Mihnea Constantinescu, fost director de cabinet al premierilor Stolojan, Nastase si Tariceanu, revine la Palatul Victoria, in functia de consilier al lui Ponta

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2012, 22:46 Actualitate | Politic


Mihnea Constantinescu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Diplomatul Mihnea Constantinescu, fost director de cabinet al premierilor Theodor Stolojan (FSN), Adrian Nastase (PSD) si Calin Popescu Tariceanu (PNL), a fost numit de premierul Victor Ponta in postul de consilier de stat, informeaza Mediafax. El isi va desfasura activitatea in aparatul propriu de lucru al primului-ministru.

Diplomat de cariera cu mare experienta, Mihnea Constantinescu (51 de ani) a lucrat ca director de cabinet al premierilor Theodor Stolojan, Adrian Nastase si Calin Popescu Tariceanu.

El a fost si asistent personal al fostului premier Petre Roman, precum si director de cabinet al lui Mircea Geoana, cand acesta era ministru de Externe, noteaza Agerpres.

In 2004, el a fost detasat de la Ministerul de Externe la Palatul Victoria, in functiile de director de cabinet si de consilier diplomatic al premierului Nastase, pe care le-a ocupat pina la sfarsitul acelui an, cand s-a intors in Ministerul de Externe.

La scurt timp insa, Constantinescu a fost numit consilier de stat in cadrul Cancelariei premierului Tariceanu in martie 2005, fiind eliberat din functie in decembrie 2008.

Si in acel caz, Mihnea Constantinescu a fost detasat la Palatul Victoria, el pastrindu-si statutul de diplomat.

In aprilie 2009, autoritatile romane l-au trimis pe Mihnea Constantinescu ambasador la Chisinau, dar regimul condus de fostul presedinte al Republicii Moldova Vladimir Voronin a respins acreditarea diplomatului roman.

Ulterior, Constantinescu a continuat sa lucreze in Ministerul Afacerilor Externe, iar in martie 2012 fostul premier Mihai-Razvan Ungureanu i-a incredintat conducerea comisiei interministeriale de negociere pentru recuperarea creantelor Rompetrol.

"Premierul a decis relansarea procesului de negociere pentru recuperarea creantelor Rompetrol, prin reasezarea comisiei interministeriale care realizeaza acest demers. Conducerea comisiei, grupului interministerial revine acum Ministerului Afacerilor Externe si a fost atribuita ambasadorului insarcinat special Mihnea Constantinescu", declara in martie, fostul purtator de cuvant al Guvernului, Dan Suciu.

Tot ca si consilier de stat al premierului a fost numit Sorin Encutescu, secretar de stat in Ministerul Apararii (condus de Ioan Mircea Pascu) in Guvernul Nastase.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2936 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    din ce in ce mai bine... (Luni, 28 mai 2012, 23:07)

    popcorn monta [utilizator]

    ne vedem in noiembrie...cred ca o sa regrete uninominanul asta...
  • +8 (10 voturi)    
    Acum stim! (Luni, 28 mai 2012, 23:32)

    scortosul [anonim]

    Acum stim cine e papusarul si cine e papusa !!! Daca pana acum ati avut dubii acum stim cu totii cine e papusarul lui Po(a)nta, Nastase7case !
  • +9 (9 voturi)    
    Inger sau demon (Luni, 28 mai 2012, 23:40)

    mercedes [utilizator]

    A mai gasit Ponta un inger sau un demon?
  • +9 (11 voturi)    
    duplicitate (Luni, 28 mai 2012, 23:40)

    serton [anonim]

    Mihnea tata, tu dai limbi la fundurile tuturor politicienilor, indiferent de partid. Ca romanul impartial. Nu te ai saturat dle ambasador de atata duplicitate, zau asa?
  • +5 (7 voturi)    
    De ce nu? (Luni, 28 mai 2012, 23:48)

    Marean [anonim]

    Iliescu presedinte din nou? Iliescu apare, soarele rasare! Chiar incep sincer sa cred ca Ponta este omul lui Basescu, ca altfel nu-mi explic cum a intrat deja in derapaj neuronic copilotul. Nu-i mai merge GPS-ul? Mai are un pic si rastoarna masina. Breeeeee, opriti-l!!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Poate da Domnul (Luni, 28 mai 2012, 23:51)

    Zummm [utilizator]

    Asta vrea sa moara in functie
  • +6 (6 voturi)    
    Mihnea cel de neinlocuit (Marţi, 29 mai 2012, 0:05)

    Adriana [anonim]

    Stand stramb si judecand drept ce calitate trebuie sa aiba avest om pentru a sta la usa oricarui prim ministru ! Sefii de guvern s-au tot schimbat si Mihnea a ramas. Ii scria discurdurile lui Roman si apoi ale lui Nastase.E super slefuit pe cate stele are pe umar.De alea ce nu se fac cunoscute lucrand pentru StIE el cine. Bravo Mihnea esti tare. Si de neschimbat ! SIE si altii stiu ce fac ! De 20 de ani !
  • 0 (2 voturi)    
    De ce.. (Marţi, 29 mai 2012, 0:54)

    randunel [anonim]

    De ce nu va bucura ca a venit un profesionist si sa avem o continuitate in ceva bine inceput! Si nu uitati ca e plin cimitirul de oameni de neinlocuit,dar totusi...
  • +1 (1 vot)    
    Mihnea Constantinescu, ultimul activist PCR, posib (Marţi, 29 mai 2012, 7:24)

    nastyb0y [anonim]

    Inainte de '89 acest activist "cultural" venit de undeva, de pe la Fac, De Energetica prin Casa de Cultura "Grigore Preoteasa" , impreuna cu cei de teap[a lui, Ani Matei, prim secretar UTC, Mircea Ursachi ori Gheorghe Papuc, te terorizau si amenintau cu exmatricularea daca cumva incercai sa furisezi prin texte ceva pe neplacul "lor" ori a Partidului unic. Nu intamplator, dupa Revolutie a fost promovat de Petre Roman si nu a fost admis ca ambasador la Chisinau, de catre seful statului moldovean. Probabil ca in fise se stie despre "preocuparile" si gradele sale. Diplomatice.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 29 mai 2012, 7:24)

    A. [anonim]

    Absolut toate guvernele au nevoie ca de aer de
    cate un Hrebenciuc....Hahaha !
  • +1 (1 vot)    
    mai traiti? (Marţi, 29 mai 2012, 7:37)

    tttt [anonim]

    reintoarcerea dinozaurilor....vorba savantei....s-au dat de gol..!!!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 29 mai 2012, 17:11)

    gigiduru88 [utilizator]

    cred ca Ponta nu a gresit si sa speram ca domnul Mihnea Constantinescu este un profesionist si isi va face treaba !!!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 29 mai 2012, 21:49)

    UNGURU [anonim]

    USL-ul aduce la normalitate România.Noul Guvern USL are surpriza sa afle de cate un caz prin care statul roman pierde bani aiurea, din cauza incompetentei, nepasarii sau a coruptiei guvernarii PDL.
  • 0 (0 voturi)    
    buna revedere (Marţi, 12 iunie 2012, 21:41)

    gabi sarafian [anonim]

    Domnule ambasador, ce bucurie sa aud stirea asta. Mereu v am admirat desi sincer mi se parea ca sunteti cam workaholic si fara viata de familie. Mai stati pana la 1 noaptea in minister? Ce ma bucur ca am plecat la post, mi se facuse greata de birocratii din centrala, niste pitpalaci aproape toti.