PSD publica "elemente" despre membri CNATDCU ce ar certifica natura politica a deciziei Consiliului

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:09 Actualitate | Politic


PSD a dat publicitatii, sambata, "elemente" despre unii dintre membrii CNATDCU, care, in opinia social-democratilor, certifica natura politica a actiunii Consiliului in legatura cu premierul Victor Ponta. "Pentru o corecta informare a opiniei publice, Partidul Social Democrat considera absolut necesara aducerea in atentie a acelor elemente care certifica natura politica a actiunii care a avut loc la nivelul Consiliului General al Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare", se arata intr-un comunicat al PSD citat de Mediafax.

Conform sursei citate, Marius Andruh, presedintele Consiliului, este beneficiarul unui grant de 7 milioane de RON, adica aproape 1,6 milioane de euro, acordat de Ministerul Educatiei, in timpul ministeriatului lui Daniel Funeriu.

"Domnul Pintilie Lucian, de asemenea, beneficiar al unui grant de 7 milioane de RON, acordat de acelasi ministru al Educatiei. Domnul Mircea Miclea, apropiat al presedintelui Basescu, cu acuzatii inca neclarificate de plagiat, precum si cu beneficii directe din contracte publice. Domnii Dorel Banabic, Lazar Vlasceanu si Marian Preda ocupa sau au ocupat functii in comisiile infiintate de presedintele Traian Basescu in ultimii ani, legandu-si activitatea si numele de cea a presedintelui Romaniei.

"Domnii Dragos Ciuparu si Viorel Barbu sunt membri ai PDL sau activeaza si au activat in structuri ale Partidului Democrat Liberal. Astfel, domnul Ciuparu este membru cu acte al PDL, fost secretar de stat si presedintele al ANCS, in timp ce domnul Viorel Barbu este membru al comisiei de Educatie Cercetare, Cultura si Sport din cadrul PDL Iasi. Domnul Ciuparu a fost platit din fonduri europene POSDRU, desi se afla intr-o situatie de incompatibilitate (a fost platit ca expert intr-o institutie care se afla in subordinea ministerului educatiei, la fel ca si domnia sa).

"Tot membri ai PDL sunt si domnul Cristian Oara, precum si doamna Carmen Socaciu. Domnul Florin Stamatian, numit in Consiliu de domnul Catalin Baba, in ultima sa zi de mandat, nu este nimeni altul decat fost prefect al judetului Cluj, numit in aceasta functie de PDL", mai arata PSD.

Partidul Social Democrat considera ca publicarea acestor informatii "aduce in lumina corecta actiunea infaptuita vineri de membrii Consiliului General al CNATDCU, care, prin decizia lor, au pus in joc credibilitatea institutiei si a mediului academic, cu singurul scop de a servi interesele politice ale PDL si ale presedintelui Traian Basescu".

"Ca dovada a acestui fapt sta si incalcarea de catre Consiliul General al CNATDCU a Regulamentului de functionare a CNATDCU care se aplica doar pentru validarea tezelor de doctorat sustinute public dupa 4 aprilie 2012, dupa cum se arata in art.2 al Ordinului MECTS nr. 3504 din 12.03.2012 prin care a fost aprobat regulamentul amintit. Art. 2 al Ordinului de Ministru precizeaza ca Regulamentul se aplica doar pentru validarea tezelor de doctorat sustinute public dupa intrarea in vigoare a ordinului amintit, adica dupa 4 aprilie 2012, data publicarii sale in Monitorul Oficial", se mai arata in comunicat.


















8373 vizualizari

  • -42 (50 voturi)    
    Comisie parfumata (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:17)

    Mircea [anonim]

    Oricum, si fara aceste amanunte, sentinta comisiei e nula din start, mirosind de la o posta a manevra basista.
    • +22 (26 voturi)    
      USL dovedeste din nou ca e mat!!! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:21)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Mai au tupeul ca guite dupa mizeria care o imprastie in societatatea romaneasca? Dupa interventia in dosarul Nastase, dupa subjugarea si atacurile la toate institutiilor statului, dupa ce Ponta a facut un copy-paste mizerabil a 85 de pagini din care 40 din lucrarea profesorului Cretu care nu se afla nici macar in bibliografia de la sfarsitul lucrarii, mai au tupeul sa iasa in public?
      Granturile au fost date pe competente si nu pe pile, asa cum face USL cu toti care ii canta in struna!
      Cel mai bun chimist al tarii a castigat un grant pe merit, nu l-a bagat in buzunar, l-a folosit in beneficiul societatii romane!
      Mi-e sila!!!
    • +28 (30 voturi)    
      granturile nu au fost acordate politic (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:27)

      un lector [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      granturile pe vremea lui funeriu s-au acordat numai prin competitie, cu evaluatori straini, o premiera pentru romania.
      daca subsemnatul, in calitate de lector, am obtinut un grant de cercetare de aproape un milion de lei (si numai eu stiu cat este de tras la el), atunci o personalitate de talia d-lui Andruh era cu atat mai mult indreptatita la un contract de cercetare.
      • -17 (21 voturi)    
        Urmariti banii si aflati adevarul (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:38)

        Ali Chimicul [anonim] i-a raspuns lui un lector

        Andruh asta pare un personaj din Lie To Me, priveste interlocutorul sau camera doar cand i se pune intrebarea, nu si cand raspunde. Nu putea fi ales unul mai expresiv si mai dubios.
        • +3 (5 voturi)    
          Nu pot fi toti frumosi... (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 18:44)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ali Chimicul

          .. ca Pop, Mang si Grajdan. Nici elocenti ca noile stele pesediste nu pot fi!
      • +11 (17 voturi)    
        Summa summarum:Geoana a fost un getelman! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:49)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui un lector

        Acum sa lasam badaranismul neocomunistilori si sa incercam sa intelegem ce este un "grant".
        Granturile nu sunt premii personale,ci sunt un sprijin material, ptr.cercetari stiintifice,din care alocatul poate sa plateasca totul:personal,material,calatorii la congrese,
        acceptarea invitatiilori din bransa respectiva.!
        Daca acesti oameni au meritat aceste granturi,se va vedea raspoimaine(daca banii s-au folosit ptr.ce au fost obtinuti).
        Acum sa incepi ca un mahalagiu sa declari ca au primit granturi,fara sa cunosti dedesubturile,
        directiile,dovedeste act de neseriozitate.
        PSD s-a intors cu 10 ani in urma,la partidul unde
        cei cu diplome false si capete pline cu tarata,au microfonul la gura.
        Nu vreau sa-l laud pe Geoana,a avut si el bubele sale,dar in comparatie,Geoana a fost un
        om civilizat!
        • +2 (4 voturi)    
          PDL e de vina (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 19:03)

          oilman [utilizator] i-a raspuns lui Victor

          Camarade Ponta:

          Nature este tot membru PDL ? Copy/Paste ce are cu PDL ? Sau poate ei te-au invatat ? Amicul Rus a declarat ca toti plagiaza, adica sa te leasam in pace sa plagiezi linistit.
        • 0 (2 voturi)    
          raspuns lui summa summarum si altora cu aceleasi v (Duminică, 1 iulie 2012, 16:11)

          nucu [anonim] i-a raspuns lui Victor

          Nu incerca sa ne aburesti ca nu vei reusi.e prea cusuta cu ata alba pardon,portocalie.Un grant nu e un dar personal ,e un os de ros sub acoperire,ca sa latre bine cand e nevoie! Si ti-o spune unul dintr-un institut de cercetare. Andruh si cei care au emis acea apreciere de plagiat sunt in afara legii si au actionat la comanda politica in timp record in cazul lui PONTA si de loc in alte cazuri. Vor raspunde penal, trebuie sa raspunda.
      • 0 (2 voturi)    
        Doar atat? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 18:42)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui un lector

        Baietii de la Baneasa nu mai sunt in forma. Daca nu le puneti in carca scandaluri cu amante, spionaj, contrabanda de arme n-ati facut nimic! Si voi ziceti doar de niste biete granturi! Pai daca-i numaram pe toti "dotorii" care erau sponsorizati de stat sa-si faca studiile, scriem un papirus pana pe Marte.. Daca tot mai sta Pop la ministeru' ala, sa sape in continuare, ca alta treaba tot n-are..
    • +13 (17 voturi)    
      Parfumati sunteti voi... (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:37)

      Locke [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Sa traiti voi bine, chestia asta e o facatura de presa. Lazar Vlasceanu o fi facut el parte din comisii prezidentiale, dar a facut si pe vremea lui Iliescu si e unchiul unui secretar executiv al PSD. Mai sapati, nu e usor sa arunci gunoi pe persoane academic competente (adica e usor, dar nu convingeti pe nimeni)...
    • +18 (22 voturi)    
      maneva ca manevra (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:56)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Da' plagiatu-i al lui ponta, vizibil de pe Lună!
    • +12 (16 voturi)    
      deci, un deputat PSD e OK? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:36)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      in comisia de etica, desemnata de Pop e un deputat PSD! sa inteleg ca este OK? Si nu intelge ce granturi a avut FAZ, The Nature, Le Monde, Washington Post etc?
    • +4 (6 voturi)    
      Inghiti pe nerasuflate minciunile comunistilor (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 16:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Rabdare draguta, nu e nici o graba.
    • +1 (3 voturi)    
      Ce importanta are cine e in comisie? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 23:32)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      E de ras (dar mai degraba de plans) faptul ca este atacata comisia. Ce importanta are cine e in comisie? Adica daca un hot este prins, are vreo importanta ca a fost prins de politistul X si nu de Y? Atata timp cat furtul e dovedit, asta nu are nici o importanta. Iar dovada in acest caz e clara, nu aveti decat sa cititi teza si lucrarile originale. Mai mult, una din lucrari nu numai ca nu a fost marcata ca citat, dar nici macar nu a fost trecuta la bibliografie...
      Asa ca si daca insusi Basescu ar fi fost in comisie si singurul membru, furtul tot furt e.
  • +35 (39 voturi)    
    foarte bine (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:19)

    t [anonim]

    ultima sansa e un scandal international. sper ca recent schimbata comisie de etica sa-l albeasca pe Ponta astfel încît scandalul international sa izbucneasca in toata splendoarea lui. poate doar asa ceva i-ar mai putea trezi pe adormitii de votanti ai USL.
  • +26 (30 voturi)    
    Se poate. (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:19)

    iMC [utilizator]

    Dar plagiatul raman plagiat chiar daca membrii comisiei l-au executat pe Ceausescu.

    Deci cele 130 pagini sunt copiate sau nu?
  • +34 (38 voturi)    
    Fratilor, nu inteleg ce treaba are politica cu (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:20)

    Andrei [anonim]

    faptul ca lucrarea e copy-paste ? Si daca pui un elev de clasa a VIII-a, acesta poate sa identifice plagiatul. Mi-e rusine ca traiesc intr-o tara in care lucrurile pe care le fac ei sunt permise. Se duce democratia pe apa sambetei. Ultimul stinge lumina.
    • +2 (4 voturi)    
      N-o sa existe un "ultimul" care sa... (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 22:08)

      varu.maftei [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      stinga lumina, pentru ca se pare ca inca sunt multi care aplauda la fiecare incercare mizerabila de eschiva a USL-istilor! Sa fie sanatosi, sa ramana in tara sa se spele cu ei pe cap! Eu incet-incet imi fac valiza... "O viata am si pe aia n-o s-o dorm"... in papuci! Nu-mi las copii prada leprelor! Kaput!
  • +43 (47 voturi)    
    ati stat prea mult la soare. (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:20)

    I [utilizator]

    Si daca sunt toti ai lui Basescu... de la stra-stra-bunic incoace... cum schimba asta problema? Nu a mai plagiat Ponta? Paginile alea sunt identice dar plagiatul nu exista?
  • +31 (35 voturi)    
    argumente ??? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:20)

    dorin valeriu [anonim]

    Aberatii. Granturile se acorda pentru realizarea unor proiecte, nu sunt bani de spaga, cum incearca acesti tembeli dela USL sa ne faca sa credem. Pintilie a facut zeci de filme bune, era normal sa i se dea bani sa mai faca altele. Cei amintiti sunt, majoritatea, profesori universitari cu activitate stiintifica serioasa si indelungata, au ajuns acolo prin talentul si munca lor, nu i-a facut Basescu profesori si doctori. Ca Nastase pe altii, stim noi pe cine !
    • +7 (9 voturi)    
      corect! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:29)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui dorin valeriu

      Granturile se acorda pentru proiecte. Proiecte care necesita achizitii de echipamente (de multe ori nu tocmai ieftine), echipamente care nu raman in patrimoniul directorului de grant ci al universitatii in care acesta activeaza. Din suma alocata unui astfel de grant banii pentru salarii ar putea reprezenta doar o mica parte, si cand spunem bani pentru salarii nu ne referim exclusiv la salariul directorului de grant, pentru ca intr-un proiect cu buget de peste 1 milion de euro in mod sigur e implicata o echipa destul de numeroasa de cercetatori care trebuiesc remunerati. Mai conteaza si pe ce perioada de timp se intinde acel proiect: nu e totuna daca primesti 1 milion de euro pentru un an sau pentru 3-4 ani. Daca tot vorbeste de granturi finantate de Ministerul Educatiei si Cercetarii, PSD ar putea eventual sa reproseze faptul ca in urma acelor granturi nu s-au obtinut rezultate vizibile pe plan international (de obicei acesta este unul din scopurile principale ale unor astfel de granturi) si sa prezinte contraexemple de granturi finantate (cu sume mai mari, mai mici sau comparabile) de acelasi minister in timpul unor ministri din PSD sau macar PNL. Altfel datele prezentate nu au nici o relevanta in absenta unei comparatii din punct de vedere al raportului rezultate/suma investita. Daca in urma acelor granturi s-au obtinut rezultate inferioare celor obtinute dupa granturile din perioada ministeriatului PSD, reprosurile PSD sunt justificate. Altfel, ce se reproseaza in esenta: faptul ca niste oameni cu rezultate vizibile international fac parte din CNATDCU? Pentru un discurs credibil si de efect, PSD trebuie sa prezinte comparativ oamenii lipsiti de rezultate (daca e cazul) numiti in functie de Funeriu (care au consumat eventual fonduri imense de la buget) si oameni cu rezultate recunoscute pe plan international numiti in functii de PSD sau carora PSD le-a aprobat finantarea unor granturi din bani de la buget.
  • +35 (39 voturi)    
    Cand n-au argumente, ataca persoana (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:22)

    24alex24 [utilizator]

    Asta este PSD-ul. Cand n-are argumente se deda la desfiintarea adversarului cu metode marsave. Nu exista nicio limita, de la insulte, la exploatarea vietii private si la inventarea de fapte ilegale. Comit atacuri personale de cea mai joasa speta.

    O dezbatere civilizata nu are voie sa se desfasoare asa.
  • +35 (39 voturi)    
    incercari zadarnice (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:22)

    edif [utilizator]

    Dovada din Nature este suficienta ca pe Ponta sa nu-l mai spele Dambovita 300 de ani. E FURTsi va ramane FURT
  • -29 (37 voturi)    
    Greseala tactica USL.-pastrarea nomenclaturii pdl (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:23)

    trgtrggtgtwy [anonim]

    Consider ca USL a facut o greseala tactica extrem de importanta. In majoritatea institutiilor statului, comisii, comitete, deconcentrate a pastrat vechile conduceri, membri ai nomenclaturii pedeliste. Mai mult, a acceptat sa asigure sprijin politic multor din acesti membri , care au cautat aparent noi stapani , care actioneaza in dauna USL. In institutia mea directoarea a trecut de la PDL la USL prin niste manevre de curtare a unor potentati USL locali , dar ataca in toate discutiile Guvernul actual si masurile sale.
    Mai mult , prin actiunile acestor oameni se incearca crearea unei stari de nemultumire, de insatisfactie . Ei actioneaza asemeni coloanei a V-a sau a partizanilor sovietici.
    Vad asta zi de zi si in actiunile unor presedinti de consilii judetene trecuti de la PDL la USL primari , consilieri intaresc convingerea mea.
    Eu cred ca ar trebui lustratie pedelista , pentru ca eu sunt convins ca pedeleul este principalul vector al scaderii economiei tarii, al vicierii climatului politic si mai ales social.
    Cat timp USL va pastra fosta nomenclatura pedelista (chiar "revopsita" sau reorientata) imaginea lor va fi deteriorata constant si voit de membrii acestei categorii.
    USL trebuie sa stie ca oameniii nu-si schimba usor obiceiurile, parerile si prietenii (eventual gasca).
    Corect era
    Pas 1 . preluarea puterii
    Pas 2 (chiar a doua zi) schimbarea tuturor membrilor si simpatizantilor pdl din toate structurile statului , adica in sensul invers numirii lor pe criterii politice.

    Asta este parerea mea si sper ca se publica desi nu prea cred .
    • +25 (29 voturi)    
      Uite ca s-au publicat ineptiile tale! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:40)

      Als Ob [utilizator] i-a raspuns lui trgtrggtgtwy

      Pas 1. Ignora Antena 3
      Pas 2. Trage apa!
      • +6 (8 voturi)    
        Sova (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:18)

        catri81 [utilizator] i-a raspuns lui Als Ob

        tu esti?
    • +6 (8 voturi)    
      Vrei sa iei locul directoarei (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:19)

      24alex24 [utilizator] i-a raspuns lui trgtrggtgtwy

      Deci ti s-a creat o stare de nemultumire, de insatisfactie pentru ca nu ai primit acces la ciolanul institutiei unde lucrezi. Ai vrea in continuare sa fie rasi toti fostii si actualii membri PDL ca sa vii tu si cu ai tai sa faceti curatenie prin finantele "institutiei".
      Deci PSD a facut o greseala "tactica" si mai ales "extrem de importanta" ca nu te-a pus pe tine, membru devotat, in functie. Nu de alta dar esti si tu hamesit, ca si cei de sus. Ce tu nu esti om?
  • +38 (44 voturi)    
    conflict de interese (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:24)

    misescu [utilizator]

    cum explica totusi ponta ca un subordonat al sau a luat o decizie abuziva si intempestiva, ca si in cazul grajdan, doar pentru ca aceasta analiza lucrarii sale sa nu mai aiba loc?

    Nu era necesar sa ii impiedice prin desfiintare + trecerea abuziva a MOF in curtea sa, putea doar sa isi trimita lucrarea la Harvard, Oxfgord ori alte entitati independente pentru a proba asta; genul de copy paste din lucrarea sa necesita doar o simpla comparatie de texte
    • +29 (33 voturi)    
      pt ca ne cred prosti pe toti (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:44)

      nico3 [utilizator] i-a raspuns lui misescu

      dar uite ca nu suntem si nu ne pot prosti pe toti cu manelele lor politice
      • +2 (6 voturi)    
        intr-adevar! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 16:10)

        postacu [utilizator] i-a raspuns lui nico3

        Nu ne pot prosti chiar pe toti! Mai suntem asa cel mult 10% care nu se lasa prostiti. In rest marea majoritate e multumita cu explicatiile actualilor guvernanti, atat timp cat nu le scade pensia, sau salariul, chiar daca le-au crescut ratele la credite si urmeaza sa cresca in curand si preturile. Poporul gusta explicatiile ministrului de interne conform caruia plagiatul nu este nimic grav, ca toata lumea a plagiat "de la Aristotel la Platon" (desigur fara a prezenta nici un fel de argumente care sa ateste asa-zisele plagiate ale lui Platon sau Aristotel).
        In curand vor apare ministrii pe la TV si vor explica la fel de nonsalanti ca nu e nimc grav in a fi corupt si ca, de fapt, coruptia e de cand lumea si este o mare cinste la fel ca plagiatul. Iar multimile de privitori, unii mai putin dotati la mansarda, altii prea obositi de munca pentru a mai gandi se vor minuna de spusele acestor intelepti si vor fi convinsi ca intr-adevar coruptia e o virtute. Daca o spune un ministru nu se poate sa fie altfel!
    • +10 (12 voturi)    
      Oxford (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:57)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui misescu

      :)
      • +26 (30 voturi)    
        Citi documentul singuri (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:05)

        Ile_Cafan [utilizator] i-a raspuns lui misescu

        Si bunica mea daca era in comisie, intelegea ca e plagiat, nu ai nevoie de academicieni ca sa se vada ca ai copiat 85 de pagini,

        Documentul de mai jos l-am trimit catre El Pais, catre Le Monde, catre FAZ, The Economist, Financial Times...

        http://media.tvrinfo.ro/other/201206/oglinda-vp-2003-teza_94614100.pdf
        • -16 (24 voturi)    
          tezele de Drept sunt diferite (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:32)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ile_Cafan

          S-a tot repetat argumentul asta de catre membrii PSD, dar nimeni nu pare sa tina cont de el. La Drept totul se bazeaza pe precedent, e destul de dificil sa creezi continut nou. In plus, unele definitii tin de domeniul public, nu trebuie sa le declari ca citate. Desi la Ponta cantitatea de citate nemarcate e destul de mare (85 de pagini din 300), era necesar sa o analizeze cineva din domeniul juridic, care sa stie ca anumite pasaje nu e necesar sa fie declarate drept citat si asa mai departe. E un domeniu diferit, si trebuie analizat de specialisti din domeniul respectiv. Pana acum nu a facut-o nimeni, doar diverse persoane din alte domenii care au analizat textul ca pe oricare altul.
          • +15 (17 voturi)    
            la voi,la drept (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:56)

            flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

            nu s-a invatat de copy-paste?Atunci de ce dracu mai faceti atatia facultatea asta?Numai ca sa va copiati unii pe altii?Atunci toti absolventii de Drept sunt doctori sine die:axioma enuntata de postacii uslasi.
          • +13 (15 voturi)    
            Sa desfiintam Institutul! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:01)

            Nanavd [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

            N-ai vrea sa "canti" la alta masa acest text. Pai, daca e cum spui matale, totul e mort in drept, majoritatea lucrurilor s-au spus. Ha! "Precedent"? Ai cele mai vagi notiuni de drept? In RO dreptul a fost creat incepand cu dreptul roman, nu anglo-saxon! Acolo, da, 'precedentul' cum spui mata este unul dintre principalele izvoare de drept. In dreptul nostru, nu. Basca: daca ai dreptate, ce rost mai are institutul de cercetare in stiinte juridice. Hai sa-l desfiintam, caci, daca 'apararea Ponta' este justa, inseamna ca toti, dar absolut toti, de la cel mai mic cercetator, la cel mai mare, de la asistent /lector pana la profesor universitar, se plagiaza intre ei si, atunci, qui prodest un astfel de institut? Hm?
            • -1 (5 voturi)    
              tocmai, praleo! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:26)

              clujean [anonim] i-a raspuns lui Nanavd

              in materie de Drept, in tara asta, s-a cam spus totul! nu confunda schimbarea lui "dar" cu "insa" drept o contributie originala intr-o teza! Doamne, asta e intelectualitatea romaneasca? iti vine sa borasti:((( se schimba doar legile, nu si principiile de Drept, daca te ajuta mintiuca sa pricepi!
              • +1 (3 voturi)    
                Pai vezi, daca atat stie PSD ce se intampla???? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:54)

                nanavd [anonim] i-a raspuns lui clujean

                Aci e si 'pontul' ca sa zic asa: daca in dreptul romanesc s-a spus tot, atunci Institutul trebuie desfiintat si asa nu mai ajunge nici un alt potential pontac sa sufere de pontilism schimband "dar" cu "insa" (pt. a te cita incomlet, si ptr. conformitate). Daaarrrr....atunci, te rog eu mult, mult de tot, sa-mi demostrezi cum se mai poate obtine oarece progres? Ori ti se pare ca instrumentarul legal actual din RO, asa cum este inteles de pseudo-doctorii care au inteles ca daca schimba "iar" cu "si" (aici am cautat in faimoasele "teze", dar mi-am pierdut rabdarea sa-l recitesc pe dottore) este perfect? Stii ceva, hai nu opina pe o disciplina cu care, in mod cert, ai tot atata legatura cat am eu cu astrofizica, de un par egzamplu. In rest, opinii ca ale lui mata: multamesc si n-am nevoie. Iar principiile sunt aceleasi, iar legea trebuie sa ramana in spiritul lor. Unul dintre principiile din orice cod juridic face referire (plagiat! plagiat! sau mai pe intelesul mintisorii tale la furt sau hotie) la unul mult mai vechi, din Biblie: sa nu furi (sa nu ravnesti la bunurile altuia, nici la nevasta....) iar in intepretare moderna: sa nu ravnesti la titluri doctorale si proprietatea intelectuala a altuia cu care sa te impodobesti, luand valorile in deradere. Acum, pricepi, mata, praleo?
          • +7 (9 voturi)    
            Decanul (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:22)

            catri81 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

            Facultatii de drept si-a dat demisia.Crezi ca n-a avut un motiv greu sa faca asta? Cam care crezi tu ca ar fi?A vazut cu siguranta teza si si-a dat seama ca e un plagiat ordinar.
            • +4 (6 voturi)    
              Decanul si-a dat demisia (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:52)

              potruc [anonim] i-a raspuns lui catri81

              dar procurorul Panait s-a sinucis la 29 de ani. Urmeaza episoade frumoase cu Ponta, the show must go on.
          • +8 (10 voturi)    
            Teze de drept nu sunt atat de diferite (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:43)

            AMV [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

            Nu este adevărat!
            Eu sunt doctorandă și vă pot spune cu certitudine că vă înșelați amarnic. Atunci când faci referire pentru prima oară la un act normativ, indici în notă de subsol numele complet al legii, precum și Monitorul Oficial în care aceasta a fost publicată. Totodată, când faci referire la un articol de lege precizezi acest lucru. De exemplu: potrivit art. x din Legea nr. y/ZZZZ privind .. și apoi redai textul de lege, de preferat în italic și cu ghilimele! În niciun caz nu copiezi 10 legi, nu indici actul normativ la care din care ai preluat și apoi pretinzi că ești autor. Bineînțeles, asta dacă rigoarea științifică are vreo relevanță pentru Dvs.
          • +5 (7 voturi)    
            bai nene (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:47)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

            una este sa FOLOSESTI ideile altora in drept, alta este sa faci copy/paste la pagini intregi, cuvantu cuvant, greseala cu greseala.
            nu trebuie analizat de specialisti cat timp s-au copiat texte intregi nu idei.
            nu-l mai albiti ca va faceti de ras
            cum te-ai simti daca in urma acestui scandal, diplomele din Romania n-or sa mai fie recunoscute in Europa?
            si sa ajungi sa spui ca si Aristotel a plagiat deci ponta nu este vinovat deja este prea mult. astia terfeles orice om de stiinta ca sa-i faca pe plac plagiatorului.
          • +3 (5 voturi)    
            hahaha (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:59)

            ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

            Aşa cum prezinţi tu, Dreptul e un copy-paste cap-coadă :)))
          • +2 (4 voturi)    
            Hai nene, ia Doctoratu'! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:19)

            Dinoone [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

            Atunci hai sa luam Doctorat in Drept, pentru ca toti masteranzii sunt tratati egal, nu-i asa? Asa, speram ca sub obladuirea "Guvernului Cinstit" vom ingrosa randurile doctorilor in drept. Misto', nu-i asa? Daca tot vorbim, hai sa vedem ce inseamna "Grantul", reglementat in Drept. Apoi hai sa vedem cum este finantata Cercetarea Stiintifica in Romania contemporana. Mai am un sfat si este o masura tipic PSD-ista: Mineri, so pe Academicieni! Hai la bate, sa-i invatam respectul!
    • +19 (21 voturi)    
      USLinoasa nu crede in merite (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:24)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui misescu

      numai in pile, cunostinte si relatii. de aceea obtinerea unui grant sub ceilalti reprezinta o dovada de apartenenta politica!
  • +19 (21 voturi)    
    Am inteles, copy-paste era legal şi moral (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:25)

    enter [utilizator]

    Până pe 4 aprilie nu era nici o problemă să ai o teză copiată în mod grosolan.
  • +24 (26 voturi)    
    Analiza comparativa (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:27)

    a [anonim]

    Pentru cine are inca semne de intrebare in privinta plagiatului, cei de la gandul au postat teza pe site-ul lor:

    http://www.gandul.info/news/cazul-acuzatiilor-de-plagiat-la-adresa-lui-victor-ponta-analiza-pe-text-teza-de-doctorat-a-premierului-versus-cartea-profesorului-dumitru-diaconu-exclusiv-9762345

    http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3927/9762345/8/tabel-comparativ-ponta-diaconu.pdf
  • +23 (25 voturi)    
    in PDF in paralel / copy paste (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:31)

    Nu_vom_ierta_si_nu_vom_uita [utilizator]

    http://media.tvrinfo.ro/other/201206/oglinda-vp-2003-teza_94614100.pdf

    luati aminte.. si astazi Pta Universitatii ora 17.00
    • +17 (19 voturi)    
      EU VIN (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:13)

      abur [anonim] i-a raspuns lui Nu_vom_ierta_si_nu_vom_uita

      mai vine cineva? Care e manifestul?
      • +5 (7 voturi)    
        Si eu vin (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:04)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui abur

        Consider ca trebuie sa demisioneze din respect pentru mine. Eu nu am plagiat la licenta ( am doua facultati terminate ). Iar daca as fi facut-o, as fi recunoscut. Dar sa ai nesimtirea sa contesti lucrurile evidente, e mai rau decat sa furi. Nu vreau sa ma reprezinte astfel de om. As vrea sa-si dea demisia PONTA, ANTONESCU dar si BASESCU. Toti trebuie sa dispara din politica romaneasca cat mai curand si sa-i inlocuim cu oameni complet integri.
  • -21 (23 voturi)    
    hai mai (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:32)

    adrian [anonim]

    ei sunt membri pdl, au beneficiat de fonduri de la ministeriatul lui Funeriu dar sunt oameni onesti pt ca sunt iubiti de presedinte.. deci va rog.. nu se poate,.. aparati oamenii acestia de asa mare valoare ai PDL! uite! cine nu stia si ei sunt intelectualii PDL si chiar mai laureati decat genul Cristi Preda, M Macoveim T Ungureanu care sunt de felul lor doar intelectuali tv
    • -16 (18 voturi)    
      portocalii (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:13)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Unde erau acesti intelectuali cand tara era devalizata de portocalii, sau erau printre cei care isi mareau averile?
    • +1 (9 voturi)    
      unu (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:19)

      unu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      unde mai pui ca pdl a reformat statul. cum poti contesta o asemenea comisie. nici madam udrea nu a contestat comisia parlamentara care o ancheta.pdl bun, usl rau, am zis. cine zice altfel, sictir.
  • +18 (22 voturi)    
    Si? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:33)

    Anonim [anonim]

    Tot nu schimba faptul ca presedintele a plagiat.

    Daca PSD vrea sa-i dea pe oamenii astia drept mincinosi, atunci sa-i dea in judecata!

    DEMISIA!!!
    • +15 (17 voturi)    
      judecata (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:13)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      de fapt ar trebui sa-i dea oamenii astia pe psd-isti in judecata, pt calomnie.
  • +22 (24 voturi)    
    si uite asa va compromiteti cu un plagiator (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:33)

    Goe [anonim]

    si uite asa va compromiteti sustinandu-l pe Ponta plagiator dovedit. ce nu intelegeti ca se vede de pe luna ca a plagiat.

    a fost prins la furat si voi il sustineti?
  • +17 (21 voturi)    
    Ponta a plagiat (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:35)

    Gryphus [utilizator]

    chiar daca din comisie ar fi facut parte doar Basescu oricum doctoratul lui Ponta e un plagiat evident !
    Ponta si-a facut o noua comisie cu membri si simpatizani USL dar nici aia nu pot da o alta decizie
    • 0 (0 voturi)    
      Ba inca ce-o sa poata (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 16:46)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      O sa spuna exact ce auzim de la conducerea usl. A uitat sarmanul sa puna ghilimele, toata lumea plagiaza de la Platon si Aristotel incoace (Nietzsche tata, chiar inghiti tu afrontul si nu-i traznesti putin pe netotii astia?), cele 85 de pagini identice cu lucrarea autorului neindicat in bibliografie sint o minune dumnezeiasca ce se intimpla odata la o mie de ani. Si asta, mai la toamna, cind pulovarul s-ar odhni deja de mult vreme pe tzambal, iar usl ar fi dat deja drumul la robinetul de mariri de salarii si pensii cu care vor reinstaura dreptatea sociala in Romania, asa cum numai grecii pe lumea asta au mai stiut s-o faca.
  • +31 (33 voturi)    
    scrisoare catre profesorii universitari (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:36)

    mircea [anonim]

    Stimati profesori din comisia de examinare
    a lucrarii de doctorat a d-nului Ponta,

    nu lasati acest impostor(Ponta) sa arunce
    o imagine neagra asupra invatamintului romanesc.

    daca a copiat fara a preciza sursele va rog sa-l
    sanctionati.

    ganditi-va la miile de copii care invata.

    cum va veti putea uita in ochii lor,
    si sa le cereti sa invete si sa fie corecti.

    mama mea e profesoara si nu m-a invatat
    sa fur si sa insel.

    daca pe Ponta l-a invatat Nastase A.(alt infractor dovedit) sa copie si sa fure munca altora,
    e problema lor.

    Va multumesc.

    Semnat,
    unul din miile de ingineri din Romania
  • +23 (25 voturi)    
    Cine va mai crede? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:40)

    Alex [anonim]

    Invatati sa respectati institutiile statului inainte sa tipati ca altii sunt vanduti. Momentan aveti imaginea de corupti, hoti si dictatoriali, mai USLasilor de doi bani. La inchisoare cu voi!
  • +18 (24 voturi)    
    Da, si teza lui Ponta tot PDL-ista este! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:45)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Toata aceasta mizerie numita guvernare e din cauza PDL si a lui Traian Basescu, desi la putere e USL. Ei ar dori doar sa fie ei pe esicherul politicii romanesti iar fraierii de romani sa-i voteze cand pe cei din PSD, cand pe cei din PNL.
    Pentru USL si Ponta, tot ce este impotriva lor este de la PDL sau Traian Basescu. De la justitie la CCR, de la academicieni pana mai ieri competenti pana la massmedia care nu le canta in struna.
    Minciuna e la USL politica de partid, nimic surprinzator pentru o miscare de natura bolsevica ca USL.
    Sunt jalnici, bolsevici si tot mai neputinciosi in fata valului de ura care se intoarce impotriva lor si a masurilor imbecile si dictatoriale pe care le prolifereaza aceasta adunatura de corupti, plagiatori si hoti din USL.
  • +19 (21 voturi)    
    PLAGIAT! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:45)

    user [anonim]

    Puteau sa fie membri ai oricarui partid. Atat timp cat au fost identificate 85 de pagini copiate, cuvant cu cuvant, fara a fi indicata sursa, e clar UN MARE PLAGIAT!
    Mare parte din cetateni nici nu mai aveau nevoie de un verdict pentru a sti ca Ctrl+V.Ponta a plagiat. Era clar inca de la investigatia facuta de revista Nature!
    • +1 (3 voturi)    
      plagiat (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:38)

      despina mirciulescu [anonim] i-a raspuns lui user

      as dori sa stiu cati din cei 15 milioane de romani, cu drept de vot, stiu ce inseamna o teza de doctorat si ce inseamna plagiat!
      de asemenea, as vrea sa stiu cati din cei ce scriu pareri pe acest site au facut sau conceput teze de doctorat reale, fara a se inspira din alte surse, indiferent de domeniu!
      incep sa numar ...!
  • +20 (22 voturi)    
    Mai bine v-ati ocupa de guvernare! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:48)

    Dianora [utilizator]

    Suneti la putere, mai lasati lupta de clasa ca Hidroelectrica e-n faliment, Alro si Alum Tulcea vin dupa ea, iar Moody's ne-a scazut ratingul de tara! Cand o sa va treziti, dupa ce trece euro de cinci lei, sau nici atunci?
  • +28 (30 voturi)    
    ceea ce uita PSD (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:50)

    flo [anonim]

    este faptul ca atunci cand a fost ministru funeriu a facut ordine in acordarea granturilor de cercetare, in sensul ca toate proiectele aprobate au fost analizate strict de cate 3 cercetatori straini, de prestigiu. S-au acordat punctaje si proiectele au fost clasificate in urma punctajelor. DECI FARA EVALUARE ROMANEASCA, de partid!!!

    Doar proiectele valoroase au fost finantate, procesul fiind complet transparent. Asa ca Andruh si ceilalti, daca au primit granturi, au meritat-o!!
  • +16 (18 voturi)    
    Propun desfiintarea USL (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:50)

    Cel [anonim]

    Propun desfiintarea USL, deoarece in aceasta uniune a hotillor nu regasesc niciunul din idealurile romanilor.
    romanii isi doresc sa traiasca mai bine, nu sa fie condusi de un hot.
    • -7 (9 voturi)    
      unu (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:23)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Cel

      asa e. romanii nu doresc sa fie condusi de un hot ci de mai multi.
    • +12 (14 voturi)    
      Nu ar fi democratic (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:43)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Cel

      sa facem asta.Culmea e ca or sa o faca chiar ei prin pierderea legaturii cu masele datorita politicii comuniste si de aparare a furtului,fraudei, prin nesocotirea intelectualilor si datorita credintei lor ca toti romanii sunt idioti si fara discernamant. Trebuie doar sa le demonstram ca se inseala!
  • +22 (24 voturi)    
    Ponta: plagiator copy-paste de 85 de pagini (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:58)

    Kepler [utilizator]

    Ce bine ca au apucat sa publice si sa ia o decizie corecta. Realitatea celor 85 de pagini copiate din cartea Prof. Cretzu nici macar mentionata la bibliografie este publica si nu mai poate fi ascunsa nicicum.
    Faptul ca a obtinut titlul de doctor in acest fel spune totul despre calitatea morala si etica a acestei persoane care pe deasupra este prim-ministru al Romaniei afectind enorm pe toti tinerii romani capabili si onesti.

    Sigur teza sa va intra in istoria romana si internationala a plagiatului ca un exemplu important al acestui fenomen nefast.
    Aproximativ 27% din teza sa este material copy-paste. Ce rusine si clara incompatibilitate cu functia de prim-ministru de care inca se agata!
  • +18 (20 voturi)    
    domnilor (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:04)

    ia cucu [utilizator]

    Domnilor indiferent de ce opini politice au cei din CNATDCU, plagiatul lui Ponta este vizibil cu ochiul liber de catre orice persoana care stie sa citeasca.
  • +21 (23 voturi)    
    onoare sau marsavie (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:04)

    vespasia [anonim]

    cum a aparut dovada ca lucrarea lui victor ponta este un plagiat psd a si scos la iveala tunurile discreditarii membrilor consiliului de analiza a acestei lucrari
    este de inteles oare acest lucru?
    de ce nu au scos aceste documente inainte de a fi atestata lucrarea ca plagiat
    cred oare ca mai pot sa-i insele pe ramani aruncand cu rahat in membrii consiliului?
    daca ar fi fost ponta atat de curat nu s-ar fi recurs la actiuni atat de marsave
    faceti bine domnilor de la conducere si asumati-va consecintele pentru faptele dumneavoastra
    daca ponta a rostit ca-si va da demisia in caz de adeverire a plagiatului , s-o faca nu sa se ascunda dupa mizeriile debitate de psd la adresa celor ce au probat plagiatul
    altfel nu poate spune ca e premierul cu guvernul cel mai cinstit din toate gucernele de pana acum
    spalati-va rusinea domnule premier
    altfel nu valorati mai mult decat cel mai josnic comunist
  • +17 (19 voturi)    
    Basescu e prea destept (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:07)

    catri81 [utilizator]

    Nu e nici o comanda politica. Basescu nu ar fi apelat la oameni cu carnet de PDL ca nu-i deloc prost si nici disperat sa faca asemenea greseli.Cu siguranta gasea altceva .
  • +24 (26 voturi)    
    UE - psd (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:07)

    Marian [anonim]

    Partidul asta de hoti si nesimtiti au adus tara intr-o situatie tragica in numai 2 luni. Leul s-a devalorizat aproape 5%, toate cresterile salariale anuntate fiind anulate din start. Credibilitatea internationala se prabuseste, vezi scaderea ratingului de tara anuntata. Disctatura psd-ista cuprinde tot ce misca, iar libertatile castigate sunt amenintate. Votati psd = Votati dezastru!
  • +9 (11 voturi)    
    Poate are dreptate.... (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:12)

    Carmen [anonim]

    PSD, si comisia aceasta a dat decizia si din onsiderente politice, dar ea a fost in unanimitate data, nu doar de membri sau simpatizanti PDL. Intre membri ei sunt cativa membri ai Academiei Romane, aceeasi Academie la care dl.Ponta vroia sa apeleze in cazul plagiatului d-lui Mang.Atunci erau de incredere si acum nu? Daca este o teza de doctorat "curata" , de ce profesorii de la Facultatea de Drept diin Bucuresti s-au opus creeriiunei comisii care sa o studieze, iar urmare a acestei opozitii decanul facultatii a demisionat?
    S-au pronuntat mai multi oameni asupra acestei teze si au spus ca este plagiat, cel mai vehement fiind CTP, pe care poti sa il acuzi de multe ,dar numai ca e sluga PDL-ului sau a lui Basescu , nu poti.
    Daca dl.Ponta are curaj, sa iasa sa spuna ca isi trimite teza de doctorat la cele mai prestigioase universitati din lume, Oxford, Cambridge, Yale etc.
    Daca se limiteaza sa o trimita doar la comisia de etica, pe care o va numi ministrul educatiei de la pSD, am dreptul sa ma indoiesc de verdict, daca ii este favorabil lui Ponta.
    Sunt tare curioasa cum va mai putea acest om sa ii priveasca in ochi pe membri Academiei Romane, pe cercetatori interni si internationali, pe adevaratii " doctoranzi".

    RUSINE d-le Ponta!
    • +1 (1 vot)    
      Un amanunt (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 16:34)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Carmen

      Cei din comisia de drept care au avut lasitatea sa-si decline comptenta in judecarea cazului, au indicat in acelasi timp CNATDCU ca organism competent. Au zis nu noi, ci CNATDCU trebuie sa decida daca a fost plagiat.
  • +17 (19 voturi)    
    Suntem afectati si noi (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:42)

    francoromanul [utilizator]

    cei din afara. Degeaba mai incercam sa explicam ca Romania nu este Absurdistan si ca intelectualitatea romaneasca nu este o adunatura de imbecili. Cu astfel de "exemple" si alaturandu-le comentariile unora care se vor "intelectuali" de genul Razvan Theodorescu (care a spus ca "la noi" nu-i nici o problema, "ceri iertare si mergi mai departe".....) nu vom mai putea sa ridicam imaginea tarii din noroiul in care este aruncata de diversi (dr. P nu este decat unul dintre miile de falsi doctori carora fabricile de diplome le vin ca o manusa). Am muncit pe rupte (la fel ca multi, multi alti romani "in bejenie") ca sa-mi iau doctoratul. Din fericire l-am luat aici, si nu va putea fi contestat. Din nefericire, un doctorat luat "pe bune" in Romania (si sunt destule, slava Domnului) va fi incepand de astazi suspectat de fals intelectual. Pacat de Romania, pacat de adevaratii intelectuali romani.
    Cu multa, multa tristete,
    M.D.
  • -4 (12 voturi)    
    Decizie politica la un plagiat politic (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:43)

    alexandru [anonim]

    E politic plagiatul, pentru a toti FSN-ul (=PDL+PSD) asta stie sa faca: sa fure !!! Au furat tot: voturi,doctorate, energie, fabrici, flota, tot !!!
  • +3 (5 voturi)    
    O parere (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:22)

    abcde [utilizator]

    Apararea lui Ponta e similara cu a lui Nastase. Ataca procedurile, nu fondul.
  • +4 (6 voturi)    
    STATUL DE DREPT (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:22)

    Emil Corobea [anonim]

    SCRISOARE DESCHISA ADRESATA PRESEDINTELUI ROMANIEI
    Domnule Presedinte al Romaniei Traian Basescu,
    Subsemnatul Corobea Emil-Corneliu domiciliat in Craiova, b-dul Nicolae Titulescu nr.104, in calitate de cetatean roman si european, va cer sa va respectati juramantul de a respecta
    Constitutia Romaniei si sa cereti, conform Constitutiei Romaniei, urmarirea penala a Prim-ministrului Ponta Victor Viorel,
    si a ministrilor Marga Andrei, Orban Leonard si Pop Liviu pentru atacarea statului de drept si impiedicarea exercitarii atributiilor
    Presedintelui Romaniei. Nu v-am votat ca sa assist la cedarea prerogativelor pe care le aveti ca Presedinte, unor infractori care
    comploteaza sa puna mana pe institutiile Statului pentru a le folosi in interes personal.
    Va invederez ca sunt profund indignat de actiunile nelegale prin care cei nominalizati mai sus au uzurpat calitatea oficiala a
    Presedintelui Romaniei, incalcand flagrant Constitutia Romaniei, si de complotul prin care manevrand institutii ale statului incearca
    sa acopere plagiatul comis de Ponta Victor Viorel.
    Dovezi: mutarea Regiei Autonome Monitorul Oficial in subordinea Guvernului cu scopul de a controla publicarea in Monitorul Oficial
    a anumitor acte, dispozitii, regulamente etc. dupa cum au interes. Astfel, a fost publicata in regim de urgenta, demisia din Senat a lui
    Voiculescu Dan, spre a-I servi la Instanta, ordinul Ministrului Pop Liviu de desfiintare a organismului care urma sa se pronunte asupra
    plagiatului comis de Ponta Victor Viorel. In acelasi timp, impiedica publicarea in Monitorul Oficial a altor acte care nu le convin complotistilor.
    Va solicit confirmarea primirii prezentei la adresa de e-mail: emil.corobea@gmail.com .
    Va multumesc mult!
    Emil Corobea
  • +7 (9 voturi)    
    Andruh era o valoare confirmata (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:40)

    Sorin Borodi [anonim]

    Andruh a beneficiat si inainte de granturi. Iata, de exemplu, lista granturilor acordate in 1999 de Academia Romana. Andruh se afla la pag. 4.
    Asadar, argumentul ca Funeriu l-a cadorisit cu un grant cade. Omul era o valoare recunoscuta inainte de Funeriu.

    http://www.acad.ro/grant2008/ListeGAR/ListaGAR1999.doc
  • +5 (7 voturi)    
    "elemente" pentru prostimea PSD (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:47)

    VI10 [utilizator]

    PSD-istii n-au cum sa inteleaga ce inseamna un proiect obtinut prin competitie acerba, cum este cel al domnului Andruh.

    Ei sunt obisnuiti cu alocarea directa de bani prin programul Nucleu in stilul Andronescu, sau cu manariile din epoca Dumitrache...

    As zice ca Andruh e cel mai tare chimist din Ro, daca nu ar exista dl Haiduc, presedintele Academiei, membru si dansul al comisiei desfiintate de decerebratul sindicalist.

    Ar fi hilar, caraghios, tot ce se intampla, daca nu ar fi amenintator pentru orice om inteligent din Romania.
  • -6 (8 voturi)    
    impartiali... cica :))))) (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 14:51)

    Montesquieu [utilizator]

    granturi de milioane de euro oferite de funeriu DIN BANI PUBLICI pentru a rasplati membrii pdl?

    oare cine, pentru un milion de euro, n-ar vota orice ordin ar primi in plic de la cotroceni? ;)

    da-o-ncolo de impartialitate, sariti cu granturile pentru "savantii" oranj ;)
  • -6 (8 voturi)    
    Stinta si cercetare pe furate (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:37)

    Educer Ad Astra Cnatdu [anonim]

    Si ce de bani au mai primit cei de la cnatdu si educer si adastra. Si evident ca lumea nu stie. E normal ca toti sa raspunda celor ce i-au platit. Altfel vine foaia cu banii la raport public. Ca domnul academician Andruh a luat vreo 7 milioane pe un grant este doar partea nevazuta a aisbergului. Ia sa faca domnul academician cunoscut comunitatii stiinifice titlul grantului lucrarile stiintifice si rapoaretele financiare ce au rezultat din aceast grant. Si o sa rezulte ca dumnealui lucra de peste 4000 de euro pe luna si era activ si la academie si la catedra si la cnatdu si pe la alte vreo 10 comitete. Mai ceva ca zmeul zmeilor. Si asta in timp ce institute de cercetare mor ca n-au sa dea salarii de 200 Ron pe luna.
    • +5 (7 voturi)    
      Rataților (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 16:06)

      VI10 [utilizator] i-a raspuns lui Educer Ad Astra Cnatdu

      4300 Euro pe lună e maximul brut (impozabil) de CS1 pe care și-l pun toți directorii și adjuncții lor din institutele pline de impostori despre care vorbești. Și asta dijmuind proiectele colegilor.

      Oricine are valoare și proiecte FP7 poate plăti cu banii ăștia și șapte colegi, nu doar directorul.

      Cercetarea pe care o vreți voi e protecție socială pentru ratați !

      Un Profesor ca Andruh în Germani nu ia sub 15000 Euro pe lună în mână.

      Dar voi vreți să rămână doar panaramele în România, să aveți votanți cu mâna întinsă.
  • +5 (7 voturi)    
    Cum ziceam, Leoane esti timpit (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:48)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Iar ne fac astia timpiti. Ei vor ca plagiatul sa fie judecat de o comisie a Ministerului invatamintului numita de ei, si imi prezinta legaturile membrilor CNATDCU cu PDL?

    Cit despre ideea de a prezenta granturi acordate de stat unor cercetatori de elita ca dovada a coruperii lor, numai niste prosti pot s-o emita, iar alti prosti s-o inghita.

    Bai pesedeilor, lasati naibii comisiile, si sa discutam, vorba unei alte mari academiciene care ar fi onorat fara indoiala comisiile PSD, dovada. A copiat Ponta Victor 150-200 de pagini litera cu litera, din care 85 dintr-un autor neindicat in sursa? A copiat? DA sau NU? Nu ne mai luati cu ghilimele si alte prostii. A copiat, e plagiat. Daca copiezi 100 de pagini, cu ghilimele si nota de subsol, tot plagiat se cheama, si in plus, nimeni nu te lasa sa faci asa ceva.

    CNATDCU a zis un lucru foarte simplu, care se poate verifica imediat: 85 de pagini sint copiate dintr-o lucrare neindicata ca sursa. Oricine poate verfica lucrul asta, comparind cele doua texte. Lasati grantul d-lui Andruh, chemati-l intr-o emisiune latrinizata si invitati-l sa arate textele copiate. Va lamuriti astfel foarte simplu daca e sau nu e.
  • +2 (2 voturi)    
    Astia amana (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 15:56)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    pentru ca vor sa ceara suspendarea presedintelui
  • +3 (3 voturi)    
    ce comici sunteti (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 16:20)

    ailui [anonim]

    pai asta-i vina pe care-o le-o aduceti, ca l-au sustinut si au colaborat cu Funeriu? Pai pe cine v-ati astepta voi sa sustina oamenii astia: pe Liviu Pop? Sau pe Ioan Mang? Sau poate pe doamna Corina?
  • 0 (0 voturi)    
    Comisia Universitatii din Bucuresti (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 16:27)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    In lumea civilizata, din care plagiatorul si acolitii lui pretind ca fac parte, un caz de plagiat academic e judecat de universitatea unde teza a fost sustinuta, in virtutea principiului autonomiei universitare. Nici un minister si nici o comisie externa nu se baga in treburile interne ale unei universitati.

    Intreb atunci, daca Universitatea din Bucuresti decide ca a fost plagiat, PSD va prezenta din nou "elemente" despre membri ai comisiei de etica a universitatii care au primit granturi din partea PDL?

    Sa ne intelegem. Hotii cum a facut PDL-ul se fac, pe o scara mai mica, si in lumea occidentala. Politicieni corupti care se folosesc de pozitia lor pentru a obtine avantaje personale sint peste tot. Cind sint prinsi, justitia se ocupa de ei. Nimeni insa, intr-o democratie occidentala nu face ce face USL-ul, nu ataca institutiile statului in interes personal. Romania uslamista nu se afla de facto in Uniunea Europeana, ci in Europa de Est a lui Lukasenko, Putin si Yanukovich.Uslamistii sint, fara indoiala, de acord ca libertatea individuala e un lucru insuportabil si rau pentru Romania. Cind orice terchea-berchea judeca cu mintea lui, in virtutea acestui principiu rau-famat in lumea socialismului cu fata umana, Teza de Doctorat a Excelentei-sale Primul-ministru al Romaniei Dr. Victor Ponta, nu e bine, nu e bine deloc.
  • 0 (0 voturi)    
    Da” Ponta unde-i ? Si Antonescu ce mai face (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 17:25)

    elena-bc [utilizator]

    Ponta a venit aseara si a fugit de jurnalisti , Astazi presa straina , inclusiv ”El PAIS ” unde a promis ca DEmisioneaza daca ”o comisie ”canstata etc etc Ponta era si de 8 ori pe zi pe zi , cu zambetul sau fermecator , pe stcla , la declaratii pe la TV-urile lui Voiculescu etc Dubioasa tacerea si NEvederea (ca sa nu zic ascunderea asta a celor 2 pitpalaci ! Pregatesc iar vreun contraatac sau SUSPENDAREA Presedintelui cu care ameninta mereu!!! Dar pt.care ”incalcare GRAVA a Constitutiei ” o fac sau o scornesc ??!! ” A fi sau a nu fi , aceasta-i intrebarea !! ”
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha ha (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 19:27)

    skanda7 [utilizator]

    Nici nu ma intereseaza. E o falsa problema. Nu ma intereseaza daca politistul care prinde un hot in flagrant nu e la zi cu plata la intretinere. PONTA A PLAGIAT, asta e adevarul si il poate constata oricine.
    Singura situatie in care Ponta poate da vina pe manevre politice e aceea in care Basescu i-a tehnoredactat lucrarea si n-a vrut sa puna ghilimele si autorii de unde a facut copy-paste. Dar nu e cazul.
  • 0 (0 voturi)    
    Putea sa fie si Papa dela Roma (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 20:06)

    Gabi M [utilizator]

    in Consiliu ca tot vedea cu ochiul liber ca Ponta a plagiat!Si,sa nu uitam ca si Presedintele Academiei Romane a spus ca este un plagfiat.USLacomi nesimtiti!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce nesimtiti! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 21:18)

    abcde [utilizator]

    Oare isi va cere scuze PSD pentru comunicatul asta?
    • 0 (0 voturi)    
      ei Zitzo, si tu... (Duminică, 1 iulie 2012, 3:39)

      mary_ [utilizator] i-a raspuns lui abcde

      Cum sa isi ceara scuze PSD-ul pentru acest comunicat???

      Zitzo, vezi ca nu ai inteles nimic din el!
  • 0 (0 voturi)    
    Asa zis apolitici (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 23:59)

    augustus [utilizator]

    Asa zis consiliu apolitic cu membrii activ PDL. Rusinos si ce a facut Ponta si ce a facut acest consiliu care cica nu era influentat politic.
  • 0 (0 voturi)    
    comisia si-a facut treaba (Duminică, 1 iulie 2012, 3:31)

    mary_ [utilizator]

    Comisia conform ordinului citat - link aici
    http://www.cnatdcu.ro/wp-content/uploads/2011/04/226.pdf

    la art. 27, alin. (1),(4)-(7) spune
    - alin.(1) ca se poate autosesiza asupra oricarei lucrari doctorale,indiferent de data sustinerii acesteia;
    - alin. (4) Comisia se poate auto-sesiza - ceea ce a si facut;
    - alin.(4) precizeaza masurile care se iau, adica retragerea titlului doctoral, retragerea calitatii de conducator de doctorat si retragerea acreditarii scolii doctorale - pedepse extrem de severe.

    Surprinzator ca nu sunt avute in vedere aceste elemente legislative extrem de concrete.
    Universitatea Bucuresti a facut foarte bine ca a luat in analiza acest caz intrucat o pastea o mare primejdie de descalificare - ceea ce oricum o pateste, si este pe drept sa o pateasca scoala doctorala de la Facultatea de Drept.

    Suntem pe calea normalitatii aici.

    Mortul se indreapta rapid spre groapa.
    Chestiune de zile, poate saptamanii sa ii punem lumanarea la cap.

    RIP