Basescu: Nu imi place situatia politica actuala. Nici ministrii fostului guvern nu erau mai buni

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 mai 2012, 15:18 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a declarat sambata seara, la intalnirea cu romanii din Chicago, ca nu ii place situatia politica actuala, dar nici fostii ministri "nu au fost mult mai buni", relateaza Mediafax.

"As vrea sa clarific un lucru, sa nu credeti cumva ca mie imi place situatia politica actuala. Sa nu va ganditi la asta", a spus Basescu, intrebat despre schimbarea Guvernului Ungureanu cu cel al lui Victor Ponta.

De asemenea, intrebat de ce a acceptat ca in noul guvern sa fie ministri care "nu sunt tocmai buni", presedintele a raspuns razand ca nici ministrii precedenti nu au fost mai buni. "Nici ailalti nu au fost mult mai buni. Stiti, trebuie sa fim cinstiti", a comentat presedintele.

Presedintele a tinut sa explice faptul ca Guvernul Ungureanu a cazut in urma unei motiuni de cenzura, iar Guvernul Ponta a fost instalat pentru ca a facut o noua majoritate in Parlament.

"Guvernul care era in functie si-a pierdut majoritatea in Parlament si practic nu mai putea politic sa guverneze. A pierdut-o la o motiune de cenzura. Sigur, desi nu ma obliga Constitutia, politic si democratic era sa ofer mandatul de premier acelora care au aratat ca au o majoritate, liderului majoritatii care a facut sa cada Guvernul in Parlament. Face parte din jocul democratic, iar noi avem o mare problema. Ca atunci cand un guvern care legitim detine puterea, cu un partid care a castigat alegerile, intre timp si-a pierdut majoritatea in Parlament, la noi nu poti sa te duci imediat la alegeri anticipate", a mai spus Traian Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4752 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    "Nici ministrii precedenti nu erau mai buni" adica (Duminică, 20 mai 2012, 16:02)

    Acum ori niciodata [utilizator]

    "Nici ministrii precedenti nu erau mai buni", adica ministrii USL precedenti lui Pop din guvernul Ponta, cum ar fi Dumitrescu, Mang, Alistar, etc.., si nu ministrii guvernelor anterioare. Sa fim seriosi, Basescu nu poate fi banuit de asemenea piruete. Asa ca Domnule R.M. ar trebui sa schimbati titlul: "Basescu: Nu imi place situatia politica actuala. Nici ministrii fostului guvern nu erau mai "bun"?? ".
  • +10 (12 voturi)    
    Nu sustin ca d-l Basescu a mintit (Duminică, 20 mai 2012, 17:45)

    sile231 [utilizator]

    Dar adevarul complet e ca majoritatea clasei politice(exceptiilesunt rare ) e cam de aceeas calitate. O zi buna !
  • -2 (6 voturi)    
    Basescu foloseste tactica clasica a basistilor (Duminică, 20 mai 2012, 18:26)

    .... [utilizator]

    (cred ca a devenit propriul fan): daca nu poate lauda propriile slugi, atunci spune ca si ceilalti sunt la fel. Uite ca nu-i chiar asa! E greu sa faci fata marlanismului basist si aparatului securistic pus la punct de Basescu, insa e o diferenta de la cer la pamant intre nulitatile din guvernele Boc-MRU si ce a fost inainte si dupa acestia. Asa ca dragi basisti, lada de gunoi a istoriei ii asteapta pe iubiti vostri idoli!. Oau, abia astept sa nu mai aud niciodata de existenta lor ,insa din pacate efectele existentei lor ne vor urmari mult timp de acum incolo.
  • -4 (14 voturi)    
    nici mie (Duminică, 20 mai 2012, 18:53)

    vercingetorix [utilizator]

    nu imi place situatia politica actuala, dar nici nu am puterea sa schimb complet clasa politica. Nici partidele nu ne ajuta aducand in fata, de fiecare data, nume dubioase care sunt puse pentru a face ceva pentru grupul pe care il reprezinta si nu pentru Romania.

    Iar incepeti cu lamentarile, d-le Basescu? Iar ne spuneti ceea ce deja stie toata lumea ca si cum ar fi o mare descoperire?
  • +6 (8 voturi)    
    de acord (Duminică, 20 mai 2012, 22:53)

    taranistu [utilizator]

    imi vine greu sa cred ca pot (trebuie) sa fiu de acord cu Basescu. Sa spunem negrului negru si albului, alb. Are dreptate. Sunt de acord cu el inclusiv in ceea ce priveste lipsa mecanismului de alegeri anticipate. Alegerile erau o solutie mai buna.
  • 0 (2 voturi)    
    basescu si guvernele (Luni, 21 mai 2012, 10:43)

    Emerka [utilizator]

    ce recunoaste pentru prima data este faptul ca nici celelalte guverne conduse de el nu i-au placut!
    Ar trebui sa il mustre constiinta pentru modul in care a furat pensionarii si continua sa ii fure la cosul zilnic si la medicamente fiindca are de tinut o cohorta de "consilieri" si sinecuristi! Se duce si hahaie cu nerusinare in fata unora care sunt alesi de consilierii lui slugoi sa aplaude!
  • +1 (3 voturi)    
    clasa politica actuala (Luni, 21 mai 2012, 10:56)

    Razvan.B [utilizator]

    e un adevar general valabil ca romanilor nu le plac in ansamblu politicienii actuali.

    din pacate ei formeaza un sistem care se apara f. bine impotriva oamenilor decenti.

    cum se intimpla de exemplu cu Nicusor Dan, candidatul din partea societatii civile la primaria generala.

    www.nicusordan.ro