune o responsabilitate cu atat mai mare.

In 2014 vom avea alegeri prezidentiale in care vom sprijini candidatura lui Crin Antonescu.

Avem de stabilit reprezentantii nostri in conducerile celor doua Camere. PSD va avea conducerea Camerei Deputatilor si reprezentanti in BP al Senatului.



In 2013 va avea loc Congresul PSD pentru dezbaterea programului politic si evident si alegeri interne in partid.

Evident ca nu avem nevoie de voturile UDMR - 27 de mandate are UDMR-ul - pentru investirea Guvernului. Dar NU am nevoie de un Guvern impotriva minoritatilor, iar reprezentantul legitim al comunitatii maghiare este UDMR.

Imi doresc ca majoritatea parlamentara sa aiba respect fata de minoritatile nationale.

Multumesc tuturor celor care inteleg - nu e vorba hai sa luam niste voturi de la UDMR. Aici e vorba de un proiect de tara, nu facem o tara a USL. As vrea sa traim intr-o tara in care castigatorul nu se razbuna pe invins.

A fost o discutie intre mine ca prim-ministru si ambasadorul Gitenstein la plecarea domniei sale, mandatul domniei sale se incheie la sfarsitul acestei saptamani.

Intrebat daca noul Guvern va fi constituit pe principiul paritatii: 100% da.

Intrebat daca ia in calcul un Guvern de uniune nationala: Nu mi-a propus nimeni acest lucru. Guvern de uniune nationala se face cand nu exista o majoritate stabila. Mai stabila decat majoritatea USL e greu de imaginat.

Bugetul pentru Parlament nu se modifica fata de 2012, nu se cheltuie in plus. Sunt mai multi parlamentari cu salarii mai mici.

As vrea sa nu se mai plimbe domnul Funeriu si domnul Lazaroiu pe banii dumneavoastra. Si Administratia Prezidentiala, ca si Guvernul, ca si Parlamentul, trebuie sa inteleaga ca in 2013 sunt mai putini bani. Eu nu iau ditamai avionul Taromului ca sa stau nu stiu unde 3 zile. Ministrii merg la Consiliile Europene, consilierii se duc sa toarne in pahare. Cei care merg cu treaba merg, cei care merg sa se plimbe vor merge pe banii lor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6083 vizualizari

  • -4 (26 voturi)    
    off (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:26)

    Mazeta [utilizator]

    Băsescu a vrut primăria și s-a ales cu președinția, a luptat cu corupția și a ajuns multimilionar, a dorit 300 de parlamentari și a obținut 600. Ghinionist om, domne, nimic nu-i iese!
    • +1 (11 voturi)    
      Multimilionar? (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:56)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De cand e Basescu multimilionar?
  • -2 (8 voturi)    
    Hai baieti, incepeti cearta ... (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:27)

    anonimulgigi [utilizator]

    Nu vrem guvernare de stanga. Vrem guvernare exclusiva PNL. Se poate. Un pic de vointa. Nu ne dorim intoarcerea comunistilor. ilici si gasca in opozitie inca 4 ani. Hai ca se poate.
  • -1 (13 voturi)    
    Ce am inteles eu... (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:37)

    abel [utilizator]

    ... Ca stanga parlamentara reprezentata de PSD are 220 parlamentari. Si cred ca Mircea Geoana propus de PSD are mai multa credibilitate ca prim-ministru in afara.Cred ca dreapta parlamentara ar trebui sa-si numere si ea parlamentarii . Eu tot cred ca PNL trebuie sa se uneasca cu PDL pentru simplul motiv ca sunt de dreapta si sa propuna un prim ministru de la PNL , dar unul serios. PPDD si UDMR probabil ca vor migra catre stanga sau dreapta , dupa cum li se pare lor ca le e mai bine.
    • -2 (4 voturi)    
      geoana (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:02)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui abel

      Nu va fi numit niciodata prim ministru, la el se referea basescu cand spunea ca unii care au fost agenti acoperiti fac greseli in momente esentiale.
    • 0 (4 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:13)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui abel

      • +4 (4 voturi)    
        mda...imi amintesc (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:27)

        ggna [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        "Nici eu nu mai stiu cati mai suntem...."
    • +4 (6 voturi)    
      USL..... (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:20)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui abel

      .....nu trebuie sa se sparga ci sa guverneze impreuna pentru a demonstra votantilor sai ca intradevar, marirea salariilor si a pensiilor, ieftinirea ergiei si a alimentelor, cresterea nivelului de trai....etc, nu sunt doar minciuni ci prin politica de stanga/centru/dreapta, aceste minuni chiar se vor infaptui.
      Eu sincer, sunt constient ca minciunile sfruntate nu se vor indeplini si ca de fapt, prin amendarea constitutiei se va trece la faza finala a feudalizarii tarii.
    • -1 (3 voturi)    
      :) (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:41)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui abel

      ai cam lipsit toti anii astia... nici pnl, nici pdl nu sunt de dreapta. unirea pnl cu pdl nu mai de actualitate.
  • +3 (15 voturi)    
    Fals. (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:38)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Cand vei intelege ca s-a votat ANTIBASESCU, nicidecum USL!
    • -1 (3 voturi)    
      adevarat, dar (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:30)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Ce ar fi fost daca Basescu nu s-ar fi agatat de scaun si si-ar fi dat demisia imediat dupa Referendum? S-ar fi putut retrage cu demnitate, si, din spatele cortinei, impreuna cu ARD, ar fi gasit un candidat "spalat" pentru Presedentie, eventual unul "independent"...cred ca oricine in afara de Basescu l-ar fi putut invinge pe Antonescu. ARD-ul si-ar fi ridicat apoi cota de popularitate pe seama noului Presedinte ales si ar fi luat mai mult la Parlamentare. E doar un scenariu, dar cred ca Basescu este cel care a ridicat PDL-ul si tot el e cel care l-a omorat.
      • +1 (1 vot)    
        Inca odata. (Marţi, 11 decembrie 2012, 17:37)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui geo12

        Votul a fost ANTIBASESCU! Deci putea sa se sinucida, trebuia sa se elimine tot ce tine de Basescu.
    • +3 (3 voturi)    
      ochii pe profile! (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:14)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      CSOP a facut profilul votantului per partide. Sub 20% din votantul USL are macar liceul. Asta a fost vot pe promisiuni: lapte, miere, carnatzi, pensii etc. Majoritatea sunt peste 55 de ani si viseaza la pensii marite substantial si imediat. Chiar crezi ca e posibil? Ponta a facut tot ce-a putut ca sa nu se publice raportul MCV, Ponta nu a vrut sa publice macar o schita de buget. Am senzatia ca fata de bugetul 2013, cel din 2011 a fost parfum de tei.
  • -2 (6 voturi)    
    A zis Ponta asa ceva ? (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:41)

    capitan [utilizator]

    "Dar am nevoie de un Guvern impotriva minoritatilor, iar reprezentantul legitim al comunitatii maghiare este UDMR."
    Guvern împotriva minoritatilor ? Ce fel de minoritati ? Explicati, va rugam, acest citat ca este complet obscur.
    • +2 (2 voturi)    
      au corectat (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:14)

      ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui capitan

      ce interesant e cand omiti un singur cuvant. exact cel care trebuie. din greseala..
  • +8 (12 voturi)    
    Ceausescu PCR, Ceausescu PCR! (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:46)

    Trojan.H [utilizator]

    Uraaa! Uraaa!
  • -3 (9 voturi)    
    Sa inteleg ca... (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:57)

    Paco'ste [utilizator]

    ..niciun partid nu a castigat majoritatea?
    Interesant.
    In caz ca se rupe USL (ceea ce cred ca se va intampla)...
    • +1 (3 voturi)    
      Se va ... (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:38)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui Paco'ste

      Astept sa ma insciu in Partidul Liberal. Partidul Liberal rezultat din dezintegrarea partidelor de se cheama astazi USL si ARD. Exista deja o lista de asteptare ?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e o idee rea... (Marţi, 11 decembrie 2012, 19:52)

        abel [utilizator] i-a raspuns lui utug

        sa fie primul-ministru de la Partidul Liberal:)...
  • 0 (2 voturi)    
    Evident (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:42)

    dum_i [utilizator]

    Nu stiu daca ati observat, dar Ponta nu numai ca minte mereu, insa minte mereu folosindu-se si de un intaritor.."evident".

    Totul este evident.

    Duminica de exemplu, UDMR era invitat la guvernare. Astazi, "evident" ca nu este nevoie de ei.

    :)