Deputatul PDL Florentin Gust anunta ca va vota motiunea de cenzura

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 24 aprilie 2012, 13:19 Actualitate | Politic


Deputatul Florentin Gust a anuntat marti ca va vota motiunea de cenzura depusa de USL, motivand ca nu este de acord cu deciziile adoptate in cadrul UMF Targu Mures. "Am sa votez pentru motiunea de cenzura pentru ca resping santajul UDMR in situatia UMF. Eu am spus in repetate randuri si la televizor ca este prea mare santajul si prea mult se cedeaza in fata UDMR. Nu astept  ca domnul Boc sa ma dea afara din partid sau sa ma faca tradator, voi demisiona singur din PDL", a declarat pentru Hotnews.ro Florentin Gust.

Florentin Gust Balosin devenise membru PDL la inceputul lunii martie.

El a fost ales deputat intr-un colegiu din Craiova, la alegerile din 2008, pe lista Partidului Social Democrat, formatiune politica pe care a parasit-o in mai 2011. Ulterior, el a intrat in Partidul Conservator, de unde a plecat in noiembrie 2011.

Nasul de cununie al deputatului Gust este Mircea Geoana, fostul presedinte al PSD si fostul candidat la alegerile prezidentiale al social-democratilor.


Citeste mai multe despre   


















3237 vizualizari

Motiunea de cenzura impotriva Guvernului Ungureanu

Motiunea de cenzura impotriva Guvernului Ungureanu

Cum e bine?
(Un singur răspuns posibil)
  • sa cada Guvernul Ungureanu
  • sa ramana in functie Guvernul Ungureanu
Ce credeti ca se va intampla?
(Un singur răspuns posibil)
  • motiunea va avea succes, guvernul va fi demis
  • motiunea va fi respinsa, guvernul va ramana in functie


  • +21 (25 voturi)    
    bun (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:31)

    george [anonim]

    hai tati, hai mai multi sa treaca motiunea!

    daca se hotarasc mai multi din pdl sa voteze parca vad ca usl o sa voteze impotriva :))

    super tare ar fi fost sa astia din pdl sa nu zica nimic si sa voteze toti motiunea! cred ca ar ramane interzisi Ponta, Antonescu & comp.
    • +16 (18 voturi)    
      parlamentari de rasul curcilor (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:35)

      parlamentari de rasul curcilor [anonim] i-a raspuns lui george

      astia in afara de a trece de la un partid la altul si a nu se prezenta la servici, mai fac ceva de banii pe care-i primesc ???, parlamentari de rasul curcilor
    • 0 (2 voturi)    
      „Liberali” (Marţi, 24 aprilie 2012, 18:07)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui george

      Şi toţi se pretind „liberali”. Unul din pilonii liberalismului este toleranţa faţă de minorităţi şi respingerea xenofobiei şi discriminării.

      Mai sunteţi „liberali”?
  • +4 (8 voturi)    
    voluntari... (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:43)

    ribelalu [anonim]

    Astia fara pile in USL nu stiu ce sa mai faca pentru a se oferi voluntari la unul dintre cele 3 partide din USL. Vor fi primiti toti. Insa numai pana la toamna.
  • +3 (3 voturi)    
    de... (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:49)

    adib [anonim]

    ..prost gust....
  • +10 (12 voturi)    
    Acest individ pe ce planeta traieste? (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:56)

    ion [anonim]

    Oare cine il mai voteaza pe acest individ? A fost votat ca parlamentar PSD. Apoi a trecut la PC, a fost independent 3 luni, in martie a intrat in PDL, in aprilie voteaza motiunea de cenzura impotriva guvernului PDL.

    Oare acest individ trece singur strada? Ma indoiesc. Si e totusi parlamentar in parlamentul Romaniei. Dincolo de aspectele morale, pare ca nu stie pe ce lume traieste.

    Cred ca e o perioada buna sa studiem mai exact cine sunt si ce fac alesii nostri. Nu de alta, dar in 7 luni avem alegeri.
    • +3 (3 voturi)    
      Politica si naveta (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:29)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Dl. Gust face parte dintr-o noua varietate de politicieni; navetistii. Nu mai sunt doar trasisti ci dupa ce fac turul partidelor se intorc la baza si urmaresc o noua tura de posturi si avantaje cand se va schimba vantul. Asta nu-i Gust-ul pe care-l cita Gioana in loc de Dimitrie Gusti? Doar ca n-are sanse sa lase urme in politica, poate doar in turism..
  • +2 (12 voturi)    
    Ingrijorare olteneasca (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:05)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Imi place la nebunie cum unul de la Craiova e ingrijorat nevoie mare ca exista la Tg Mures o facultate de limba maghiara.
    Cand stramosii maghiarilor au venit sa ii salveze funduletul banului de Craiova, Misu cel Viteaz, nu erau asa ingrijorati de "santaj". Bleah!
    • +1 (7 voturi)    
      dupa ce (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:03)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      "au salvat fundeletul banului" au luat capul banului.
      Cate capete de zsolt, pista, attila si altti asemenea lor ar trebui luate?
      Ip si Traznea spune ceva la cunostinta matale de istoric?!!
    • -2 (4 voturi)    
      Ce prostie (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:07)

      c_o_d [utilizator] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Orban si ai lui sunt ingrijorati din ungaria de soarta maghiarilor de aici bagandu-si nasul unde nu le fierbe oala. Iar un roman nu are voie sa fie ingrijorat de soarta tarii lui ca deh se baga si strica ploile iredentistilor maghiari.
      Se vede ca esti subiectiv si gandesti influentat de ce-ti place tie. Nu mai zic mai multe, ma opresc aici caci e mai bine
  • +5 (9 voturi)    
    Sobolanii parasesc corabia (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:08)

    adi [anonim]

    Dupa 8 ani de supt, unii parlamentari vazand sondajele incep sa gandeasca, cica, si sa isi faca treaba. Asta sa o spuna lu' Mutu, oricum vor fi alegeri, oricum Ponta nu a vrut premier, acum astia care voteaza motiunea ce vor? Anarhie? Ii doare undeva de tara asta, sau voteaza ca un gest de slugarnicie fata de USL ?
  • +5 (9 voturi)    
    ? (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:10)

    alex [anonim]

    da,e de ras cum s-a plimbat asta de la stanga la dreapta ( ?! ) si inapoi, dar pretextul invocat de el e f real si serios. udmr a devenit de o obraznicie fara limite ( si la urma urmei, ce fel de partid e ala alcatuit pe criterii etnice? ) iar aceasta atitudine sovina si iredentista nu trebuie incurajata sub nicio forma. ungurii ( nu stiu de ce insista sa isi spuna maghiari cand tara se numeste ungaria, sau o fi ca la tiganii/romi ? ) din romania au mai multe drepturi decat alte minoritati din alte tari ale ue, poate chiar prea multe.
    • 0 (10 voturi)    
      Taci ca nu stii ce vorbesti (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:35)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui alex

      Maghiarii au acest drept asa cum romanii, grecii nemtii si tiganii au scoli in limbile lor. Cu ce te deranjeaza pe tine daca maghiarii vor face moase si asistenti medicali sau doctori care sa trateze maghiarii ? Sau poate chiar emigreaza in Ungaria. si atunci numarul maghiarilor in Romania va fi mai mic. In America sunt scoli si colegii in limba chineza, spaniola, creola etc. Asa actioneaza o tara cu adevarat democrata. Tu insa ai ramas nationalist de balta. Nici macar nu se poate numi nationalism ci sovinism. Gust? Cine e Gust? Un neica nimeni oportunist care schimba partidele ca pe sosete sau poate chiar ma des.
      • +2 (4 voturi)    
        ei da (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:45)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Anonimul

        nu am de gand sa tac, sunt in tara mea si rude de ale mele au luptat ca sa fie asa cum e ea acum, intreaga. ce spui tu acolo de drepturile ungurilor? cred ca stii ca ungurii din harghita, covasna, se fac ca nu intaleg romaneste cand sunt intrebati ceva, nu? am vazut un reportaj la tvr in care o doctorita din zona intrebata de un reporter i-a raspuns in ungureste, desi era suficient de in varsta incat sa stie bine romana... greci spui ? tu stii ca grecii nu recunosc nicio minoritate? ia sa spanzure un mexican sau un chinez o papusa cu fata lui lincoln in sua, sa vezi ce s-ar intampla. nationalist de balta? mai bine decat democrat de stepa :)
      • +2 (6 voturi)    
        colegii în limba chineză? (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:50)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui Anonimul

        spaniolă?... Poate. Dar nu cu bani de la buget... Aici e problema. Şi să nu veniţi cu replici de genul "şi ungurii plătesc impozite şi taxe", fiindcă, oricum, ceea ce primesc e infinit mai mult decât ceea ce plătesc...
  • -1 (7 voturi)    
    Vor fi ciuruiţi toţi! (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:51)

    Alin [anonim]

    Domnul Traian Băsescu, Preşedintele nostru Biruitor, stă acum ascuns de popor, de aproape şase luni de zile! Dar când îşi va înfrânge teama de huiduială, va ieşi din nou şi-i va ciurui pe cei care astăzi părăsesc în fugă PDL, Partidul Prezidenţial!
  • +3 (3 voturi)    
    mai usurel, ca e loc sa plece toti (Marţi, 24 aprilie 2012, 15:55)

    alef [anonim]

    Astia de la PD_L sa astepte si ei cu comunicatele si sa le dea la calup de plecari.
    Ca nu termina cu explicatiile pentru unul ca deja trebuie sa le dea si pentru altul.
  • -3 (5 voturi)    
    sa vezi (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:06)

    evoque [utilizator]

    daca trece motiunea cum masina de propagnda pdl o sa afirme cat de geniali sun t ei ca il lasa pe ponta sa guverneze pentru a demonstra ca este incapabil.
    Deja drumul propagandistic a fost pregatit prin afirmatii de tipul "opozitia nu vrea acum guvernarea" lol
  • +3 (5 voturi)    
    Daca se face USL-ist (Marţi, 24 aprilie 2012, 16:08)

    Gigell [anonim]

    si Basescu, atunci ce-or sa faca Che Gargara si cu Antenescu ?
    Sa mai zica cineva ca nu-i distractie in RO...
  • +1 (1 vot)    
    huo traseisti !!! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:03)

    bubu [anonim]

    Da, de " prost" GUST !!!
  • 0 (0 voturi)    
    mdaaaa... (Joi, 26 aprilie 2012, 0:31)

    VioletaWorstell [anonim]

    In comparatie cu ceilalti acesta a gasit o scuza mai inteligenta, oare nasu' ce-o spune de aceste decizii ale tale?